Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja na Cymoon 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.  
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Rebel Files.

Atak na Cymoon I.png
Misja na Cymoon 1
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 0 ABY
Miejsce Cymoon 1
Wynik Zniszczenie imperialnej fabryki broni.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Leia Organa Darth Vader
Siły
Straty
Wielu więźniów
  • Fabryka broni
  • Mnóstwo szturmowcówMisja na Cymoon 1 to wydarzenie mające miejsce w roku 0 ABY na księżycu Cymoon 1 podczas galaktycznej wojny domowej. Celem wyprawy było zniszczenie największej imperialnej fabryki broni w galaktyce. Zakończyła się sukcesem rebeliantów.

Przebieg

Kilka dni przed tą akcją, Sojusz Rebeliantów przechwycił zmierzającego na Cymoon 1 wysłannika Jabby. Rebelia postanowiła to wykorzystać do ataku na największą fabrykę broni w galaktyce. W tym celu za prawdziwego wysłannika podstawili Hana Solo, a towarzyszyli mu Luke Skywalker i Leia Organa jako jego ochroniarze oraz R2-D2. Chewbacca siedział w ukryciu jako snajper, a C-3PO pilnował Millennium Falcona. Spotkali się z nadzorcą fabryki Aggadeenem, który wpuścił ich do środka. Tam Luke, Leia i Artoo obezwładnili szturmowców, a Han zażądał podania drogi do reaktora. Nadzorca początkowo się opierał, ale Artoo wymusił na nim podanie lokalizacji głównego reaktora, a potem Leia go obezwładniła silnym ciosem. Han i Leia podłożyli ładunki, a Luke stał na czatach. Skywalker odnalazł miejsce, gdzie było uwięzionych przez Imperium wiele istot. Uciął mieczem świetlnym rękę nadzorcy więźniów i wypuścił ich z klatek. W tym samym czasie przybył imperialny negocjator, którym okazał się Darth Vader. Chewie chciał go zastrzelić, ale dzięki Mocy, Mroczny Lord Sithów bez problemu się obronił. Rozkazał ogłosić alarm na całym księżycu, przez co rebelianci musieli uciekać. Han i Leia skradli jednego AT-AT, a Luke natknął się na Vadera. Stoczył z nim swój pierwszy w życiu pojedynek, ale szybko przegrał, ponieważ w ogóle nie był wyszkolony. Gdy Sith miał już dwa miecze, rozpoznał ten, który niegdyś należał do Anakina Skywalkera. Wtem do pomieszczenia wtargnął prowadzony przez Hana AT-AT. Vader kazał zabić wszystkich więźniów. W tym samym czasie Threepio również miał kłopoty, bo Falcona rozmontowywali miejscowi złomiarze, a droid protokolarny nie dał rady ich powstrzymać.
Luke atakuje fabrykę broni na skuterze repulsorowym.

Luke wziął jeden skuter i natarł na szturmowców. Han chciał rozdeptać Vadera, ale ten użył Mocy i ponownie się obronił, blokując nogę AT-AT. Han odpalił działka laserowe maszyny kroczącej w kierunku Vadera, któremu odrzuconemu przez siłę eksplozji spadł hełm. Zauważył to jeden ze szurmowców, ale Sith skręcił mu kark. Luke w tym czasie odzyskał swój miecz świetlny. Chewbacca przegonił złomiarzy i wziął się do naprawy Falcona. Han i Leia w AT-AT dostali się do sali pełnej AT-ST, czołgów i śmigaczy bojowych. Sytuacja stała się tragiczna dla rebeliantów, ponieważ Aggadeen powstrzymał wyciek z reaktora. Vader powalił skradzionego AT-AT, ucinając mu mieczem świetlnym jedną nogę. Ranni Leia, Han i więźniowie wydostali się z wraku. Vader kazał ich wykończyć, ale wtedy uratował ich Luke. Leia kazała mu iść z nimi, ale Skywalker poleciał z powrotem do fabryki, a Vader ruszył za nim w jednym ze śmigaczy bojowych. Luke działami skutera ponownie uszkodził reaktor, w wyniku czego fabryka broni została zniszczona, a misja rebeliantów zakończyła się powodzeniem. Vader już miał schwytać Skywalkera, ale przyjaciele uratowali Luke'a, zabierając go na pokład Falcona, który chwilę potem natknął się na 3 gwiezdne niszczyciele, jednak Leia dokonała skoku w nadprzestrzeń, dzięki czemu ona, Luke, Han, Chewie, Artoo, Threepio i kilku więźniów zdołało uciec.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!