Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kyrsta Agate

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.  
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Koniec i początek: Dług życia, Blade Squadron: Kuat i Koniec i początek: Kres Imperium.

Kyrsta Agate była komandorem Sojuszu Rebeliantów oraz powstałej później Nowej Republiki. W roku 4 ABY brała czynny udział w poszukiwaniach Wedge'a Antillesa oraz późniejszej bitwy o Akivę.

Biografia

Wstąpienie do Sojuszu

Kyrst Agate wstąpiła do Sojuszu Rebeliantów za czasów galaktycznej wojny domowej. Po wygranej przez nich bitwie o Endor ta służyła dalej w nowo powstałej Nowej Republice.

Poszukiwania Antillesa

W roku 4 ABY po pokonaniu Imperium Galaktycznego w bitwie o Endor z zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci Kyrsta brała udział w naradzie na temat zaginionego pilota, Wedge'a Antillesa, w której trakcie razem z admirałem Ackbarem, kapitanem Melorem, generałem Madine oraz nowo wybraną kanclerz Mon Mothmą omówili dalsze plany. Ackbar przekazał im dotychczas ustalone informację przekazane od anonimowego informatora, o tym że na powierzchni Akivy przebywało aktualnie Imperium. Madine zapytał, czy na pewno mogli zaufać Operatorowi, na co Agate stwierdziła, że do tej pory wszystko wskazywało, że tak. Ackbar przypomniał, iż Imperium potrafiło zastawiać zasadzki i planować długie strategie. Melor zasugerował, aby posłać tam flotę w postaci dwóch krążowników i kilku myśliwców. Mon Mothma odparła, że ich obecność nad Akivą mogła być kłopotliwa. Melor wyjaśnił, że przecież losy tej nieistotnej strategicznie planety nie były aż tak ważne, na co kanclerz przerwała mu mówiąc, iż interesował ją również los mieszkańców. Powiedziała, że powinni być nad wymiar ostrożni i nie dać zburzyć powstałego pokoju. Ackbar zgodził się z nią i polecił Madine zebranie małego oddziału uderzeniowego składającego się z pięciu żołnierzy Republiki. Zasugerował zrzucenie ich do atmosfery, aby zyskać pośrednio kontrolę nad sytuacją. Reszta zebranych zgodziła się i plan został wszczęty w życie. Ostatecznie meldunek od załogi nie dotarł do dowództwa.

Bitwa o Akivę

Wkrótce do Ackbara przyszła wiadomość od Wedge'a który zdołał uwolnić się z kajdanek i ostrzegł o obecności Imperium na planecie. Kalamarianin zdecydował się na atak i rozkazał utworzyć flotę i wysłać ją na orbitę, nadając dowództwo nad nią Agate. Kilka godzin później ta zebrała statki i przeniosła je na orbitę Akivy, gdzie doszło do starcia z trzema gwiezdnymi niszczycielami. Podczas bitwy starała się opanować swój nawyk, przez który się trzęsła, lecz zrozumiała, iż nie musiała ukrywać tego przed załoga, błędnie określając to wcześniej jako oznakę słabości. W trakcie starcia na pole walki wleciał jacht, który ta początkowo uznała za własność jednego z baronów planety, który przypadkiem wleciał w środek bitwy. Zapytała chorążego Targadę o podanie kursu pojazdu, na co ten zameldował jej, że zmierzał on w kierunku niszczyciela. Targada zapytał, czy miał go zestrzelić, lecz Agate uznała, iż ten mógł posiadać coś ważnego dla Imperium, więc nie warto byłoby go niszczyć, a lepiej przejąć. Rozkazała więc skoncentrować ogień na niszczycielu do którego zmierzał, aby łatwiej było im go namierzyć i ściągnąć promieniem do hangaru. Udało im się trafić niszczyciel, lecz jacht wleciał do jego wnętrza. Chwilę później zamyśliła się obserwując bitwę, kiedy z namysłu wybudził ją chorąży Uray. Zameldował, że zaczęli wygrywać bitwę, na co ta odpowiedziała mu, iż nie oznaczało to jeszcze zwycięstwa i kazała walczyć dalej. Ten dodał jeszcze, że otrzymał informację od jednej z pilotek Eskadry Złotych, że ta walczyło na pokładzie imperialnego TIE-a. Agate uznała to za dziwne, lecz nie mając pomysłu co mogłaby dać Imperium taka zasadzka uwierzyła w meldunek i kazała wysłać jej wsparcie. Pilot podążała za uciekającym promem, kiedy ten wybuchł i uszkodził jej myśliwiec. Wystrzelona z niego kapsuła wleciała do hangaru jednego z niszczycieli, Vanquisha, po czym statek został wprowadzony w nadprzestrzeń, zostawiając pozostałe dwa na polu walki. Wkrótce walka zakończyła się wygraną Nowej Republiki, która przejęła pozostałe gwiezdne niszczyciele: Vigilance oraz Ascent. Z meldunków pobitewnych ogłoszono, że aresztowani zostali imperialna generał Jylia Shale, Yupe Tashu oraz archiwistka Adea Rite, podczas gdy ogłoszono śmierć bankiera Imperium Arsina Crassusa oraz wielkiego moffa Valco Pandiona. Potwierdzono ucieczkę admirał Rae Sloane, która okazała się pilotować w czasie bitwy prom. Dużą część zasług przyznano rebeliantom, którzy przebywali na jachcie, po tym jak aresztowało ich na Akivie Imperium: łowczyni nagród Jas Emari, imperialnemu dezerterowi Sinjirowi Rathowi Velusowi, pilot Republiki, która pilotował w czasie walk skradzionego TIE Norrze Wexley oraz jej synowi Temminowi. Akiva dołączyła do Nowej Republiki, a na jej powierzchni znaleziono Barrela.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!