Dianoga

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Dianoga
Planeta pochodzenia: Vodran
Przeciętny wzrost: 300-1000 cmDianogi były dużymi głowonogami, które osiągały do dziesięciu metrów wysokości, jednakże większość tych zwierząt miała od około pięciu do sześć metrów. Posiadały jedno duże oko na korpusie, który przypominał mięczaka oraz siedem długich macek, które otaczały otwór gębowy.

Historia

Luke Skywalker zaatakowany przez dianogę.

Pochodziły ze starożytnej planety Vordan, którą odkryli Huttowie. Przez tysiące lat dianogi przedostawały się do odległych światów w formie mikroskopijnych larw. Nie były lubiane przez społeczeństwo, mimo, że posiadały pozytywne cechy. Żywiąc się śmieciami, oczyszczały środowisko z odpadów biologicznych. Brak śmieci w galaktyce zmusił dianogi do przeniesienia się do dużych aglomeracji, atakowały imperialne systemy instalacji odpadów oraz okrętów wojennych. Ubłocona-kolorowa istota podobna do kałamarnicy bardzo dobrze rozwijała się w wilgotnym środowisku, cierpliwie czekając na ofiarę, która zaspokoiłaby jej apetyt. Potrafiły zmieniać kolory, by łatwiej polować na pożywienie, te najbardziej głodne potrafiły stać się przeźroczyste. Dianogi łapały swoją ofiarę za pomocą siedmiu macek i wciągały ją do otworu gębowego.

Gdy Luke Skywalker, Han Solo, Chewbacca i Leia Organa zmuszeni byli skoczyć do ubijaka na śmieci, Luke został zaatakowany przez dianogę. Ta wciągnęła go pod wodę, jednak po trudnościach jakie wynikły z konsumpcji młodzieńca, stworzenie zrezygnowało z walki.

Ciekawostki

  • Przygotowując wydanie specjalne Nowej nadziei, George Lucas zmienił oryginalny wygląd dianogi, z którego nie był zadowolony. Podobno wyobrażał ją sobie jak coś bardziej złowrogiego i większego.

Źródła