Mroczne czasy: Podobieństwa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: streszczenie do podzielenia i przeniesienia.

Mroczne czasy: Podobieństwa
Dark Times: Parallels
Scenariusz: Mick Harrison
Ilustracje:
Informacje wydawnicze
Oryginalny wydawca
i okres wydawania:
Dark Horse Comics
24 października 2007 - 23 kwietnia 2008
Polski wydawca
i okres wydawania:
Egmont Polska
22 lutego 2010
Typ serii: Miniseria
Ilość zeszytów: 5
Ilość albumów: 1
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 19 BBY


Mroczne czasy: Podobieństwa (Dark Times: Parallels) to druga historia komiksowa wchodząca w skład serii Mroczne czasy (zeszyty 6-10). W USA ukazywała się od 24 października 2007 do 23 kwietnia 2008 roku nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. 13 sierpnia 2008 roku ukazała się w wydaniu zbiorczym, które w Polsce zostało wydane przez wydawnictwo Egmont 22 lutego 2010 roku.

Streszczenie

Na planecie Saleucami Jedi: K'Kruhk, Quinlan Vos, Aayla Secura i Sian Jeisel omawiają dalsze plany dotyczące działań zbrojnych w najbliższej przyszłości. Mistrz K'Kruhk postanawia wyruszyć na Mygeeto, by pomóc Ki-Adi-Mundiemu. Niespodziewanie w przestrzeni kosmicznej jego statek zostaje zaatakowany przez Separatystów. Piloci wskakują na oślep w nadprzestrzeń. Pojawiają się z powrotem w okolicach planety Bogden 3. Tam odwiedzają Centrum szkoleniowe Jedi kierowane przez mistrzynię Du Mahn. Podczas przyjęcia jeden z żołnierzy otrzymuje rozkaz wykonania Rozkazu 66. Rozpoczyna się walka. Jedi radzą sobie dobrze z wrogiem, ale przeciwników jest o wiele więcej. Sian Jeisel umożliwia pozostałym opuszczenie budynku, w tym samym czasie sama detonuje ładunek wybuchowy, który zabija ją i wszystkich żołnierzy.

Dwa miesiące później na planecie Pizkoss zatrzymuje się statek Uhumele. Jego załoga zostaje zaatakowana przez szturmowców. Po krótkiej ucieczce Janks zostaje pojmany przez imperialnych. Pozostała załoga opuszcza swym statkiem lądowisko unikając jednocześnie ostrzału szturmowców.

Boma Greenbarka dręczą koszmary. ciągle przypomina sobie żonę i córkę. W końcu budzi się i biegnie do głównego pomieszczenia statku i spotyka tam wszystkich członków załogi ubierających skafandry kosmiczne. Kapitan wyjaśnia mu, że chwilowo nie mogą mu powiedzieć, co robią, gdyż nie ufają mu na tyle, by powierzać swe największe sekrety. Zasmucony Bomo zostaje zaproszony przez Crys Taanzer na kawę. Kobieta opowiada mu swe losy zanim dołączyła do załogi Uhumele. Wspomina swego syna, który został zabrany przez Jedi na Coruscant i prawdopodobnie zginął podczas ataku na Świątynię Jedi.

W tym samym czasie na pewnej planecie mistrz K'Kruhk wraz z Piru opiekuje się członkami Klanu Wrzeszczących Nietoperzy. Wśród nich jest Kennan Taanzer.

Niedługo później na planecie Mimban Haka Hai i Lumbra oczekują na przybycie gości. Po pewnym czasie pojawiają się członkowie załogi Uhumele wraz z ładunkiem, który mieli dostarczyć. Haka Hai okazuje się dawnym przyjacielem Schurk-Herena, jednak jego intencje nie są do końca pewne. Bohaterów otaczają żołnierze handlarza. Chwilę później pojawia się statek, z którego wychodzą żołnierze lojalni Lumbrze, który mówi oficjalnie Hai'owi, że go zdradza. Rozpoczyna się więc walka. Na planecie Mimban załoga Uhumele dostaje się w środek strzelaniny między najemnikami Lumbry i Haki Hai'a. Dzięki przewadze liczebnej zwolennicy Gotala wycofują się na jego statek wraz z ładunkiem przywiezionym przez Schurk-Herena. W wyniku ostrzału ginie Sniffles zasłaniając w ostatniej chwili swym własnym ciałem Crys Taanzer. Haka Hai rozkazuje swym ludziom ściganie statku myśliwcami, lecz jak się okazuje wszystkie maszyny zostały wcześniej uszkodzone przez ludzi Lumbry. Niezadowolony przemytnik zauważa satysfakcję w minie Schurk-Herena i po krótkiej rozmowie z kapitanem dowiaduje się, że skrzynia nie zawierała umówionej zawartości w obawie przed niedotrzymaniem warunków umowy. Hai postanawia torturować wszystkich członków załogi, czy dowiedzieć się, gdzie został ukryty prawdziwy ładunek. W tym samym momencie odzywa się Bomo Greenbark i mówi, że o jego lokalizacji wiedzą tylko cztery osoby: on, kapitan, Mezgraf i Ko Vakier. Haka postanawia więc zabrać na tortury wymienioną czwórkę, a resztę odsyła do pracy.

Tymczasem na pokładzie swego statku Lumbra wraz z swymi kompanami świętuje z okazji udanej akcji. Jeden z jego ludzi pyta o zawartość ukradzionej skrzyni, lecz Gotal mówi mu, że to nie jest jego interes. Kilka godzin później, gdy wszyscy położyli się do łóżek ciekawski członek bandy zakrada się do ładowni i otwiera skrzynię, w której jak się okazuje jest pełno ładunków wybuchowych, które doprowadzają do poważnego uszkodzenia statku. Jednostka awaryjnie wyskakuje z nadprzestrzeni. W okolicy kapitan zauważa system planetarny i na rozkaz Lumbry ląduje na najbliższym księżycu. Jak się okazuje to ten sam księżyc, na którym niewiele wcześniej wylądował statek K'Kruhka. Mistrz Jedi widząc lądującą jednostkę kontaktuje się z Piru i nakazuje jej ukryć uczniów w dżungli. wiadomość nie dociera jednak do adresata z powodu zakłóceń.

W tym samym czasie na Mimban Haka Hai przesłuchuje Schurk-Herena. Kapitan mężnie wytrzymuje ból tortur i nie zdradza lokalizacji ładunku. Hai wybiera więc na następnego przesłuchiwanego Boma, który jego zdaniem jest najsłabszy psychicznie i szybko zdradzi miejsce ukrycia towaru...

Na planecie Mimban Haka Hai przesłuchuje Booma Greenbarka. W pewnej chwili zauważa, że Nosauranin stracił przytomność. Postanawia więc dać mu chwilę czasu na dojście do pełnej świadomości. Chwilę po opuszczeniu przez ludzi Haka pomieszczenia Bomo otwiera oczy i dzięki swym niezwykłym umiejętnościom akrobatycznym uwalnia się z kajdan i ucieka. Gdy Haka Hai wraca do sali tortur zauważa puste łoże. Ogłasza więc alarm i wysyła swych ludzi na bagna, by odnaleźli zbiega. W tym samym czasie Bomo skradając się w twierdzy szuka swych towarzyszy. Po drodze spotyka Crys Taanzer, której udało się uciec z pracy. Oboje ruszają w dalsze poszukiwania przyjaciół. Po dotarciu do drzwi podziemi stwierdzają, że są zamknięte i nie dadzą rady ich otworzyć. Chwilę później pojawia się jeden z ludzi Haka Hai'a. Atakuje on Greenbarka, który wbija mu nóż w brzuch. Chwilę później Cys strzela napastnikowi w głowę.

Tymczasem na nieznanym księżycu ludzie Lumbry docierają do statku K'Kruhka. Informują Piru, że przybyli po potrzebne im części i jeśli im w tym nie przeszkodzi, to nie skrzywdzą ani jej, ani dzieci. W czasie, gdy jeden z bandytów chce wymontować silnik drogę zagradza mu Seddwia. Dziewczynka zostaje brutalnie potraktowana przez Lumbrę. W jej obronie staje Piru. Używa jednych z swych umiejętności ujawniając jednocześnie swą przynależność do Zakonu Jedi. Chwilę później zostaje postrzelona przez jednego z bandytów. Lumbra postanawia zabrać dzieci z sobą i sprzedać je Imperatorowi. Niedługo później w opuszczonym obozie pojawia się K'Kruhk. Ulecza on Piru, a następnie po poznaniu wydarzeń wyrusza na ratunek dzieciom...

Na planecie Mimban Haka Hai wraz ze swoimi ludźmi poszukuje zbiegłego Boma Greenbarka. W pewnej chwili wszyscy słyszą odgłos wybuchu z obozu i postanawiają wrócić tam. W tym samym czasie Bomo i Crys Taanzer odnajdują Ratty'ego niedaleko jednego z myśliwców. Strzałem z blastera Greenbark uwalnia towarzysza, a następnie zabiera wszelką przydatną broń, amunicję i granaty. Następnie zakopuje w ziemi na lądowisku część detonatorów termicznych. Po niedługim czasie do obozu wracają ludzie Haki Hai'a. W tym samym momencie wybuchają ukryte granaty zabijając część najemników. W tym samym czasie Ratty dociera do celi, w której przetrzymywani byli kapitan Schurk-Heren, Ko Vakier i Mezgraf i uwalnia ich. W międzyczasie Bomo uzbrojony w ciężki karabin umiejscawia się w jednym z tuneli i oczekuje na przybycie wrogów. Niespodziewanie dołącza do niego Crys. Kobieta postanawia pomóc mu w obronie przyjaciół. Chwilę później dochodzi do starcia w tunelu. Zaskoczeni najemnicy ginął pod ostrzałem Boma i Crys. Po niedługim czasie wszyscy wrogowie leżą martwi. Chwilę później do tunelu docierają pozostali członkowie załogi. Z wdzięczności za uratowanie życia kapitan Schurk-Heren mianuje Boma pełnoprawnym członkiem załogi.

Tymczasem na nieznanym księżycu Chase Piru płynie na kłodzie do obozowiska bandytów. W tym samym czasie w okolicy pojawia się mistrz K'Kruhk i wydaje z siebie okrzyk, który przeraża bandytów. Lumbra zauważywszy postać w oddali nakazuje otworzenie ognia. Gdy po dłuższej chwili strzelania wszyscy są pewni, że przeciwnik nie żyje strzała wystrzelona przez mistrza przeszywa jednego z najemników. K'Kruhk kontynuuje strzelanie, a Piru nadaje przy pomocy mocy strzałom odpowiedni kierunek, co doprowadza do zabicia większości najemników. Chwilę później Lumbra sugeruje Callowowi, by wziął uczniów Jedi jako tarcze. Bandyta udaje się do miejsca, gdzie przetrzymywani byli Jedi i zauważa uważaną za martwą Piru. Lumbra bierze ją jako zakładniczkę i woła K'Kruhka, by stawił mu czoła w pojedynku. Mistrz Jedi zbliża się do statku bandytów, a Lumbra i Callow otwierają do niego ogień. K'Kruhk korzystając z miecza świetlnego atakuje bandytów i zabija ich. Jakiś czas później K'Kruhk rozmawia z Piru i zwierza się z utraty kontroli podczas walki. Zmartwiony swoim zachowaniem postanawia opuścić resztę i spędzić życie w samotności.

Komiksy wchodzące w skład serii

Wydania kolekcjonerskie

Galeria okładek


Mroczne czasy
[Pokaż/Ukryj]