Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Lapiz Cutter

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lapiz Cutter na Naboo.

Lapiz Cutter (Lazurytowy Kuter) to prom kosmiczny typu Sheathipede. Był osobistym statkiem wicekróla Nute'a Gunraya. Często podróżował nim także Rune Haako.

Historia

Data wybudowania statku jest nieznana. Przyznano go prezesowi Federacji Handlowej Nute'owi Gunray'owi, jako jego osobisty statek. Z czasem Gunray bardzo przywiązał się do niego. Kiedy w 32 BBY Federacja przypuściła inwazję na Naboo, Gunray wraz z Rune Haako właśnie tym statkiem przylecieli na okupowaną planetę.

10 lat później w 22 BBY, ponownie ci sami pasażerowie przylecieli nim na Geonosis. Na tej planecie obydwaj Neimoidianie mieli podpisać pakt o przystąpieniu do Separatystów. Gdy na planecie rozpoczęła się bitwa, Gunray i Haako uciekli tym statkiem na swój okręt dowodzenia.

Podczas trwania wojen klonów, na Lapiz Cutterze uciekł ponownie Gunray, ale tym razem z oblężonej planety Cato Neimoidii. W 19 BBY za pomocą Kutra przywódcy Federacji zjawili się na zebraniu Rady Separatystów na Utapau. Następnie na rozkaz generała Grievousa udali się oni na Mustafar. Tam Darth Vader zamordował właściciela statku. Lapiz Cutter spłonął w rzece lawy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!