Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Agent Imperium 5: Żelazne zaćmienie, część 5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Agentempire5c.jpg
Agent Imperium 5:
Żelazne zaćmienie, część 5
Agent of the Empire 5: Iron Eclipse, Part 5
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Stéphane Roux
Kolory: Karine Boccanfuso
Tusz: Julien Hugonnard-Bert
Ilustracja na okładce: Stéphane Roux
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
11 kwietnia 2012
Wydanie polskie: Egmont Polska
3 lipca 2019
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Agent Imperium
Zeszyt/Tom: 5 z 10
Poprzedni: Agent Imperium 4: Żelazne zaćmienie, część 4
Następny: Agent of the Empire 6: Hard Targets, Part 1
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 3 BBY


Agent Imperium 5: Żelazne zaćmienie, część 5 (org. Agent of the Empire 5: Iron Eclipse, Part 5) to piąty numer serii komiksowej Agent Imperium i historii Żelazne zaćmienie. Został wydany 11 kwietnia 2012 roku w USA nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce premiera komiksu odbyła się 3 lipca 2019 roku w wydaniu zbiorczym nakładem Egmont Polska w ramach serii Star Wars Legendy.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Jahan Cross finally learns the truth about the deadly project called "Iron Eclipse." Now all he has to do is defeat the crazed mastermind behind it all, keep his allies from double-crossing him, and escape the Corporate Sector with his life!

All in a day's work for an Agent of the Empire!(Dark Horse Comics, 2012)

Streszczenie

Na stacji Eclipse, IN-GA 44 przeprasza Jahana Crossa, po czym otwiera do niego ogień. Mówi, że nie ma innego wyjścia i musi go zabić. W tym samym czasie Elli Stark strzela do swojego przybranego ojca, lecz ten nakazuje swoim droidom, by ją pojmały i unieruchomiły do czasu, gdy sam ją zabije. W powstałym zamieszaniu IN-GA niszczy jednego z droidów Starka, lecz jej były towarzysz ucieka. Szukając kryjówki, mężczyzna rozkazuje jej by aktywowała kod sestyn, lecz nic się nie dzieje. Gdy Jahan kryje się przed jej ostrzałem, z drugiego końca sali, Iaco informuje go, że używanie kodów bezpieczeństwa nic nie da, gdyż jego wirus unieszkodliwił w IN-GA całe jej dotychczasowe oprogramowanie. Dodaje też, że ukrył się bardzo nierozważnie, gdyż znajduje się za zbiornikami z paliwem, przez co jeden strzał spowoduje deszcz z kawałków jego ciała. Jego słowa powodują, że Jahan pospiesznie opuszcza dotychczasową kryjówkę, czym wywołuje rozbawienie u gospodarza stacji. Cyborg mówi mu, że nie bawił się tak dobrze od lat, po czym zaczyna wyjawiać swój plan dotyczący wirusa. Stwierdza, że arcydzieło to zostanie rozprzestrzenione po galaktyce dzięki podróżnikom przybywającym na pobliskie ośrodki. W odpowiedzi na to, Jahan stwierdza, że Iaco chce zaproponować swój wynalazek osobie, która zapłaci najwięcej, dlatego proponuje Imperium. Stark informuje go jednak, że nie chodzi mu o bogactwo, lecz o władzę. Cross nie jest przekonany, że cyborg będzie odpowiednim rządzącym, dlatego nazywa go dziwadłem i mówi, że galaktyka nigdy go nie zaakceptuje. To wywołuje śmiech u jego przeciwnika, gdyż według niego Imperium już jest kierowane przez dziwaka, którym jest Palpatine. Kontynuując, mówi agentowi, by wyobraził sobie jak droidy, bez względu na rodzaj i rozmiar, zabijają istoty rozumne, bez najmniejszego zawahania. Iaco nagle urywa swoją wypowiedź i zwraca się do IN-GA 44 z pytaniem, dlaczego jeszcze nie zabiła swojego dawnego towarzysza, gdyż jej oprogramowanie bojowe nie zostało usunięte.

Na jego pytanie odpowiada Cross, który stwierdza, że program ochrony jego osoby jest zbyt głęboko zakorzeniony w jej systemie, przez co nie da się go wyłączyć lub zastąpić. Biorąc to pod uwagę prosi droid, by ta zwróciła się przeciwko Starkowi. Okazuje się, że to działanie jest również niemożliwe. IN-GA zaczyna dziwnie reagować nie mogąc spełnić dwóch sprzecznych ze sobą rozkazów. Wykorzystuje to Jahan, który podpowiada jej, jak może wypełnić polecenia. Człowiek informuje ją, że w głębi obiektu znajdzie pomieszczenie z generatorem, który utrzymuje stację na orbicie. Po jego zniszczeniu, placówka runie w stronę jądra planety, przez co doprowadzi do śmierci zarówno jego, jak i Starka. Gdy IN-GA to słyszy biegnie, do najbliższych drzwi, by móc wykonać zadania. Gdy Iaco uświadamia sobie, że to co powiedział imperialny jest prawdą, nakazuje swoim droidom zatrzymanie, a w razie konieczności zniszczenie IN-GA.

Jahan Cross szykuje się do ataku.
Wraz z rozwojem akcji, Jahan prosi Elli, by udała się na lądowisko i skontaktowała z Hanem Solo, by jak najszybciej odebrał ich z zagrożonego destrukcją obiektu. Kobieta nie chce opuszczać swojego towarzysza, lecz wtedy atakuje ich Iaco, który oznajmia, że zaraz zginą. W celu chwilowej ochrony, agent Imperium podnosi z ziemi zwłoki Iaclyna, po czym rzuca nimi w napastnika, pytając go czy zabije ich w ten sam sposób co swojego syna. Cyborg nazywa go podłym człowiekiem, lecz na chwilę traci go z pola widzenia. W tym czasie Jahan wchodzi na jego korpus, po czym za pomocą kawałka metalu, niszczy wizjery w tylnej części maski Starka. Doznając uszkodzeń, przeciwnik imperialnego, przeklina go.

Na lądowisku, Elli Stark wzywa Millennium Falcona, prosząc o jak najszybszą ewakuację. Odpowiada jej Chewbacca, a po chwili do rozmowy wtrąca się Solo. Przemytnik informuje ją, że są zajęci walką z myśliwcami typu Vulture.

We wnętrzu stacji Eclipse, IN-GA 44 uzyskuje dostęp do planów placówki. To pozwala jej wybrać najkrótszą drogę do generatora utrzymującego obiekt w atmosferze. Będąc ściganą przez sługi Starka, uruchamia zamontowane w nogach silniki odrzutowe, a następnie wyrusza w stronę celu.

W innym pomieszczeniu Cross i Stark kontynuują walkę. Cyborg pyta mężczyznę czy uważa się za mądrego. Ten twierdzi, że zdołał odnaleźć w nim słaby punkt w postaci wizjerów. Nie robi to na jego przeciwniku wrażenia, gdyż stwierdza on, że wcale nie musi walczyć z nim bezpośrednio, bo Jahan to typ bohatera. Lepszym rozwiązaniem będzie, gdy zaatakuje swoją córkę, a wtedy szpieg ruszy jej na ratunek. Imperialny neguje jego słowa, mówiąc, że przede wszystkim jest agentem Imperium. Dodaje też, że kolejną słabością jaką odkrył w cyborgu, jest to, że najważniejsze dla niego nie jest posiadanie władzy, a przetrwanie. W tym momencie, mężczyzna niszczy zbiorniki z paliwem, po czym mówi, że jest gotów zginąć dla Imperium, jeśli ma to pomóc go zlikwidować. Ciska zbiornikami w przeciwnika, a następnie uskakuje w przeciwną stronę. Następuje wybuch, który w całości pochłania cyborga. Gdy dym znika, Cross stwierdza, że był gotów na śmierć, ale najpierw była to śmierć Starka.

Iaco Stark odrzuca zwłoki swojego syna.
IN-GA 44 dociera do pomieszczenia z reaktorem stacji Eclipse. Namierza najlepsze do strzału miejsce, a następnie strzela z zamontowanych w przedramionach blasterów. Następuje potężny wybuch, który uszkadza zamontowane w nogach droida silniki odrzutowe. Natychmiast po zniszczeniu generatora pojawia się komunikat o spadaniu obiektu w stronę jądra planety. Nie mogąc szybko się ewakuować, IN-GA rozpoczyna walkę ze sługami Starka, którzy w ślad za nią przybyli do pomieszczenia.

Na lądowisku 0034, Elli Stark nawiązuje kolejne połączenie z Millennium Falconem prosząc o natychmiastową ewakuację. Solo odpowiada jej, że był zajęty droidami, lecz niedługo potem zjawia się, by zabrać swoich pasażerów. Mówi, że nie mają dużo czasu na ucieczkę, dlatego pyta gdzie jest Cross. W trakcie jego wypowiedzi, agent przybywa na platformę, a następnie razem z Elli wskakuje na kadłub Falcona. Gdy właz do wnętrza frachtowca zostaje otwarty, puszcza kobietę przodem. Nieoczekiwanie, z wnętrza stacji Eclipse wyłania się Iaco Stark, który nie zginął we wcześniejszym wybuchu. Cyborg wskakuje na Falcona, a Jahan postanawia zająć się nim raz na zawsze. W kokpicie, Elli pyta Hana czy mogą wskoczyć w nadprzestrzeń, lecz ten odpowiada jej, że nie do chwili przebywania na planecie. Chcąc zlikwidować Iaco Starka, Jahan udaje się do wieżyczki blasterowej Falcona, po czym namierza cyborga. Oddaje strzał w wyniku, którego jego przeciwnik spada z kadłuba statku, a jego korpus opada w stronę jądra planety. Zaraz po tym, IN-GA nawiązuje połączenie z Jahanem. Była towarzyszka informuje go, że jej silniki odrzutowe zostały uszkodzone przez co nie będzie w stanie do niego dotrzeć. Słysząc jej wypowiedź, Elli pyta Hana czy możliwe jest odebranie jej ze skazanej na zagładę stacji. Przemytnik stwierdza, że będzie to ryzykowne, lecz mówi, że mogą podjąć jedną próbę. W tym momencie głos zabiera Cross, który stwierdza, że jego droid wciąż jest pod wpływem wirusa i nie może być pewien czy nie będzie chciała zabić jego, lub całej załogi Falcona. Dodaje też, że nawet gdyby udało im się bezpiecznie ją odebrać, po powrocie do bazy, imperialni rozebraliby ją na części w poszukiwaniu sekretu żelaznego zaćmienia. Szpieg stwierdza, że chaos wywołany przez wirusa byłby zły, dlatego nawet Imperium nie powinno mieć do niego dostępu. Na jego słowa, Elli mówi mu, że IN-GA to jego przyjaciółka i towarzyszka, co on potwierdza, lecz dodaje, że to tylko droid. Cross zwraca się do IN-GA 44 żegnając się, na co tam mu odpowiada tym samym.

Po opuszczeniu planety, Jahan zleca Hanowi powrót na Etti IV, mówiąc, że po rozmowie z Armandem Isardem, o tym że Elli może potwierdzić jego niewinność, stawiane mu zarzuty zostaną wycofane, przez co planeta będzie bezpieczna. Mówi też, że przemytnicy zasłużyli na premię pieniężną. Solo jest wdzięczny słysząc to, lecz mimo wszystko prosi by nie powtarzali tego w najbliżej przyszłości. Po jego słowach, Elli proponuje Jahanowi, że opatrzy odniesione przez niego obrażenia w kajucie. Han popiera ten pomysł, a gdy para odchodzi mówi Chewbacce, że zarobione pieniądze mogą zainwestować w partyjkę sabaka, dzięki czemu będą mogli je pomnożyć.

W jednej z kajut Falcona, Jahan Cross pyta Elli Stark o czym myśli. Kobieta odpowiada mu, że rozmyśla o swoim bracie. Stwierdza, że ten ją kochał i próbować chronić, po czym dodaje, że biorąc pod uwagę, że nie jest prawdziwym Starkiem, czuje swoistą ulgę. Pyta swojego towarzysza czy pamięta, że obiecał zabrać ją na Coruscant i czy mogłaby zostać tam szpiegiem jak on. Mężczyzna nie wyklucza tego, ale zaznacza, że w stolicy galaktyki będzie miała mnóstwo innych możliwości. Starkówna pyta go czy chodzi mu o znalezienie bogatego męża. Ten nie zaprzecza, a w odpowiedzi dostaje stwierdzenie, że jeden z ciekawszych mężczyzn, którego spotkała kobieta nie jest nią zainteresowany. Jahan wiedząc, że chodzi o niego, informuje ją, że nigdy tego nie powiedział. Powoduje to, że chwilę potem para zaczyna się całować.

Zawartość

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Agent Imperium 5: Żelazne zaćmienie, część 5.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2012, 11 kwietnia USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 3.50 USD
2012, 24 października
(w wydaniu zbiorczym)
USA 9781595829504 Dark Horse Comics 128 stron Druk (miękka) 18,99 USD
2019, 3 lipca
(w wydaniu zbiorczym)
Polska 9788328127647 Egmont Polska 120 stron Druk (miękka) 49.99 PLN

Linki zewnętrzne


Agent Imperium
[Pokaż/Ukryj]
Agentlogo.jpg

Żelazne zaćmienie‎: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Hard Targets: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Wydania zbiorcze:
Żelazne zaćmienie‎ - Hard Targets

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!