Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Rebelia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Kenobi szablon.png
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Ten artykuł dotyczy organizacji powstałej przed 5 BBY. Zobacz też: Sojusz dla Przywrócenia Republiki, serial Rebelianci lub Rebeliantów z Lothalu.Rebelia była grupą buntowników przeciwstawiających się władzy Imperium Galaktycznego, która działała na kilka lat przed bitwą o Yavin 4. Początkowo były to pojedyncze komórki oporu, których działanie koordynowali senator Bail Organa oraz Ahsoka Tano. Jedną z takich komórek byli rebelianci z Lothalu, którzy w roku 4 BBY połączyli siły z Komórką Feniks tworząc w ten sposób pierwsze duże zgrupowanie. W tym samym roku zdołali oni, pod przewodnictwem Juna Sato założyć tajną bazę na planecie Atollon.

Historia

Przed rokiem 5 BBY w galaktyce pojawiało się coraz więcej komórek buntowniczych, między innymi rebelianci z Lothalu. Senator Bail Organa oraz Ahsoka Tano, padawanka Jedi, która odeszła z zakonu przed wykonaniem rozkazu 66, postanowili zająć się ich koordynacją. O tajnej organizacji wiedziało zaledwie kilku przedstawicieli wybranych komórek.

W roku 4 BBY, twórca oraz lider buntowników z Lothalu - Kanan Jarrus - został porwany przez Imperium Galaktyczne. Jego przyjaciele ruszyli mu z pomocą, próbując odbić przywódcę. Do misji ratunkowej dołączyła się także Ahsoka wraz z flotą, która przybyła w ostatniej chwili, ratując rebeliantów.

Znane komórki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!