Labirynt zła

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Labirynt zła
Labyrinth of Evil
Autor/rzy: James Luceno
Ilustracja na okładce: Steven D. Anderson
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
25 stycznia 2005
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
19 kwietnia 2005
Przekład: Andrzej Syrzycki
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl: Kolekcja książek Star Wars
Tom/Część: 24 z 26
Poprzedni/a: Komandosi Republiki:
Rozkaz 66
Następny/a: Zemsta Sithów
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 19 BBY


Labirynt zła (org. Labyrinth of Evil) to powieść autorstwa Jamesa Luceno, będącą prequelem i wprowadzeniem do epizodu III - Zemsty Sithów. Książka została wydana 25 stycznia 2005[1] roku w USA przez wydawnictwo Del Rey. Tego samego dnia ukazał się audiobook na kasecie magnetofonowej i płycie CD, czytany przez Jonathana Davisa.

W 2008 roku powieść ukazała się w wydaniu zbiorczym The Dark Lord Trilogy, w którego skład weszły także powieści Zemsta Sithów oraz Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera.

Polska wersja zaś ukazała się 19 kwietnia[2] tego samego roku, nakładem wydawnictwa Amber. W grudniu 2012 roku książka ukazała się ponownie w sprzedaży za pośrednictwem serii Kolekcja książek Star Wars, dystrybuowana w kioskach i salonach prasowych w wersji kieszonkowej.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The war that erupted in Star Wars: Episode II Attack of the Clones is nearing its boiling point, as the dauntless Separatist forces continue their assault on the teetering Republic–and the diabolical triumvirate of Count Dooku, General Grievous, and their Master, Darth Sidious, fine-tune their strategy for conquest. In Episode III Revenge of the Sith the fates of key players on both sides of the conflict will be sealed. But first, crucial events that pave the way to that time of reckoning unfold in a labyrinth of evil. . . .

Capturing Trade Federation Viceroy–and Separatist Councilmember–Nute Gunray is the mission that brings Jedi Knights Obi-Wan Kenobi and Anakin Skywalker, with a squad of clones in tow, to Neimoidia. But the treacherous ally of the Sith proves as slippery as ever, evading his Jedi pursuers even as they narrowly avoid deadly disaster. Still, their daring efforts yield an unexpected prize: a unique holotransceiver that bears intelligence capable of leading the Republic forces to their ultimate quarry, the ever-elusive Darth Sidious.

Swiftly taking up the chase, Anakin and Obi-Wan follow clues from the droid factories of Charros IV to the far-flung worlds of the Outer Rim . . . every step bringing them closer to pinpointing the location of the Sith Lord–whom they suspect has been manipulating every aspect of the Separatist rebellion. Yet somehow, in the escalating galaxy-wide chess game of strikes, counterstrikes, ambushes, sabotage, and retaliations, Sidious stays constantly one move ahead.

Then the trail takes a shocking turn. For Sidious and his minions have set in motion a ruthlessly orchestrated campaign to divide and overwhelm the Jedi forces–and bring the Republic to its knees.[1](Del Rey, 2005)

Wydanie polskie
Trwa oblężenie reduty wicekróla Gunraya na planecie Cato Neimoidia. Dowodzony przez Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego atak kończy się sukcesem, ale Gunray ucieka. Zostawia jednak nadajnik, służący się do kontaktowania z Darthem Sidiousem i hrabią Dooku. Skywalkerowi i Kenobiemu pozostaje tylko rozszyfrować wiadomość o planach wroga. Ale muszą zdążyć przed kolejnym atakiem...(Wydawnictwo Amber, 2005)

Streszczenie

Rozdział 1

19 rok przed bitwą o Yavin. Po zdobyciu planet Koru i Deko Neimoidia, wojska Republiki rozpoczęły oblężenie Cato Neimoidii – ostatniego bastionu Separatystów w Koloniach. Bitwa jest efektem zasadzki, jaką zastawiono na wicekróla Nute Gunraya. Powrócił on na planetę w eskorcie całej floty z zamiarem zabrania z niej wszelkich możliwych kosztowności, tak aby nie dostały się one w ręce Republiki. Tymczasem sam wpadł w pułapkę.

Jest tuż po zachodzie. Wojskami Republiki dowodzą dwaj Jedi – Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker. Wylądowali oni razem z klonami na powierzchni planety i walczą przeciwko wrogim droidom bojowym. Z powietrza wspierają ich trzy krążowniki typu Acclamator. Jedi zmierzają przez las manaksowców w kierunku fortecy wicekróla, gdzie on sam się znajduje. Mają za zadanie go pojmać i postawić przed sądem, aby wreszcie odpowiedział za swoje czyny. Po drodze dołącza do nich oddział klonów dowodzony przez Cody'ego. Żołnierz przekazuje rozkazy od komandora Dodonny, wyświetlając je na holoprojektorze.

Dowódca mówi, że według zwiadu, wicekról razem ze swoją świtą zmierza do północnych części fortecy. Dodaje, że cała cytadela jest chroniona przez tarczę planetarną, a wojska Republiki są w dość trudnym położeniu i w związku z tym nie ma możliwości wysłania Jedi jakichkolwiek posiłków. Kapitan Cody proponuje wtedy, żeby dostać się do fortecy podziemiami. Jedi przystają na tę myśl.

Rozdział 2

Jedi i klony mieszają się ze stadem żuków żniwiarzy, które akurat podąża w stronę cytadeli. Mają nadzieję, że umożliwi im to niepostrzeżone dostanie się do wnętrza. Z początku istotnie idzie im bardzo dobrze. Żuki, dobrze znające teren, bez problemów omijają miny, które są umieszczone w podłożu. Jednak z czasem odgłosy bitwy, jak i to, że zwierzęta czują obecność pola siłowego chroniącego cytadelę, powoduje, że stado wpada w panikę. Wtedy, zwierzęta stają się mniej ostrożne i kilka z nich wpada na miny.

Panika przeradza się w przerażenie. Jeden żuk jest już tak oszalały, że zaczyna tratować klona, który pod nim idzie. Żołnierz próbuje uciec, lecz zwierze skacze po nim wbijając do w grunt i miażdżąc pancerz. Później, łapie go swoimi szczypcami. Całe zdarzenie dostrzega Anakin, który podbiega do żuka. Używa wtedy Mocy, aby uniknąć wejścia na żadną z min. Gdy jest już dostatecznie blisko rzuca się na żuka, odcina mu szczypce mieczem, a potem ratuje samego rannego komandosa.

Mniej więcej w tej chwili nadlatuje sto platform typu STAP. Klony natychmiast chronią się przed ostrzałem w kanale nawadniającym, a po chwili dobiegają tam również Jedi. Anakin układa rannego żołnierza na ziemi, a po chwili zajmuje się nim sanitariusz. Żołnierz jest jednak bardzo ciężko ranny. Medyk mówi, że przydałby się droid FX-7, aby coś można było jeszcze zrobić, lecz Skywalker odpowiada, że żaden robot nie będzie potrzebny i zaczyna uzdrawiać komandosa, ile może, przy użyciu Mocy.

W tym czasie Obi-Wan i Cody dostrzegają, że z otworów umieszczonych w dolnych wałach obronnych cytadeli zaczynają staczać się niby wielkie okrągłe głazy. Żołnierz używa makrolornetki, żeby się im przyjrzeć i zauważa, że nie są to kamienie, lecz droidy niszczyciele.

Rozdział 3

Widząc droidy niszczyciele i zdając sobie sprawę z ich możliwości Jedi nakazują klonom skontaktowanie się z resztą armii i poproszenie o wsparcie artylerii. Cody wykonuje rozkaz i nakazuje najbliższym stanowiskom artyleryjskim wysłanie impulsu elektromagnetycznego oraz utworzenie ognia zaporowego przy użyciu dział SPHA. Ponadto, na rozkaz Anakina, prosi o przysłanie kanonierki, która zabrałaby rannego żołnierza.

Aby ochronić się przed efektami użycia impulsu, klony zdejmują hełmy, wyłączają wszelkie urządzenia elektroniczne, które mają wbudowane w pancerz, a następnie razem z Jedi kładą się w płytkiej wodzie. Po chwili słyszą straszliwy huk. Jest to oznaka wysłania impulsu, który niszczy wszystko, co napotyka na swej drodze. Platformy STAP zaczynają spadać, a połowa droidów niszczycieli w wyniku zwarć wywołanych impulsem rozkłada się przedwcześnie, podczas staczania, i przez to niszczy. Pozostałe zostają szybko unieszkodliwione.

Wtedy Cody wydaje rozkaz szturmu i żołnierze wdzierają się do podziemi fortecy. Wchodzą do pomieszczeń rolniczych. W obawie przed zarodnikami, które mogłyby być rozpylone w powietrzu, Jedi zakładają maski tlenowe. Nagle z jednego z bocznych tuneli wylatuje seria strzałów blasterowych, która zabija dwóch klonów. Anakin natychmiast rusza, aby zatrzymać ostrzał, a Obi-Wan w tym czasie odbija jeden ze strzałów w kierunku zamka, który po trafieniu zostaje uszkodzony i wrota, które prowadzą do tunelu, z którego nadszedł atak, zamykają się.

Po chwili, Jedi otrzymują wiadomość, że wicekról i jego świta zmierzają na platformę lądowiska. Jedi po chwili uzgadniają plan działania: Obi-Wan zrobi dywersję, aby odwrócić uwagę przeciwnika od Anakina, który ma za zadanie pojmać Gunraya. Kenobi podkreśla swojemu uczniowi, że wróg ma być wzięty żywcem.

Rozdział 4

Anakin razem z czterema żołnierzami zmierza w kierunku turbowindy, która zabierze go na wyższe poziomy cytadali Gunraya. Po drodze znajduje maskę tlenową, którą najpewniej zgubił Obi-Wan. Po chwili dociera do windy i zaczyna nią jechać na górę. W międzyczasie jeden z klonów otrzymuje wiadomość, że Separatyści już próbują wysyłać wabie i strzelają z powierzchni turbolaserami w kierunku blokady Republiki. W ten sposób chcą utorować wicekrólowi drogę do floty separatystycznej. Anakin i jego drużyna w końcu docierają na właściwy poziom i ruszają w kierunku platformy lądowiska.

Nagle, słyszą, że jakaś większa grupa istot idzie jednym z nieodległych korytarzy. Żołnierz-klon uruchamia zdalną kamerę, aby przekonać się, kto to jest. Odkrywa, że wśród idących znajduje się wicekról Gunray. Anakin planuje atak z zaskoczenia. Jeszcze tylko kilka sekund, zanim uderzy. Niestety w tym momencie, on i jego żołnierze zostają zdemaskowani przez robota protokolarnego TC-16, należącego do Federacji. Chroniące Gunraya supedroidy bojowe orientują się, co się dzieje i zaczynają atakować oddział Skywalkera.

Rozdział 5

W tym czasie, Kenobi razem z Cody’m i resztą klonów zmierza inną turbowindą. Zaraz po dotarciu na właściwe piętro rozpoczynają walkę z droidami. Klony niszczą wrogów przy użyciu granatów i blasterów, a Jedi swoim mieczem świetlnym. Nie minęło dużo czasu, gdy dojrzeli mnóstwo superdroidów bojowych. Wtedy zrozumieli, że ich dywersja zakończyła się powodzeniem. Musieli jednak w jakiś sposób uratować jeszcze swoje życie.

Cody wskazuje Obi-Wanowi drzwi, za którymi znajduje się kolejny zestaw turbowind. Mistrz Jedi zaczyna biec w kierunku wrót, niszczy dwa superdroidy, które próbują mu zastąpić drogę, a następnie wbiega do pomieszczenia. Tam dostrzega dziesiątki robotów transportowych, które przewożą pojemniki repulsorowe wielkości trumny. Za nimi pojawiają się droidy bojowe, które wychodzą przez inne drzwi. Strzelają do Kenobiego. On, aby je zatrzymać, próbuje odbijać ich strzały blasterowe w kierunku zamka. Nie udaje mu się, gdyż zamiast we włącznik, trafia w jeden z pojemników. Z uszkodzonego kontera wycieka biaława substancja, a jej opary wypełniają pomieszczenie. Kenobi sięga wtedy do kieszeni, w nadziei, że znajdzie maskę, lecz tej nie ma.

Rozdział 6

W międzyczasie, oddział Anakina toczy zawziętą walkę z droidami chroniącymi Gunraya. Młody Jedi nakazuje ucieczkę z miejsca strzelaniny i udanie się na platformę lądowiska. Każe również żołnierzom zabrać droida protokolarnego. Następnie pędzi korytarzami wzbudzając w sobie coraz większy gniew. Niszczy mieczem droidy, które próbują go zatrzymać, aż w końcu dobiega do wrót pancernych. Najpierw próbuje przeciąć je swoją świetlną bronią, lecz idzie to zbyt wolno. Gdy drzwi są nieco uszkodzone, próbuje wyważyć je Mocą, ale to również mu się nie udaje. Po chwili dobiegają do niego komandosi. Wtedy nakazuje im wysadzenie wrót przy użyciu materiałów wybuchowych. Eksplozja rozrywa drzwi, a Anakin przeskakuje przez utworzoną wyrwę. Wpada na lądowisko i zauważa, że wahadłowca Gunraya już nie ma. Odleciał.

Skywalker podchodzi na skraj lądowiska i próbuje dostrzec jeszcze odlatujący statek. Nie widzi go jednak. Dostrzega tylko mnóstwo strzałów turbolaserowych przecinających niebo. Wtedy pojawiają się za nim żołnierze. Jedi pyta trzymanego przez nich TC-16 jakim dokładnie statkiem uciekł Gunray. Ten odpowiada, że był to prom typu Sheathipede. Po chwili jeden z żołnierzy otrzymuje wiadomość z okrętu flagowego komandora Doddony. Mówi, że wiele statków separatystycznych zostało zniszczonych, wiele przechwyconych, lecz nie wiadomo ile zdołało się przedrzeć i połączyć z flotą.

Anakin wpada w furię, lecz po chwili się opanowuje i każe komandosowi skontaktować się z dowództwem, aby przysłano mu jego myśliwiec. Inny żołnierz mówi wtedy, że odebrał wiadomość od generała Kenobiego i Cody, oraz że ci mają kłopoty. Anakin po chwili rusza, by pomóc swojemu mistrzowi.

Rozdział 7

Mechanofotel Gunraya zostawiony na Cato Neimoidii.

Obi-Wan cały czas walczy przeciwko droidom bojowym. Zarodniki, które zaczęły się wydostawać z pojemnika wypełniają pomieszczenie. Pozbawiony maski mistrz Jedi wdycha je i przez to jest coraz bardziej odurzony. Zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, ale o dziwo nie przeszkadza mu to w bronieniu się przed droidami i niszczeniu ich dziesiątkami.

W tam momencie do pomieszczenia wpada Anakin, który uprzednio, za namową żołnierzy, założył maskę tlenową. Dostrzega, że właściwie wszystkie droidy zostały już zniszczone. Podchodzi do swojego uśmiechniętego mistrza, a ten, ledwie przytomny, natychmiast osuwa się w jego ramiona. Anakin od razu zakłada mu maskę, którą znalazł wcześniej w podziemiach i razem z klonami wynosi na zewnątrz skażonego pomieszczenia. Na korytarzu Kenobi przychodzi do siebie, gdy nagle podbiega do obu Jedi jeden z komandosów i mówi, że znaleziono coś ciekawego, wśród rzeczy, które zostawili Neimoidianie.

Rozdział 8

Gunray w tym momencie dociera w swoim promie w pobliże floty i wchodzi na pokład okrętu dowodzenia. Dowiaduje się, że trwają już obliczenia koordynatów skoku w nadprzestrzeń, ale okręt jest cały czas pod silnym ostrzałem. Po chwili odciąga na bok swojego najbliższego doradcę – Rune Haako.

Prowadzą ze sobą rozmowę na temat tego co się wydarzyło na Cato Neimoidii i ile rzeczy jeszcze tam pozostało. Po chwili patrzą na rozładunek skarbów przywiezionych z planety. Gunray patrzy na nie i nagle krzyczy na swojego adiutanta pytając, gdzie podział się mechanofotel. On początkowo nie wie o czym mowa, a dopiero później, obaj orientują się, że musiał zostać na planecie, gdyż wystartowali w zbyt wielkim pośpiechu. Po chwili zauważają, że nie zaprogramowali go na autodestrukcję. Mebel jest bardzo ważny, gdyż jest wyposażony w specjalną aparaturę, która umożliwia kontaktowanie się z Darthem Sidiousem.

Gunray próbuje jednak zignorować ten fakt, wmawiając sobie, że bez kodów, Republika nie zdoła rozpracować maszyny. Decyduje się jednak powstrzymać flotę przed wejściem w nadświetlną. Następnie zdalnie rozkazuje mechanofotelowi przygotować procedurę autodestrukcji. Nie może jej jednak wywołać. Pozostaje mu nadzieja, że maszyna zrobi to sama.

Rozdział 9

Obi-Wan i Anakin znajdują się na płycie lądowiska. Oglądają niektóre ze zdobycznych przedmiotów. Ich uwagę zwraca mechanofotel, po którym już na pierwszy rzut oka widać, że jest bardzo zaawansowanym i niezwykłym urządzeniem. Skywalker nalega, aby R2-D2 mógł się zająć rozpracowywaniem maszyny, lecz Kenobi woli czekać na ekipę ludzi wywiadu. Niecierpliwy uczeń wdaje się w sprzeczkę z mistrzem i obaj nie zauważają, że R2 razem z fotelem zniknęli.

Znajdują go kilka chwil później. Astrodroid podpiął fotel do siebie i zaczął nad nim pracować. Po chwili mówi Jedi, że urządzenie uruchomiło procedurę autodestrukcji. Anakin zaczyna pomagać R2 i wspólnie zatrzymują mechanizm samozniszczenia. Skywalker wyrwa jednak przy okazji kabel, co generuje mnóstwo rażących go wyładowań. W tym samym momencie, holoprojektor fotela pokazuje niewysoką postać ubraną w płaszcz z kapturem, a z głośnika wydobywa się głos Gunarya: "Tak (...) osobiście się tym zajmę, Lordzie Sidiousie."

Rozdział 10

Po około miesięcznym urlopie, senator Bail Organa przylatuje na Coruscant z Alderaana. Zaraz po przylocie jest bardzo długo kontrolowany na lotnisku przez żołnierzy-klonów Wojsk Bezpieczeństwa Ojczyzny. Zaczyna wtedy wspominać czasy, kiedy panowała dużo większa wolność. Kontrola w końcu się kończy i Bail schodzi z płyty lotniska. Wzywa najbliższą wolną taksówkę powietrzną i każe droidowi zawieźć się do budynku Senatu.

Rozmyślając o zmianach jakie zaszły w Galaktyce, w świecie polityki i na samej planecie Coruscant, dociera na plac przed gmachem senatu. Na miejscu spotyka się z senatorkami Padmé Amidalą, Mon Mothmą, Chi Eekway, Baną Breemu, Terr Taneel i senatorem Fangiem Zarem. Przywitali się i rozmawiając poszli do budynku senatu. W końcu dotarli do poczekalni, gdzie blisko przez godzinę czekali na umówione dużo wcześniej spotkanie z kanclerzem. W końcu przyszedł do nich Sate Pestage, bliski doradca Palpatine’a i oznajmił, że ich wizyta nie została zapowiedziana. Senatorowie zaczęli wtedy naciskać na spotkanie, gdyż ich zdaniem było ono umówione.

Rozdział 11

Na Cato Neimoidię przybywa republikański prom, na pokładzie którego znajdują się nie tylko funkcjonariusze i technicy wywiadu, ale także mistrz Yoda, który zapragnął osobiście przekonać się o znaczeniu odkrycia Anakina. Po chwili Skywalker we własnej osobie nadzoruje ładowanie mechanofotela i innych przedmiotów, a Kenobi i Yoda, czując się niepotrzebni, decydują się wykorzystać czas, aby porozmawiać spacerując korytarzami zdobytej reduty Gunraya.

Dyskutowali zarówno o Dooku, jak i o Sidiousie. Mówili o wydarzeniach sprzed wybuchu wojen klonów i wspominali o całym tajemniczym powstaniu armii klonów. Na koniec stary mistrz dał zadanie Anakinowi i Obi-Wanowi: mieli znaleźć Dooku i Sidiousa.

Rozdział 12

Skywalker w tym czasie nadzoruje ładowanie, częściowo rozpracowanego już przez techników fotela, na pokład promu. W międzyczasie o mało nie uszkadzają mebla, co wywołuje sprzeczkę między nimi a Jedi. Przerywa ją jeden z żołnierzy, który informuje Anakina o hiperfalowej transmisji do niego.

Okazuje się, że z rycerzem Jedi kontaktuje się holograficznie sam Wielki Kanclerz Palpatine. Gratuluje mu zwycięstwa. Następnie odbywają krótką rozmowę na temat ostatnich wydarzeń w polityce. Podczas konwersacji Anakin usiłuje dowiedzieć się dyskretnie czegoś o swojej żonie i prosi Palpatine'a o przekazanie pozdrowień.

Rozdział 13

Po długich oczekiwaniach, członkowie Komitetu Lojalistów, mają w końcu możliwość spotkania się z Wielkim Kanclerzem. Palpatine zaprasza ich do pomieszczenia, które chwilę wcześniej opuścili doradcy: Sim Aloo, Janus Greejatus, Armand Isard, Jannie Ha'Nook, Mas Amedda i Sly Moore.

Senator Organa od razu zaczyna rozmowę od tego, że skoro całe Wewnętrzne Rubieże i Jądro są już w rękach Republiki, to Palpatine mógłby zrzec się części uprawnień, wcześniej mu przyznanych, a także wycofana mogłaby zostać ustawa umożliwiająca nieograniczone kontrole obywateli. Wielki Kanclerz odpowiada, że zwycięstwa nie są jeszcze gwarantem dostatecznego bezpieczeństwa. Radzi senatorom, aby ich wnioski zostały skierowane pod głosowanie. Mówi także o dalszych planach na przebieg działań wojennych.

Gdy Organa orientuje się, że rozmowa zaczyna zbytnio zbaczać z głównego tematu, próbuje powrócić do sprawy ustaw. Palpatine natychmiast ukróca te starania mówiąc, że bez problemu podporządkuje się ustaleniom senatu i będzie w tej kwestii bezstronny. Zapewnia także senatorów, że zrzeknie się części uprawnień. Aby jednak ukrócić tę rozmowę zmienia temat i pyta się Padmé Amidalę, czy droid, który wszedł z nią do pomieszczenia został skonstruowany przez Jedi Skywalkera. Ona odpowiada, że tak, na co on wspomina, że właśnie rozmawiał z Anakinem. Na twarzy pani senator pojawia się nieznaczny, lecz dostrzeżony przez Kanclerza rumieniec.

Rozdział 14

Yoda i Obi-Wan kończąc konwersację podchodzą do Anakina. Stary mistrz idzie porozmawiać z analitykami i technikami, a w tym czasie, Skywalker i Kenobi przez chwile rozmawiają o najbliższych planach działań wojennych. Obi-Wan wspomina o zadaniu jakie zlecił mu Yoda, czyli o znalezieniu miejsca pobytu Dartha Sidiousa.

Po chwili, do pary Jedi wraca Yoda wraz z kapitanem Dyne – jednym z analityków. Wojskowy opowiada o mechanofotelu. Mówi, że urządzenie zostało wyposażone w podobne mechanizmy, jak droidy, z którymi walczył Yoda na Ilumie. Opowiada także o modyfikacjach, jakie z czasem wprowadzano do mebla, o jego zabezpieczeniach i uzbrojeniu. Wspomina też o mechanizmie szyfrującym, który został wymyślony przez Intergalaktyczny Klan Bankowy, ale który nie został jeszcze złamany. Gdy Obi-Wan mówi w końcu, że byłoby świetnie, gdyby udało się odkryć producenta mebla. Technik odpowiada, że znany jest już twórca malowideł, którymi pokryty jest fotel – Xi Charrianin t'laalak-s'lalak-t'th'ak.

Padmé w tym czasie opuszcza biuro kanclerza i odlatuje wraz z kapitanem Typho.

Rozdział 15

Gunary i jego flota ucieka z Cato Neimoidii. Następnie, dociera do punktu zbiorczego, gdzie znajduje się już flota generała Grievousa z jego flagowym okrętem – Invisible Hand. Wicekról opuszcza hangar swojego krążownika na pokładzie wahadłowca, lecz po chwili z nadświetlnej wychodzi grupa republikańskich myśliwców V-wing i ARC-170. Mimo miażdżącej przewagi separatystów, piloci decydują się na atak wahadłowca Gunraya i jego eskorty w postaci myśliwców typu Vulture.

Początkowo Grievous nie reaguje na taki rozwój wypadków. Patrzy jak znienawidzony przez niego Gunray jest ścigany przez republikańskie maszyny. W pewnym momencie generał wydaje nawet rozkaz, by działa okrętów zniszczyły część myśliwców eskorty wicekróla i pierścienie hipernapędu myśliwców V-wing. Gdy jednak jego sytuacja staje się zbyt groźna, nakazuje wysłać grupę myśliwców typu Tri, aby te zniszczyły republikańskie maszyny.

Po chwili Rada Separatystów zbiera się na pokładzie Invisible Hand. Grievous przychodzi do jej członków i mówi, że wypędzenie jednostek Separatystów z Jądra Galaktyki było częścią planu Sidiousa i Tyranusa. Dodatkowo, w związku z utratą planet należących do poszczególnych organizacji Konfederacji Niezależnych Systemów, generał planuje znaleźć członkom Rady Separatystów jakiś bezpieczny system, gdzie będą mogli się skryć. Do tego czasu, nakazuje im pozostać na pokładach swoich jednostek flagowych. Nazwę układu poda im zaś w „zwykły sposób”. Haako i Gunary z całej siły próbują ukryć panikę, gdyż „zwykły sposób” oznacza przy pomocy aparatury zainstalowanej m. in. na mechanofotelu.

Rozdział 16

Anakin i Obi-Wan lecą na planetę Charros IV. Dowiedzieli się od pracowników wywiadu, że Xi Charrianin, który wykonał ozdoby na fotelu znajduje się właśnie na tej planecie. Obu Jedi towarzyszy TC-16, który ma być ich tłumaczem.

Po dotarciu na planetę, Jedi natychmiast kierują się do Prałata Xi Char. Jest on bardzo życzliwy dla Kenobiego i Skywalkera. Żąda tylko, żeby tymczasowo oddali miecze świetlne, a potem każe swoim podwładnym zaprowadzić ich do warsztatu Xcan, gdzie będą mogli przesłuchać t'laalak-s'lalak-t'th'aka - poszukiwanego artystę.

Jedi docierają do właściwego budynku i wśród tysięcy rzemieślników znajdują tego, którego szukają. Przy pomocy TC-16 zaczynają go przesłuchiwać, lecz po kilku pytaniach odnośnie mechanofotela, Xi Charianin zaczyna uciekać. Jedi zaczynają pościg i przy okazji demolują warsztat. Nagle pojawia się w nim sam Prałat trzymający w rękach ciężki blaster. TC natychmiast tłumaczy mu, że to t'laalak-s'lalak-t'th'ak jest winny zamieszaniu, a nie Jedi.

Prałat daje jeszcze szansę Kenobiemu i Skywalkerowi na przesłuchanie artysty, ale potem mają oni opuścić planetę. Ci dowiadują się od przerażonego rzemieślnika, że fotel zanim został ozdobiony przybył na planetę z placówki Escarte.

Rozdział 17

Do ośrodka łączności w Świątyni Jedi przybywa kapitan Dyna. Czekają na niego Mace Windu i Yoda. Najpierw rozmawiają o incydencie, który miał miejsce na Charrosie IV. Później zaś kapitan Wywiadu ujawnia cel swojego przybycia. Mówi, że jego technikom udało się złamać szyfr, który używany jest również w aparaturze mechanofotela. Po chwili prezentuje obu Jedi nagranie, który dzięki złamaniu szyfru udało się odtworzyć.

Kapitan podchodzi do holoprojektora, a następnie wyświetla nagranie, które Separatyści wysłali do fotela, a w którym generał Grievous mówi Gunaryowi o nowej planecie, która będzie dla niego teraz schronieniem – Belderone. Po chwili orientuje się jednak, że wicekróla nie ma przy mechanofotelu więc każe przerwać transmisję. W tym miejscu, kapitan zatrzymuje nagranie i mówi o jego rozdzielczości – jest większa niż którakolwiek inna stosowana przez Separatystów.

Jedi dochodzą wtedy do wniosku, że trzeba bardzo dyskretnie przygotować się do obrony Belderone. Decydują się odwołać operację Kenobiego i Skywalkera, którzy aktulnie poszukują Sidiousa. Ponieważ obaj są blisko Belderone, mają wziąć udział w obronie planety.

Rozdział 18

Grievous znajduje się na pokładzie swojego krążownika, który w towarzystwie całej armady pędzi w kierunku Belderone. Znajduje się teraz w letargu i widzi w myślach całe swoje życie, całą swoją przeszłość. Przypomina sobie jak z żywej istoty stał się prawie całkowicie zautomatyzowanym cyborgiem. Po chwili budzi się i idzie na mostek okrętu.

Mniej więcej w tej chwili, flota wychodzi w nadświetlnej i natychmiast zostaje zaatakowana przez silną flotę szturmową Republiki, która składa się z ponad sześćdziesięciu okrętów. Grievous błyskawicznie orientuje się w sytuacji, wydaje rozkazy, dzięki którym ustawia swoje wojska, a następnie na projektorze holograficznym dostrzega konwoje opuszczające powierzchnię planety. Już wie, że Republika w jakiś sposób dowiedziała się o jego planowanym ataku na Belderone.

Rozdział 19

Anakin zasiada za sterami swojego myśliwca i po chwili opuszcza hangar niszczyciela Integrity. Leci bardzo szybko, aby dogonić pilotów myśliwców, którzy znacznie wcześniej opuścili hangar okrętu. Przed całą grupą znajduje się armada Separatystów dowodzona przez Grievousa. Do Skywalkera dołącza Kenobi i obaj Jedi zaczynają walkę z wrogimi myśliwcami. Później walczą z jednym z większych patrolowców. Niszczą go i dzięki temu mają już otwartą drogę do Invisible Hand – flagowego okrętu generała Grievousa. Z całkowitą pogardą śmierci, Anakin zaczyna ostrzeliwać krążownik, mimo iż działka laserowe jego myśliwca są prawie zupełnie bezużyteczne przeciwko chronionemu przez tarcze ochronne Invisible Hand.

Generał w tym czasie obserwuje przebieg bitwy i poczynania młodego Jedi z mostku dowodzenia. Dochodzi do wniosku, że nie ma sensu tracić wojsk podczas bitwy o tak mało znaczącą planetę jak Belderone. Aby odwrócić uwagę republikańskich dowódców, rozkazuje swoim artylerzystom ostrzelać konwoje opuszczające planetę. Następnie cała armada zawraca i ucieka w nadświetlną.

Anakin otrzymuje polecenie od Kenobiego, aby polecieć i pomóc uchodźcom znajdującym się w konwoju. Sam Obi-Wan też tam leci. Generał Grievous zaś w tym czasie każe poinformować przywódców Separatystycznych, że chce się z nimi spotkać w hangarze dla wahadłowców, a Gunraya, że spotka się z nim oddzielnie.

Rozdział 20

Yoda i Mace Windu rozmawiają o wygranej bitwie o Belderone. Omawiają starty, głównie cywilów i Jedi. Uznają, że należy za wszelką cenę wytropić i zlikwidować Sidiousa. Planują także spotkać się z Kanclerzem, ale mistrz Windu od razu zapowiada, że należy z nim rozmawiać twardo, gdyż "najwyższa pora przestać się przed nim płaszczyć".

Rozdział 21

Jedna z wielu kłótni Grievousa i Gunraya.

Grievous przybywa swoim wahadłowcem na pokład okrętu Gunraya. Towarzyszą mu czterej strażnicy typu MagnaGuard. Docierają do drzwi wejściowych do komnaty wicekróla. Jego neimoidiańscy strażnicy przygotowują broń w geście ostrzeżenia. MagnaGuardy, używając swoich elektropałek, natychmiast powalają ich na ziemię. Grievous czeka, aby wicekról mu otworzył.

W tym czasie Gunray cały czas, starając się zachować spokój, przygotowuje się do spotkania z generałem. Haako jest zaś bardzo zestresowany. Wicekról uspokaja go i otwiera w końcu drzwi Grievousowi, który zagroził wcześniej, że jeżeli ten ich nie otworzy, to będzie niszczył wszystko co stanie mu na drodze.

Gdy generał wchodzi, wicekról próbuje protestować przeciwko takiemu najściu, lecz Grievous natychmiast mówi, dlaczego przychodzi. Chce zobaczyć mechanofotel, na co Gunray mówi, że w ataku gniewu go zniszczył. Grievous mówi wtedy, że wicekról kłamie, gdyż gdy wysłał wiadomość, to fotel ją poprawnie przyjął. Następnie mówi, że wie, że fotel nie jest już w posiadaniu wicekróla tylko posiada go Republika i dlatego atak na Belderone skończył się fiaskiem.

Rozdział 22

Generał Grievous kontaktuje się z hrabią Dooku i mówi mu o całej sprawie związanej z mechanofotelem. Hrabia przyjmuje informacje z pełnym opanowaniem, lecz wie, że utrata mebla może być bardzo niebezpieczna. Po dłuższym namyśle decyduje się powiadomić o wszystkim Dartha Sidiousa.

Rozdział 23

Yoda i Mace Windu przybywają do gabinetu Wielkiego Kanclerza. Palpatine sam nalegał na spotkanie. Początkowo jest niezadowolony tym, że Jedi nie poinformowali go o planach ataku na Belderone. Po długiej wymianie argumentów przyznaje im w końcu rację. Następnie Jedi mówią mu o znalezieniu mechanofotela Gunraya i że to dzięki temu urządzeniu udało im się odkryć zamiary ataku na Belderone. Po chwili dodają, że jednocześnie mają dzięki tej maszynie pierwsze dowody na istnienie Dartha Sidiousa. Kanclerz początkowo udaje brak specjalnego zainteresowania tą sprawą, jednak później bardzo popiera zamiary Jedi, aby znaleźć Sidiousa.

Rozdział 24

Podając się za dwóch robotników szukających pracy, Anakin i Obi-Wan lecą samotnie na Escarte, czyli asteroidę gdzie swoją placówkę ma Gildia Kupiecka. Mają się tam potajemnie spotkać z Thalem K’sarem, bithańskim rzemieślnikiem, który wykonał większość aparatur w mechanofotelu Gunraya, a także z jednym z agentów Wywiadu Republiki. Wieża kontroli lotów na Escarte informuje ich jednak, że mają odlecieć, gdyż nie ma już wolnych miejsc pracy. Skywalker zaczyna wtedy latać statkiem w bardzo agresywny sposób, aby tym samym sprowokować straż placówki na asteroidzie. Szaleńczy lot Anakina zostaje przerwany dopiero wtedy, gdy operatorzy emiterów promienia ściągającego Escarte przechwytują liniowiec, którym lecą obaj Jedi.

Po wymuszonym lądowaniu, statek Jedi otaczają Gossamscy, Neimoidiańscy i Geonosjańscy strażnicy, dowodzeni przez ludzkiego kapitana. Ten przesłuchuje Obi-Wana i Anakina, i po krótkiej rozmowie decyduje się ich aresztować. Gdy jednak odprowadza ich na poziom więzienny, przedstawia im się, jako agent Travale. Mówi Jedi, że Thal K'sar został skazany na śmierć i jeżeli Jedi chcą go przesłuchać, to teraz będą mieli jedyną okazję. Po chwili obaj Jedi trafiają do celi, w której znajduje się Bith.

Nie mają jednak wiele czasu na skłonienie Thala do rozmowy, gdyż po godzinie, do tej samej celi trafia Travale. Okazuje się, że ktoś go rozpoznał. Agent mówi, że przygotował się i zorganizował awarię zasilania. Gdy ta następuje, cała czwórka ucieka z celi, a następnie obezwładnia aqualishańskich strażników więziennych. Następnie bohaterowie rozdzielają się. Anakin i Thal biegną od razu na lotnisko, a Obi-Wan i Travale ruszają uszkodzić emiter promienia ściągającego, aby statek Jedi mógł odlecieć z asteroidy.

Skywalker i K'sar, pewni siebie, biegną korytarzami, lecz po chwili okazuje się, że pomylili drogę.

Rozdział 25

Obi-Wan i Travale docierają do generatora mocy, który zasila emiter promienia ściągającego. Agent zaczyna majstrować przy konsoli urządzenia, a mistrz Jedi stoi na czatach.

W tym czasie, Anakin i K’sar, którzy pomylili drogę, natrafiają na droida-pająka, jedno z głównych urządzeń ochronnych Escarte. Skywalkerowi udaje się odwracać uwagę robota na tyle długo, by Bith zdołał znaleźć ciężki blaster i zniszczyć przy jego użyciu pająka. Potem obaj ruszają w kierunku platformy lądowiska. Po chwili docierają do liniowca. Jedi zwraca na siebie uwagę droidów, aby w ten sposób Bith mógł wbiec na pokład statku. Kilka sekund po nim, do liniowca dostaje się Anakin, który natychmiast włącza systemy uzbrojenia, tarcze ochronne i przy ich użyciu niszczy droidy.

Gdy sytuacja zostaje opanowana, Skywalker decyduje się przesłuchać Thala. Dowiaduje się m. in., że te same mechanizmy, które zainstalował w mechanofotelu, wykonał później ponownie, tym razem dla Raitha Sienara. Urządzenie miało być zaistalowane na budowanym wówczas, eksperymentalnym statku. Mimo iż K’sar nie jest w stanie podać żadnych nazwisk zleceniodawców, to zna pilotkę, która przybyła po maszynę.

Nie minęło dużo czasu, gdy na pokład liniowca dostali się Obi-Wan i Travale. Anakin wystartował wtedy, odleciał z Escarte i wszedł w nadprzestrzeń.

Rozdział 26

Dooku przybywa w swoim żaglowcu słonecznym na Coruscant, aby osobiście przedyskutować ostatnie wydarzenia z Lordem Sidiousem. Spotykają się w tajnym hangarze. Omawiają przejęcie przez Republikę mechanofotela, złamanie szyfru Separatystów, porażkę Grievousa pod Belderone, a w końcu ucieczkę Thala K’sara. Sidious jest bardzo niezadowolony z tego, że bithiański rzemieślnik nie został zabity, lecz uważa, że poszukiwania prowadzone przez Jedi nie mają najmniejszego znaczenia. Na koniec każe Dooku zorganizować pułapkę na Skywalkera i Kenobiego na Naosie III.

Rozdział 27

Bail Organa przez cztery godziny słucha w gmachu senatu orędzia kanclerza Palpatine na temat stanu Republiki i najbliższych planów działań wojennych. Później senator leci do Świątyni Jedi. Tam spotyka się z Yodą, Mace’m Windu, Stass Allie, Saesee Tiinem, Ki-Adi-Mundim, Plo Koonem, Shaak Ti i Kitem Fisto, którzy oglądają wystąpienie kanclerza na nagraniu holograficznym. Gdy kończą odbywają z senatorem rozmowę, gdzie pokazują swoje wyraźne zaniepokojenie planami kanclerza, a dokładniej tym, że kazał zredukować o ponad połowę liczbę żołnierzy-klonów chroniących Coruscant, na rzecz wysłania ich na pomoc siłom uczestniczącym w operacji Oblężeń Zewnętrznych Rubieży.

Rozdział 28

Anakin i Obi-Wan przylatują na mroźny księżyc Naos III w poszukiwaniu Fa'ale Leh - pilotki o której mówił Thal K'sar. Po odwiedzeniu wielu kantyn i wypiciu mnóstwa trunków, w końcu udaje im się otrzymać informację od barmana o Twi’lekance Gennie, której opis wskazuje na to, że jest to poszukiwana Fa'ale Leh. Obaj Jedi idą do jej pokoju. Tam przesłuchują ją, a ona opowiada im o eksperymentalnym statku Sienara, ale głównie mówi o tym, że niemal wszyscy związani z tworzeniem maszyny zostali już zamordowani, a ona sama przeżyła już bardzo wiele zamachów na swoje życie. Mówi też, że człowiek, dla którego statek miał być przeznaczony nosił miecz świetlny.

W tym momencie, sufit pokoju zostaje wysadzony materiałami wybuchowymi i do środka wpada Falleen uzbrojony w wibrotopór i kilku Trandoshan z blasterami. Jedi natychmiast chronią Twi'lekankę, a następnie zaczynają walkę z napastnikami. Długa i krwawa bójka kończy się wygraną Jedi i śmiercią wszystkich agresorów. Wtedy Jedi dostrzegają przez całkowicie zniszczone okno, że na zewnątrz budynku znajdują się towarzysze napastników. Natychmiast uciekają z Twi'lekanką i dzięki jej pomocy dają radę wydostać się z kantyny sekretnym przejściem. Docierają nim do jaskini, w której znajdują się śmigacze śnieżne. Po zorientowaniu się w działaniu urządzeń, natychmiast pędzą nimi w kierunku lądowiska, gdzie Jedi zostawili swój liniowiec. Po chwili jednak orientują się, że podążają za nimi inni agresorzy w trzech podobnych śmigaczach, a z jednego z pobliskich mostów zaczynają ostrzeliwać ich prześladowcy uzbrojeni w blaster samopowtarzalny.

Rozdział 29

Pościg trwa. Anakin i Fa'ale uciekają z przodu i są ostrzeliwani z blastera samopowtarzalnego, a Obi-Wan podąża za nimi i walczy ze ścigającymi ich napastnikami. Kolejno udaje mu się zniszczyć dwóch z nich, a trzeciego przypadkowo zestrzeliwuje załoga blastera samopowtarzalnego. Wtedy jednak mistrz Kenobi zostaje złapany w swoistą klatkę, która jest przyczepiona do większego śnieżnego skiffa, należącego do łowców zdobyczy ostrozębaczy. W międzyczasie z ręki wypada mu miecz świetlny, więc nie jest w stanie wydostać się z zagrożenia.

Całą sytuację dostrzega Anakin, który zawraca i po chwili oddaje stery śmigacza Fa'ale, aby sam mógł wyskoczyć na klatkę, w której jest uwięziony Obi-Wan. Skywalker uszkadza swoim mieczem śnieżnego skiffa, a następnie odcina klatkę, która spada na ziemię. Po chwili skiff eksploduje. Kenobi zaś po wydostaniu się z pułapki szuka wzrokiem, razem z Anakinem, Fa'ale. Nie mija dużo czasu, gdy dostrzegają ją leżącą obok, zniszczonego przez blaster samopowtarzalny, śmigacza śnieżnego. Twi'lekanka straciła zaś w wyniku ostrzału prawe lekku. Jest jednak przytomna. Decyduje się opowiedzieć Jedi więcej o eksperymentalnym statku.

Rozdział 30

Mace Windu, Shaak Ti, komandor Valiant, kapitan Dyna, kilku padawanów i cały oddział klonów przeprowadzają akcję na powierzchni Coruscant w miejscu, które jest prawdopodobną kryjówką Dartha Sidiousa. Konkretny gmach, który ma być zbadany, został ustalony dzięki informacjom Fa'ale, ale również dzięki szczegółom dawnego przesłuchania Quinlana Vosa przez Tholme'a. Zarówno Twi'lekanka, jak i rycerz Jedi mieli okazję spotkać się w danym budynku z Sithami.

Po wypuszczeniu droidów zwiadowczych i zorientowaniu się, że gmach był ostatnio używany, lecz powierzchowne badanie nie wykazuje niczyjej obecności wewnątrz, Mace Windu daje rozkaz do ataku. Żołnierze mają polecenia, aby wewnątrz budynku strzelać bez rozkazu. Maszyny AT-TE stopniowo otaczają spód wieżowca, a kanonierki LAAT/i transportują komandosów i Jedi na najwyższe piętra. Żołnierze wchodzą do środka i zaczynają rekonesans, poruszając się w kierunku coraz niższych poziomów. Nagle Mace Windu otrzymuje wiadomość o zaskakującym odkryciu dokonanym przez oddział Shaak Ti.

Okazało się, że klony z tamtej grupy znalazły w pełni sprawny hangar, który był używany jeszcze niecałe dwie godziny wcześniej. Po śladach zostawionych na podłodze, technicy rozpoznają jacht słoneczny należący do Dooku, a po chwili znajdują ślady stóp samego hrabiego. Znajdują również ślady innej osoby. Te jednak prowadzą z hangaru do jednej z turbowind, a następnie do tuneli umieszczonych pod wieżowcem. Po chwili kapitan Dyna zauważa, że podziemnym tunelem można dotrzeć do bardzo wielu miejsc na Corucant, ale również w pobliże gmachu senatu.

Rozdział 31

Yoda odbywa rozmowę z Palpatinem. Wyraża swoje wątpliwości na temat taktyki i najbliższych planów dotyczących prowadzenia działań wojennych. Szczególną uwagę zwraca na znaczne zmniejszenie kontyngentu żołnierzy chroniących Coruscant, na rzecz wzmocnienia sił przeznaczonych do prowadzenia oblężeń planet Zewnętrznych. Kaclerz odpowiada, że redukcja sił była decyzją całego Senatu, a strategia jest ustalana przez wojskowych. On, nawet ze specjalnymi uprawnieniami nadanymi przez Senat, nie może tak po prostu zmieniać decyzji odpowiednich organów. Mistrz Jedi daje wtedy Palpatine'mu do zrozumienia, że według Rady Jedi należy przede wszystkim zgładzić Sithów, gdyż to oni jednoczą wrogów Republiki. Na koniec mówi, że Jedi są już bardzo bliscy znalezienia Dartha Sidiousa i odkrycia jego tożsamości.

Rozdział 32

Na pokładzie okrętu Invisible Hand, generał Grievous odbywa treningowy pojedynek z droidami MagnaGuard pod okiem hrabiego Dooku. Sith jest bardzo rozczarowany sposobem walki cyborga. Uważa go za pozbawiony finezji, elegancji i artyzmu. Przerywa walkę, żeby dać mu nieco wskazówek, lecz w tym momencie, z Dooku kontaktuje się jego mistrz.

Najpierw obaj Sithowie omawiają ostatnie wydarzenia na Naosie III. Sidious mówi, że przez odrycia Kenobiego i Skywalkera, Jedi znaleźli ich miejsce spotkań na Coruscant. Dooku obawiając się ujawnienia tożsamości swojego mistrza proponuje mu chwilowe opuszczenie stolicy, lecz ten odpowiada, że ma znacznie lepszy plan. Rozkazuje Grievousowi przygotować się do ataku na planetę Tythe. Dooku zaś ma później przylecieć na zdobyty świat i służyć tam jako przynęta dla Jedi. Dzięki temu ich uwaga będzie na jakiś czas odwrócona od Lorda Sithów. Na koniec mówi Grievousowi, że atak na Coruscant odbędzie się wcześniej niż pierwotnie planowano.

Rozdział 33

Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi zabierają ranną Fa'ale Leh z Naosa III i lecą na Belderone. Twi'lekanka jest leczona na pokładzie jednej z fregat medycznych MedStar, a Jedi przez cztery standardowe dni śledzą jej stan zdrowia. W międzyczasie mistrz Kenobi otrzymuje nowe instrukcje z Coruscant. Odbywa na ten temat rozmowę ze swoim uczniem.

Okazuje się, że Jedi nie będą mieli okazji wrócić w najbliższym czasie na Coruscant, gdyż muszą udać się na Tythe. Ta planeta została zaatakowana przez Separatystów, a teraz na jej powierzchni znajduje się sam Dooku. Obi-Wan jest bardzo zadowolony, że nareszcie odbędzie się ofensywa mająca na celu złapanie Sithów. Anakin nie podziela entuzjazmu mistrza. Jego zdaniem, Rada powinna była ich wysłać na Coruscant, gdyż skoro tam prowadzą ślady Sidiousa, to tam należy prowadzić poszukiwania. Kenobi dostrzega jednak, że nie są to prawdziwe powody niezadowolenia jego ucznia. Skywalker nie wytrzymuje i mówi, że jest już zmęczony wojną i ma ochotę powrócić na Coruscant, który zaczął uważać za swój dom. Ponadto wygaduje się, że tęskni za Padmé. Kenobi radzi uczniowi porozmawiać z Palpatinem, gdyż uważa, że to może pomóc Anakinowi.

Rozdział 34

Mace Windu, Shaak Ti, Dyna, Valiant i klony kontynuują rekonesans tuneli znajdujących się pod gmachem, który zbadali parę dni wcześniej. Znajdują kolejno szczątki kilku robotów ćwiczebnych Trang Robotics, pociętych klingą miecza świetlnego, jakichś bezdomnych ukrywających się w tunelach, handlarzy igiełkami śmierci, aż w końcu grupę nielegalnych uchodźców rasy Unet. Sprowadzają TC-16, żeby móc się z nimi porozumieć. Później w fatalnych nastrojach kontynuują badanie tuneli. Shaak Ti i Mace Windu zaczynają rozmawiać ze sobą o postępach w poszukiwaniach Sidiousa i przez to nie zauważają pewnego urządzenia lekko zamaskowanego przy ścianie. Ich błąd naprawiają klony i droidy zwiadowcze: znajdują przykryty skuter rakietowy.

Rozdział 35

Anakin zgodnie z Radą Obi-Wana kontaktuje się z Wielkim Kanclerzem. On początkowo proponuje Skywalkerowi pomoc w sprowadzeniu go na Coruscant, ale później decyduje się jednak przekonać go, że wzięcie udziału w ataku na Tythe jest ważniejsze. Tak kończy się ich rozmowa. Później rycerz Jedi idzie do hangaru fregaty MedStar. Tam spotyka Obi-Wana i obaj czekają na przylot wahadłowca, który zabierze ich na pokład niszczyciela Integrity. W międzyczasie Anakin wyraża swoje wątpliwości, czy schwytanie Dooku zdoła zakończyć wojnę.

Rozdział 36

Poszukiwania w tunelach Coruscant trwają nadal. Klonom udało się znaleźć ślady prowadzące od skutera. Idąc za nimi przeszli jeszcze przez kilka korytarzy. W pewnym momencie kapitan Dyna stwierdził, że tunel, którym idą prowadzi do Pięćsetki Republiki – siedziby tysięcy najzamożniejszych i najbardziej wpływowych ludzi na Coruscant. Było prawie pewne, że Lordem Sidiousem jest ktoś z nich.

Rozdział 37

Flota szturmowa, którą dowodzą Anakin i Obi-Wan dotarła do Tythe. Na miejscu separatystyczna flota znajduje się na orbicie i oczekuje ataku. Skywalker i Kenobi wsiadają do swoich myśliwców, aby osobiście poprowadzić atak. Ruszają w kierunku okrętów Konfederacji, z których wylatują już bezzałogowe myśliwce. W międzyczasie otrzymują potwierdzenie od kilku żołnierzy republikańskich, którzy przetrwali wcześniejszy atak Separatystów i znajdują się na planecie, że Dooku także tam jest.

Większość myśliwców republikańskich związuje walką siły Konfederacji. Dzięki temu niewielki oddział dowodzony przez Jedi ma możliwość ominąć większość wrogiej floty i w ten sposób wlecieć prosto w atmosferę planety. Na ich drodze staje wtedy okręt Unii Technokratycznej, lecz piloci zestrzeliwują go zmasowanym ostrzałem przy użyciu torped protonowych. Następnie Anakin prowadzi oddział w atmosferę planety. Zmierza za nim kilka myśliwców typu Vulture, które po krótkim czasie nie wytrzymują zbyt szybkiego lotu przez atmosferę. Wcześniej dają jednak radę zestrzelić kilka republikańskich maszyn. Gdy Anakin w końcu dociera nad powierzchnię planety okazuje się, że jego oddział liczy w sumie tylko sześć maszyn. Reszta została zniszczona.

Piloci zmierzają w stronę fabryki, gdzie ma znajdować się aktualnie Dooku. Nieświadomie lecą w kierunku, gdzie na powierzchni znajduje się wiele wojsk Konfederacji. Oddziały te prowadzą ostrzał i w ten sposób niszczą cztery republikańskie maszyny. Z całej eskardy dowodzonej przez Skywalkera przetrwały dwie maszyny: jego i jego mistrza.

W końcu obaj Jedi docierają do fabryki. Dostrzegają jacht Dooku na jednej z platform. Po chwili na innych lądowiskach pojawiają się droidy bojowe i zaczynają ostrzeliwać przy pomocy swoich blasterów myśliwce Kenobiego i Skywalkera. Z braku innych możliwości, Jedi decydują się dostać do wnętrza fabryki przez uszkodzoną kopułę.

Rozdział 38

Mace Windu i Shaak Ti docierają do piwnic gmachu Pięćsetki Republiki. Tam ślady stóp, po których oddział zmierzał, nagle się urywają. Podczas gdy wszyscy próbują jakoś wymyślić jak to możliwe, nagle korytarz, w którym są zaczyna się trząść. Wstrząsy są pulsacyjne. Jedi, którzy wyczuwają zagrożenie Mocą decydują się jak najszybciej wydostać na powierzchnię planety. Na miejscu zauważają, że Coruscant zostało zaatakowane.

Pierwsze eksplozje były efektem zderzeń transportowców, kierowanych przez niczego niespodziewających się pilotów, z uruchomionymi właśnie tarczami planetarnymi. Mace Windu próbuje się skontaktować ze świątynią Jedi, lecz nie może, gdyż ten gmach również został osłonięty tarczą planetarną. Wtedy każe Shaak Ti udać się po Wielkiego Kanclerza i dopilnować, by ten został odeskortowany się w bezpieczne miejsce.

Rozdział 39

Anakin i Obi-Wan dają radę wylądować w pękniętej kopule. Następnie torują sobie drogę przez korytarze fabryki. Pokonują wszelkie przeszkody, a w końcu docierają do wielkiej sali. Kilka pomieszczeń dalej znajduje się sam Dooku, który obserwuje poczynania Jedi. Gdy ci próbują wyczuć dokładne miejsce, gdzie znajduje się hrabia, ten uruchamia zdalnie roboty bojowe. Zmechanizowani wojownicy wpadają po chwili do sali, gdzie są Skywalker i Kenobi, i zaczynają walkę.

Yoda w tym czasie znajduje się w swoim pokoju w Świątyni Jedi i medytuje. Nagle jednak czuje tak silne zakłócenie Mocy, że decyduje się przerwać medytację i podejść do okien pomieszczenia. Dostrzega wrogie statki za tarczą planetarną, jak również eksplodujące i spadające transportowce, których piloci nie spodziewali się, że pola ochronne zostaną włączone.

Po chwili do pokoju Yody wpada Mace Windu. Mówi, że za chwilę przybiegną tu inni członkowie Rady, a on już polecił Stass Allie pomóc Shaak Ti w ochronie Wielkiego Kanclerza. Dodaje po chwili, że atak Separatystów prowadzi Grievous, a jego flota zdołała zaatakować z zaskoczenia dzięki znajomości szlaków prowadzących przez Głębokie Jądro. Yoda odpowiada, że należy wezwać na Coruscant wszystkich możliwych Jedi.

Rozdział 40

Podczas gdy na powierzchni Coruscant trwa zacięta walka, kapitan Dyna, komandor Valiant i kilku klonów decyduje się kontynuować zaczęte wcześniej poszukiwania. Badają kolejne pomieszczenia w poszukiwaniu jakichś śladów, lecz w pewnym momencie kapitan wpada na pomysł, by droidy zwiadowcze zaczęły nasłuchiwać wszelkie możliwe częstotliwości. Doszedł do wniosku, że skoro cała planeta jest pogrążona w chaosie, a Sidious znajduje się w Pięćsetce Republiki, to na pewno w jakiś sposób kontaktuje się on ze swoimi wojskami i w ten sposób koordynuuje ich działania.

Droidy zaczynają działać, po chwili odnajdują częstotliwość na której nadawane są podejrzane sygnały, a następnie prowadzą oddział do źródła tych transmisji: miejsca, gdzie urwały się ślady Sidiousa. Dalsze badanie wykazuje, że fragment podłogi, na której są właśnie te ostatnie ślady, jest w rzeczywistości platformą-windą, którą można się dostać poniżej. Oddział wchodzi na nią i rusza w dół. Gdy platforma się zatrzymuje, żołnierze dostrzegają metalowe drzwi, a badanie skanerem wykazuje, że za tymi wrotami znajdują się droidy i jedna żywa istota.

Rozdział 41

Anakin i Obi Wan walczą na Tythe z robotami wysłanymi przez Dooku. Początkowo niszczą je całymi masami, lecz zniszczone maszyny są błyskawicznie zastępowane nowymi. Walka zaczyna stopniowo męczyć Jedi. Próbują oni podjąć walkę bezpośrednio z hrabią, lecz mimo iż czują w Mocy jego obecność, nie mogą odgadnąć, w którym pomieszczeniu się schował. Zdesperowany Skywalker używa Mocy, by zawalić sklepienie całego budynku.

Rozdział 42

Padmé i C-3PO znajdują się w gmachu senatu, gdy następuje atak separatystów. W budynku natychmiast wybucha panika, lecz gwardia senacka i żołnierze-klony starają się przeprowadzić ewakuację. Amidala razem ze swoim droidem ucieka jednym z korytarzy. Tam spotyka Baila Organę i Mon Mothmę w towarzystwie Stass Allie i Shaak Ti. Mistrzynie Jedi poszukują Wielkiego Kanclerza. Od Masa Ameddy dowiadują się, że Palpatine ciągle znajduje się w swojej rezydencji w Pięćsetce Republiki. Mistrzynie Jedi decydują się odprowadzić senatorów, a następnie szukać Kanclerza.

Cała grupa dociera na platformę lądowiska. Shaak Ti i Stass Allie odlatują skuterem rakietowym, a Bail Organa, Padmé Amidala, Mon Mothma i C-3PO śmigaczem, który pożyczyły im Jedi. Organa pilotuje pojazd i omija zatłoczone szlaki powietrzne kierując się ku schronom. W pewnym momencie jednak jego śmigacz dostrzegają i atakują separatystyczne myśliwce typu Vulture. Bail usiłuje uniknąć trafienia, lecz w końcu pojazd zostaje uszkodzony.

Rozdział 43

Bitwa o Coruscant.

Grievous dowodzi swoimi jednostkami ze swojego okrętu Invisible Hand umieszczonego na orbicie, wysoko nad powierzchnią planety. Jego wojska mają za zadanie siać jak największe spustoszenie i panikę na powierzchni planety. Nie angażują się one jednak specjalnie w walkę z siłami obronnymi Coruscant. Separatyści oczekują na przybycie posiłków.

W pewnym momencie do Grievousa podchodzi jeden z droidów. Informuje on, że zagłuszacz, który używano wcześniej na Praesitlynie nie działa już tak jak powinien, gdyż w wielu miejscach na planecie zaczyna na nowo funkcjonować komunikacja. Generał nie przejmuje się jednak tym specjalnie. Nakazuje umieścić zagłuszacz na innej orbicie. Dodatkowo poleca, aby część myśliwców typu Vulture rozpoczęła samobójcze ataki na powierzchnię planety.

Po chwili, Grievous dowiaduje się, że zarówno z powierzchni planety, jak i z nadprzestrzeni zaczęły przylatywać republikańskie posiłki. Na jego nieszczęście przybyły one szybciej niż wsparcie dla Separatystów. Rozkazuje wydzielić odpowiednie siły ze swojej floty, aby powstrzymać obie grupy. Po chwili opuszcza mostek dowodzenia Invisible Hand i zmierza do hangaru, gdzie oczekuje już na niego grupa szturmowa.

W tym czasie mistrz Yoda znajduje się razem z inną Jedi – Lari Oli – w jednej z sal, w Świątyni Jedi. Lari próbuje skontaktować się z Jedi znajdującymi się poza Coruscant, lecz bezskutecznie. Proponuje, by piloci spróbowali wydostać się poza linię okrętów Separatystów i stamtąd usiłowali nawiązać łączność. Yoda odpowiada, że mistrz Saesee Tiin już się tym zajmuje. Po chwili stary mistrz opuszcza salę i z braku innych możliwości, próbuje skontaktować się z innymi Jedi przy użyciu Mocy.

Pięćdziesiąt metrów pod piwnicami Pięćsetki Republiki, kapitan Dyna, komandor Valiant i oddział komandosów zaczyna badanie pomieszczeń, do których zabrała ich platforma. Wszyscy zbliżają się do metalowych drzwi, gdzie spodziewają się spotkać wroga. Gdy już mają wysadzić wrota przy pomocy materiałów wybuchowych, dostrzegają dwóch geonosjańskich żołnierzy stojących we wnękach za nimi i trzymających w dłoniach karabiny soniczne. Pada kilka strzałów i cała republikańska grupa żołnierzy zostaje unicestwiona. Tylko kapitan Dyna daje radę tuż przed śmiercią dostrzec parę wrogich androidów zabójców i człowieka, który nimi dowodzi, a którego twarz wojskowy zna bardzo dobrze.

Rozdział 44

Shaak Ti, Stass Allie docierają do apartamentu Palpatine'a. Początkowo zatrzymują je czerwoni strażnicy, lecz po chwili wpuszczają do wewnątrz. Tam mistrzynie Jedi spotykają Palpatine'a w towarzystwie Armanda Isarda i Sate'a Pestage. Wszyscy próbują przekonać Wielkiego Kanclerza, że powinien się ewakuować, lecz ten odmawia. Dyskusja trwa dłuższą chwilę, gdy nagle obie mistrzynie Jedi powalają Palpatine'a na podłogę. Okazuje się, że czuwające przed gmachem kanonierki LAAT zostały zniszczone, a za oknem pojawia się szturmowa jednostka separatystów, która przedarła się przez pole ochronne. Z tej kanonierki rozpoczyna się desant droidów bojowych, które rozbijają okno i wpadają do pomieszczenia.

Mistrzynie Jedi i czerwoni strażnicy powstrzymują pierwszą falę robotów, a wrogi okręt zostaje zmuszony do odwrotu, gdyż jest ostrzeliwany z powierzchni planety. Taki niespodziewany atak powoduje, że Kanclerz decyduje się jednak na ewakuację. Po ustaleniu najlepszej drogi ucieczki, Shaak Ti informuje Mace'a Windu przy użyciu komunikatora, że zmierza teraz turbowindą do piwnic Pięćsetki Republiki i prosi, aby on tam do niej dołączył.

Mistrzynie Jedi i Palpatine w eskorcie czerwonej gwardii docierają do piwnic gmachu, a następnie zmierzają w stronę stacji kolei magnetycznej. W międzyczasie dostrzegają, że tarcza planetarna chroniąca ten region planety zupełnie znikła.

Rozdział 45

Hrabia Dooku wydostaje się spod gruzów zawalonego stropu. Orientuje się w sytuacji. Dochodzi do wniosku, że albo sufit był już poważnie uszkodzony, albo też Anakin zdołał wyzwolić w sobie dostatecznie dużo gniewu by Mocą zwalić go na podłogę. Dostrzega, że obaj Jedi są pogrzebani pod gruzami budynku, lecz na pewno żyją. Decyduje się opuścić Tythe. Gdy dociera na platformę lądowiska, gdzie znajduje się jego jacht, droid pilot FA-4 informuje, że przyszła wiadomość od Grievousa. Dooku dowiaduje się, że generał jest bliski pojmania kanclerza. Wysyła mu wtedy odpowiedź, że już zmierza na Coruscant, by do niego dołączyć.

Rozdział 46

Bail Organa daje radę wylądować awaryjnie uszkodzonym śmigaczem. Pasażerowie natychmiast opuszczają płonący pojazd i próbują skryć się przed wszechobecnym ostrzałem za cokołem pomnika znajdującym się na placu. W tym momencie jednak kilka myśliwców typu Vulture ląduje na powierzchni, przełącza się do trybu chodzenia i rozpoczyna strzelać do ludzi znajdujących się w zasięgu ich działek laserowych. Przechodniów jest zaś mnóstwo gdyż w pobliżu znajduje się Szpital Senacki.

W pobliżu pojawia się kilka kanonierek LAAT i ich strzelcy podejmują walkę z robotami, lecz mają niewielkie możliwości, gdyż muszą uważać, by nie trafić ludzi. Senatorowie zaś ukryci za cokołem decydują się odwrócić uwagę droidów-myśliwców od rannych zmierzających do szpitala i strzelają do robotów przy użyciu, znalezionych przy martwych klonach, karabinów blasterowych. Sami są jednak wtedy zmuszeni by uciekać przed ogniem droidów, które ich dostrzegły. Piloci kanonierek LAAT dają radę zestrzelić kilka wrogich myśliwców. Pozostałe zaś po chwili odlatują, gdyż otrzymały koordynaty nowych celów.

Rozdział 47

Mace Windu, Kit Fisto, Shaak Ti, Stass Allie i Czerwoni Gwardziści eskortują Palpatine'a, zmierzając pociągiem magnetycznym do bunkra. W liczącym dwadzieścia wagonów składzie, gwardziści zarekwirowali drugi w kolejności wagon na potrzeby przewiezienia Wielkiego Kanclerza. Pozostałe wagony są zatłoczone Coruscanami, którzy również chcą uciec z regionu planety, gdzie mają miejsce intensywne walki.

Pociąg dość szybko dociera do długiego tunelu Heorema. W tym przejściu jednak, gdzie znajdują się również dwa szlaki dla pojazdów powietrznych, zostaje zaatakowany przez trzy jednostki Separatystów: dwa myśliwce typu Vulture i kanonierkę. Daleko za pociągiem lecą jeszcze republikańskie LAAT, lecz one nie są dość blisko, by mogły udzielić wsparcia.

Podczas gdy bezzałogowe myśliwce ostrzeliwują skład, kanonierka lecąc dokładnie nad pociągiem rozpoczyna desant droidów bojowych. Orientując się w sytuacji, mistrz Windu poleca Shaak Ti i Stass Allie, aby odprowadziły Kanclerza do pierwszego wagonu. Sam zaś idzie wraz z mistrzem Fisto rozpocząć walkę z droidami.

W chwili, gdy dwaj Jedi walczą z robotami, uważając by nie zranić ciężko żadnej z postronnych osób, kanonierki LAAT zbliżają się już dość blisko do składu, by móc atakować jednostki Separatystów. Jeden z myśliwców typu Vulture zostaje zniszczony podczas kolizji z pojazdem lecącym bocznym szlakiem powietrznym, a drugiego zestrzeliwują strzelcy pojazdu LAAT.

W tym momencie, Mace Windu i Kit Fisto likwidują ostatnie droidy wroga. Idą do pierwszego wagonu, by sprawdzić, czy Kanclerzowi nic się w międzyczasie nie stało, lecz po chwili muszą wracać, gdyż pociągiem wstrząsa potężny wybuch, a po chwili słychać miarowe kroki dochodzące z sufitu. Mistrzowie Jedi wydostają się na dach pociągu i dostrzegają generała Grievousa w towarzystwie strażników typu MagnaGuard. Mace Windu atakuje cyborga, a Fisto jego obstawę.

Walka na miecze świetlne i elektropałki trwa dłuższą chwilę, lecz w końcu wszystkie MagnaGuardy zostają zniszczone, a mistrz Windu daje radę zrzucić Grievousa z dachu pociągu. Nie może jednak dostrzec co dzieje się z nim dalej. Separatystyczna kanonierka zaś rozpoczyna wzajemny ostrzał z republikańskimi LAAT i w wyniku tej strzelaniny uszkodzony zostaje moduł napędowy i sterujący pociągu.

Rozdział 48

Leżący pod gruzami, półprzytomny Anakin ma wizję Mocy, gdzie widzi m. in. swoją żonę wiszącą na skraju przepaści i mechanicznego stwora górującego nad nią. Nie ma jednak pojęcia co te obrazy mają oznaczać. Z rozmyślań wyciąga go odgłos kasłania Obi-Wana. Skywalker dochodzi wtedy do siebie i razem z mistrzem, przy użyciu Mocy i siły mięśni obaj Jedi wydostają się spod zawalonego dachu. Następnie obaj biegną w kierunku platformy ładowniczej, gdzie wcześniej znajdował się jacht hrabiego Dooku. Po dotarciu na miejsce dostrzegają, że pojazd znajduje się już wysoko nad planetą i odlatuje z niej razem z dziesiątkami innych separatystycznych okrętów.

Rozdział 49

Pociąg, którym Mace Windu, Kit Fisto, Stass Allie, Shaak Ti i Czerwoni Gwardziści eskortują Palpatine'a, po utraceniu modułów napędowych i sterujących spada na prowadnice i zatrzymuje się. Podtrzymujące go wsporniki są przyczepione do boków budynków, wiele setek metrów nad powierzchnią. Nie wytrzymują one jednak ciężaru pociągu i stopniowo zaczynają się wyginać, a następnie odrywać. Środkowe wagony składu zostają pozbawione podparcia jako pierwsze i powoli ściągają pozostałe w przepaść. W tym momencie w pobliże pociągu przylatują już jednak pojazdy ratunkowe, a w tym dwie wielkie platformy repulsorowe, które "łapią" skład.

Jedi, Gwardziści i Kanclerz opuszczają pociąg. Mace Windu natychmiast dowiaduje się od jednego z pilotów-klonów, że kanonierka, z której separatyści atakowali pociąg jest ciągle ścigana przez republikański pojazd LAAT. Decyduje się, polecieć z Kitem Fisto inną kanonierką LAAT, aby pomóc w walce z Grievousem. Stass Allie i Shaak Ti zaś zamierzają nadal eskortować Palpatine'go. Grupa osłaniających kanclerza została zaś powiększona o czterech Jedi: B'ink Utrilę, Rorona Corobba, Roth-Del Masonę i Foula Moudamę i oddział klonów.

Obrona Najwyższego Kanclerza przed Grievousem.

Kanclerz w eskorcie Jedi, Gwardii i klonów zmierza kanonierką LAAT w kierunku bunkrów. Za nim leci druga, dodatkowa kanonierka. Oba pojazdy przelatują przez pole ochronne i wlatują do kompleksu bunkrów. Po chwili piloci otrzymują dokładne koordynaty lądowiska i lecą tam. Następnie lądują i Kanclerz razem ze swoją eskortą przesiada się do śmigacza. Shaak Ti i Stass Allie zostają jednak, aby móc skontaktować się ze Świątynią Jedi i poinformować, że Palpatine jest już bezpieczny. Togrutańska Jedi próbuje uruchomić komunikator, lecz okazuje się, że stoi zbyt blisko kanonierki LAAT, którą przyleciała i są silne zakłócenia. Odsuwa się nieco od pojazdu i w tym momencie kanonierka zostaje zniszczona w potężnej eksplozji.

Wybuch odrzuca mistrzynie Jedi na odległość ponad 10 metrów i zapala ich ubrania. One w krótkiej chwili gaszą płomienie i orientują się w sytuacji. Okazało się, że kanonierkę zniszczyła rakieta wystrzelona z drugiej kanonierki. Tamten pojazd wzbija się i zaczyna ostrzeliwać klony i śmigacze znajdujące się na płycie lądowiska. Żołnierze znajdujący się na powierzchni dają jednak radę szybko zestrzelić wrogi statek. Jego części spadają na lądowisko, a wśród nich znajdują się elementy droidów bojowych.

Rozdział 50

Kanonierka LAAT, na pokładzie której są mistrzowie Windu i Fisto ściga pojazd generała Grievousa. Okazuje się, że republikańska kanonierka, która wcześniej za nim podążała zniknęła, lecz nie było sygnału o jej zestrzeleniu. Separatystyczny okręt zostaje po chwili trafiony pociskami rakietowymi i rozbija się o powierzchnię planety. Jedi natychmiast przeszukują wrak pojazdu, ale nie znajdują w nim Grievousa. Mistrz Fisto podsuwa pomysł, że skoro Grievousa nie ma tu, to znaczy, że ma jeszcze inny statek powietrzny. Windu decyduje się lecieć natychmiast do bunkra Kanclerza.

W tym czasie generał wraz ze swoim oddziałem dostaje się do bunkra Palpatine'a. Droidy bojowe zaczynają walkę z klonami dowodzonymi przez dwie mistrzynie Jedi. Sam zaś w towarzystwie sześciu droidów typu MagnaGuard zmierza do pomieszczenia, gdzie przebywa Wielki Kanclerz. Otwiera pancerne drzwi kodem dostarczonym mu przez Dooku i wchodzi do środka. Natychmiast rozpoczyna walkę z czwórką Jedi. Jego strażnicy zaś walczą z Czerwoną Gwardią. Grievous zabija kolejno wszystkich Jedi, a następnie pomaga swoim droidom wykończyć gwardzistów.

Po zabiciu wszystkich obrońców, droidy odprowadzają Palpatine'a, a Grievous używa specjalnego urządzenia umieszczonego w pomieszczeniu, do wysłania sygnału alarmowego.

Rozdział 51

Mistrzowie Windu i Fisto docierają do bunkra Wielkiego Kanclerza. Widzą pozostałości po zaciętej walce na płycie lądowiska i w tunelu. W końcu docierają do pomieszczenia, gdzie wcześniej był Palpatine. Stass Allie, cała poparzona, klęczy obok ciał zabitych rycerzy Jedi, a zdezorientowana Shaak Ti stoi przy ścianie bunkra. Wszędzie znajduje się również mnóstwo żołnierzy-klonów, którzy zabezpieczają miejsce masakry.

Mace Windu szybko dowiaduje się jak Grievous i jego żołnierze dotarli do bunkra, jak dokładnie przebiegała walka i jak porywacze uciekli z cennym zakładnikiem. Gdy jednak otrzymuje informację, że Kanclerz znajduje się ciągle w wahadłowcu Grievousa, który nie dotarł jeszcze do floty Separatystów, każe wysłać wszelkie możliwe siły, aby przechwyciły statek.

Rozdział 52

Anakin i Obi-Wan docierają na pokład swojego okrętu flagowego. W hangarze, po zapytaniu bosmana, jakie są rozkazy z Coruscant, otrzymują odpowiedź, że żadne rozkazy nie przyszły i, co ciekawsze, że żadna z pobliskich grup zadaniowych Republiki, nie miała łączności ze stolicą. Po chwili R2-D2 umieszczony w gnieździe w myśliwcu Anakina zaczyna piszczeć. Młody Jedi natychmiast podbiega do droida, by sprawdzić co się dzieje. Okazuje się, że robot odebrał wiadomość od Kanclerza Palpatine, gdzie ten prosi Skywalkera o pomoc. Po chwili odzywa się komunikator bosmana. Wtedy Jedi otrzymują potwierdzenie, że Coruscant zostało zaatakowane.

Rozdział 53

Generał Grievous osobiście pilotuje wahadłowiec, na którym znajduje się pojmany Kanclerz. Ściga go mnóstwo republikańskich myśliwców, a w tym kilka z nich jest pilotowanych przez Jedi. Cyborg daje jednak radę uniknąć unieruchomienia swojego pojazdu przez przeciwników, gdyż leci wzdłuż zatłoczonego szlaku autonawigacyjnego ruchu. Opuszcza w ten sposób atmosferę, dociera na orbitę i zmierza już w kierunku swojego okrętu flagowego. Na pomoc generałowi leci pięćset bezzałogowych myśliwców z hangaru pobliskiego krążownika typu Lucrehulk.

W tym momencie zaś Padmé Amidala, Mon Mothma i Bail Organa oglądają transmije z pościgu na ekranie monitora HoloNetu. Razem z nimi znajduje się tam również kilkuset osobowy tłum Coruscant, którzy śledzą transmisję w taki sposób, jak gdyby oglądali film akcji. Senator z Naboo nie może wytrzymać komentarzy gapiów i oddala się od grupy ludzi. Po chwili podchodzi do niej C-3PO i mówi, że odbył rozmowę z innym androidem. Tamten m. in. polecił mu skasować pamięć przy pierwszej możliwej okazji.

Rozdział 54

Wahadłowiec z generałem Grievousem i Kanclerzem Palpatine dociera już w pobliże okrętu flagowego. Separatystyczne, bezzałogowe myśliwce sprawiły już, że większość pościgu została zatrzymana, ale ciągle trzy myśliwce pilotowane przez Jedi trzymają się blisko rufy promu. Lecą niemalże przyklejone do kadłuba wahadłowca, co uniemożliwia zestrzelenie ich przez działa laserowe okrętu Invisible Hand. Grievous rozkazuje jednak załodze krążownika, by wykonała salwę z dział jonowych, które wyłączą zarówno prom, jak i ścigające go myśliwce. Następnie, statek ma zostać wciągnięty do hangaru przez promień ściągający.

Załoga separatystycznego krążownika wykonuje zadanie, lecz okazuje się, że razem z wahadłowcem, do wnętrza zostają wciągnięte również dwa myśliwce. Pilotujący je Jedi opuszczają natychmiast kokpity swoich maszyn i zaczynają walkę z droidami znajdującymi się w hangarze. Grievous, który opuszcza w tym czasie pokład swojego wahadłowca, podejmuje z nimi walkę i po chwili zabija obu Jedi. Następnie poleca droidom wyrzucić ich ciała w przestrzeń kosmiczną, a sam idzie odprowadzić Kanclerza do iglicy obserwacyjnej.

Gdy dociera do pomieszczenia, chce aby Palpatine wygłosił niespodziewane przemówienie za pośrednictwem HoloNetu. Kanclerz jednak używa perswazji Mocą, aby cyborg zmienił plany. Zdezorientowany Grievous informuje Palpatine'a, że ze chwilę przybędzie Lord Tyranus. Niedługo później sam wygłasza przemówienie za pośrednictwem HoloNetu. Słuchają go m. in. Bail Organa i Mon Mothma, którzy ciągle stoją na powierzchni Coruscant przez ekranem monitora. Senator z Alderaan odchodzi po chwili i idzie do Amidali. Padmé jest przytulona do C-3PO i bardzo zmartwiona. Bail zaczyna ją pocieszać.

Przmówienie Grievousa jest również oglądane przez przywódców separatystycznych znajdujących się na Utapau, którzy bardzo cieszą się z sukcesu, i przez Yodę znajdującego się w Świątyni Jedi. Stary mistrz Jedi kontaktuje się z Mace'm Windu i poleca mu za wszelką uniemożliwić ucieczkę floty Grievousa z orbity Coruscant.

Rozdział 55

Hrabia Dooku po odleceniu z Tythe leci najpierw w pobliże systemu Koobi, gdzie ewakuowała się większość sił Separatystów. Po dotarciu nam każe jednak droidowi FA-4 natychmiastowe wykonanie skoku w nadprzestrzeń w kierunku Coruscant. W międzyczasie kontaktuje się z Lordem Sidiousem, który przypomina mu ostatnie szczegóły planu.

Rozdział 56

Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker, którzy ciągle jeszcze znajdują się w hangarze swojego okrętu flagowego, zmierzają do swoich myśliwców. Wchodzą do kokpitów, wylatują z hangaru, podlatują do pierścieni hipernapędu i po chwili są już w nadprzestrzeni lecąc w kierunku Coruscant.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2005, 25 stycznia USA 9780345475725 Del Rey 362 strony Druk (twarda) 25,95 USD
2005, 25 stycznia USA 9780739303252 Random House Audio 300 minut Audiobook 25,00 USD
(kaseta magnetofonowa)
2005, 25 stycznia USA 9780739317358 Random House Audio 300 minut Audiobook 27,50 USD (CD)
2005, 19 kwietnia Polska 9788324120895 Wydawnictwo Amber 336 stron Druk (miękka) 29,80 PLN
2005, 27 września USA 9780345475732 Del Rey 384 strony Druk (miękka) 7,99 USD
2005, kwiecień Niemcy 9783442362264 Blanvalet 352 strony Druk (miękka) 10,00 EUR
2005, kwiecień Hiszpania 9788495070898 Alberto Santos Editor - Druk (twarda) -
2005, maj Holandia Utigeverij M - Druk (miękka) -
2005, 10 czerwca Japonia 9784789725651 ソニーマガジンズ - Druk -
2007, 20 lutego USA 9780739357057 Random House Audio 300 minut Audiobook 13,75 USD (cyfrowy)
2007, 17 września Rosja - - - Druk (twarda) -
2007, Węgry - Szukits Kiadó - -
2007, Czechy 9788025206249 EGMONT ČR 288 stron Druk (miękka) -
2008, 26 sierpnia
(w The Dark Lord Trilogy)
USA 9780345485380 Del Rey 1104 strony Druk (miękka) 20,00 USD
2011, 28 czerwca USA 9780307795793 Del Rey 384 strony Ebook 7,99 USD
2011, 28 czerwca
(w The Dark Lord Trilogy)
USA 9780307795915 Del Rey 1104 strony Ebook 13,99 USD
2012, 27 grudnia (wydanie II) Polska - Wydawnictwa Amber - Druk (miękka) 13,99 PLN

Konflikty z innymi źródłami

Komiks Oczy rewolucji

Istnieje kilka źródeł, z którymi książka Labirynt zła pozostaje w niezgodności. Jednym z nich jest komiks Oczy rewolucji, który przedstawia proces przemiany Grievousa w cyborga. Wedle niego Kaleeshanin po wypadku wahadłowca został przeniesiony do zbiornika z bactą na Geonosis, gdzie San Hill przedstawił mu się po raz pierwszy. Wedle książki natomiast obaj znali się od dawna, a po wypadku Grievous kazał przenieść się na stos pogrzebowy na Kalee i Muun tam złożył mu propozycję przemiany w cyborga. Wersję łączącą oba źródła przedstawił artykuł Unknown Soldier: The Story of General Grievous. Wydarzenia z książki, które zostały przyjęte to przede wszystkim dawna współpraca Kaleeshanina z Klanem Bankowym i represje nałożone przez Republikę na jego planetę.

Serial rysunkowy Wojny klonów

Shaak Ti przybywa po Kanclerza (kadr z serialu rysunkowego Wojny klonów).

W Labiryncie zła występują wielokrotnie wspomnienia wydarzeń ukazanych w serialu rysunkowym Wojny klonów. Opis porwania Wielkiego Kanclerza Palpatine'a, który pojawia się w powieści jest jednak nieco inny od tego przedstawionego w serialu. Największe różnice dotyczą Jedi, którzy chronią Kanclerza.

W serialu są to Shaak Ti, Roron Corobb i Foul Moudama, którzy przybywają po Palpatine'a i którzy są jedynymi Jedi chroniącymi go. Mace Windu nie broni przywódcy Republiki, gdyż walczy wtedy razem z Yodą przeciwko droidom Separatystów. Pojawia się dopiero pod koniec, kiedy tylko raz atakuje Grievousa Mocą, tuż przed jego ucieczką z kanclerzem na pokładzie wahadłowca. Togrutańska Jedi zaś walczy z generałem droidów i zostaje przez niego pokonana (według książki Shaak Ti nie miała okazji walczyć z Grievousem).

W serialu nie pojawia się Gwardia Czerwona, a jej rolę odgrywają gwardziści senaccy. W chwili obecnej nie ustalono właściwej wersji tych wydarzeń.

Błędy wynikłe z tłumaczenia

W polskiej wersji książki Labirynt zła pojawiają się liczne, lecz drobne błędy. Są one najprawdopodobniej wynikiem tego, że tekst polskiego wydania był tłumaczony na podstawie angielskiej wersji roboczej i nie został sprawdzony z ostateczną. Oto niektóre z błędów pojawiających się w książce:

  • Obi-Wan Kenobi jest określany jako Korelianin, podczas gdy pochodził z planety Stewjon.
  • Wspomniana jest tylko jedna żona generała Grievousa, podczas gdy miał on ich wiele.
  • Pojawiają się piloci myśliwców typu Tri, podczas gdy Tri-fightery były maszynami bezzałogowymi.
  • Wspomniane są księżyce Viago, podczas gdy chodzi tu o księżyce Iego.
  • Kit Fisto jest przedstawiany z niebieskim mieczem świetlnym, podczas gdy jego miecz miał kolor zielony.
  • Wspomniana jest postać Valoruma Eixesa, podczas gdy Eixes to imię, a Valorum to nazwisko.

Przypisy

  1. 1,0 1,1  Labyrinth of Evil (Star Wars, Episode III Prequel Novel) w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  2. Informacja od wydawnictwa Amber.

Recenzje

Linki zewnętrzne