Tikkes

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Tikkes
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Mustafar[1]
Miejsce pochodzenia: Kalamar
Rasa: Quarren
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Łososiowa
Przynależność:
Profesja: Senator




Tikkes był quarreńskim senatorem i przywódcą Quarreńskiej Ligi Izolacjonistycznej. Pochodził z planety Dac. Wprowadził swoją organizację do Konfederacji Niezależnych Systemów.

Biografia

Wczesne życie

Tikkes urodził się na Mon Calamari, gdzie udało mu się błyskotliwą karierę polityczną, stając się reprezentantem swej planety w Senacie Galaktycznym. Jednak bardziej niż dobro swoich pobratymców, obchodziło go jego własne. Prowadził wiele nielegalnych interesów, pozwalających mu na wzbogacenie się, jednocześnie utrzymując spore poparcie, u swoich quarreńskich rodaków. W senacie należał do Frakcji Rin i był jednym z kilku senatorów popierających wniosek o dodatkowe sankcje dla Yinchorri. Starał się również utrzymywać dobre relacje z innymi senatorami. Któregoś dnia ofiarował w prezencie senatorowi Palpatine'owi, trzy olbrzymie perły że swej planety. W 32 BBY Tikkes był przeciw wyborom nowego Najwyższego Kanclerza, ponieważ Finis Valorum nadał jego organizacji kilka przywilejów, jego głos nie zmienił jednak wyniku głosowania.

W miarę jak zyskiwał coraz większy rozgłos i bogactwo, zaczął być poszukiwany przez najlepszych łowców nagród w galaktyce, którzy mieli zlecenia na jego śmierć lub porwanie. On sam, mimo realnego zagrożenia, nadal poszukiwał nowych możliwości zarobku, często opuszczając Dac oraz Coruscant. W 30 BBY podróżując na jedną z planet systemu Kamdon, w celu wykorzystania jej naturalnych surowców, napotkał dryfujący statek, z trzema Jedi na pokładzie; A'Sharada Hetta, Ki-Adi-Mundiego oraz Adi Gallię. Wraz z nimi, udał się na planetę, gdzie spotkał się z Mroczną Kobietą i polująca na nią Aurra Sing, która była poszukiwana przez uratowanych przez senatora Jedi. W czasie walki pomiędzy zebranymi, Tikkes omal nie zginął od potrzebującej transportu łowczyni, jednak z pomocą przyszedł mu A’Sharad, któremu udało się odpędzić przeciwniczkę.

Na krótko przed wybuchem Wojen Klonów, Tikkes został wraz z kilkoma innymi senatorami, oskarżony, o powiązania z handlarzami niewolników. Na czas śledztwa, przebywał w areszcie domowym, skąd szybko uciekł i udał się na Geonosis. Tam podpisał pakt z przywódcą ruchu separatystycznego, hrabią Dooku, w którym obiecał wspierać konfederacje.

Gdy na arenie trwała egzekucja schwytanych Jedi oraz senator Padmé Naberrie, wraz z innymi mniej ważnymi przywódcami Konfederacji, znajdowali się na statku dowodzenia. Pozostali na nim, gdy na planetę przybyli Jedi oraz nowo powstała Armia Republiki, a walka przeniosła się poza arenę. Gdy bitwa była przegrana, wszyscy przywódcy opuścili planetę w tym również Tikkes, który wrócił na Dac.

Wojny klonów

Niedługo po powrocie na swą rodziną planetę, mając poparcie rasy Moappa oraz swojej własnej Quarreńskiej Ligii Izolacjonistycznej, wzmocnionej droidami dostarczonymi przez Federacje Handlową, publicznie ogłosił odłączenie się Dac od Republiki. Mimo stanowczego sprzeciwu Rady Mon Calamari oraz niektórych Quarren, Tikkes wiedział że nie odważą się zaatakować liczniejszego przeciwnika, dopóki nie nadejdzie wsparcie że strony wojsk republiki. Osobiście dokonał inspekcji, linii obrony planety oraz zadbał by jego organizacja, otrzymała tajną superbroń w postaci krabowego działa, gdyby doszło do inwazji. Kiedy doszło do bitwy o kalamar, Tikkes znajdował się z dala od linii frontu, a dowództwo powierzył jednemu z członków Ligii. Ostatecznie zwycięstwo należało do sił republiki oraz Mon Calamari, dowodzonym przez Kita Fisto. Pokonany Tikkes musiał uciekać z planety i prawdopodobnie schronił się na Minntooine lub Pammant.

Po bitwie Tikkes utracił swój tytuł senatora sektora Calamari, a jego miejsce zajęli Tundra Dowmeia oraz Meena Tills. Pozostał jednak członkiem Rady Separatystów oraz liderem Quarreńskiej Ligii Izolacjonistycznej, której członkowie udali się w jego ślady, na emigracje, na tereny kontrolowane przez Separatystów. W dalszych etapach wojny, uczestniczył w kolejnych zebraniach rady, nie odgrywając w niej znaczącej roli.

Śmierć

W 19 BBY wojna zaczynała się powoli kończyć, a Separatyści stracili wiele strategicznie ważnych planet. Na rozkaz Dooku, Tikkes poleciał na Utapau, gdzie zaplanowano zebranie Rady Separatystów, skąd po rozkazie generała Grievousa, poleciał na Mustafar. Tam zginął, gdy na planetę przybył Darth Vader.

Śmierć członków Rady, a wcześniej hrabiego Dooku i Grievousa oznaczała koniec Separatystów oraz zakończenie Wojen Klonów. Po zabójstwie swego przywódcy Quarreńska Liga Izolacjonistyczna najprawdopodobniej została zlikwidowana przez nowo powstałe, Imperium Galaktyczne.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Tikkes pojawił się w filmach kinowych tylko trzy razy - w Ataku klonów (pod koniec bitwy o Geonosis) jest widoczny w tle gdy Poggle Mniejszy rozmawia z Dooku, a w Zemście Sithów widzimy go podczas zebrania Separatystów na Utapau i na Mustafarze, podczas śmierci.

We wczesnej wersji scenariusza do Ataku klonów Tikkes nosił imię Tessek. Tak właśnie nazywał się quarreński księgowy Jabby w Powrocie Jedi. Jednak podczas produkcji filmu zmieniono imię "Tessek" na "Tikkes", by nawiązać do senatora Quarrenów z Mrocznego widma. Mimo to w adaptacji książkowej Epizodu II wciąż widnieje imię "Tessek", gdyż była ona pisana właśnie na podstawie jednej z wcześniejszych wersji scenariusza.

Kolejny problem wynikł, gdy James Luceno napisał książkę Maska kłamstw, której akcja toczy się zaraz przed Mrocznym widmem. Było to rok przed premierą Epizodu II, więc Luceno postanowił w pisanej przez siebie powieści umieścić postać "Tesseka" jako nawiązanie do filmu. Wymieniony w książce "Tessek" jest więc w rzeczywistości Tikkesem.

Dodatkowo, w czasie produkcji Ataku klonów i Zemsty Sithów, ten sam kostium Quarrena był używany przez Tikkesa i senatora Tundra Dowmeia.[2] Doprowadziło to do małej dezorientacji wśród fanów.

Przypisy

Źródła