Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Imperium Galaktyczne

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Symbol Imperium.jpg
Imperium Galaktyczne
Typ rządu
Dokument ustanawiający Deklaracja Nowego Ładu
Szef Państwa Imperator Galaktyczny
Szef Rządu Wielki Wezyr[1]
Organ wykonawczy Imperialna Rada Najwyższa[1]
Organ ustawodawczy Senat Imperialny (do 0 BBY)
Stolica

Coruscant

Oficjalny język Basic
Święto narodowe Dzień Imperium
Data założenia 19 BBY
Data fragmentacji 4 ABYImperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) to państwo dyktatorskie powołane w miejsce Republiki Galaktycznej przez Palpatine'a, który mianował się imperatorem.

Historia

Powstanie

Republika była państwem demokratycznym, jednak pod koniec swego istnienia mocno przeżartym korupcją, co wywoływało niezadowolenie jej społeczności. Palpatine wykorzystał i umiejętnie podsycał te tendencje, doprowadzając do konfliktu o Naboo, powstania frakcji Separatystów, a ostatecznie - do wybuchu wojen klonów. Dzięki skutecznym intrygom, w trakcie działań wojennych pozbył się większości swoich przeciwników - zarówno politycznych, jak i należących do Zakonu Jedi.

Ostateczne przekształcenie Republiki w Imperium nastąpiło w 19 BBY. Wówczas to trwała już ogólnogalaktyczna wojna, wywołana przez Sithów, jednak Palpatine nie ujawnił jeszcze swojej prawdziwej tożsamości, udając zwolennika demokratycznego ładu Republiki i obarczając całą winą hrabiego Dooku, lorda Sithów, będącego tak naprawdę tylko marionetką w jego ręku. Podczas gdy Zakon Jedi walczył z Separatystami, Darth Sidious omamił młodego Anakina Skywalkera, który przeszedł na stronę zła, stając się Darthem Vaderem. W końcu Palpatine przestał ukrywać swoje prawdziwe zamiary - ogłosił, że Jedi są wrogami wolności i demokracji, a ład w Republice może przywrócić tylko on sam. Ogłosił powstanie Imperium i nakazał całkowite wyeliminowanie rycerzy Jedi. Przeżyć zdołali tylko nieliczni - wśród nich mistrz Yoda, ukrywający się na planecie Dagobah, oraz Obi-Wan Kenobi, który zamieszkał na Tatooine strzegąc małego Luke'a Skywalkera.

Nowy Ład

Natychmiast po stworzeniu Imperium Palpatine rozpoczął centralizację władzy. Kontrolę nad poszczególnymi planetami przejęli, nierzadko przy wsparciu Marynarki i Armii Imperialnej, wyznaczeni przez niego gubernatorowie, do sprawowania kontroli nad sektorami ustanowił urzędników zwanych moffami. Celem zlikwidowania pozostałych przy życiu Jedi, Palpatine stworzył Inkwizycję, w której znalazło się wielu związanych z nim Mrocznych Jedi. Organizacja ta miała też odnajdywać nowe osoby obdarzone możliwościami korzystania z Mocy i albo przeciągać je na ciemną stronę i przygotowywać do służby imperatorowi, albo uśmiercać.

Pierwsze bunty

W związku z nadużyciami władzy przez Palpatine'a i jego podwładnych, wkrótce wybuchł bunt przeciwko Imperium. W 5 BBY Imperium prowadziło podboje na Zewnętrznych Rubieżach, jednak na kluczowej dla tej kampanii planecie Lothal działała grupa rebeliantów dowodzona przez rycerza Jedi Kanana Jarrusa, której rosnące sukcesy sprowadziły na Lothal najpierw Wielkiego Inkwizytora, potem wielkiego moffa Tarkina, czy wreszcie samego Dartha Vadera. Jednocześnie w innych częściach galaktyki istniało wiele innych komórek, którym przewodził senator Bail Organa. Po apelu Ezry Bridgera, padawana Kanana, wszystkie komórki połączyły się, tworząc poważne zagrożenie dla Imperium.

Galaktyczna wojna domowa

W końcu zawiązano Sojusz dla Przywrócenia Republiki, popularnie nazywany Rebelią. Wielką rolę w Sojuszu odegrali Luke Skywalker i Leia Organa - dzieci Dartha Vadera. W roku 0 BBY konflikt między imperialnymi, a rebeliantami trwał w najlepsze. By ostatecznie rozprawić się z rebeliantami, imperialni zbudowali Gwiazdę Śmierci - stację bojową zdolną zniszczyć całą planetę. Za jej pomocą chcieli utrzymać niepokorne planety w ryzach, po tym jak Palpatine rozwiązał Senat. Jednak rebeliantom udało się zniszczyć Gwiazdę Śmierci podczas wielkiej bitwy o Yavin, co było bolesną stratą dla Imperium. Idąc za ciosem, Sojusz zadał jeszcze wiele klęsk imperialnym, takie jak zniszczenie największej fabryki broni na Cymoon 1. Jednak Imperium nadal się trzymało i w 3 ABY odniosło wielkie zwycięstwo nad Rebelią podczas bitwy o Hoth, gdzie wyparło rebeliantów z ich bazy. W sekrecie zaczęło także budować nową Gwiazdę Śmierci. W 4 ABY doszło do ostatecznego starcia nad lesistym księżycem Endor. Tam Imperium poniosło sromotną klęskę, od której zaczął się jego upadek. Darth Vader wrócił na jasną stronę i już jako Anakin Skywalker zabił Dartha Sidiousa, samemu przypłacając to życiem. Imperium straciło przywódcę i doborową flotę wraz z najlepszymi oficerami, co pozwoliło rebeliantom przejść do ofensywy. Wkrótce po zwycięstwie, przywódczyni Rebelii Mon Mothma ogłosiła powstanie Nowej Republiki, państwa demokratycznego.

Rozpad

Po klęsce w bitwie o Endor i śmierci Dartha Sidiousa, Imperium straciło przywódcę, jego zastępcę i najważniejszych oficerów wojskowych. To spowodowało ogromny chaos jego w szeregach, bo przy braku scentralizowanej władzy nie było komu wydawać rozkazów, a to całkowicie sparaliżowało Imperium. Na wielu planetach wybuchły powstania, siły Nowej Republiki urosły w siłę poprzez masowy zaciąg nowych ochotników z wielu planet i stopniowo wypierały Imperium z kolejnych układów. Ocalali moffowie i wysocy rangą oficerowie próbowali jeszcze wybrać nowe dowództwo na planecie Akiva, jednak ich plany spaliły na panewce dzięki wysiłkom Wedge'a Antillesa, pilotce Rebelii i Nowej Republiki Norry Wexley, jej syna Temmina, łowczyni nagród Jas Emari oraz byłego imperialnego agenta Sinjira Ratha Velusa.[2] Imperium ostatecznie upadło po klęsce w bitwie o Jakku, a jego niedobitki podpisały traktat pokojowy z Nową Republiką i wycofały się w Nieznane Regiony.

Dziedzictwo

Około 30 lat po bitwie o Endor w galaktyce działała organizacja Najwyższy Porządek, która była spadkobierczynią Imperium Galaktycznego - odziedziczyła po nim legiony szturmowców, myśliwce TIE oraz gwiezdne niszczyciele. Swoją siedzibę miała w bazie Starkiller, a dowódcami Najwyższego Porządku byli użytkownik ciemnej strony Mocy Kylo Ren, generał Armitage Hux i kapitan Phasma. Z kolei przywódcą tej organizacji był Naczelny Wódz Snoke.

Siły zbrojne

Wojska planetarne

Zobacz główny artykuł: Armia Imperialna.

Do działań militarnych na powierzchniach planet Imperium wykorzystywało szturmowców. Byli to odziani w białe pancerze poborowi, często wcieleni przymusowo lub ochotnicy. Szturmowcy byli dostosowywani do warunków w jakich przychodziło im walczyć, na piaszczystych Tatooine i Jakku operowali szturmowcy pustynni, na wulkanicznej Sullust walczyli szturmowcy wulkaniczni, a na lodową Hoth wysłano szturmowców śnieżnych. W skład tych legionów wchodzili również zwiadowcy, wykorzystywani do rozpoznań, szturmowcy uderzeniowi, którzy mieli wytrzymywać najcięższy ostrzał i odpowiadać silnym kontratakiem, powietrzni wyposażeni w plecaki skokowe, dzięki którym mogli zajmować górujące nad polem walki pozycje, rakietowi wykorzystujący inteligentne rakiety oraz szturmowcy cienia przystosowani do podchodzenia wrogów z zaskoczenia.

Na wyposażeniu sił planetarnych Imperium znajdowały się:[3]

Flota

Zobacz główny artykuł: Marynarka Imperialna.

Flota Imperium stanowiła trzon jego siły militarnej. Jej głównymi statkami były gwiezdne niszczyciele potężnie uzbrojone i przystosowane do transportu wojsk lądowych oraz myśliwców. W skład imperialnej floty wchodziły następujące okręty:

Siły myśliwskie

Jako myśliwców Imperium używało produkowanych przez Sienar Fleet Systems jednostek typu TIE. Głównym założeniem Imperium w tym obszarze technologii zbrojeniowej była ilość i wynikająca z tego ogromna przewaga liczebna. Imperium liczyło, że w ten sposób pokona lepsze jakościowo wrogie myśliwce, w związku z tym postawiło na TIE produkowane masowo na niespotykaną skalę. Były też niezwykle szybkie i zwrotne, ale pozbawione osłon i słabo uzbrojone, przez co ponosiły spore straty. Imperium używało następujących myśliwców:

  • TIE Fighter - podstawowa jednostka typu TIE. Łatwa w produkcji, bardzo szybka i zwrotna, choć ustępowała pod tym względem A-wingowi. Wadą było słabe uzbrojenie, brak osłon i opancerzenia, co powodowało niezwykle wysokie straty wśród eskadr latających na tych myśliwcach.
  • TIE Interceptor - zwany również przechwytującym TIE, był ulepszoną wersją podstawowego TIE. Był od niego jeszcze szybszy i zwrotniejszy, choć nadal nie przewyższał A-winga, a także lepiej uzbrojony (4 działka laserowe, a nie 2 jak w podstawowym TIE), co zmniejszyło straty, mimo, że nadal był pozbawiony osłon i opancerzenia. Został zaprojektowany do bezpośredniej walki z wrogimi myśliwcami.
  • TIE Striker - posiadał pochylone skrzydła. Stworzony specjalnie do patroli i walk w atmosferze, gdzie przewyższał wszystkie rebelianckie myśliwce. Jednak jego atmosferyczne atuty stawały się wadami w przestrzeni kosmicznej.
  • TIE Advanced v1 - wyprodukowany w 4 BBY na Lothalu, był używany głównie przez Inkwizycję.
  • TIE Advanced x1 - najbardziej skomplikowana wersja TIE wyprodukowana pod osobistym nadzorem Dartha Vadera, pierwsza tego typu jednostka była przeznaczona specjalnie dla niego. Najszybszy ze wszystkich TIE-ów, do tego wyposażony w hipernapęd, osłony i posiadający pancerz. Ceną za to całe wyposażenie była jednak słaba zwrotność.
  • TIE Bomber - przeznaczony do bombardowania określonych celów. Potężnie uzbrojony, ale powolny i mało zwrotny, przez co wymagał eskorty.

Przypisy

Źródła


Główne rządy w galaktyce
[Pokaż/Ukryj]
Stara Republika (? – 1032 BBY) - Republika Galaktyczna (1032 BBY - 19 BBY)
Imperium Galaktyczne (19 BBY - 4 ABY) - Nowa Republika (4 ABY – ?)
Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!