Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Stara Republika

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Old Republic.png
Stara Republika
Typ rządu Republika
Stolica

Coruscant

Data rozwiązania Około 1000 BBYStara Republika była istniejącym przez tysiąclecia głównym rządem w galaktyce, aż do momentu upadku w okolicach roku 1000 BBY. Później na jej miejsce została powołana Republika Galaktyczna.

Historia

Założenie

Stara Republika została założona wiele tysiącleci przed bitwą o Yavin 4. Na straży rządu stał zakon Jedi, który chronił Republikę przed rozmaitymi zagrożeniami, zwłaszcza ze strony Sithów. W pewnym okresie organizacja miała zatarg z Zygerriańskim Imperium, w wyniku czego Jedi doprowadzili do osłabienia handlarzy niewolników.[1] Również za czasów Starej Republiki została poważnie uszkodzona planeta Lola Sayu, co utrzymało się aż do wojen klonów.[2] W czasach Starej Republiki funkcjonował również statek szkoleniowy Jedi - Crucible[3]

Upadek

W okolicach roku 1000 BBY nastał wielki chaos. Wtedy właśnie Republika upadła, a Sithowie zostali uznani za wymarłych. Przeżył jedynie Darth Bane, który ustanowił Zasadę Dwóch. W tym okresie miał też miejsce szturm Mandalorian na świątynię Jedi, podczas którego członkowie klanu Vizsla ukradli mroczny miecz.[4] Po tych wydarzeniach został powołany nowy rząd, który nazwano Republiką Galaktyczną.

Przypisy

Źródła

Ważniejsze rządy w galaktyce

Stara Republika (? – 1000 BBY) - Republika Galaktyczna (1000 BBY - 19 BBY)
Imperium Galaktyczne (19 BBY - 4 ABY) - Nowa Republika (4 ABY – ?)

Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!