Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Greedo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Greedo.jpg
Greedo
Data i miejsce narodzin: ok. 44 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 0 BBY, Tatooine
Miejsce pochodzenia: Rodia[2]
Rasa: Rodianin
Wzrost: 165 cm[źródło?]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Purpurowe[3]
Kolor skóry: Zielony
Przynależność: Klan Huttów
Profesja: Łowca nagród[3]
Greedo był rodiańskim łowcą nagród. Pochodził z Rodii. Zginął podczas nieudolnej próby zabicia Hana Solo.

Biografia

Młodość

Greedo postanowił zostać łowcą ze względu na tradycje rodzinne. Pochodził z jednego z rodiańskich klanów - Tetsu. Jego ojcem był znany łowca nagród, zamordowany przez członków zwaśnionych rodów. Wraz ze swoją rodziną musiał uciekać przed żądnymi krwi wrogimi klanami. Trafił na Nar Shaddaa, gdzie dorastał na 88 poziomie sektora koreliańskiego.

Łowca nagród

Jakiś czas później, Greedo opuścił księżyc przemytników, po czym udał się na Tatooine, gdzie podjął pracę u Hutta, Jabby Desilijic Tiure'a.[4]

Praca dla Federacji Handlowej

Porwanie córek Papanoidy

W nieokreślonym czasie, Greedo nawiązał również współpracę z pewnym Gotalem. Jakiś czas później, gdy Federacja Handlowa zablokowała Pantorę, partnerzy otrzymali od niej zadanie polegające na uprowadzeniu córek władcy księżyca. Postępując zgodnie z warunkami umowy, Greedo i Gotal udali się na Coruscant, gdzie przygotowali zasadzkę na Che Amanwe i Chi Eekway Papanoida. Mężczyźni przyczaili się na swoje ofiary w ich mieszkaniu, uprzednio doprowadzając tam do awarii zasilania.

Gdy tylko kobiety pojawiły się w apartamencie, łowcy przystąpili do działania. Podczas gdy Gotal pojmał Chi Eekway, Greedo został zaatakowany przez Che Amanwe. Chwilowo ogłuszony, Rodianin pozwolił kobiecie uciec, przez co jego współpracownik musiał ogłuszyć ją blasterem. Gdy sytuacja została ustabilizowana, łowcy nagród opuścili miejsce porwania, po czym odlecieli z Coruscant.[4]

Tatooine

Wypełniając kolejne punkty planu, udali się do układu Pantora gdzie przekazali Chi Eekway w ręce Siba Canaya, który dowodził blokadą Pantory. Po załatwieniu wszystkich formalności, najemnicy wyruszyli na Tatooine. Tam, Greedo odłączył się od Gotala, który miał zająć się uwięzieniem Che Amanwe w kantynie Chalmuna. Rodianin udał się do pałacu Jabby Desilijic Tiure'a, gdzie zajął się grą w kości z innymi łowcami nagród.

Łowcy nagród podczas gry w kości.

Po jakimś czasie, podczas jednej z partii, gra została zakłócona przez kochankę najemnika, Trellę Bare'Ah. Twi'lekanka poinformowała Rodianina iż był poszukiwany przez dwójkę Pantoran. Słysząc jej słowa, łowca domyślił się, że jego udział w porwaniu został odkryty. Chcąc rozwiązać problem nieproszonych gości, Greedo udał się do sali tronowej Jabby, gdzie w towarzystwie Brainee'ego otoczył przybyszów, po czym grożąc im blasterem, zaczął prowadzić do wyjścia na zewnątrz. W pewnym momencie, Pantoranie postanowili się zbuntować. Jeden z nich, który w rzeczywistości był przewodniczącym Papanoidą zaczął grozić łowcom swoim nożem, po czym poinformował ich, że przedyskutują swój spór przed obliczem Jabby.

Ucieczka Greedo.

Zgodnie z jego słowami, zainteresowani stanęli przed Huttem, po czym opowiedzieli swoje wersje wydarzeń. W pewnej chwili, Papanoida powiedział iż wszedł w posiadanie dowodu, który udowodni winę Greedo. Gdy Rodianin usłyszał, że Pantoranin zdobył próbkę jego krwi, postanowił przyznać się swojemu pracodawcy do przyjęcia zlecenia od Federacji Handlowej oraz do uprowadzenia Che Amanwy i Chi Eekway. Po zakończeniu jego wypowiedzi, przewodniczący rozkazał by łowca zaprowadził go do więzionych dzieci. Rodianin odpowiedział mu, że tylko jedna z kobiet została umieszczona na Tatooine.

Nie chcąc marnować czasu, Pantoranie postanowili wyruszyć natychmiast. Greedo podążył z nimi do Mos Eisley, gdzie w kantynie Chalmuna przekazał Gotalowi rzekomo nowe rozkazy dotyczące przeniesienia więzionej kobiety. Towarzysz Rodianina zdziwił się jego słowami, lecz nie sprzeciwiał się. Gdy tylko Che Amanwe została przyprowadzona, Greedo postanowił wyjawić prawdę, dlatego krzyknął na głos, że cała sytuacja to oszustwo. W związku z tym wybuchła strzelanina, w której bywalcy kantyny stanęli przeciwko Pantoranom. Po wybuchu zamieszania, Greedo skorzystał z okazji i uciekł.[4]

Poszukiwania senatora

W roku 1 BBY Greedo przebywał w pewnej kantynie, kiedy podeszła do niego nieznajoma kobieta. Przedstawiła się jako Nima Maas. Powiedziała, że pracowała dla Tema Dionisia, który jakiś czas temu zaniknął i chciała go odnaleźć. Greedo początkowo nie chciał się w to mieszać, gdyż zaginiony był rebelianckim politykiem. Jego obawy rozwiał jednak dość duży worek kredytów. Poszukiwania zaczął od rozmowy z Kabe. Ta powiedziała mu tylko, że dwa dni temu widziano Tema w kantynie, jak pił z dwoma oprychami z systemu i przekierował do swojego znajomego Wuhera po więcej informacji. Greedo wydawał kolejne pieniądze, za co dowiedział się tylko tyle, że Temo rozmawiał wtedy m.in. z Nokiem Derrickiem. Rodianin kojarzył go i podejrzewał, że mógł być parę ulic stamtąd. Znalazł go w ciemnym zaułku, lecz ten na jego widok zaczął uciekać. Kiedy Greedo poszedł w jego kierunku nagle ktoś uderzył go w głowę jakimś twardym przedmiotem. Obudził się dopiero parę minut później, okradziony z broni i kredytów, z wyjątkiem tych schowanych w ukrytej kieszeni. Za resztę pieniędzy kupił blaster od Jawów i dowiedział się od nich gdzie mógł być Derrick. Udał się na Terk Street gdzie znalazł stary budynek. Po wejściu zaatakował go ochroniarz, a kiedy Greedo chciał wystrzelić ze swojego nowego blastera ten się rozleciał. Gołymi rękami ogłuszył strażnika, a po wejściu do pomieszczenia obok, zobaczył jak Nok próbował wyłudzić od Tema informacje o rebeliantach, strasząc go strzykawką z nieznaną zawartością. Greedo rzucił w niego granatem, zabrał mu skradzione pieniądze i razem z senatorem uciekł w porę. Po wybuchu, który rzucił ich na ziemię, zobaczyli przed sobą Nimę z blasterem w dłoni. Powiedziała, że kłamała i tak naprawdę pracowała dla Imperium, a Derrick zabrał jej senatora spod nosa. Wtedy Temo zaczął błagać go o pomoc. Łowca nagród nie był jednak przekonany do mieszania się w cokolwiek za darmo i odmówił. Nima natomiast wycelowała w niego i powiedziała, że nie mogła pozwolić mu odejść bo wiedział za dużo. Zaskoczony Greedo pozbawiony swojego blastera wycelował w kobietę swoją dłonią i wystrzelił w nią nożem, który wyleciał spod rękawa. Tym sposobem senator Temo został uwolniony, a Greedo żywy.

Spotkanie z Hanem Solo

Kilka lat później, Greedo postanowił wrócić na Nar Shaddaa. Tam po raz pierwszy spotkał Hana Solo. Rodianin próbował ukraść przetwornice, które miały się znaleźć w Millennium Falconie. Został jednak przyłapany przez Chewbaccę, czego efektem było zabranie mu kurtki ze skóry rankora. Od tego momentu zaczęły się waśnie pomiędzy Greedo, a Solo. W międzyczasie Rodianin poznał dwóch łowców nagród - Dyyza i Goa. Postanowili razem wykorzystać wiedzę o kryjówce Rebeliantów w sektorze koreliańskim. Sprzedali tę informację Imperium Galaktycznemu, lecz w wyniku zaistniałej w ten sposób walki zginęła rodzina Greedo. Razem z dwoma łowcami, Rodianin opuścił Nar Shaddaa i udał się na Tatooine, gdzie trafił do Mos Eisley.

Śmierć

Przybywając w Mos Eisley, Greedo ponownie nawiązał kontakt z Jabbą, po czym zaproponował mu swoje usługi. Hutt przystał na tą propozycję. Już pierwsze zlecenie Greedo umożliwiło mu spłacenie dawnego długu. Miał bowiem za zadanie zlikwidować Hana Solo, który stracił towar przemycany dla Jabby. Greedo dowiedział się o stałym miejscu pobytu Hana, kantynie Chalmuna. Czekał na okazję gdy w pobliżu Hana nie będzie jego nieodłącznego towarzysza Chewbaccy. Gdy wreszcie takowa sytuacja się nadarzyła, Greedo przysiadł się do stolika Solo. Najemnik nie zauważył blastera Hana schowanego pod blatem stołu, Greedo strzelił do niego, lecz nie trafił. Celność Solo była dużo lepsza, w wyniku czego Rodianin leżał po chwili martwy. Następnie jego zwłoki zostały przerobione przez barmana na napój alkoholowy dla Jabby.

Ciekawostki

  • W pierwszej wersji Nowej nadziei, to Han Solo strzela pierwszy w kantynie.
  • Greedo mówi w języku peruwiańskich Indian keczua, ale dźwięk puszczany jest od tyłu.[5]

Przypisy

  1. Wpis Lelanda Chee na Twitterze.
  2. Databank (pierwszy) Greedo w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 02.09.2011 na web.archive.org)
  3. 3,0 3,1 Ilustrowany przewodnik po postaciach Gwiezdnych wojen
  4. 4,0 4,1 4,2 The Clone Wars.jpg  Sphere of Influence
  5. Sekrety Nauki

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Greedo.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!