Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Planeta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Planeta Ambria.

Planeta to ciało niebieskie okrążające gwiazdę. Wiele znanych planet galaktyki charakteryzuje się posiadaniem jednej dominującej strefy klimatycznej i nieznacznie zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni, aczkolwiek często zdarza się, że planety są mocno zróżnicowane pod względem geograficznym.

Klimat

W galaktyce istnieje wiele planet o bardzo kontrastowych klimatach. Można wyróżnić kilka podstawowych grup:

  • Klimat suchy: najczęściej cała powierzchnia planet reprezentujących tę grupę składa się z pustyń/równin i formacji skalnych. Przykłady:
  • Klimat wilgotny - spotykany na planetach z bujną roślinnością (dżunglą).
  • Klimat polarny: planety o tym klimacie najczęściej nie są zdatne do zamieszczania dla ludzi i gatunków o podobnych cechach biologicznych. Przykłady - Alzoc III, Hoth, Ilum, Orto Plutonia.
  • Klimat zróżnicowany: określenie używane w stosunku do planet, na których jeden typ klimatu nie dominuje nad innymi, a jest zróżnicowany (może występować tutaj zarówno klimat suchy, jak i polarny). Przykłady - Ryloth, Malastare

Ukształtowanie terenu

Krajobraz Felucii.

Geografia planet galaktyki może być dramatycznie różna. Nietrudno napotkać planety o jednolitej strukturze geograficznej. Poniżej wymienione zostają najczęściej spotykane typy.

  • Planety wodne - pokryte w całości lub w większości oceanami. Przykłady - Kalamar, Kamino, Manaan.
  • Planety całkowicie zabudowane - na wielu planetach istnieją rozmaite metropolie, ale znamy tylko kilka światów zabudowanych miastem w całości. Najsłynniejsze to Coruscant (na której klimat kontrolowany jest przez WeatherNet) oraz Taris znajdująca się na Zewnętrznych Rubieżach.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Planety pokazane w Epizodach I-VI

Oto wszystkie dwanaście planet, które odegrały dużą rolę w sześciu epizodach kinowych Gwiezdnych wojen. Nie uwzględniono tutaj Yavina 4 i Endoru (gdyż są to księżyce) ani Polis Massy (to planetoida).

Alderaan.jpg

Alderaan

Alderaan - druga planeta układu o tej samej nazwie. Jeden z ważniejszych ośrodków kulturowych galaktyki, pochodzi stamtąd wiele sławnych osobistości, które zapisały się w historii (np. Bail Organa, jeden z twórców Sojuszu Rebeliantów, wychowywała się tutaj też księżniczka Leia Organa). Alderaan charakteryzował się przepięknym, dość zróżnicowanym krajobrazem. Dużą część planety pokrywały rozległe trawiaste równiny i stepy. Znajdowały się tam malownicze góry oraz obrzeżone lodowcami polarne morze. Świat ten był usiany setkami tysięcy jezior, z których wiele tworzyło łańcuchy.

Planeta została zniszczona przez superlaser Gwiazdy Śmierci w roku 0 BBY - pokazano to w filmie Nowa nadzieja. Alderaan pojawił się także epizodycznie w Zemście Sithów.

Bespin 2.jpg

Bespin

Bespin - gazowa planeta usytuowana w odosobnionym rejonie galaktyki. Słynie z pozyskiwania i przetwarzania gazu tibanna. Chociaż panuje tu niezwykła cisza i spokój, przylatujący goście mogą szukać rozrywek w luksusowych kasynach i hotelach Miasta w Chmurach, które samo w sobie jest najsłynniejszą unoszącą się w przestworzach metropolią w całej galaktyce. Założone jako baza górników pozyskujących gaz tibanna, przerodziło się szybko w najsłynniejszy ośrodek kultury, wypoczynku i rozrywki w całej galaktyce. Baronem-administratorem tego cudownego miejsca był Lando Calrissian, który wygrał to stanowisko w toczonej o nieprawdopodobnie wysoką stawkę grze w sabaka.

Bepin pojawił się w filmie Imperium kontratakuje oraz w zakończeniu Powrotu Jedi.

Coruscant planeta.jpg

Coruscant

Coruscant - stolica galaktyki. Przez tysiąclecia był to najważniejszy politycznie i strategicznie świat, spełniający rolę centrum Republiki Galaktycznej. Powierzchnia planety w całości zabudowana jest miastem. Dom dla miliardów istot. Przebiega przez nią wiele międzygwiezdnych szlaków handlowych. Odkąd stała się centrum cywilizacji galaktycznej, przypisano jej koordynaty galaktyczne wynoszące (0,0,0).

Po raz pierwszy pojawiła się w Edycji Specjalnej Powrotu Jedi, a następnie we wszystkich częściach nowej trylogii: w Mrocznym widmie, Ataku klonów i Zemście Sithów.

Dagobah ROTS.jpg

Dagobah

Dagobah - niezamieszkana przez żadną rasę inteligentną bagienna planeta, na którą wielu Jedi - w tym mistrz Yoda - udawało się na wygnanie. Dominującym krajobrazem są bagna i moczary, porośnięte dziką, charakterystyczną dla tego środowiska dżunglą drzew gnarltree o silnie rozbudowanym systemie korzeniowym. Zarośnięte jeziora i bagniska oferują jednocześnie nader sprzyjające warunki rozwoju dla wszelkiego życia, które w niemal każdej swojej formie rozprzestrzeniło się po całej planecie. Bagna Dagobah są również cały czas spowite przez gęsty całun mgieł i chmur, ponad którym widniały - niczym wyspy zieleni - korony najwyższych drzew. Na planecie nie rozwinęło się żadne inteligentne życie.

Dagobah po raz pierwszy pojawiło się w Imperium kontratakuje (to tam udał się Luke Skywalker, by trenować u mistrza Yody), potem na krótko w Powrocie Jedi. Miało zostać ukazane również w Zemście Sithów, ale scena na planecie została wycięta.

Geonosis AOTC.jpg

Geonosis

Geonosis - skalisto-pustynna planeta położona w Zewnętrznych Rubieżach galaktyki. Odległa o mniej niż jednego parseka od Tatooine. Z planety tej pochodzą Geonosjanie. To właśnie tutaj Federacja Handlowa zbudowała swoje fabryki droidów bojowych, tutaj też rozegrała się wielka bitwa z udziałem sił Republiki Galaktycznej i Separatystów, rozpoczynająca trzyletni, krwawy konflikt na skalę galaktyczną o nazwie wojny klonów.

Planeta została pokazana na dużym ekranie w Ataku klonów.

Hoth.jpg

Hoth

Hoth - szósta planeta układu o tej samej nazwie. Klimat na Hoth jest niezwykle mroźny i surowy. Całą powierzchnię planety pokrywa lód - najwięcej jest lodowych równin, występują też lodowe kaniony czy wzniesienia. Temperatura w dzień jest bardzo niska i tylko odpowiednio zabezpieczona istota może na niej przetrwać. Noce są jeszcze chłodniejsze i praktycznie nie do wytrzymania dla ludzkiego organizmu. Częstym zjawiskiem są zamiecie śnieżne i porywiste wichury. Oprócz tego występują co jakiś czas deszcze meteorytów. Z powodu niskiej temperatury bardzo trudno posługiwać się jakimkolwiek zmechanizowanym sprzętem. Blisko planety znajduje się wielki pas asteroid, co uniemożliwia dokonywanie skoków w nadprzestrzeń w granicach układu. To właśnie na Hoth Sojusz Rebeliantów założył swoją kolejną bazę jakiś czas po wygranej bitwie o Yavin.

Planeta Hoth została ukazana w Imperium kontratakuje, gdzie oglądamy spektakularną bitwę pomiędzy siłami Sojusz Rebeliantów i Imperium.

Kamino.jpg

Kamino

Kamino - planeta położona poza Zewnętrznymi Rubieżami galaktyki. Całą jej powierzchnię pokrywają oceany. Z powodu ulewnych deszczów, które bardzo często tam występują, zyskała sobie miano "Planety Burz". Zmiany klimatyczne wiele lat wcześniej zatopiły wszystkie kontynenty na planecie tak, że aktualnie 100% powierzchni to woda. Na planecie znajduje się kilka dyskoidalnych miast, zbudowanych na palach wbitych w dno oceanu. Za stolicę uważane jest miasto Tipoca. Wodny świat zamieszkują Kaminoanie - wysokie istoty o długich szyjach. Kamino znana jest z produkcji klonów na zamówienie. Największym zleceniem Kaminoan było stworzenie setek tysięcy klonów dla Wielkiej Armii Republiki.

Planeta została pokazana na dużym ekranie w Ataku klonów.

Mustafar.jpg

Mustafar

Mustafar - planeta położona w Zewnętrznych Rubieżach galaktyki. Posiada metaliczne jądro, płaszcz ze stopionej skały i eksplodującą, skalną skorupę. Około 35% powierzchni zajmuje płynna lawa. Bliskość gazowych olbrzymów i ich pól grawitacyjnych powoduje wielką aktywność geologiczną: trzęsienia ziemi, ruchy skał, topienie, wypływy i erupcje lawy. Powierzchnia składa się głównie z obsydianowych gór poprzecinanych rzekami płynnej lawy ze wspaniałymi kataraktami. Niebo nad planetą zasnute jest czarnymi chmurami popiołów i dymu. Atmosfera niespokojna z termicznymi prądami i turbulencjami o sile cyklonu.

Planeta Mustafar została pokazana w Zemście Sithów. To tutaj odbył się wielki pojedynek na miecze świetlne pomiędzy Anakinem Skywalkerem i Obi-Wanem Kenobi, zakończony zwycięstwem mistrza i porażką ucznia.

Naboo-orbita.jpg

Naboo

Naboo - mała planeta położona w Środkowych Rubieżach. Świat zamieszkany jest przez dwie inteligentne rasy: Gungan i ludzi. Krajobraz planety składa się głównie z obszernych równin, porośniętych lasami i pokrytymi mokradłami. Nie brakuje również oceanów, zamieszkanych przez Gungan. Różne procesy tektoniczne spowodowały, że oceany te mają ze sobą całą sieć podziemnych, zalanych wodą połączeń. Mało kto słyszał o Naboo, do czasu, aż działająca pod wpływem Dartha Sidiousa Federacja Handlowa rozpoczęła blokadę handlową, a następnie zaatakowała planetę. Nie posiadająca armii Naboo nie była w stanie wygrać z wojskami Federacji. Pomógł jednak sojusz między ludźmi a Gunganami. Armia Gungan stoczyła bitwę z droidami Federacji Handlowej, a w tym czasie skromne siły ludzi zajęły się eliminacją centrum dowodzenia droidami oraz porwaniem wicekróla. Akcja się powiodła, a Naboo odzyskała niepodległość.

Naboo została wprowadzona na ekrany w filmie Mroczne widmo, występuje też w Ataku klonów oraz bardzo epizodycznie w Zemście Sithów (pogrzeb Padmé) oraz w wersji DVD Powrotu Jedi.

Tatoooine.jpg

Tatooine

Tatooine - pustynna planeta położona w Zewnętrznych Rubieżach galaktyki. Krąży wokół układu dwóch słońc, jej klimat jest w przeważającej części pustynny. Nie posiada zbyt wielkiej ilości bogactw mineralnych. Spośród najbardziej znanych na Tatooine lokacji wymienić należy miasta Mos Eisley i Mos Espa, a także pałac Hutta Jabby. Poza ludźmi, Tatooine zamieszkują dwie inteligentne rasy: mali Jawowie oraz dzicy Ludzie Pustyni (zwani też Tuskenami). Żyją tu Smoki Krayt, uznawane za jedne z najgroźniejszych gadów w galaktyce. Na Tatooine można też spotkać dewbacki oraz banthy. Wiadomo też o przynajmniej jednym żyjącym na tym świecie sarlaccu.

Planeta została wprowadzona w Nowej nadziei, potem pojawiła się kolejno w Powrocie Jedi, Mrocznym widmie, Ataku klonów i Zemście Sithów.

Utapau.jpg

Utapau

Utapau - planeta w Zewnętrznych Rubieżach, w sektorze Tarabba. Leży 51 000 lat świetlnych od centrum galaktyki na Rimmańskim Szlaku Handlowym. Planetę obiega 9 księżyców, powodując silne ruchy pływowe. W jej skład wchodzi małe metaliczne jądro, skalisty płaszcz, skorupa z miękkiej skały wapiennej i wiele małych kontynentów. Na powierzchni jest poniżej 0,9% wody, za to całą planetę otacza podziemny ocean bogaty w minerały. Populacja wynosi 95 milionów mieszkańców. Ten prawie pustynny świat omiatany potężnymi wichurami był kiedyś oceanicznym rajem, jednak silne ruchy pływowe oceanu spowodowały korozję słabych skał powierzchniowych i woda spłynęła pod powierzchnię w system tuneli i jaskiń krasowych, powodując osuwanie się ziemi i tworzenie charakterystycznych zapadlisk, którymi usiana jest "porowata" powierzchnia planety. Na dnie głębokich zapadlisk często można spotkać jeziora życiodajnej wody.

Planeta została pokazana w Zemście Sithów.

Yavin i Millennium Falcon.jpg

Yavin Prime

Yavin Prime - planeta będąca jasnoczerwonym, gazowym gigantem. Posiada aż 26 księżyców, z czego na jednym z nich - Yavinie 4 - Sojusz Rebeliantów założył swoją bazę. W roku 0 ABY, gdy Imperium dowiedziało się o lokalizacji bazy, Gwiazda Śmierci ruszyła na miejsce. To właśnie Yavin Prime oddzielał stację bojową od lesistego Yavina 4, uniemożliwiając jej natychmiastowego zniszczenia wrogiego celu superlaserem. Cenny czas wykorzystali Rebelianci, przypuszczając szturm na Gwiazdę Śmierci i ostatecznie niszcząc ją.

Yavin Prime pojawił się w Nowej nadziei.

Inne

Ponadto w Zemście Sithów - podczas sceny wykonywania przez klony rozkazu 66 - możemy ujrzeć na kilka sekund następujące planety:

Ciekawostki

  • Ziemska definicja planety jest nieco bardziej precyzyjna niż w uniwersum Gwiezdnych wojen: planeta to ciało niebieskie o średnicy większej niż 1000 km; o znacznej masie; nie emitujące światła samodzielnie i zazwyczaj okrążające gwiazdę. Termin pochodzi od greckiego słowa πλανήτης, planētēs ("wędrowiec").

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Źródła

Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!