Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Agent Imperium 1: Żelazne zaćmienie, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Agentempire1cb.jpg
Agent Imperium 1:
Żelazne zaćmienie, część 1
Agent of the Empire 1: Iron Eclipse, Part 1
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Stéphane Roux
Kolory: Wes Dzioba
Tusz: Julien Hugonnard-Bert
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
14 grudnia 2011[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
3 lipca 2019
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Agent Imperium
Zeszyt/Tom: 1 z 10
Następny: Agent Imperium 2: Żelazne zaćmienie, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 3 BBY


Agent Imperium 1: Żelazne zaćmienie, część 1 (org. Agent of the Empire 1: Iron Eclipse, Part 1) to pierwszy numer serii komiksowej Agent Imperium i historii Żelazne zaćmienie. Został wydany 14 grudnia 2011[1] roku w USA nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce premiera komiksu odbyła się 3 lipca 2019 roku w wydaniu zbiorczym nakładem Egmont Polska w ramach serii Star Wars Legendy.

Zeszyt został wydany w dwóch wariantach okładkowych.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The name's Cross. Jahan Cross. Move over, James Bond; there's a new secret agent in the galaxy, and he has the weight of the Empire behind him!

Cross's mission takes him and his assistant IN-GA 44 to the affluent Corporate Sector. There, on the trail of stolen droid technology, they will rub elbows with diplomats and desperadoes, captains of industry and sergeants of the local police and rub most of them the wrong way![1](Dark Horse Comics, 2011)

Streszczenie

W imperialnym ośrodku badawczym na planecie Wayland pułkownik Milosh Muhrlein wchodzi do swojego biura, w którym zastaje nieoczekiwanych gości. Nieznajomymi okazują się być agent wywiadu Jahan Cross oraz jego droid IN-GA 44, którzy zostali tutaj przysłani w celu zbadania legalności interesów prowadzonych przez ośrodek.

Pułkownik jest oburzony zachowaniem swoich gości, którzy skanują jego bazy danych w poszukiwaniu transakcji zrealizowanych na czarnym rynku. Zapewnia agenta, że może poręczyć za wszystkich swoich pracowników. Słysząc to Jahan pyta go czy mógłby zaręczyć za samego siebie. W tym momencie IN-GA 44 kończy skanować bazy danych i wychodzi na jaw, że dowódca ośrodka prowadzi nielegalne interesy. Wiedząc, że został zdemaskowany, Muhrlein proponuje Crossowi udział w zyskach, zapewniając, że całe zajście pozostanie między nimi. Agent imperialny odrzuca bez wahania propozycję pułkownika, przez co ten aktywuje swoje droidy i wydaje im rozkaz pozbycia się intruzów.

Jahan widząc zdradę Milosha rozkazuje swojemu droidowi aktywować tryb walki, przez co wywiązuje się potyczka. IN-GA 44 błyskawicznie niszczy obrońców pułkownika, podczas gdy dwaj mężczyźni zaczynają walczyć ze sobą. W pewnej chwili Muhrlein uruchamia wokół siebie pole siłowe, licząc że pomoże mu to pokonać przeciwnika. Cross nie poddaje się jednak i wyjmuje ze swojego buta urządzenie, które rzucone na pole ochronne zdrajcy uwalnia ładunek elektryczny, który dezaktywuje tarczę i doprowadza do jego śmierci.

Po zakończonej misji agent Cross wyrusza na Coruscant, aby zdać raport szefowi wywiadu Armandowi Isardowi. Dowódca zwraca mu uwagę, że zabijanie pułkownika nie było dobrym posunięciem, gdyż ten pochodził z bogatej i wpływowej rodziny. Jahan odpowiada jednak, że nie miał innego wyboru, gdyż został zaatakowany, a ponadto odnalazł dowody na współpracę Muhrleina z Huttami, {{L|przemytnik}ami oraz powstańcami z sektora Wspólnego. Dodaje też, że odnalazł kosztowne podarunki w biurze zdrajcy otrzymane od Rossum Droidworks, firmy bezpośrednio powiązanej z Iaco Starkiem. Mężczyzna ten od czasów wojny nadprzestrzennej mieszkał w sektorze wspólnym, gdzie założył swoją firmę sprzedając droidy niszczyciele pozostałe po upadku Gildii Kupieckiej. Agent mówi, że baza danych Muhrleina potwierdziła, że Rossum było głównym odbiorcą jego nielegalnej działalności. Ponadto odnalazł informację o tajemniczym projekcie, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu Imperium. Słysząc to dowódca Isard dochodzi do wniosku, że Cross chciałby zbadać działalność zabitego zdrajcy w sektorze wspólnym, dlatego udziela mu pozwolenia na wyprawę z zastrzeżeniem by ograniczył liczbę ewentualnych ofiar do minimum.

Przed rozpoczęciem wyprawy agent Cross udaje się do centrum technicznego, do Alessiego Quona, by sprawdzić czy ten skończył przegląd IN-GA 44. Sluissianin informuje go, że robot powinien zostać u niego przez tydzień. Słysząc to Jahan odpowiada, że nie może się na to zgodzić, a jego droid musi z nim wyruszyć jeszcze tego samego dnia. Naukowiec nie zgadza się z opinią szpiega, ale po krótkiej wymianie zdań wydaje mu IN-GA 44.

Po odzyskaniu towarzysza, agent Imperium udaje się do Royda Pewa, by ten uzbroił go w sprzęt niezbędny do zrealizowania misji. Dowódca centrum technicznego jest niezadowolony, że Cross zawsze niszczy jego sprzęt, ale mimo to prezentuje mu swoje najnowsze osiągnięcie, którym są paraskrzydła. Po krótkiej rozmowie i nieudanej demonstracji działania skrzydeł, imperialni udają się zbrojowni w celu wybrania broni, która nie zostanie wykryta podczas misji szpiega.

Po zakończonej odprawie, Jahan Cross przybywa na planetę Etti IV, do portu kosmicznego w mieście Mondder. Gdy lądowanie dobiega końca, agent postanawia rozejrzeć się po okolicy, a droidowi wydaje polecenie pozostania na statku i pilnowania ich dobytku. Radzi mu by w razie wizyty nieproszonych gości poinformował ich o posiadaniu przez nich immunitetu dyplomatycznego. Po zakończeniu wypowiedzi szpieg rozpoczyna rozpoznanie miasta.

Jego podróż nie trwa długo, gdy wpada na mężczyznę, którym okazuje się być Han Solo. Towarzyszący przemytnikowi Wookiee, Chewbacca rzuca się na Crossa, lecz zostaje powstrzymany przez swojego przyjaciela, gdy ten mówi, że Jahan był jego kolegą w Akademii Imperialnej. Sytuacja jednak się nie uspokaja, gdyż okazuje się że Solo ma kłopoty przez wygraną, nie do końca uczciwie, partię sabaka. Pokonani uczestnicy gry doganiają Hana i zaczynają walkę, w której przemytnikowi pomaga agent Cross. W czasie bójki starzy znajomi rozmawiają pobieżnie o swojej przeszłości.

Jahan Cross i Han Solo w trakcie bójki w porcie kosmicznym w mieście Mondder.
Wymiana ciosów nie trwa jednak długo, gdyż nieoczekiwanie zjawia się patrol służby bezpieczeństwa. Sierżant Myrsk błyskawicznie wydaje polecenia aresztowania wszystkich uczestników bójki, lecz gdy funkcjonariusze chcą zatrzymać Crossa ten odpowiada, że jest pod ochroną immunitetu dyplomatycznego. Na tą odpowiedź Nikto zostawia agenta w spokoju, natomiast nakazuje zatrzymanie Hana Solo i Chewbacci. Ku jego rozczarowaniu Jahan bierze starego znajomego i jego towarzysza pod ochronę mówiąc, że ich zatrudnił przez co też posiadają immunitet. Po tych słowach sierżant aresztuje pozostałych uczestników bójki, uprzednio upewniając się, że nie posiadają ochrony imperialnej, a następnie odlatuje.

Po zniknięciu funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, Solo dowiaduje się, że wstawiennictwo Crossa będzie w przyszłości go kosztowało przysługę. W tym samym czasie agent Imperium zostaje zaczepiony przez adiutanta Emesha Nara, pracującego dla ambasadora Etti IV, Blainsa Vorlina. Polityk przeprasza, że tak późno przybył po wysłannika Imperium, po czym zaprasza go na przyjęcie organizowane przez jego mocodawcę. Słysząc to Cross żegna się z Solo i odchodzi w towarzystwie nowo przybyłego.

Gdy Han zostaje sam z Chewbaccą, decyduje się powrócić do kantyny, w której zostawił wygraną w sabaka nagrodę, jednocześnie zapewniając, że nikt nie będzie się spodziewał ich przybycia.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2011, 13 grudnia USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 3.50 USD
2012, 24 października
(w wydaniu zbiorczym)
USA 9781595829504 Dark Horse Comics 128 stron Druk (miękka) 18,99 USD
2019, 3 lipca
(w wydaniu zbiorczym)
Polska 9788328127647 Egmont Polska 120 stron Druk (miękka) 49.99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Agent Imperium 1: Żelazne zaćmienie, część 1.


Agent Imperium
[Pokaż/Ukryj]
Agentlogo.jpg

Żelazne zaćmienie‎: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Hard Targets: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Wydania zbiorcze:
Żelazne zaćmienie‎ - Hard Targets

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!