Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa na Garelu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Bitwa o Garel)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa na Garelu była potyczką między siłami rebeliantów i Imperium. Miała miejsce w roku 3 BBY i zakończyła się sukcesem imperialnych.

Wstęp

Wszystko zaczęło się, gdy siódma siostra przyczepiając podsłuch do Ezry Bridgera, dowiedziała się, że Komórka Feniks ukrywa się na planecie Garel. Zdobywszy tę informację i po udaniu się na osobisty zwiad, Alexsandr Kallus po krótkiej wymianie zdań z admirałem Konstantine'em i piątym bratem, nakazał flocie niszczycieli obrać kurs na Garel.

Przebieg bitwy

Po przybyciu na miejsce, imperialni od razu przystąpili do ataku. Udało im się między innymi zniszczyć hangar 16. Miała też miejsce strzelanina między szturmowcami, a drużyną z Lothalu. W jej trakcie Ezra Bridger zabił kilku szturmowców i zdołał powalić Mocą Kallusa. Chciał też rzucić się na inkwizytorów, ale powstrzymał go jego mistrz Kanan Jarrus. W końcu flota rebeliantów zdołała wystartować i zaczęła ucieczkę. W jej trakcie został zniszczony jeden prom Taylander. Admirał Konstantine nakazał ściągnąć statki rebeliantów. Imperialnym udało im się pochwycić okręt flagowy Liberator, na którym im najbardziej zależało. Jednak dzięki odważnej akcji kapitan Hery Syndulli, statek dowodzenia został uwolniony, a następnie Liberator i Ghost uciekły i dołączyły do reszty floty.

Skutki

Bitwa była była taktycznym zwycięstwem Imperium, któremu udało się zniszczyć kilka okrętów rebeliantów i wyprzeć ich z dotychczasowej bazy na Garel. Jednakże wynik był daleki od satysfakcjonującego, gdyż większości sił wroga udało się uciec.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!