Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Krążownik typu Diamond

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Daimon.jpg
Krążownik typu Diamond
Podstawowe dane
Producent: Gildia Kupiecka
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 20 m
Prędkość w atmosferze: 1450 km/h
Prędkość w kosmosie: 2
Uzbrojenie: 2 baterie dział laserowych
Różne
Załoga: 148 droidów
Pasażerowie: 45 droidy
Ładowność: 1380 t
Cena:
  • 5 000 000 cr (nowy)
  • 2 125 000 cr (używany)
Przynależność:Krążownik typu Diamond, zwany również krążownikiem desantowym typu Diamond, to okręt kosmiczny produkowany przez Gildię Kupiecką. Po dołączeniu organizacji do Konfederacji Niezależnych Systemów, stał się jednym z okrętów, wchodzącym w skład floty Konfederacji.

Historia

Okręty te zostały w całości opracowane przez Gildię Kupiecką i szybko stały się jedną z najważniejszych jednostek kosmicznych tej organizacji. Sama przywódczyni, Shu Mai, doceniła ich wartość i uczyniła jeden z nich swoim osobistym okrętem flagowym, po poddaniu go drobnym modyfikacjom.

Podczas oficjalnego utworzenia Konfederacji na Geonosis, na planecie znajdowało się ponad czterdzieści krążowników tego typu, które przetransportowały na nią najważniejszych urzędników i masę droidów należących do Gildii. W momencie, gdy doszło do bitwy z siłami Republiki, a Separatyści zdecydowali się na odwrót, ponad trzydziestce Diamondów udało się bezpiecznie uciec z planety, zabierając tyle sprzętu ile mogły. W trakcie trwania wojen klonów, krążowniki należały do floty Konfederacji, w której służyły jako okręty desantowe. Zdarzały się również sytuacje, kiedy były stosowane jako zwykłe okręty wojenne, jak to miało miejsce w bitwie o Boz Pity. Nie były jednak tak powszechnie stosowane jak barki desantowe C-9979. Po zakończeniu konfliktu oraz śmierci członków Rady Separatystów, nowo powstałe Imperium zakazało produkcji tego typu okrętów, natomiast te, które przetrwały wojnę, najprawdopodobniej zezłomowano.

Charakterystyka

Chociaż okręt został nazwany krążownikiem, to jego przeznaczeniem nie była walka z innymi jednostkami w przestrzeni kosmicznej. Jego niewielka siła ognia, słabe opancerzenie i znikoma zwrotność, nie dawały mu większych szans w starciu z wrogiem. Zamiast tego, był używany głównie jako transportowiec. Dzięki swej łukowatej budowie, mógł bez problemu, wylądować na w miarę gładkiej powierzchni i dokonać na niej szybkiego rozładunku. Był w stanie przenosić, nawet do 600 droidów OG-9 oraz do 2 400 ich mniejszych wersji, które w czasie wyładunku były w stanie zapewnić mu skuteczną dodatkową ochronę. Niestety nie został przystosowany, do przenoszenia innych modeli droidów albo czołgów. Jednak dzięki temu, nie został ograniczony koniecznością przeprowadzenia ostrożnego i równomiernego wyładunku.

Głównym atutem krążownika była jego szybkość. Potrafił on osiągnąć prędkość prawie półtora tysiąca kilometrów na godzinę, dzięki czemu idealnie sprawdzał się w operacjach desantowych.

Ciekawostki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!