Klon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Klonowanie)
Młode klony trenowane dla Republiki przez Kaminoan w Tipoca City.

Klon to identyczna kopia danego organizmu, stworzona z materiału genetycznego pierwowzoru. Zazwyczaj proces rozwoju był sztucznie przyspieszany. Klonowano nie tylko istoty, ale również substancje organiczne, na przykład skórę zwierząt.

Historia

Poniżej podane są — w porządku chronologicznym — wszystkie znane przypadki klonowania, zarówno całych partii istot, jak i pojedynczych osobników.

Kaminoanie i WAR oraz Boba Fett (od 32 BBY)

Najsłynniejsze klony w galaktyce - żołnierze Republiki.

Najsłynniejszymi kloniarzami byli Kaminoanie z Kamino. To oni na zlecenie mistrza Jedi Sifo-Dyasa stworzyli ogromną partię (1200000) żołnierzy-klonów dla Wielkiej Armii Republiki — rozpoczęli produkcję niedługo po inwazji na Naboo, a pierwsze klony gotowe były już dziesięć lat później (w 22 BBY) dzięki technologii przyspieszonego wzrostu (skrócony o połowę czas). Dawcą DNA był Jango Fett, który oprócz zapłaty zażądał także jednego klona (Bobę Fetta), jednak nie poddanego żadnym zmianom genetycznym ani przyspieszeniu wzrostu. Żołnierze klony brały udział w trzyletnim konflikcie na skalę galaktyczną, zwanym jako wojny klonów.

Żołnierz-klon hodowany na Kamino.

Trzeba zaznaczyć, że jeszcze w czasie ich trwania wydano zakaz klonowania, od którego były udzielane dyspensy (Ithorianie lub właśnie Kaminoanie), a który wywołał protesty przykładowo Khommitów. Za klonowanie szturmowców odpowiadać miały tylko kontrolowane przez Kaminoan placówki, toteż WAR pomagały lokalne milicje na różnych planetach, a z czasem, gdy powstało Imperium, żołnierze-klony stopniowo zaczęły mieszać się z normalnymi ludźmi, poborowymi. Wynikało to z tego, że wyszkolenie szturmowca było o wiele tańsze niż wyhodowanie jednego klona. Poza tym, klony hodowano dzięki technologii przyspieszonego wzrostu, co miało skutki uboczne — szybciej się starzały. Tę cechę można dostrzec także w innych, późniejszych klonach, pojawiających się w Galaktyce.

X1 i X2 (32 BBY)

X1 i jego starszy "brat", X2, byli klonami rycerza Jedi Falona Greya. Urodzili się na planecie Kamino w 32 BBY. W przeciwieństwie do swoich kuzynów, klonów Jango Fetta, byli bardziej niezależni. Po rozkazie 66 X1 stał się wysoko postawionym oficerem Imperium, zaś X2 stanął po stronie Falona Greya i Rebelii. Potem nauczył się korzystać z Mocy i został Jedi. Po śmierci Vadera i Imperatora Palpatine'a X1 stworzył własne imperium i został Sithem. Ostateczne starcie X1 i X2 miało miejsce na planecie Mustafar. Przegrał je X1, a X2 dalej służył w szeregach Rebelii[1].

Galen Marek "Starkiller" (1 BBY)

Zobacz główny artykuł: Galen Marek.

Galen Marek był tajnym uczniem Dartha Vadera, którego Mroczny Lord chciał wykorzystać, aby obalić Imperatora i przejąć władzę nad Galaktyką. Starkiller wykonał wiele zadań i przeszedł wiele testów będąc uczniem Sitha. Został jednak potem przez niego zdradzony i zabity na oczach Palpatine'a, który zorientował się, że Vader planuje przewrót.

Mrocznemu Lordowi udało się jednak odratować Marka i zlecić mu nowe zadanie: stworzenie Sojuszu Rebeliantów zdolnego obalić Imperium. Po wykonaniu tego zadania, Vader ponownie zdradził swego ucznia, biorąc w niewolę wszystkich przywódców nowo-powstałego Sojuszu. Marek zdecydował się jednak ich odbić. Dokonał swego celu, lecz zginął w trakcie podczas pojedynku na Gwieździe Śmierci.

Vader chciał ponownie odzyskać swego zdolnego ucznia. Aby tego dokonać, chciał się posunąć do klonowania. Na Kamino, odległej planecie w Dzikiej Przestrzeni, od lat dokonywano już podobnych rzeczy i to na masową skalę. Po wielu próbach, Vader uzyskał replikę Marka, która była jego zdaniem dostatecznie udana. Powstały klon przeszedł wiele testów sprawdzających jego umiejętności; wytrzymał m. in. 12 dni w izolacji bez jedzenia, czy picia. Nie był jednak zdolny przejść ostatniego sprawdzianu: unicestwić hologramu Juno Eclipse. Darth Vader widząc tą słabość swego ucznia zdecydował się go zlikwidować, lecz wtedy Starkiller zdołał uciec z Kamino. Następnie, przyłączył się do Rebeliantów.

Bevel Lemelisk (0 BBY)

Bevel Lemelisk był jednym z głównych projektantów Gwiazdy Śmierci, super stacji kosmicznej Imperium, zdolnej niszczyć planety. Imperator był bardzo zadowolony ze swego podwładnego do czasu bitwy o Yavin w 0 BBY, podczas której Luke Skywalker wysadził potężną superbroń Palpatine'a. Wściekły Imperator przywołał więc projektanta i skazał go na ogromne tortury za błąd w konstrukcji, który popełnił. W końcu doszedł jednak do wniosku, że ktoś z tak genialnym umysłem jak Lemelisk nie może po prostu umrzeć i wskrzesił go za pomocą eksperymentalnej aparatury klonującej. Bevel pamiętał jak cierpiał i zabrał się do pracy, doskonaląc plany Gwiazdy. Mimo to Imperator uśmiercał i wskrzeszał go jeszcze kilkukrotnie. Powód był prosty — wiedział już, że jego ciało zaczyna powoli zawodzić i testował oraz udoskonalał aparaturę klonującą na pechowym inżynierze.

Feena D'Asta (7 ABY)

Feena D'Asta to polityk służąca Resztkom Imperium. Była córką barona Rageza D'Asta. W 7 ABY została porwana na zlecenie Hutta Grappy przez członków Czarnego Słońca. Po przewiezieniu jej na Genon została sklonowana, a jej klon został wysłany do ojca, gdzie zajął miejsce w Radzie Tymczasowej, z której Ragez wystąpił z powodu choroby.

Klony Thrawna, Luuke i Joruus (9 ABY)

Joruus C'baoth — szalony klon mistrza Jedi.

Innymi znanymi klonami były żołnierze-klony służące wielkiemu admirałowi Thrawnowi podczas jego ofensywy. Chiss stworzył ich dzięki znalezionym na Waylandzie cylindrom Spaarti. Zdołał też skrócić maksymalnie jak tylko się dało czas hodowania klonów, wykorzystując do tego isalamiry — stworzenia z Myrkra, które tworzyły wokół siebie bąble odpychające Moc. Dzięki temu klonowani żołnierze nie zapadali na tzw. klonie szaleństwo, chorobę wynikłą ze zbyt przyspieszonego tempa wzrostu.

W tych czasach obecne były jeszcze dwa indywidualne klony — Luuke Skywalker, klon rycerza Jedi Luke'a Skywalkera (wyhodowany na podstawie jego ręki, którą utracił w 3 ABY w pojedynku z Darthem Vaderem na Bespinie) oraz Joruus C'baoth, klon mistrza Jorusa C'baotha, żyjącego w czasach upadku Republiki. Mimo że ten ostatni wyhodowany został znacznie wcześniej, na polecenie samego Palpatine'a, to dopiero dziewięć lat po bitwie o Yavin ujawnił swą prawdziwą potęgę.

Klon Imperatora (10 ABY)

Kolejnym według chronologii znanym, indywidualnym klonem był klon Imperatora Palpatine'a. Dawny władca galaktyki powrócił i wstąpił swoją świadomością w ciało klona. Palpatine zmieniał ciało kilka razy, aż w końcu jego świadomość wsiąkła w ostatniego, wadliwego klona, uszkodzonego naumyślnie przez jego lekarza. Ostatecznie ostatni klon Imperatora został zastrzelony przez Hana Solo.

Klon Thrawna (19 ABY)

Kilka lat po śmierci Thrawna Luke Skywalker wraz z Marą Jade zniszczyli nie do końca jeszcze rozwiniętego klona wielkiego admirała, hodowanego na planecie Nirauan przez przeciwników Nowej Republiki.

Biotechnologia Yuuzhan Vongów (2530 ABY)

Techniką klonowania posługiwali się Yuuzhan Vongowie. Ich specyficzna biotechnologia była bardzo rozwinięta, podczas swojej inwazji na galaktykę stworzyli między innymi voxyny, klonując poszczególne okazy od wyhodowanej od podstaw królowej-matki. Swoje laboratorium klonowania Yuuzhanie umieścili na Baanu Rassie, światostatku orbitującym nad planetą Myrkr. Voxyny jednak dość szybko znikły z galaktyki, gdyż w misję zabicia ich królowej-matki i zniszczenia centrum klonowania wyruszył Anakin Solo i jego grupa uderzeniowa Jedi.

Ośrodki klonujące

Nieporozumienia

Nazwa "klon" powinna występować w liczbie pojedynczej. Cała "partia" organizmów wyhodowana z jednego genetycznego źródła stanowi zatem "jeden klon". Powszechnie coraz częściej przyjęte jest nazywanie mianem "klon" jednego osobnika. Stąd też powstanie słowa "klony" określającego "partię" osobników[2].

Ciekawostki

Przypisy

  1. Battlefront: Elite Squadron
  2. Informacja choćby za: http://www.retina-forum.pl/slownik.html. Wikipedia podaje już nowsze użycie słowa.

Źródła

Aparatura klonująca Kaminoan w Mieście Tipoca na Kamino.
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
klonów.