Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Po Nudo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Po Nudo.jpg
Po Nudo
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Ando
Rasa: Aqualishanie
Kolor włosów: Brązowy
Kolor oczu: Czarne
Przynależność:
Po Nudo to pochodzący z planety Ando przywódca Kartelu Hyper-Komunikacyjnego i przedstawiciel rasy Aqualishan w Senacie Galaktycznym.

Biografia

Wczesne życie

Po Nudo urodził się na Ando gdzie udało mu się zrobić błyskotliwą karierę polityczną, stając się nie tylko reprezentantem swej planety w Senacie Republiki, ale i całego sektora Dufilvian. Przez całą swoją karierę senatora, starał się walczyć z niesprawiedliwością w Senacie. W 32 BBY Nudo był przeciw wyborom nowego Najwyższego Kanclerza, jego zdanie nie zmieniło jednak wyniku głosowania. To wydarzenie, do reszty pozbawiło go złudzeń, co do uczciwości Senatu Galaktycznego. Po jakimś czasie, zaangażował się w nowo powstający ruch separatystyczny pod wodzą upadłego Jedi hrabiego Dooku. W czasie Separatystycznego Kryzysu, wraz z pierwszym ministrem Daragi Hobą, ogłosił odłączenie się swej planety od Republiki, ku wielkiej radość jego rodaków, przekonanych o nieuczciwości Senatu Galaktycznego. Niedługo potem, podobną deklaracje złożył w stosunku do innych planet sektora Dufilvian, z podobnym skutkiem.

W 22 BBY Nudo udał się na Geonosis, gdzie podpisał pakt z hrabią Dooku, w którym obiecał wspierać konfederacje. Gdy na arenie trwała egzekucja schwytanych Jedi oraz senator Padmé Naberrie, wraz z innymi mniej ważnymi przywódcami Konfederacji, znajdowali się na statku dowodzenia. Pozostali na nim, gdy na planetę przybyli Jedi oraz nowo powstała Armia Republiki, a walka przeniosła się poza arenę. Gdy bitwa była przegrana, wszyscy przywódcy opuścili planetę w tym również Po Nudo, który wrócił na Ando.

Wojny klonów

Wraz z pozostałymi przywódcami obecnymi na Geonosis, Nundo stał się członkiem Rady Separatystów, kierującej nową organizacją.

Na początku konfliktu, w uznaniu za swą lojalność, został mianowany przywódcą Kartelu Hyper-Komunikacyjnego, będącego separatystycznym odpowiednikiem republikańskiego HoloNetu.

Zbudował także potężną stacje nasłuchową Skytop, dzięki której Separatyści mogli przechwytywać meldunki oraz rozmowy wojsk WAR. Szybko została ona jednak zniszczona przez Anakina Skywalkera, Ahsokę Tano oraz oddział klonów. W dalszych etapach wojny, uczestniczył w kolejnych zebraniach rady, nie odgrywając w niej znaczącej roli.

Śmierć

W 19 BBY wojna zaczynała się powoli kończyć, a Separatyści stracili wiele strategicznie ważnych planet. Na rozkaz Dooku Po Nudo poleciał na Utapau, gdzie zaplanowano zebranie Rady Separatystów, skąd po rozkazie generała Grievousa poleciał na Mustafar. Gdy na planetę przybył Darth Vader, szybko zaczął mordować zaskoczonych członków rady. Nudo udało się przeżyć pierwszy cios, dzięki swojemu ochronnemu napierśnikowi. Lord Sithów szybko jednak spostrzegł swoją omyłkę i zadał mu szybkie pchnięcie mieczem świetlnym pod ramię, a następnie dobił go ciosem w głowę.

Śmierć członków Rady, a wcześniej hrabiego Dooku i Grievousa oznaczała koniec Separatystów oraz zakończenie wojen klonów. Jego planeta, stała się częścią nowo powstałego Imperium Galaktycznego. Nieznany jest los jego organizacji. Prawdopodobnie, została ona przemieniona w Imperialną Holowizję.

Ciekawostki

  • W Zemście Sithów, postać Nudo odgrywał Paul Nicholson.
  • Słowo 'nudo' w języku włoskim oznacza "nagi".

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!