Morrigan Corde

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Nyna Calixte)
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Morrigan Corde
Nyna Calixte
Data i miejsce narodzin: Około 97 ABY[1]
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond (Czarne jako Nyna Calixte)
Kolor oczu: Zielone (Niebieskie jako Nyna Calixte)
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Agentka
Morrigan Corde, bardziej znana jako Nyna Calixte, żyła w czasach Ery Dziedzictwa i była lojalna Nowemu Imperium Galaktycznemu. Początkowo służyła w jego szeregach jako tajna agentka. Pewnego razu na swojej drodze spotkała Kola Skywalkera, z którym potajemnie wzięła ślub i urodziła mu dziecko - Cade'a. Wkrótce jednak go opuściła, by dalej działać w imieniu Imperium. Związała się następnie z moffem Rulfem Yage'em i miała z nim córkę, Gunn. Ten związek także nie przetrwał długo, gdyż Nyna miała na boku kochanka - Morlisha Veeda, wielkiego admirała, a później również wysokiego moffa.

Wkrótce skontaktowała się z Nowym Zakonem Sithów pod przywództwem Dartha Krayta i wspólnie z Sithami ułożyła plan, mający na celu wywołanie krwawej wojny. Trwała ona trzy lata i zakończyła się zwycięstwem Nowego Imperium, zniszczeniem Nowego Zakonu Jedi i zdegradowaniem Sojuszu Galaktycznego do roli mało znaczącej rebelii. Nie wszystko potoczyło się zgodnie z przewidywaniami Nyny i tron Imperatora objął Darth Krayt, nie zaś, jakby sobie tego życzyła, jej kochanek. Mimo to służyła imperialnej frakcji Mrocznego Lorda, pełniąc funkcję moffa i dyrektorki Imperialnego Wywiadu przez następne siedem lat. W 137 ABY Krayt dowiedział się o istnieniu ostatniego z rodu Skywalkerów - jej syna. Aby Cade nie wpadł w ręce Sithów, postanowiła przyjąć swoją dawną rolę imperialnej agentki Morrigan. Pomogła mu raz na Ossusie (czego Cade nawet nie wiedział), drugi raz - pomagając jego przyjaciołom wydostać go z niewoli Sithów na Coruscant.

Biografia

Przed wojną

Morrigan z Kolem z malutkim Cade'em

Jej przeszłość nie jest dokładnie znana. Na początku swojej kariery była agentką Nowego Imperium i wykonywała w jego imieniu najróżniejsze misje, często bardzo niebezpieczne. Pewnego razu spotkała na swej drodze Kola Skywalkera, mistrza Jedi przewodniczącego Radzie. Wdała się z nim w romans, a po jakimś czasie oboje wzięli w sekrecie ślub. Ze związku tego urodził się Cade. Morrigan jednak nie widziała siebie w roli matki i powiedziała Kolowi, że ich spotkanie było "przypadkowe". Mimo to wyznała mu, że nie żałuje ani jednej chwili z nim spędzonej. Przekonana, że Jedi z pewnością nie pozwoliliby jej wychowywać swego syna, z ciężkim sercem powróciła do swego zawodu, zostawiając Skywalkera i Cade'a, gdy ten drugi był jeszcze malutki.

Wiadomo, że Morrigan od zawsze marzyła o prawdziwej - to znaczy niereprezentacyjnej - władzy nad galaktyką. Traf chciał, że na swej drodze spotkała wielkiego admirała Morlisha Veeda - człowieka, który nade wszystko pragnął tego, co ona uważała za wartość drugorzędną - tronu Imperium. W tym momencie posługiwała się już imieniem Nyna Calixte, choć nie wiadomo dokładnie, z jakiego powodu.

Jakieś dziesięć lat przed wojną przyszła na świat córka Calixte i Yage'a, Gunn Yage. Gdy nieco później, po wyjawieniu, co ją łączy z Veedem, rozwiodła się z mężem, ten zajął się jej wychowaniem. Spotykali się później od czasu do czasu, lecz bardzo niechętnie.

Twe spiski, zdrady, pragnienie władzy... gdybyś była wrażliwa na Moc, może byłby z ciebie dobry Sith - ale za rządów Dartha Sidiousa.[2]
Darth Maladi do Nyny Calixte
Nyna Calixte ogląda przebieg bitwy o Caamas.

Kiedy około 127 ABY Imperator Roan Fel zaczął coraz bardziej marzyć o powrocie złotego wieku Imperium i snuł plany odnośnie obalenia kruchego Sojuszu Galaktycznego, Calixte wiedziała, że nie poradziłby sobie z połączonymi siłami rządu i lojalnych wobec niego Jedi. Dlatego też nawiązała kontakt z pozostającym w ukryciu Nowym Zakonem Sithów pod przewodnictwem Dartha Krayta i zaproponowała im układ - oni zaoferują Felowi swoje wsparcie i wspólnie zdobędą galaktykę. Wszystko się udało i w końcu krwawy konflikt mógł się rozpocząć.

Wojna sithiańsko-imperialna

Konfrontacja Roana Fela z Nyną Calixte.
Jesteś zadowolona ze swej wojny?[3]
Roan Fel do Nyny Calixte

Z pomocą Sithów Imperium szybko zdobyło przewagę. Jednak nie byli oni zadowoleni ze zbytnio łagodnego stosunku Fela do prowadzenia wojny. Odtąd Calixte miała pilnować, by do Imperatora docierały jedynie ocenzurowane raporty z pola bitwy.

Fel nie był jednak głupcem i podczas jednej z ostatnich bitew - bitwy o Caamas w 130 ABY - oznajmił jej, że wie o wszystkim. Dzięki własnemu sprytowi Calixte uniknęła jednak śmierci z rąk rozjuszonego władcy, który zarzucił jej, że jest lojalna tylko wobec siebie, a nie Imperium. Mimo to nie odebrał jej stanowiska ani w żaden inny sposób nie ukarał. Moff wciąż miała wolną rękę.

Podczas wyprawy na Ossusa, na którym znajdowało się Prakseum Jedi - siedziba największych wrogów Sithów - wbrew rozkazom Fela przypuściła atak na Rycerzy, którzy, wobec przeważających sił wroga, nie mieli szans - przeżyło jedynie kilku.

Calixte osaczona przez Imperialnych Rycerzy.

Kilka godzin później ona, Veed i dyrektorka Wywiadu Sithów, Darth Maladi, spotkali się na pokładzie Gwiezdnego Niszczyciela Imperious na orbicie zdobytego Coruscant. Veed zakwestionował atak na Jedi, gdyż wielu z nich nie było na planecie z chwilą rozpoczęcia bitwy. Calixte odparła jednak, że tylko dzięki mniejszemu oporowi udało się zdławić obronę Zakonu, a ci którzy przeżyli są rozproszeni, bez dowództwa, a tym samym nie stanowią większego zagrożenia.

Chociaż Maladi zgodziła się z nimi, że Roan Fel nie mógł już dłużej piastować swego urzędu, nie powiedziała wcale, że to Veed miałby go zastąpić. Ambitny Moff jednak niespecjalnie się tym przejął i wypił z Calixte ich zdrowie.

Wiedziała ona jednak, że jeśli Krayt zabije Fela, nie będzie już im potrzebna - Sithowie mieli w końcu własny wywiad. A jeżeli kogoś nie potrzebowali, było wielce mało prawdopodobne, że pozwolą mu żyć. Chyba że utrzyma Imperium w stanie potężnego zagrożenia związanego z podziałem. Calixte miała więc tylko jedno wyjście: zrobić wszystko co w jej mocy, by tak znienawidzony przez nią człowiek odleciał z Coruscant przed planowanym spotkaniem z Radą Moffów, na którym bez cienia wątpliwości pokazałby się Krayt.

Calixte (pierwsza od lewej) i pozostali Moffowie składają przysięgę na wierność Darthowi Kraytowi.

Udała się więc do Pałacu Imperialnego, gdzie wyjawiła Felowi, jak wielkie grozi mu niebezpieczeństwo. Ten domyślił się jednak, że w słowach Calixte nie ma nawet cienia empatii - wyrachowana Moff po prostu chciała ocalić własną skórę. Niemniej jednak zgodził się, że jego ocalenie leży w najlepszym interesie obu stron. Postanowił zorganizować ucieczkę.

Stało się tak, jak przewidywała Calixte. Potężni Sithowie od razu rozprawili się z elitarnymi Rycerzami Imperialnymi, a także z osoba, która siedziała na tronie - tylko Moff wiedziała, że to tylko sobowtór Roana Fela. Naturalnie Krayt od razu się zorientował.

Nyna Calixte i Morlish Veed.

Chwilę po rzezi, ku ogromnemu rozczarowaniu Veeda, ogłosił się nowym Imperatorem. Co więcej, zmusił Wysokiego Moffa, żeby jako pierwszy oddał mu pokłon. Pozostali, łącznie z Calixte, musieli uczynić to samo. W drodze powrotnej poradziła swojemu kochankowi, żeby bacznie wypatrywał swojej szansy.

Wieczorem w kwaterach Calixte zastała ją Maladi z mieczem świetlnym, która zażądała wyjaśnień w sprawie całego zajścia. Moff udała, że nic nie wiedziała o ucieczce Fela, po czym wyjaśniła, że Veed i ona są potrzebni Sithom, by utrzymać Imperium jak najbardziej scalone. Maladi rozkazała jej, żeby odnalazła ściganego, a na odchodnym dodała, że byłby z niej dobry Sith - gdyby tylko mogła władać Mocą.

W służbie u Sithów

Calixte z kochankiem.
Jesteś wspaniała.[4]
Morlish Veed do Nyny Calixte

Siedem lat później była świadkiem przesłuchania bothańskiego Mistrza Jedi Hoska Trey'lisa przez swoją zwierzchniczkę. Po długotrwałych torturach więzień w końcu wyznał imię człowieka, który doprowadził go do pirata Rava, który przekazał go z kolei Imperium - Cade. Darth Maladi natychmiast rozkazała odszukać owego tajemniczego jegomościa, ale Calixte zażądała wszystkich danych na jego temat. Dowiedziała się wtedy, że chodziło o potomka legendarnej rodziny Skywalkerów.

W prywatnych kwaterach Morlisha Veeda jego kochanka wyjawiła mu szczegóły swej misji. Ten oznajmił, że Skywalker byłby bardzo cennym atutem w ich rękach - wystarczy znaleźć go przed najlepszym sithiańskim agentem, Jorem Torlinem. Calixte ujawniła, że wie, gdzie znajdowała się ich zdobycz - na stacji Koło w Środkowych Rubieżach - a także, że zna kogoś, kto z pewnością by sobie poradził, czyli Morrigan Corde (nie wiadomo czy Veed wiedział już o jej podwójnej osobowości).

Darth Maladi i Nyna Calixte.

Morrigan udała się więc na Koło, gdzie po raz ostatni go widziano. Spóźniła się jednak, gdyż Cade odleciał swoim Mynockiem kilka godzin wcześniej. Spotkała za to na swojej drodze innego agenta, którego wysłała Darth Maladi - Jora Tolina. Oficjalnie to on miał schwytać Skywalkera. Morrigan upozorowała zajście - namówiła kilku rzezimieszków ze stacji aby zaatakowali Jora, po czym włączyła się do walki i pokonała ich, ratując agenta. Zaciągnęła go nieprzytomnego do jego własnego statku, Raidera. Gdy się obudził, wyjaśniła mu, że jej misją także jest odnalezienie Skywalkera i że powinni działać razem. Jor chciał więc kontynuować zadanie, jednak Morrigan odkryła, że na stacji odbywa się właśnie spotkanie pomiędzy przedstawicielami Sojuszu Galaktycznego i Imperium Roana Fela w celu omówienia paktu pokojowego.

Współpracując z Jorem Torlinem

Przekonała nowego sprzymierzeńca, że muszą najpierw uporać się z nimi, a dopiero potem mogą podążyć za Cade'em. Jor znalazł idealny sposób - użył sześciu droidów o nazwie C.O.L.D (ang. Command Override Limpet Droid), które przyczepiły się do okrętów Sojuszu i Imperium, obchodząc ich główne zabezpieczenia. W rezultacie oba statki zaczęły do siebie nawzajem strzelać. Wybuchł spór pomiędzy ambasadorami - admirał Gar Stazi był pewien, że to zdrada Imperium, czemu kapitan Mingo Bovark stanowczo zaprzeczył. Negocjacje zakończyły się fiaskiem, więc Jor i Morrigan mogli podążyć za Cade'em. Torlin zaproponował udać się najpierw na Ossus. Gdy wysiedli ze statku, zaczął strzelać do Morrigan, gdyż stwierdził, że nie wie dokładnie czy agentka jest po jego stronie i bezpieczniej by było, gdyby zginęła. Kobieta miała jednak plan zapasowy - gdy Jor był nieprzytomny po bójce z napastnikami na Kole, wstrzyknęła w jego ciało mini-kapsułkę z neurotoksynami. W obliczu zdrady aktywowała ją więc, uwalniając zabójcze substancje do ciała mężczyzny, który po chwili umarł.

Nie wykonała jednak swojej misji - stwierdziła, że nie ma odwagi, by po tylu latach zobaczyć swego syna i odleciała z planety.

Jako Morrigan w 137 ABY

Calixte uczestniczyła w zebraniu Moffów, kiedy Darth Maladi odwołała poszukiwania Cade'a Skywalkera. Zdecydowała się za wszelką cenę dowiedzieć, czy schwytali go Sithowie, w tym celu spotkała się z byłym mężem i córką w restauracji Królowa Naboo. Gunn nieco wcześniej, razem z oddziałem, ścigała jednostkę, która prawdopodobnie był Mynock, statek Cade'a. Chociaż niechętnie, dziewczyna przyznała, że mimo braku niezbitych dowodów, był to właśnie on.

Trzy dni później uzgodniła z Veedem, że znowu zatrudnią Corde, by tym razem przyprowadziła im Skywalkera żywego. Bądź ewentualnie martwego.

Wcielając się ponownie w swoje drugie "ja", Nyna jako Morrigan skontaktowała się z Jariahem Synem i Delia Blue, którzy także chcieli uwolnić przyjaciela. Wspólnie zaczęli układać plan wtargnięcia do świątyni Sithów i wydostania z niej Cade'a.

Dużą rolę miały w nim odegrać yuuzhańskie żuki, o których dostarczenie Nyna/Morrigan poprosiła Morlisha (ich posiadanie było w tamtych czasach zakazane). Postanowili wykorzystać je jako urządzenia szpiegowskie, przyczepiając do nich mikroskopijne kamery. Morrigan weszła do Świątyni, a mając na sobie wiele yuuzhańskich żyjątek wykorzystała prosty fakt, że były one neutralne (niewidoczne) w Mocy - co Sithowie odebrali jako fakt wyjątkowych umiejętności kobiety w maskowaniu swoich emocji Mocą. Gdy była już w środku, rozmieściła żuki po całym kompleksie. Minęły trzy tygodnie. Znudzeni Jariah i Deliah chcieli już przystąpić do akcji. W końcu jeden z żuków dotarł do Cade'a i wszyscy ujrzeli na ekranie Skywalkera, całującego się z Darth Talon. Deliah była wściekła. Morrigan nakazała sprzedać Mynocka Wookieemu Chakowi, gdyż frachtowiec był za bardzo kojarzony z Cade'em. Jariaha naszły wątpliwości, czy Skywalker w ogóle będzie chciał uciec. Morrigan powiedziała, że jeśli nie, to będzie musiała go zabić. Jariah wypalił że przecież to jej syn, na co ona odpowiedziała: Nie, jeśli jest Sithem.

Wkrótce nadarzyła się okazja do działania - Cade spróbował uciec ze świątyni Sithów, jednak został pochwycony i z powrotem doprowadzony przed oblicze Krayta. Grupa obserwowała to na hologramie dzięki wypuszczonym wcześniej żukom. Morrigan rozkazała Jariahowi wystartować Mynockiem i lecieć w kierunku świątyni. Wkrótce dotarli w jej pobliże i zauważyli rozbłyski towarzyszące walce na miecze świetlne w jednej z wież.

Ciekawostki

Nyna Calixte
  • Według Jan Duursemy jej imię wymawia się najna kalikstej.
  • Morrigan to celtycka bogini wojny i zniszczenia.
  • Podobnie jak w wielu innych przypadkach, twórcy serii Dziedzictwo nawiązali nazwiskiem kobiety do innej postaci - Cordé było imieniem jednej ze służek Padmé Amidali.

Przypisy

  1. W poście w tym temacie na forum TheForce.net Jan Duursema napisała, że Morrigan Corde ma około 40 lat.
  2. Your plots, your betrayals, your desire for control – had you Force ability, you might have made a good Sith – under Darth Sidious. - John Ostrander, Dziedzictwo 8: Sprzymierzeńcy, wyd. Dark Horse Comics 2007, s. 24
  3. Are you pleased with your war? - John Ostrander, Dziedzictwo 8: Sprzymierzeńcy, wyd. Dark Horse Comics 2007, s. 3.
  4. You're magnificent. - John Ostrander, Dziedzictwo 9: Kwestia zaufania, część 1, wyd. Dark Horse Comics 2007, s. 8.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Morrigan Corde.


Członkowie Rady Moffów Nowego Imperium
[Pokaż/Ukryj]