Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Agent Imperium 4: Żelazne zaćmienie, część 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AgentEmpire4c.jpg
Agent Imperium 4:
Żelazne zaćmienie, część 4
Agent of the Empire 4: Iron Eclipse, Part 4
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Stéphane Créty
Kolory: Wes Dzioba
Tusz: Julien Hugonnard-Bert
Litery: Michael Heisler
Ilustracja na okładce: Stéphane Roux
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
14 marca 2012
Wydanie polskie: Egmont Polska
3 lipca 2019
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Agent Imperium
Zeszyt/Tom: 4 z 10
Poprzedni: Agent Imperium 3: Żelazne zaćmienie, część 3
Następny: Agent Imperium 5: Żelazne zaćmienie, część 5
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 3 BBY


Agent Imperium 4: Żelazne zaćmienie, część 4 (org. Agent of the Empire 4: Iron Eclipse, Part 4) to czwarty numer serii komiksowej Agent Imperium i historii Żelazne zaćmienie. Został wydany 14 marca 2012 roku w USA nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce premiera komiksu odbyła się 3 lipca 2019 roku w wydaniu zbiorczym nakładem Egmont Polska w ramach cyklu Star Wars Legendy.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
So far tonight, Jahan Cross has been "killed", has entered into a “marriage” of convenience with the sister of his enemy, and has had a knock-down, drag-out fight with a murderous droid. Now he's onboard the Millennium Falcon and headed for an obvious trap! All in a night's work for an agent of the Empire!(Dark Horse Comics, 2012)

Streszczenie

Godzinę przed świtem, w rezydencji Starków, Jahan Cross budzi śpiącą Elli Stark. Gdy tylko kobieta otwiera oczy, intruz informuje ją, że nie zamierza zrobić jej krzywdy oraz prosi by zachowała spokój. Ku jego zdziwieniu, ta odpowiada, że nie obawia się go, gdyż zdążyła wywnioskować, że to nie on zabił jej macochę, a ponadto zauważyła, że podczas swojej ucieczki nie skrzywdził żadnego funkcjonariusza Espo. Biorąc to pod uwagę, Elli pyta Jahana po co wrócił do posiadłości, gdyż jest teraz najbardziej poszukiwaną osobą w regionie. W odpowiedzi, Cross mówi jej, że technicznie został uznany za zmarłego, gdyż brał udział w spektakularnym wypadku, co doprowadziło do śmierci jakiej zawsze chciał. Po tych słowach, dziewczyna dochodzi do wniosku, że jej rozmówca nie jest zwykłym dyplomatą, a członkiem wywiadu. Chwali jego umiejętności, po czym zaczyna rozmyślać nad powodem jego obecności. Po chwili dochodzi do wniosku, że musi chodzić o informacje. Elli oznajmia agentowi, że jest w stanie mu pomóc, lecz będzie to miało swoją cenę.

Elli Stark i Jahan Cross w trakcie rozmowy.
Przeglądając bazy danych Starków, Elli i Jahan natrafiają na konta bankowe Iaclyna. Dziewczyna zwraca się do swojego gościa, mówiąc, że zrobiła o co ją prosił, a w zamian za to ten zabierze ją na Coruscant, gdzie jej rodzina ma znajomych, a ona będzie mogła rozpocząć nowe życie. Nagle, zauważa w systemie, że wszystkie rodowe pieniądze są powiązane ze stacją Eclipse, a egzystencja członków rodziny jest utrzymywana z ogromnych kredytów. Po dokładniejszym sprawdzeniu finansów, kobieta dochodzi do wniosku, że zainwestowane w ośrodek fundusze, powinny pozwolić na zakończenie prowadzonych tam prac już parokrotnie.

Na pokładzie stacji Eclipse, Iaclyn Stark obserwuje poczynania swojej siostry i agenta Crossa. Rozmawiając z droidem, który szpieguje dwójkę w rodzinnej posiadłości, wydaje mu polecenie zabicia mężczyzny oraz dostarczenia Elli przed swoje oblicze. Po zakończeniu rozmowy, Stark wraca do platformy w swoim laboratorium. Na jej powierzchni leży unieruchomiona IN-GA 44, do której systemów mężczyzna wprowadza zastępczy kod. Towarzyszka Crossa krzycząc, prosi swojego oprawcę, by przestał dokonywać w niej modyfikacji. Na jej słowa, Iaclyn odpowiada, że robi to co jest konieczne, po czym dodaje, że przykro mu iż droid musi być przy tym aktywna. Gdy dokonuje kolejnych zmian, IN-GA wydaje z siebie krzyk.

W rezydencji Starków, agent Imperium oraz jego towarzyszka natrafiają na ślad żelaznego zaćmienia. Dzięki zawartym w bazie danych informacjom, Cross wnioskuje, że wirus ten może mieć niebezpieczny wpływ na droidy. Zastanawia się, jakie korzyści, oprócz kredytów, mógłby przynieść w czasach pokoju. Nieoczekiwanie, inwigilujący zostają zaatakowani przez droida, którego wysłał Iaclyn Stark. Maszyna rozpoczyna ostrzał, w wyniku czego Jahan zostaje postrzelony w ramię, a Elli oszołomiona. Otrzymana rana nie powstrzymuje imperialnego, który rzuca się przeciwko agresorowi. Po krótkiej wymianie ognia, niszczy go, a następnie sprawdza stan swojej towarzyszki. Gdy oboje upewniają się, że nie odnieśli poważniejszych obrażeń, Jahan oznajmia, że niezwłocznie wyrusza na stację Eclipse. Słysząc to, Starkówna postanawia mu towarzyszyć, gdyż bez niej, szpieg nie będzie w stanie nawet zbliżyć się do obiektu. Dodaje też, że problemem jest środek transportu, którym udadzą się nad Reltooine. Cross jednak mówi jej, by nie zawracała sobie tym głowy, gdyż poczynił wcześniej niezbędne przygotowania.

Na pokładzie Millennium Falcona, Han Solo oznajmia nowo przybyłym, że Elli zabierze za darmo, jednakże Jahan musi zapłacić z góry za całą wyprawę. Mężczyzna odpowiada gospodarzowi, że najpierw muszą dotrzeć do celu, gdy w jego wypowiedź wtrąca się Starkówna twierdząc, że najpierw muszą wystartować. Na te słowa, Solo informuje pasażerkę, że jego statek potrafi wiele osiągnąć, mimo mylącego wyglądu, czego nie jest w stanie potwierdzić w jej przypadku. Cross nie chcąc doprowadzić do kłótni, proponuje by bezzwłocznie rozpoczęli procedurę startu. Han odchodzi w towarzystwie Chewbacci do kokpitu, gdzie zaczynają rozmowę o kobietach. Człowiek stwierdza, że ich towarzyszka jest śliczna, lecz jako pochodząca z bogatej rodziny, ma o sobie zbyt wysokie mniemanie. Dodaje, że dla niego najlepszym typem kobiet jest prosta przemytniczka. Wookiee przypomina mu o Salli Zend, lecz gdy Solo słyszy jej imię prosi przyjaciela, by ten nie zaczynał, a następnie dodaje, że nigdy się nie ożeni.

W jednej z kajut Falcona, Stark i Cross konwersują o przeszłości mężczyzny. Kobieta pyta go kiedy w swoim życiu pierwszy raz doświadczył okrucieństwa. Ten wyznaje, że było to w ostatnich dniach istnienia Republiki Galaktycznej, gdy zostało zaatakowane Coruscant. Był wtedy w drodze z gabinetu ojca w towarzystwie matki i młodszej siostry. Gdy zaczęło się bombardowanie, jedna z eksplozji zabiła jego matkę, a jego oszołomiła. Parę godzin później, gdy odzyskał przytomność usłyszał krzyk siostry, którą porwali mieszkańcy niższych poziomów Coruscant. Wyruszył wtedy za nimi w pościg, który trwał wiele godzin oraz spowodował, że zabił pierwsze istoty rozumne. W końcu odnalazł siostrę, lecz była już martwa. Po powrocie na powierzchnię dowiedział się o zdradzie Jedi, którzy chcieli przejąć władzę dla siebie. Podsumowując swoje wspomnienia, Jahan wyznaje swojej rozmówczyni, że to one ukształtowały jego osobę oraz to, że służy Imperium. Dodaje też, że bez rządów organizacji panowałby jedynie chaos. Po chwili stwierdza też, że odkąd jest agentem może mówić same kłamstwa. Elli nie wierzy jednak w jego ostatnie zdanie, dlatego po chwili zbliża się do niego i namiętnie całuje.

Elli Stark ostrzega Crossa, że nie da skrzywdzić Iaclyna.
Parę godzin później, podróżujący docierają do Reltooine. Z chwilą pojawienia się na orbicie planety otrzymują komunikat, by nie zbliżali się do stacji Eclipse, gdyż jest ona obiektem prywatnym. W razie zignorowania ostrzeżenia zostaną zestrzeleni. Słysząc to, Solo stwierdza, że walka będzie mu się mało opłacać. Nagle, Elli wywołuje kontrolę obiektu, oznajmiając że jest jedną ze Starków. W odpowiedzi otrzymuje, że jej autoryzacja jest błędna, przez co wkrótce rozpocznie się ostrzał. Zgodnie z tymi słowami, na niebie pojawiają się myśliwce typu Vulture. W celu ochrony, Han zleca Chewbacce by włączył tarcze ochronne. Jahan pyta pilota czy jest w stanie dostarczyć ich na pokład stacji, a potem odlecieć i czekać na sygnał do odwrotu. Ten odpowiada mu, że nie zamierza ryzykować swojego statku i może nie być lądowania, a tym bardziej powrotu. Chcąc zmusić Hana do innej decyzji, Cross wygłasza opinię, że wszystkie pogłoski na temat jego umiejętności były przesadzone. Powoduje to, że przemytnik nakazuje pasażerom przygotować się do opuszczenia pokładu, po czym przy pełnej prędkości podlatuje do jednej z platform obiektu. Gdy Elli i Jahan wyskakują, Solo pospiesznie odlatuje, odciągając przy tym myśliwce. Gdy sytuacja zostaje ustabilizowana, kobieta pyta swojego towarzysza, czy z załogą Falcona będzie w porządku. Ten odpowiada jej, że kapitan statku to dobry pilot, dlatego na pewno sobie poradzi, lecz kwestia powrotu na stację to całkiem inny temat do rozmowy. Nie mając jednak na niego czasu, proponuje by weszli do środka obiektu.

We wnętrzu placówki, Starkówna pyta o plan działania. Cross informuje ją, że dla niego priorytetem jest odzyskanie IN-GA 44, a następnie uzyskanie większej ilości informacji o żelaznym zaćmieniu oraz pojmanie lub zabicie Iaclyna. Słysząc to, dziewczyna poprawia go mówiąc, że jedynie pojmanie wchodzi w grę, gdyż mimo wszystko Iaclyn jest jej bratem. Agent stwierdza, że nie może obiecać bezpieczeństwa mężczyzny, na co słyszy w odpowiedzi, że może sobie uczynić kolejnego Starka wrogiem. Ich rozmowa zostaje przerwana, gdyż dołącza do nich Iaclyn. Na jego widok, Jahan nakazuje mu się poddać, lecz w jego obronie staje Elli. Nowo przybyły stwierdza, że postawa siostry jest wzruszająca, po czym wydaje polecenie swoim droidom, by zastosowały się do protokołu piątego i zabiły Crossa. Gdy maszyny rzucają się do ataku, Iaclyn zwraca się do imperialnego ujawniając naturę żelaznego zaćmienia. Mówi, że jest to wirus, który zastępuje wbudowane oprogramowania czyniąc z droidów armię, która nie zawaha się przed zabiciem istoty rozumnej. Po zakończeniu wypowiedzi żegna się z wrogiem, lecz w jego obronie staje Elli. Widząc, że mężczyzna coś dla niej znaczy, Stark odwołuje droidy i nakazuje im pozostać w trybie czuwania.

Iaco Stark zamierza skrzywdzić Elli.
Gdy maszyny słuchają polecenia, Iaclyn zwraca się do siostry mówiąc, że nie powinna była przylatywać na stację, gdyż jest to dla niej niebezpieczne miejsce, a on od zawsze starał się ją chronić. Aranżował dla niej małżeństwa, by mogła w pokoju opuścić rodzinę. Dodaje, że dziewczyna nie jest prawdziwym Starkiem, gdyż ich matka miała romans, dlatego Iaco nigdy się o nią nie troszczył. Wyznaje też, że siostra przypomina mu matkę, a całe dobro jakie w nim się znajduje pochodzi właśnie od niej. Dodatkowo teraz gdy jego ojciec oszalał, priorytetem dla niego jest ochrona siostry. Na jego słowa Elli reaguje mówiąc, że Iaco jest martwy. Brat przyznaje jej rację, mówiąc, że jego ojciec był umierający gdy przeprowadził na nim operację przeniesienia jego głowy do ciała droida. Z chwilą skończenia zdania, Iaclyn zostaje przebity ostrzem przez przybyłego z cienia cyborga.

Iaco Stark wita się z przybraną córką mówiąc, że to mogło być bardziej szczęśliwe spotkanie. Elli pyta go dlaczego zabił własnego syna, na co ten odpowiada, że właśnie dostał dowód na zawodność istot żyjących. Jako jego ojciec powinien mieć jego całkowitą lojalność, on tymczasem zwrócił się do przyrodniej siostry. Dodaje też, że z nią nie wiąże go nic ważnego, dlatego wydaje polecenie droidom, by ją zlikwidowały. Wraz z jego słowami do akcji wkracza Cross, nakazując by Starkówna uciekała w stronę pobliskich drzwi. Gdy tam docierają spotykają IN-GA 44. Agent Imperium wydaje jej polecenie, by ruszyła do walki, lecz Elli informuje go, że to nie jest już jego droid. Z głębi sali, Iaco potwierdza te słowa mówiąc, że modyfikacja jej oprogramowania niedawno dobiegła końca i teraz należy ona do niego. Chcąc to udowodnić wydaje IN-GA polecenie by zabiła intruzów, przy czym zaznacza, że Jahan ma zginąć jako pierwszy.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Agent Imperium 4: Żelazne zaćmienie, część 4.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2012, 14 marca USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 3.50 USD
2012, 24 października
(w wydaniu zbiorczym)
USA 9781595829504 Dark Horse Comics 128 stron Druk (miękka) 18,99 USD
2019, 3 lipca
(w wydaniu zbiorczym)
Polska 9788328127647 Egmont Polska 120 stron Druk (miękka) 49.99 PLN

Linki zewnętrzne


Agent Imperium
[Pokaż/Ukryj]
Agentlogo.jpg

Żelazne zaćmienie‎: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Hard Targets: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Wydania zbiorcze:
Żelazne zaćmienie‎ - Hard Targets

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!