Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Szturmowiec

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: pododawać przypisy.

Szturmowiec Imperium Galaktycznego.

Szturmowcy byli podstawowymi jednostkami piechoty Imperium Galaktycznego. Po dołączeniu do tej formacji imiona żołnierzy zastępowano numerami porządkowymi. Szkolenie kadetów odbywało się w wielu akademiach rozrzuconych po całej galaktyce, między innymi na Arkanis czy Lothalu. Garnizony piechoty znajdowały się w bazach oraz na pokładach gwiezdnych niszczycieli‎.

Historia

Początki

Po przeobrażeniu Republiki w Imperium początkowo rolę szturmowców spełniały klony, gdy jednak odsłużyły swoje, imperator postanowił odesłać je do cywila i nie zamawiać kolejnej partii, lecz wcielić do szeregów szturmowców zwykłych ludzi.

Pierwsze bunty przeciwko Imperium

Szturmowców używano do bezwzględnego tłumienia wszelkich buntów przeciwko władzy Palpatine'a, między innymi w 14 BBY powstania Twi'leków na Ryloth zgrupowanych wokół Ruchu Wolny Ryloth Chama Syndulli. Gdy w 5 BBY zaczęły się formować rebelianckie komórki to właśnie szturmowcom przypadły walki przeciw formującym się grupom buntowników, między innymi tą z Lothalu. Największą bitwą stoczoną przez szturmowców w tym okresie była potyczka na planecie Garel.

Galaktyczna wojna domowa

Gdy rebelianckie bunty przerodziły się w galaktyczną wojnę domową, szturmowców wysyłano na rozmaite planety przeciwko zorganizowanym jednostkom piechoty Sojuszu Rebeliantów takim jak Kompania Zmierzch. Jednostki szturmowców jako podstawowa formacja piechoty Imperium brali udział w największych bitwach wojny, między innymi o Hoth, o Sullust, o Endor czy też podczas ostatniej bitwy o Jakku. Imperialni przegrali galaktyczną wojnę domową i w wyniku podpisanej na Coruscant Ugody Galaktycznej musiało zaprzestać szkolenia szturmowców.

Spadkobiercy

Niedobitki Imperium wycofały się w Nieznane Regiony, gdzie założyły Najwyższy Porządek pod przywództwem Snoke'a. Nowa organizacja miała czerpać z tradycji Imperium i przywrócić jego dni chwały. W związku z tym Najwyższy Porządek zaczął szkolić własne legiony szturmowców z nowym programem szkoleniowym.[1]

Szkolenie

Kadeci na szturmowców byli w większości ludźmi, którzy zgłosili się samodzielnie lub trafili do szeregów Imperium z poboru. Po rozpoczęciu szkolenia imiona rekrutów zastępowano oznaczeniami numerowymi. Kadetom na szturmowców wpajano całkowitą i bezgraniczną lojalność wobec Imperium i warunkowano ich tak, by pozbyli się indywidualizmu i empatii. Brutalnie i fanatycznie wykonywali rozkazy bez względu na skutki. Szkolono ich tak, by zostawiali rannych towarzyszy na śmierć i atakowali wroga nie licząc się z jego siłami. Akademiom imperialnym brakowało jednak spójnych standardów, co prowadziło do rozbieżności w wyszkoleniu poszczególnych grup szturmowców. Głównym założeniem w tych formacjach była liczebność żołnierzy, przez co kompletnie nie liczono się z losem poszczególnych jednostek na polu bitwy i bezdusznie ich traktowano jedynie jako pozycję w wojskowych statystykach. Z powodu oznaczeń liczbowych szturmowcy sprawiali wrażenie anonimowych, a to sprawiało, że brakowało im poczucia odpowiedzialności. Niektórzy ze szturmowców mogli awansować na pilotów myśliwców.[2]

Specjalizacje

Szturmowiec uderzeniowy.

Szturmowców dostosowywano do warunków w jakich przychodziło im walczyć. Istniały następujące formacje piechoty Imperium:

 • Zwykli szturmowcy - podstawowe jednostki legionów szturmowców. Nosili zbroje wyposażone w regulatory temperatury oraz innego rodzaju sprzęt umożliwiający przetrwanie praktycznie w każdych warunkach. Z wielką wprawą posługiwali się karabinami i pistoletami blasterowymi, a wrogów atakowali przeważającymi siłami.
 • Szturmowcy zwiadowcy - lżej opancerzeni od innych szturmowców, co pozwalało im szybciej i sprawniej poruszać się w różnych środowiskach. Dzięki specjalnemu przeszkoleniu byli bardziej samowystarczalni i zdolni do adaptacji. Imperium wykorzystywało zwiadowców w różnych misjach, od rozpoznania po infiltrację.
 • Szturmowcy miejscy
 • Szturmowcy uderzeniowi - niezwykle wytrzymałe i nieustraszone jednostki szturmowców. Były w stanie znieść najcięższy ostrzał i odpowiedzieć równie silnym ogniem.
 • Szturmowcy skokowi - wyposażeni w plecaki skokowe mogli szybko zmienić położenie w trakcie walki i górować nad wrogiem.
 • Szturmowcy cienia - nosili czarne zbroje i korzystali z urządzeń maskujących. Ich zadaniem było zachodzenie wroga z zaskoczenia. Korzystali z ciężkich blasterów T-21.
 • Szturmowcy prewencyjni - wyposażeni w pałkę ogłuszającą oraz pole ochronne. Podczas galaktycznej wojny domowej jednostki te były wykorzystywane między innymi podczas bitwy o Scarif i bitwy o Naboo.[3]
 • Szturmowcy obrony wybrzeża - oddziały wyspecjalizowane do patrolowania plaż i bunkrów na między innymi na Scarif.
 • Szturmowcy rakietowi - namierzali wrogów inteligentnymi rakietami.
 • Szturmowcy pustynni - przygotowani do walk na pustynnych planetach takich jak Tatooine czy Jakku. Nosili standardowe zbroje z licznymi ulepszeniami: jednostkami chłodzącymi, filtrami przeciw-piaskowymi i plecakami z dodatkowymi racjami żywnościowymi oraz wodą.
 • Szturmowcy śmierci - elitarne oddziały Wywiadu Imperialnego, których zadaniem była między innymi ochrona Orsona Krennica oraz wielkiego admirała Thrawna.
 • Szturmowcy śnieżni - wyszkoleni do operowania w na śnieżnych i lodowych planetach takich jak Hoth. Wyposażeni w specjalny sprzęt chroniący przed zimnem.
 • Szturmowcy wulkaniczni - przystosowani do walk na wulkanicznych planetach jak na przykład Sullust. Nosili pancerze odporne na bardzo wysokie temperatury otoczenia.
 • Szturmowcy leśni - służyli na leśnych światach takich jak Kashyyyk, gdzie w 5 ABY przyszło im stoczyć bitwę.
 • Szturmowcy patrolowi
 • Szturmowcy jaskiniowi
 • Szturmowiec Czystki - tajne jednostki wyspecjalizowane do pomagania Inkwizytorom w czystce Jedi. Na początku jako żołnierzy używano klonów, jednak w późniejszym okresie zastąpiono ich zwykłymi ludźmi.
 • Szturmowiec ciężkozbrojny
 • Szturmowiec ogniowy

Uzbrojenie

Broń szturmowców zależała od ich specjalizacji. Do uzbrojenia piechoty Imperium należały:

Pancerz

Zobacz główny artykuł: Pancerz szturmowca.

Szturmowcy nosili białe pancerze na wzór zbroi republikańskich klonów. Wyjątek stanowili szturmowcy cienia,[4] czystki[5] oraz śmierci,[6] którzy mieli czarne zbroje. Większość pancerzy była dopasowana do ludzkich ciał, ale istniały również modele dla innych ras. Zbroje szturmowców zapewniały bezpieczeństwo w nieprzyjaznych warunkach. Silny strzał blasterowy mógł bez problemu przebić zbroję, ale ta chroniła szturmowca przed strzałem niebezpośrednim. Hełmy wyposażono w filtry uzdatniające atmosferę. Podczas operacji w przestrzeni kosmicznej lub w obecności silnych toksyn imperialni żołnierze nosili plecaki z zaawansowanym systemem podtrzymywania życia.[2]

Wyposażenie

Szturmowców wyposażono w pasy z ekwipunkiem. Nosili komunikatory, makrolornetki i linki z kotwiczkami. Podczas misji polowych mieli do dyspozycji dodatkową amunicję i zestawy ułatwiające przetrwanie, a plecaki zawierały systemy łączności, wyrzutnie pocisków lub wyposażenie blasterów. Przy pasie z tyłu zwykle mieli detonatory termiczne.[2]

Ciekawostki

 • Rebelianci często nazywali szturmowców garnkami, a w późniejszym okresie wiadrogłowymi.
 • Według statystyk, tylko 77% strzałów szturmowców trafiało do celu.[3]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!