Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Areszt Ashmeada

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Areszt Ashmeada
Lokalizacja: Kashyyyk
Funkcja:
Wykonawca:
Przynależność:


Areszt Ashmeada był okrętem kosmicznym używanym przez Predorich jako więzienie. Po rozbiciu się na Kashyyyku został odnaleziony przez Imperium Galaktyczne, które przerobiło go na swoje więzienie.

Historia

Czasy Starej Republiki

Areszt Ashmeada pełnił rolę okrętu bojowego, którego Predori używali jako więzienia dla swoich wrogów ze Starej Republiki. Wykorzystywali oni studnie grawitacyjne, w których zamykali pojmanych więźniów, których następnie wykorzystywali do generowania zasilania. Cały pokład opatrzony był licznymi zabezpieczeniami w postaci droidów, które w razie potrzeby atakowały potencjalnych nieprzyjaciół, celem uśpienia ich i zamknięcia w komorach razem z resztą więźniów. Wszystkim sterowała sztuczna inteligencja JPI, która komunikowała się z intruzami i sterowała droidami. Wkrótce jednak studnia się zapadła, co spowodowało rozbicie się statku na Kashyyyku. Tam miejscowi Wookiee odkryli miejsce katastrofy i uznali je za nawiedzone przez złe duchy. Zabraniali wchodzenia na pokład i postawili w tym miejscu straże, które na wszelki wypadek pilnowały wraku.

Imperium Galaktyczne

Kiedy Kashyyyk znalazł się pod okupacją Imperium Galaktycznego, po zniewoleniu Wookieech imperialni zainteresowali się wrakiem i postanowili przywrócić go do jego pierwotnej funkcji, czyli użyć jako więzienia. Na ich zlecenie zajął się tym Golas Aram, który przerobił okręt zgodnie z ich rozkazami, odnawiając placówkę, gdzie od tej pory zsyłano najgorszych więźniów pojmanych przez Imperium. Niektórzy z nich trafili do placówki jeszcze przed bitwą o Yavin. Dodatkowo Imperium wszczepiło każdemu z więźniów do mózgu bioczip, który pozwalał ma mimowolne rozkazywanie nosicielom nawet w wypadku, gdyby opuścili areszt.

W roku 5 ABY na miejsce przybył oddział Nowej Republiki pod dowództwem Norry Wexley, który pomagał Hanowi Solo w uwolnieniu z więzienia jego pojmanego przez Imperium przyjaciela, Chewbacci. Podstępem przedostali się przez blokadę i odnaleźli areszt, po czym weszli do środka. Wówczas aktywował się system zabezpieczeń, który zażądał od nich podania kodu. Po tym jak republikanie udzielili trzech błędnych odpowiedzi, rozpoczęto interwencję awaryjną. Droidy ruszyły na intruzów i zdołały złapać oraz zamknąć połowę z nich, podczas gdy pozostali wyłączyli zasilanie, doprowadzając do dezaktywacji droidów. Po wszystkim uwolniono przetrzymywanych w placówce więźniów oraz schwytanych członków zespołu. Następnie republikanie przegrupowali się i na pokładzie Millennium Falcona przetransportowali wyzwolonych więźniów na Chandrilę, stolicę Nowej Republiki. Tam zaangażowano ich do obchodów Dnia Wyzwolenia, w trakcie których doszło do zwieńczenia się podstępu zaaranżowanego przez Galliusa Raxa, który doprowadził do aktywacji czipów w momencie obchodów święta i tym samym zmusił mimowolnie byłych więźniów do przeprowadzenia zamachu na zebranych podczas uroczystości oficjeli, w wyniku czego zginął między innymi Hostis Ij, a cała masa osób została ranna, w tym postrzelona w ramię kanclerz Mon Mothma.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!