Archiwista:CreationKeeper/brudnopis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Brudnopis użytkownika CreationKeeper.

Z-95 Headhunter

Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Plik:Z-95 Wojny Klonów.png

Z-95 Łowca Głów (Z-95 Headhunter) lub też Myśliwiec Z-95 (Z-95 Starfighter) albo po prostu Z-95 to wielozadaniowy myśliwiec kosmiczny wyprodukowany za czasów Republiki Galaktycznej przez korporacje Incom Corporation i Sublights Products Corporation. Pomimo uważania go przez wielu za pojazd minionej epoki był on szeroko wykorzystywany przez niemal wszystkie nowoczesne konflikty galaktyczne, jak wojny klonów, galaktyczna wojna domowa czy wojna z Najwyższym Porządkiem, wykorzystywany przez większość rządów i innych organizacji w postaci milicji czy gildii.

Historia

Poza światem Gwiezdnych Wojen

Szturmowiec Nocy

Enoch

Igyah Kah

Igyah Kah to utwór muzyczny, słuchany w galaktyce podczas panowania Nowej Republiki około 9 ABY. Sabine Wren słuchała go na Lothalu podczas jazdy w stronę wieży transmisyjnej.

Poza światem Gwiezdnych Wojen

Utwór Igyah Kah został stworzony przez Kevina i Deanę Kinerów na potrzeby serialu Ahsoka, a śpiewała w nim Sarah Tudzin z grupy Illuminati Hotties. Język wykorzystany w utworze jest celowo wykreowanym, nowym językiem wewnątrz uniwersum.

Źródła

Ace Azzameen

Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Deklaracja Sojuszu Rebeliantów

Mówi senator Mon Mothma. Nazwano mnie zdrajcą za wypowiedziane słowa na temat korupcji w Senacie Imperialnym, który został zmanipulowany przez złowrogą taktykę imperatora. Zbyt długo oglądałam twardą rękę Imperium duszącą naszą swobodę i tłamszącą wolność w imieniu zapewnienia bezpieczeństwa. Nigdy więcej. Pomimo zagrożenia ze strony Imperium jak i samego imperatora, nie boję się podjąć nowego wyzwania, bo wiem, że nie jestem sama. Od dziś staniemy razem jako sojusznicy. Oficjalnie rezygnuję z Senatu, by walczyć o każdego z was. Nie jako polityk na odległych salach, ale na linii frontu. Nie spoczniemy dopóki nie położymy kresu Imperium, dopóki nie przywrócimy naszej Republiki. Jesteście ze mną?
— Przemowa Mon Mothmy, która dała początek Sojuszowi Rebeliantów.[1]

Deklaracja Sojuszu Rebeliantów była odzewem wygłoszonym przez Mon Mothmę nad Dantooine w 2 BBY, podczas której oficjalnie założony został Sojusz dla Przywrócenia Republiki i wybuchła galaktyczna wojna domowa.

Treść

Skutki

Służba Wywiadu Sojuszu Rebeliantów

Służba Wywiadu Sojuszu Rebeliantów, znany także jako Wywiad Sojuszu, Wywiad Rebelii oraz Wywiad Sojuszu Rebeliantów to organizacja, która była częścią Sojuszu Rebeliantów, która była odpowiedzialna za bezpieczeństwo informacyjne tejże organizacji oraz prowadzenie akcji wywiadowczych na planetach zajętych przez Imperium Galaktyczne w okresie galaktycznej wojny domowej. Przeprowadzała szereg tajnych operacji, jak likwidacje wysoko postawionych oficerów opresyjnego rządu czy rekrutację nowych członków Sojuszu, jak również przygotowanie gruntu pod przyszłą rewoltę.

Członkowie Wywiadu nosili zielone oznaczenia stopni.

Historia

Początki organizacji sięgają sieci Fulcrum stworzonej przez Ahsokę Tano i senatora Baila Organę, a jej początki sięgają pierwszych dni Imperium. Przy jej pomocy dwójka miała nadzieję, że w ten sposób będą mogli wspierać pierwsze z powstających komórek oporu. Była padawanka stworzyła je, aby w ten sposób koordynować opór przeciwko władzy Sithów.

Członkowie

Źródła

Sundari

Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Sundari było jednym z miast znajdujących się na Mandalorze, pełniąc jednocześnie funkcję stolicy ludu Mandalorian. Zlokalizowane było na wielkiej pustyni planety i zbudowano je w formie wielkiej bio-kopuły, pozwalając ludowi bezpiecznie mieszkać na tym obszarze.

Miasto zostało doszczętnie zniszczone w efekcie bombardowań przez imperialne bombowce TIE/sa podczas wydarzenia zwanego Nocą Tysiąca Łez.

Charakterystyka


było jednym z miast znajdujących się na Mandalorze, pełniącym funkcję stolicy planety dla frakcji Nowych Mandalorian, równolegle z miastem Keldabe które to było uważane za stolic przez Mandalorian odrzucających idee pacyfistyczne.

Charakterystyka

Miasto otoczone było kopułą wewnątrz której znajdowała się większość wchodzących w jego skład obiektów. Kopuła ta zapewniała filtrowanie i łagodzenie blasku słońca Mandalory, czyniąc warunki wewnątrz miasta znośniejszymi. Jak przystało na miasto, Sundari posiadało standardowy szereg obiektów jakie znaleźć można w takich miejscach, to jest szkoły, szpitale, więzienie, centrum bankowe, muzeum a także dystrykt magazynowy oraz pomieszczenia mieszkalne. Jako, że pełniło ono rolę stolicy dla frakcji Nowych Mandalorian znajdował się tam także Pałac królewski z rozległym placem przed nim a także królewska Akademia Rządowa gdzie uczyły się młode osoby pragnące kiedyś zając się urzędniczymi obowiązkami. W mieście znajdował się także park Pokoju w którym to z kolei był Pomnik Pamięci.

Motywem przewijającym się w architekturze całego miasta był sześciobok, kształt nawiązujący do płytki pancerza jaką mandaloriańscy wojownicy nosili pośrodku swej klatki piersiowej, pomiędzy prawym i lewym napierśnikiem. Samo miasto, wykonane z permabetonu, transparistali i beskaru było starannie zaprojektowane, nawet roślinność w nim była przycinana w ścisłe określone kształty. Obserwujący miasto Darth Maul uważał, że w tym jak wygląda widać było potencjał drzemiący w Mandalorianach, starannie kierowany ku tworzeniu a nie walce.

Komunikacje zapewniał system zautomatyzowanych platform transportowych, używano tam także promów typu Aka'jor, aerośmigaczy typu Buirk'alor oraz śmigów typu Balutar.

Historia

Wybuch w Sundari.

W 738 BBY Republika w ramach akcji znanej jako Wycięcie Mandalorian zbombardowała między innymi planety Fenel, Ordo, Concord Dawn oraz Mandalorę, sporą ich część zmieniając w nienadające się do zamieszkanie pustynie. W wyniku tego na Mandalorze powstała nowa frakcja, Nowych Mandalorian, odrzucająca wojownicze tradycje planety i skupiająca się na pacyfizmie. Za swą stolicę obrali oni właśnie Sundari - nie wiadomo jednak kiedy dokładnie wybrali właśnie to miasto do takiej roli ani także kiedy ono powstało. W czasie wojen klonów pełniło jednak już takową funkcję.

W nieokreślonym momencie wojen klonów na planetę przybył Obi-Wan Kenobi by zbadać plotki związane z tym, jakoby Mandalorianie mieli wspierać separatystów i tworzyć armię dla tychże. W Sundari przyjęła go pełniąca funkcje księżnej Mandalory Satine Kryze, jego dawna znajoma. Po wymienieniu kilku zdań w sali tronowej wewnątrz pałacu wspólnie udali się do Parku Pokoju, będąc tam świadkami zamachu bombowego przeprowadzonego przez jednego z sympatyków Straży Śmierci.

Płonący magazyn przemytników.

Jakiś czas później, po tym jak Mandalora podtrzymała swą neutralność w trwającym konflikcie, Republika zmniejszyła swe priorytety jeśli chodzi o szlaki handlowe związane z rejonem galaktyki gdzie leżała Mandalora, sprawiając tym samym, że planeta zaczęła cierpieć z powodu niedoborów importowanych towarów. Z tego tez powodu Sundari polegać musiało na mniej typowych metodach pozyskiwania towarów, to jest przemytnikach i czarnym rynku. Zachłanność jednego z takowych, Tee Va, który to chciał powiększyć swoje zyski sprawiła, że wiele dzieci w jednej ze szkół miasta zachorowało i trafiło do szpitala. Satine Kryze przy pomocy będącej u niej gościnnie Padmé Amidali odkryły kto stał za niecelowym zatruciem i zakończyły ten proceder.

Nie pomogło to jednak na sam problem związany z niedoborem zapasów. Jak się bowiem okazało dzięki śledztwo czwórki kadetów z akademii rządowej oraz pomocy Ahsoki Tano, będący premierem Almec celowo składował w rządowym magazynie zapasy rozmaitych dóbr, chcąc wykorzystać kryzys dla swych korzyści i przejąć władzę nad miastem oraz całą frakcją Nowych Mandalorian. Plan ten się jednak nie powiódł a Almec został aresztowany i skazany.

Nieokreślony czas później, wciąż podczas wojen klonów w Sundari nastąpiło spotkanie delegacji reprezentujących obie strony konfliktu, to jest i Republikę i Separatystów. Mandalora jako planeta zachowująca neutralność została wybrana na miejsce tego spotkania, samo Sundari zaś pełniło rolę stolicy pacyfistów, więc siłą rzeczy to w mieszczącym się w nim pałacu królewskim zorganizowano zakończone fiaskiem rozmowy.

Pre Vizsla obserwujący mieszkańców, świeżo po objęciu władzy.

W pewnym momencie miasto zostało zaatakowane przez gangsterów z Czarnego Słońca oraz syndykatu Pyke. Stanowiło to część planu Straży Śmierci mającego na celu przejęcie kontroli nad miastem, który to przebiegał dokładnie według ich wizji. Siły policyjne Sundari nie były sobie w stanie poradzić z agresorami, natomiast przybyłe i podające się za wyzwolicieli siły Straży jak najbardziej tak, zwłaszcza, że obie strony w rzeczywistości współpracowały.

Zaraz po tym jak Darth Maul przejął władzę od Pre Vizsli i zabił go, w mieście wybuchła potyczka toczona między siłami mu wiernymi a tymi współpracującymi z Bo-Katan, która odmówiła podporządkowania się komuś z zewnątrz. Wkrótce też miała miejsce regularna bitwa o to miasto, między siłami wiernymi Maulowi i tymi przeciwko niemu. Tymczasem w pałacu Maul stoczył pojedynek z przybyłym na planetę Darthem Sidiousem. Lord Sithów pokonał swego byłego ucznia, zabił także Savage'a, uwalniając Mandalorę od ich wpływu.

Ważniejsze miejsca

Mieszkańcy

Satine Kryze.

Miasto zamieszkiwali członkowie pacyfistycznej frakcji Nowych Mandalorian. Przywódcą tego odłamu mieszkańców planety była księżna Satine Kryze, która przewodziła podczas wojen klonów Radzie Neutralnych Systemów. Bardziej znanymi mieszkańcami Sundari byli:

Źródła

Flota Obywateli

Flota Obywateli była liczącą ponad 16 000 jednostek rozmaitego typu armadą, zwołaną przez Lando Calrissiana i Chewbaccę celem wsparcia Ruchu Oporu toczącemu walkę nad planetą Exegol by powstrzymać Ostateczny Porządek i jego flotę Sithów przed podbojem galaktyki przez odrodzonego imperatora Sheeva Palpatine'a. Liczyła ona praktycznie wszystkie typy pojazdów kosmicznych, od myśliwców przez frachtowce, aż po nawet całe okręty, jak na przykład krążowniki.

Historia

Typy jednostek

Lindon Javes

Terisa Kerrill

Eskadra Szpica

Eskadra Tytan