Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mas Amedda/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Mas.jpg
Mas Amedda
Miejsce pochodzenia: Champala
Rasa: Chagrianin
Wzrost: 196 cm
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Mas Amedda to jeden z członków Senatu Galaktycznego podczas rządów Kanclerzy Finisa Valoruma i Palpatine'a.

Biografia

Kiedy Mas Amedda trafił do Senatu Galaktycznego, stał się jednym ze zwolenników senatora Orn Free Taa, który w roku 33 BBY nominował go na stanowisko Wiceprzewodniczącego Senatu. Kandydatura Chagrianina została zaakceptowana przez Senat i w wyniku głosowania Amedda został Wiceprzewodniczącym. Jego głównym zadaniem miała być kontrola poczynań ówczesnego Najwyższego Kanclerza Republiki Finisa Valorum, który wkrótce został odwołany ze swego stanowiska.

Choć Najwyższy Kanclerz się zmienił, Senat nie odwołał Masa Ameddę z jego stanowiska. Wkrótce Chagrianin został jednym z najbardziej lojalnych i zaufanych pomocników Palpatine'a, zawsze ściśle wykonującym jego polecenia. Choć nie jest to pewne, Mas Amedda był prawdopodobnie jedną z nielicznych istot w galaktyce, które wiedziały, że Palpatine to równocześnie Darth Sidious.

W 19 BBY był obecny w galaktycznej operze na Coruscant, kiedy to przyszedł tam Anakin Skywalker. Wtedy Palpatine kazał odejść Masowi, Sweittowi Concorkillowi i Sly Moore, z którymi oglądał kalamariańskie przedstawienie, ponieważ chciał porozmawiać z Anakinem o rzekomym spisku Rady Jedi i opowiedzieć mu historię Dartha Plagueisa.

Choć po powstaniu Imperium Galaktycznego Mas Amedda utrzymał swój urząd, wzrastająca niechęć Imperium do ras obcych, wyrażana przez ideologię Dominującej Kultury Ludzkiej, spowodowała, że Chagrianin stracił poważanie, a na jego stanowisku zastąpił go Wielki wezyr Sate Pestage.

Ciekawostki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!