Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Ilum

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jedifend.jpg
Bitwa o Ilum
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY
Miejsce Ilum
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Hrabia Dooku (hologram)
Siły
Droidy bojowe typu Spelunker
Straty
Brak Wszystkie droidyBitwa o Ilum to jedna z bitew wojen klonów. Miała ona miejsce w 22 BBY.

Wstęp

Separatyści chcieli zadać rycerzom Jedi cios niszcząc świątynie kryształów do mieczy świetlnych na Ilum. Wysłali do tego zadania setki droidów typu Spelunker. Gdy dowiedział się o tym mistrz Yoda, natychmiast udał się tam wraz z Padmé Amidalą, kapitanem Typho oraz dwoma robotami C-3PO i R2-D2.

Przebieg

Droidy wdarły się do świątyni, gdy Barrissa Offee tworzyła pod okiem Luminary Unduli swój miecz świetlny. Dwie Jedi zauważyły to i zaczęły walczyć z droidami. Droidy potrafiły stać się niewidzialne, więc trudno było im je zniszczyć. W tym samym czasie na planetę przybył statek Padme Amidali. Początkowo wszyscy chcieli pójść do świątyni z Yodą, lecz ten powiedział, że idzie sam, ale da znać jeśli będzie potrzebował pomocy. Po drodze do celu Jedi został zaatakowany przez droidy Spenlunker. Dzięki refleksowi pokonał wroga. Gdy dotarł do świątyni zastał pokonane droidy oraz dwójkę Jedi.

W tym czasie Padme oraz kapitan Typho niepokoili się, ponieważ Yoda nie wracał. Senator wraz C-3PO i R2-D2 udała się na poszukiwania Jedi. Trójka została zaatakowana przez droidy. Po krótkiej strzelaninie senator zniszczyła droidy. Nagle pojawiła się trójka Jedi. Mimo uratowania świątyni przywódca Rady Jedi był smutny. Część świątyni została zniszczona, a jej miejsce ujawnione. Zastanawiano się kto ujawnił Ilum. W tym momencie Artoo podłączył się do pamięci jednego z droidów i ukazał się hologram hrabiego Dooku, który mówił o świątyni kryształów.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem Jedi.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!