Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Agent Imperium 2: Żelazne zaćmienie, część 2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Agentempire2c.jpg
Agent Imperium 2:
Żelazne zaćmienie, część 2
Agent of the Empire 2: Iron Eclipse, Part 2
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Stéphane Roux
Kolory: Karine Boccanfuso
Tusz: Julien Hugonnard-Bert
Ilustracja na okładce: Stéphane Roux
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
11 stycznia 2012
Wydanie polskie: Egmont Polska
3 lipca 2019
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Agent Imperium
Zeszyt/Tom: 2 z 10
Poprzedni: Agent Imperium 1: Żelazne zaćmienie, część 1
Następny: Agent Imperium 3: Żelazne zaćmienie, część 3
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 3 BBY


Agent Imperium 2: Żelazne zaćmienie, część 2 (org. Agent of the Empire 2: Iron Eclipse, Part 2) to drugi numer serii komiksowej Agent Imperium i historii Żelazne zaćmienie. Został wydany 11 stycznia 2012 roku w USA nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce premiera komiksu odbyła się 3 lipca 2019 roku w wydaniu zbiorczym nakładem Egmont Polska w ramach cyklu Star Wars Legendy.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Undercover as a diplomatic attaché, Imperial agent Jahan Cross continues his investigation into the stolen droid technology and the mysterious project known as "Iron Eclipse." At an elegant embassy soirée in the Corporate Sector, Cross locks his sights on the Stark family.

Before the evening is over, more than one player will be out of the game--and Cross will be wanted for murder!(Dark Horse Comics, 2012)

Streszczenie

W mieście Mondder, w imperialnej ambasadzie na planecie Etti IV< Jahan Cross oraz IN-GA 44 wchodzą na przyjęcie zorganizowane przez ambasadora Blainsa Vorlina. Agent pyta swoją towarzyszkę czy udało się jej zlokalizować członków rodziny Starków. Ta natychmiast potwierdza, mówiąc, że sześć metrów po ich lewej stronie, zajęta nużącą rozmową, znajduje się Elli Stark, a po stronie prawej, osiem i pół metra dalej jest Dah'lis Stark, której mowa ciała zdradza ogromne zainteresowanie rozmówcami. Na sam koniec IN-GA wskazuje Iaclyna Starka oraz Emesha Nara, którzy nie ukrywając się obserwują nowo przybyłych. Cross uznaje ich zachowanie za wielce ciekawe, lecz nieoczekiwanie zjawia się gospodarz imprezy.

Pierwsze spotkanie Jahana Crossa i Iaclyna Starka.
Ambasador Blains Vorlin wita wysłanników Imperium Galaktycznego, po czym zwraca się do Jahana oznajmiając iż służył z jego ojcem w Korpusach Dyplomatycznych zanim Republika Galaktyczna przekształciła się w Imperium. Następnie pyta jak się miewa jego stary znajomy, lecz agent odpowiada iż nie może odpowiedzieć, gdyż nie rozmawiali od jakiegoś czasu. Dyplomata stwierdza, iż to wielka szkoda, po czym dodaje, że dane mu było poznać również matkę agenta, która zginęła podczas bitwy o Coruscant. Mężczyzna nie wyraża zainteresowania rozmową o swoich bliskich, więc komentuje śmierć swojej matki stwierdzeniem, że była jedną z wielu ofiar. Niezręczną rozmowę przerywa Emesh Nar, który podchodzi do imperialnych. Ambasador widząc swojego adiutanta, postanawia zostawić swoich gości w jego rękach, po czym oznajmia, że musi udać się do reszty gości, gdyż jako gospodarz powinien zapewnić im godziwą rozrywkę. Na odchodnym dorzuca, by Cross, podczas swojej pracy, zachowywał się przyzwoicie, a przynajmniej dyskretnie.

Gdy Jahan i IN-GA zostają w towarzystwie adiutanta, ten zwraca uwagę na droida, mówiąc że nigdy wcześniej takiego nie widział, lecz jest pewny, że należy do rodzaju HDR. Następnie pyta agenta, dlaczego nie pokrył swojej towarzyszki syntetyczną skórą. Wysłannik Imperium chwali jego wiedzę o droidach, po czym dodaje, że lubi gdy jego maszyny wyglądają na takowe. Kontynuując rozmowę, Nar mówi, że droidy to rodzaj swoistej pasji, dla niego i jego przyjaciół. Słysząc to, Cross pyta czy do grona jego najbliższych zaliczają się członkowie rodziny Starków. Młody mężczyzna reaguje ze zmieszaniem na to pytanie, chcąc wiedzieć jaki interes ma nowo przybyły w wypytywaniu o ten ród. Agent mówi, że jego sprawa jest czysto służbowa. Spotyka się to z zawoalowaną groźbą adiutanta, który oznajmia, by jego rozmówca uważał na swoje działania, gdyż wtykanie nosa w nie swoje sprawy może rozgniewać potężnych i wpływowych ludzi. Jahan lekceważy ostrzeżenie, mówiąc że zarówno on jak i Emesh służą Imperium i lepiej by było dla niego by o tym pamiętał.

Jahan Cross i Dah'lis Stark podczas wspólnego wieczoru.
Po tej wypowiedzi, rozgniewany Nar opuszcza gościa ambasadora, a IN-GA 44 pyta Crossa o plan działania. Mężczyzna zleca jej, by udała się do jego kwatery i nawiązała bezpieczne połączenie z władzami na Coruscant w celu ustalenia powiązań adiutanta ze Starkami. Dodaje też, by droid pozostała tam do czasu, aż ją wezwie, po czym oznajmia iż on zamierza zdobyć paru nowych znajomych.

W innej części sali, Elli Stark rozmawia z Verpelem. Rozmówca kobiety narzuca jej swoje towarzystwo, próbując ją poderwać. Nieoczekiwanie zjawia się Cross, który podchodzi do niej, udając jej narzeczonego, po czym przedstawia się jej adoratorowi. Agent przeprasza, Elli że ujawnił ich związek, który nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony. Verpel nie wierzy w jego słowa, lecz agent gniewnym głosem odprawia go. Gdy flirciarz odchodzi, Starkówna pyta nowo przybyłego czy rzeczywiście zamierza wziąć z nią ślub, lecz ten odpowiada jej, że tylko odegrał scenkę w celu pozbycia się niechcianego uczestnika rozmowy. Kobieta słysząc to, pyta czy nie jest nią ani trochę zainteresowany. Jahan odpowiada, że tego nie powiedział, po czym pyta o jej problemy z adoratorami. Ta odpowiada, że jej brat nieustannie próbuje wydać ją za mąż, po czym pyta go czy posiada jakieś rodzeństwo. Agent odpowiada, że miał siostrę, a następnie wyraża zainteresowanie uczuciami Elli wobec brata. Kobieta odpowiada, że w dzieciństwie byli sobie bliscy, po śmierci matki oddalili się od siebie, a po śmierci ojca przestali ze sobą rozmawiać. Od tamtego czasu Iaclyn stara się zaaranżować dla niej korzystne finansowo małżeństwo, lecz ona za każdym razem mówi adoratorom nie. Dodaje też, że fakt małżeństwa dla korzyści jest jedyną sprawą jaką łączy ją i jej macochę Dah'lis. Kontynuując wyjawia, że po śmierci ojca, jej brat przejął cały jego majątek, którym rozdziela w razie potrzeby na nią i na wdowę po ojcu. Po chwili, kobieta stwierdza, że nie ma pojęcia dlaczego to wszystko wyjawia nowo poznanemu mężczyźnie. Jahan oznajmia jej, że jest dobrym słuchaczem, co ta bezzwłocznie potwierdza. Nieoczekiwanie zbliża się Iaclyn, na którego widok Elli postanawia udać się do swojej kwatery pod pretekstem fałszywego bólu głowy.

Gdy Stark zbliża się do Crossa, nawołuje swoją siostrę, lecz agent powstrzymuje go, mówiąc, że ta odeszła celowo, po czym próbuje się przedstawić. Młody mężczyzna oznajmia mu, iż zna jego tożsamość, po czym dodaje, że nie lubi gdy ktoś wtrąca się do jego interesów. Jahan odpowiada mu, że jako imperialny sam zdecyduje co jest warte jego uwagi, na co słyszy, że nie znajduje się na terenie Imperium, a to co robi może przysporzyć mu kłopotów. Po zakończeniu wypowiedzi, Iaclyn odchodzi, a Cross zostaje zaczepiony przez Dah'lis. Nautolanka rozpoczyna rozmowę, stwierdzając, że była pewna iż tylko ona potrafi doprowadzić pasierba do złości. Następnie rozmówcy przedstawiają się sobie, a Jahan dodaje iż jest do usług kobiety. Ta słysząc to, wyjawia zainteresowanie tymi usługami, gdyż jak twierdzi zna wszystkich na tym przyjęciu, a oni znają ją. Jest pewna, że nie ma tu nikogo interesującego, dlatego proponuje, by wysłannik Imperium towarzyszył jej tego wieczoru w rodowej rezydencji.

Jahan przyjmuje zaproszenie, po czym razem z nową znajomą udaje się do jej posiadłości. Na miejscu agent wyraża zainteresowanie kolekcją skuterów repulsorowych, lecz jego towarzyszka stwierdza, że to nic więcej, a męskie zabawki. Dodaje też, że za życia Iaco, była jedną z nich. Gdy się poznali była tancerką. Niedługo potem wzięli ślub co zszokowało wszystkich, gdyż była osobą niepasującą do otoczenia jej męża. Mimo jej odmienności, małżonkowie kochali się, lecz potem Iaco zachorował co wszystko zmieniło.

Walka z funkcjonariuszami Espo.
Ciągle rozmawiając, para wchodzi do kolejnego pomieszczenia. Rozbierając się do kąpieli, Dah'lis informuje swojego rozmówcę, że wraz z chorobą, Iaco wpadł w obsesję na punkcie projektu, nad którym pracował, a nieco później przytrafił mu się śmiertelny wypadek. Słysząc jej słowa, Jahan wyraża zainteresowanie okolicznościami śmierci jej męża, pytając o szczegóły choroby. Kobieta odpowiada, że przypadłość mogła go zabić, lecz nieszczęście przytrafiło się wcześniej. Kończąc wypowiedź, będąc naga w wodzie, zaprasza rozmówcę do towarzyszenia jej w kąpieli. Agent Imperium nie porzuca tematu rozmowy, dlatego pyta czy widziała ciało zmarłego. Nautolanka odpowiada mu, że zidentyfikowała je, lecz jeden szczegół był niepokojący – nigdy nie odnaleziono głowy jej męża. W końcu, zirytowana pyta czy mogą skończyć mówić o zmarłym. Na jej pytanie, Jahan reaguje rozbierając się i dołączając do niej w kąpieli. Po chwili para ląduje w miłosnym uścisku.

W innej części budynku, schadzkę kochanków, za pomocą droida szpiegowskiego, obserwuje Iaclyn Stark.

Jakiś czas później, Jahan pyta Dah'lis czy projekt, nad którym pracował jej mąż został kiedykolwiek ukończony. Kobieta nie jest zachwycona powrotem do tej rozmowy, lecz odpowiada, że po jego śmierci chciała go ukończyć w ramach uczczenia jego pamięci. Zostało to jednak negatywnie odebrane przez Iaclyna, który zakazał komukolwiek zbliżać się do stacji. Nagle, Jahan zauważa jakiś ruch w ciemnościach, lecz nim udaje mu się zareagować, zostaje ogłuszony strzałem z blastera. Z cienia wyłania się Iaclyn Stark, który zwraca się do swojej macochy mówiąc, że była zbyt gadatliwa w rozmowie z imperialnym agentem. Kończąc wypowiedź, celuje do kobiety ze swojej broni.

Gdy Cross odzyskuje przytomność, zostaje przywitany przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Porucznik Dakka Fasser oznajmia mu iż jest aresztowany, pod zarzutem zamordowania Dah'lis Stark. Słysząc to, agent natychmiast zaczyna się bronić, mówiąc, że został ogłuszony przez prawdziwego zabójcę kobiety. Fasser poprawia jego zeznanie, oznajmiając, że został ogłuszony przez droida strażnika, który przybył za późno by uratować zamordowaną. Dodaje też, że na narzędziu zbrodni znaleziono jego odciski palców. Jahan nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu, stwierdzając, że odciski można dodać do czegokolwiek. Jest to bardzo proste, gdyż sam tak wielokrotnie robił. Jego rozmówczyni nie daje się przekonać, gdyż jak twierdzi Iaclyn Stark chce, by mężczyzna był oskarżony, a jako bogaty i wpływowy człowiek, może tego dopilnować. Słysząc to, Cross mówi, że jest pod ochroną jako wysłannik dyplomatyczny Imperium. Na jego obronę reaguje sierżant Myrsk, który neguje jego twierdzenie, mówiąc, że adiutant Emesh Nar nie autoryzował jego działań na Etti IV. W związku z tym, sierżant zleca kapralowi Dimity'emu wyprowadzenie aresztowanego.

Podczas drogi do wyjścia z posiadłości, funkcjonariusze zostają zaczepieni przez Elli Stark. Kobieta pyta ich o przyczynę ich obecności i powód aresztowania Crossa. Imperialny odpowiada jej, że jej macocha została zamordowana, a on został uznany za winnego. Podczas jego wypowiedzi, prowadzący go stróże prawa nakazują mu zachować milczenie. Jahan podejmuje spontaniczną decyzję i rzuca się na nich. Wywiązuje się krótka walka, podczas której aresztowany odbiera broń swoim strażnikom i ogłusza ich. Gdy wygrywa starcie, Elli oznajmia by udał się do garażu i rozpoczął ucieczkę.

IN-GA 44 zostaje oszołomiona.
Powstałe zamieszanie zostaje zauważone przez pozostałych członków Espo, którzy rozpoczynają pościg za zbiegiem. Niemal natychmiast, sierżant Myrsk podnosi alarm, wzywając wszystkie jednostki do zatrzymania podejrzanego o zabójstwo Crossa. W tym czasie, agent dociera do garażu posiadłości, po czym kradnie jeden ze skuterów repulsorowych. Gdy kieruje się do wylotu z budynku zostaje zaskoczony przez patrolowce X10 Groundcruiser oraz myśliwce IRD-A. Widząc, że ucieczka tą drogą jest niemożliwa, Jahan kieruje się do wnętrza budynku. Tam mija zaskoczonych stróżów prawa, kieruje się na piętro rezydencji, po czym rozpędzonym skuterem wyskakuje przez okno.

Uciekając nawiązuje połączenie z IN-GA 44. Pyta droida czy dowiedziała się czegokolwiek na temat Emesha Nara. Jego towarzyszka odpowiada, iż w młodości przyjaźnił się z Iaclynem Starkiem co zaowocowało w przyszłości pomocą w uzyskaniu urzędu w ambasadzie. Następnie IN-GA pyta czy agent potrzebuje wsparcia. Ten zaprzecza, prosząc by dowiedziała się wszystkiego na temat stacji Eclipse. Podczas jego wypowiedzi, droid zostaje zaatakowana i porażona wyładowaniami elektrycznymi, co powoduje przeciążenie u niej obwodów. Słysząc w komunikatorze całe zajście, Cross nawołuje rozmówczynię, lecz nie uzyskuje żadnej odpowiedzi.

Nad korpusem IN-GA 44, Iaclyn Stark oraz Emesh Nar rozmawiają o jej transporcie na stację Eclipse. Nar zapewnia, że nie będzie to problemem. Dodaje też, że nie upłynie dużo czasu gdy Jahan Cross zostanie zlikwidowany. Jego wypowiedź zadowala Iaclyna, który stwierdza, że droid pozwoli zakończyć mu jego pracę.

W tym samym czasie, ścigający Jahana Crossa, za pomocą megafonu, nakazują mu się poddać, grożąc, że w przeciwnym razie zostanie zabity.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Agent Imperium 2: Żelazne zaćmienie, część 2.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2012, 11 stycznia USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 3.50 USD
2012, 24 października
(w wydaniu zbiorczym)
USA 9781595829504 Dark Horse Comics 128 stron Druk (miękka) 18,99 USD
2019, 3 lipca
(w wydaniu zbiorczym)
Polska 9788328127647 Egmont Polska 120 stron Druk (miękka) 49.99 PLN

Linki zewnętrzne


Agent Imperium
[Pokaż/Ukryj]
Agentlogo.jpg

Żelazne zaćmienie‎: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Hard Targets: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Wydania zbiorcze:
Żelazne zaćmienie‎ - Hard Targets

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!