Wookiee

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Wookie2.jpg
Wookiee
Planeta macierzysta: Kashyyyk
Język: Shyriiwook
Wzrost: Ponad 2 metry
Kolor oczu: Brązowe
Kolor futra/włosów: Brązowe, białe albo czarne
Wookiee (czasem w slangu Wook) to rasa rozumna zamieszkująca planetę Kashyyyk. Są to ponad dwumetrowe, pokryte sierścią humanoidalne istoty, mające ostre, chowane pazury, dzięki którym bardzo sprawnie poruszają się po drzewach. Jednym z ich miast było Rwookrrorro, pod którym ukryta była Gwiezdna Mapa, a także ukrywała się księżniczka Leia Organa.

Kobiety rasy Wookiee są tylko nieco niższe od mężczyzn. Po standardowym roku ciąży, przychodzi na świat mały Wookiee, który ma ponad metr wzrostu.

Historia

Przedstawiciele rasy Wookiee.
Bunt Wookiee na Kessel
Uwaga: Poniższe informacje pochodzą z Legend (EU), które nie należą do kanonu.

Rasa Wookieech wyewoluowała na Kashyyyku w roku 2000000 BBY. Ich ewolucja została sztucznie pokierowana i przyspieszona przez Rakatan, którzy potrzebowali rasy ogrodników do opiekowania się planetą Kashyyyk. Po upadku Bezkresnego Imperium Wookiee, pozostawieni samym sobie, stworzyli własną cywilizację.

Kilkakrotnie w swojej historii siły zewnętrzne wykorzystywały Wookieech jako niewolników. Zarówno Korporacja Czerka na kilka tysięcy lat BBY, jak i później Imperium, bardzo brutalnie potraktowały przedstawicieli tej rasy. Z powodu niezwykłej siły Wookiee byli wykorzystywani jako niewolnicy do najcięższych prac, a ich wrodzone zdolności techniczne sprawiały, że wykorzystywano ich też do bardziej zaawansowanych prac. Zatrudnieni byli nawet w imperialnym Laboratorium Otchłani. Ze względu na taką historię, nawet po tym, jak Sojusz Rebeliantów wyzwolił Wookieech, byli oni bardzo nieufni w stosunku do ludzi.

Kultura

Jedną z najważniejszych wartości jest dla dla Wookieech honor. Z nim związana jest większość najbardziej charakterystycznych zwyczajów tej rasy.

Dług życia

Zobacz główny artykuł: Dług życia.

Dług życia to przysięga, którą Wookiee może złożyć przede wszystkim za uratowanie życia czy zwrócenie wolności. Wookiee, który złożył tę przysięgę, zmuszony jest służyć i chronić, a nawet poświęcić własne życie, dla tych, którym przysięgał. Przykładem może być dług Chewbaccy wobec Hana Solo, zaprzysiężony za uratowanie z rąk Imperium, czy przysięga Zaalbara względem Dartha Revana, za uwolnienie od niechybnego niewolnictwa.

Pazury i broń

Wookiee posiadają wysuwane pazury, znakomicie przydatne zarówno we wspinaczce, jak i - potencjalnie - w walce. Honor jednak nie pozwala im na wykorzystanie tej naturalnej broni nawet przeciw najbardziej zajadłym i niebezpiecznym wrogom. Wookiee, który dopuści się takiego przestępstwa (a jest to zdarzenie bardzo rzadkie, najczęściej następujące w szale bojowym), traci wszelki honor, staje się wygnańcem i jest traktowany jak parias przez każdego ze swoich pobratymców. Wookiee podczas walki korzystali z kuszy blasterowych oraz wibroostrzy.

Albinizm

Biały kolor futra uważany jest za kolor ofiary - z tego względu białe ubarwienie uważane jest za gorsze niż zielone, czarne, srebrne czy brązowe. Urodzenie się albinosem jest dla Wookieego nieszczęściem.

Znani Wookiee

Ciekawostki

  • W początkowych wersjach Powrotu Jedi bitwę z wojskami Imperium mieli toczyć Wookiee. Później stwierdzono, że lepiej pokazać wojowników gorzej znających się na technice.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Wookieech.
Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!