Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Plan Awaryjny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.  
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Rozbite Imperium, Koniec i początek, Koniec i początek: Dług życia, Battlefront II (DICE) i inne źródła.

Krajobraz po bitwie o Jakku.

Plan Awaryjny był operacją przygotowaną przez imperatora Sheeva Palpatine'a na wypadek swojej śmierci, a polegał na zgładzeniu sił galaktycznych rządów.

Założenia

Palpatine swoje rządy nad galaktyką porównywał go gry shah-tezh, gdzie zbicie najważniejszej figury oznaczało przegraną - i to właśnie za nią się uważał. W jego mniemaniu podstawowym zadaniem imperialnych było niedopuścić do śmierci swojego władcy, a gdyby tak się stało uważał, że wtedy dalsze istnienie Imperium Galaktycznego jest pozbawione sensu i należy je zniszczyć, aby następnie powołać nowy rząd, który miałby kontynuować imperialne tradycje i ideały. Jednocześnie imperator twierdził, iż w takim przypadku należałoby również zniszczyć rząd, który miałby zająć miejsce Imperium i niedopuścić, aby przejął kontrolę nad galaktyką. Na miejsce realizacji Planu Awaryjnego wyznaczył planetę Jakku, gdzie jeszcze przed powstaniem Imperium odkrył pewnego chłopca imieniem Gallius Rax. Palpatine wziął go pod swoje skrzydła, wyszkolił i wysłał z powrotem na Jakku, gdzie ten nadzorował budowę Obserwatorium, które miało posłużyć do realizacji Planu Awaryjnego - w budowli znajdował się korytarz biegnący niemal do jądra planety, które było destabilizowane przez fale sejsmiczne, co miało w ostateczności doprowadzić do rozpadu Jakku. Jednak w takim przypadku konieczne było doprowadzenie do bitwy o tę planetę między Imperium, a mającym je zastąpić rządem. Kiedy Obserwatorium zostało ukończone, Palpatine wezwał do siebie Raxa i wyjaśnił mu na czym polega shah-tezh oraz własne podejście do swoich rządów w galaktyce. Miało to nauczyć Galliusa jakimi torami biegły myśli imperatora i czemu należałoby zniszczyć Imperium na wypadek śmierci Sheeva. Później zaś podczas pobytu na II Gwieździe Śmierci nad Endorem Palpatine wprost wyznaczył Raxa do realizacji Planu Awaryjnego.

Realizacja

Sheev Palpatine zginął podczas bitwy o Endor i Gallius Rax dotąd pozostający w ukryciu poczuł się zobowiązany wdrożyć Plan Awaryjny. Przy wykorzystaniu swoich wpływów i po licznych intrygach udało mu się przejąć władzę nad szczątkami Imperium, które następnie sprowadził na Jakku. W międzyczasie zadbał również o przygotowanie domeny z której miał powstać nowy rząd kontynuujący imperialne ideały. Mianowicie był to należący niegdyś do imperatora gwiezdny superniszczyciel Eclipse na pokładzie którego znalazły się osoby uznane za całkowicie lojalne przez samego Palpatine'a. Rax ukrył ten okręt w Nieznanych Regionach używając szlaku nadprzestrzennego wytyczonego przez Obserwatorium na Jakku. Po zrealizowaniu Planu Awaryjnego Gallius zamierzał udać się Imperialisem na Eclipse'a wraz z Brendolem Huxem i szkolonymi przez nich obu dziećmi z sierocińców Jakku. Były one bardzo cenne dla imperialnego kanclerza, albowiem wyszkolił je według własnych ideałów i stanowiły dla niego podwaliny i przyszłość rządu mającego zastąpić Imperium. Gdy w 5 ABY siły Nowej Republiki zaatakowały Jakku, Rax mógł w końcu rozpocząć ostatnią fazę realizacji Planu Awaryjnego i udał się do wnętrza Obserwatorium wraz z Yupe Tashu - byłym doradcą imperatora i fanatykiem ciemnej strony. Jednak ten osobnik stanowił dla niego zawadę, dlatego zabił go wrzucając do szybu prowadzącego do jądra wraz z sithańskimi artefaktami, które uważał za przesąd. Uruchomił już sekwencję fal sejsmicznych i planetą zaczęły targać drgania oznaczające nieuchronny rozpad Jakku. Jednak zamiary Galliusa zostały pokrzyżowane przez wielką admirał Rae Sloane oraz Norrę i Brentina Wexleyów, którzy zabili Raxa i powstrzymali proces zniszczenia globu, dzięki czemu walczące na Jakku wojska Imperium i Nowej Republiki przetrwały.

Dziedzictwo

Chociaż próba zniszczenia imperialnych i republikanów się nie powiodła to ostatecznie pragnienie Raxa o stworzeniu nowego rządu kontynuującego tradycje i ideały Imperium zostało zrealizowane, albowiem Sloane zajęła jego miejsce na Imperialisie i na jego pokładzie udała się wraz z Huxem i dziećmi w stronę Eclipse'a, a w ślad za nimi ruszyły niedobitki floty Imperium z bitwy o Jakku. Z tych szczątków został później utworzony Najwyższy Porządek.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!