Mroczne czasy: Ścieżka donikąd

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: streszczenie do podzielenia i przeniesienia.

Mroczne czasy: Ścieżka donikąd
Dark Times: The Path to Nowhere
Scenariusz: Mick Harrison
Ilustracje: Doug Wheatley
Informacje wydawnicze
Oryginalny wydawca
i okres wydawania:
Dark Horse Comics
2008
Polski wydawca
i okres wydawania:
Egmont Polska
5 października 2009
Typ serii: Miniseria
Ilość zeszytów: 5
Ilość albumów: 1
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 19 BBY


Mroczne czasy: Ścieżka donikąd to pierwsze opowiadanie wchodzące w skład serii komiksów Mroczne czasy. Opowiada o losach załogi statku Uhumele, którzy opuszczają planetę Nowy Plympton i udają się na poszukiwanie rodziny Boma Greenbarka na planetę Orvax IV.

Opis

Przez tysiąc pokoleń Rycerze Jedi strzeli pokoju i prawa w starej Republice. Potem nastały mroczne czasy... czasy Imperium.

Pierwszy tom nowej serii ze świata Gwiezdnych wojen! Początki istnienia Imperium, mistrz Sithów, senator Palpatine, ogłasza się władcą galaktyki... Wydarzenia przedstawione w tej opowieści mają miejsce około dziewiętnaście lat przed bitwą o Yavin i dzieją się zaraz po przygodach bohaterów prequelowej trylogii filmowej - Star Wars - Epizod III.

Streszczenie

Na Coruscant Imperator Palpatine jak zwykle zajmuje się polityką. Najpierw odmawia senatorowi Braxisowi pomocy, a następnie dowiaduje się od Sate'a Pestage'a o postępach jego wojska. Przekazana została także informacja o sytuacji na planecie Nowy Plympton, gdzie wojska Imperium walczą z Nosaurianami, którymi dowodzi Jedi Dass Jennir. Palpatine postanawia wysłać Vadera, by pokierował oddziałem klonów.

Sytuacja na Nowym Plymptonie z każdą chwilą przechyla się na korzyść Imperium. Ciężki sprzęt jakim dysponuje skutecznie niszczy kolejne pozycje obronne przeciwnika. Dass Jennir niszczy kilka czołgów, zwalając na nie ścięte przy pomocy miecza świetlnego drzewo. Gdy wraz z kilkoma Nosaurianami udaje się na zwiady, zostaje zaatakowany przez szturmowców. Udaje się mu przeżyć, lecz wraz ze swym kompanem Bomem wpada do rozpadliny. Po pewnym czasie udaje się im z niej wyjść. Gdy wychodzą z powrotem na powierzchnię, widzą setki martwych Nosaurian. Postanawiają udać się do portu kosmicznego, skąd rodzina Bomo miała odlecieć na Sullust. Na płycie lądowiska zauważają statek, przy wejściu do którego widzą kobietę. Dass obezwładnia ją i zakazuje krzyczenia, za co otrzymuje chwilę później cios w twarz. Jak się okazało znalazł się na pokładzie statku Uhumele, który należy do Schurk-Herena. Podczas poznawania załogi dowiaduje się, że Nosaurianie zamiast uciec z planety zostali pojmani przez Imperium i mają zostać sprzedani jako niewolnicy...

Darth Vader kontaktuje się z komandorem Villem, który informuje go, że bitwa na Nowym Plymptonie zakończyła się sukcesem - całkowitym rozgromieniem sił Nosaurian i pojmaniem wielu zakładników. Sith nakazuje czekać oddziałowi klonów na kolejne zadanie.

Tymczasem na pokładzie Uhumele zapada decyzja o konieczności opuszczenia planety. Podczas zebrania Dass Jennir informuje pozostałych członków załogi, że ma plan, jak oszukać wojsko Imperium. Podczas transportu wojska i sprzętu przez las, Jedi napadł na pozostałego w tyle szturmowca i zabrał mu zbroję. Następnie - już w przebraniu - udał się do garnizonu, gdzie ukradł myśliwiec V-wing, wystartował nim i ostrzelał placówkę, niszcząc kilka innych maszyn. W tej samej chwili statek Uhumele wystartował, a razem z nim inne jednostki przebywające w porcie kosmicznym. W przestrzeni doszło do małego starcia między statkiem, a myśliwcami ARC-170. Po walce, maszyna Jennira została zacumowana do większego statku i Jedi dołączył do pozostałych członków załogi. Razem udali się na planetę Orvax IV, by uratować rodzinę Boma...

W rozmowie z Imperatorem Darth Vader wyraził niezadowolenie z sytuacji na Nowym Plympto, gdzie na szeroką skalę stosowane jest niewolnictwo. Przypomniał sobie bowiem, że kiedyś sam był niewolnikiem.

Na pokładzie Uhumele Dass Jennir i Bomo Greenbark omawiali szczegóły planu, podczas gdy kapitan statku rozmawiał z innymi pasażerami na temat tajnego towaru, który jest przewożony na pokładzie statku. Niedługo później na mostku odbyło się spotkanie załogi i dwóch gości, podczas której omówiono dokładnie szczegóły planu odbicia żony i córki Nosaurianina.

Po wylądowaniu na planecie Orvax IV rozpoczęła poszukiwania miejsca przetrzymywania więźniów. Podczas podróży bohaterowie natknęli się na rozdrażnionego stwora. Bestia została uspokojona przez Mezgrafa. Właściciel zaprzęgu zaalarmował służby porządkowe, gdyż podejrzewał, że bohaterowie mogą być zbiegłymi więźniami. Jednak po wyjaśnieniu przez Dassa Jennira sytuacji zostali oni przepuszczeni. Po chwili Bomo dostrzegł miejsce, gdzie byli przetrzymywani więźniowie i pobiegł tam. Po drodze został zatrzymany przez strażników rasy T'surr. Reszta bohaterów szybko pobiegła Nosaurianinowi na ratunek i w walce zabiła strażników. Bomo zapytał przetrzymywanych więźniów o członków swej rodziny i dowiedział się, że jego żona nie żyje, a córka została pojmana i zabrana w nieznanym kierunku...

Na planecie Orvax IV bohaterowie odnaleźli uwięzionych Nosaurian. Niestety Mesa została zabita, a Resa zabrana w nieznanym kierunku. Dass Jennir postanowił rozpocząć poszukiwania samodzielnie nakazując swym towarzyszom wrócić na statek.

W tym samym czasie nad planetą Nowy Plympton na pokładzie okrętu Exactor komandor Vill dowiedział się o zajściu na lądowisku i nakazał pozostawienie cywilnego statku w spokoju. Następnie był świadkiem przybycia na okręt Dartha Vadera.

Bomo Greenbark starał za wszelką cenę wydostać się ze statku, by szukać swej córki, ale został powstrzymany przez członków załogi.

W tym samym czasie Dass podróżował przez miasto szukając córki Boma. Dowiedział się, że została ona zabrana przez Orso Meeta. Udał się więc do jego mieszkania i zapytał o osobę, która kupiła córkę jego przyjaciela. Okazał się nią stały klient Dezono Qua z planety Esseles. Dass zabił Chagrianina i wyskoczył przez okno uciekając strzelającym do niego strażnikom. Wpadł przez oszklone okno do basenu, z którego natychmiast wyszedł udając się na zewnątrz. Tam został zauważony przez ściągających go strażników więc uciekł w ciemny zaułek i ukrył się używając swych mocy Jedi. Następnie powrócił na Uhumele i powiedział, że powinni udać się na Esseles. Następnie Dass udał się do pustego pomieszczenia, by pomyśleć trochę na temat ostatnich wydarzeń.

Darth Vader zostaje wysłany przez Imperatora Palpatine'a na planetę Murkhana, by zabić pozostałych przy życiu Jedi.

W tym samym czasie w mieście Calamar na planecie Esseles załoga Uhumele oczekuje na powrót Dassa Jennira ze zwiadów. Po niedługim czasie rycerz Jedi wraca i informuje przyjaciół o lokalizacji siedziby Dezona Qua. Wszyscy udają się tam przy pomocy statku i lądują przed murami willi. Po krótkiej walce z droidami bohaterowie przedostają się na teren posiadłości. Dzięki sprytnej sztuczce Meekerdin-maa wyłącza pozostałe droidy. Dass Jennir szybko dostaje się na lądowisko, gdzie zastaje Dezona przygotowującego się do ucieczki swym statkiem. Chwilę później na miejsce docierają inni członkowie grupy. Dezono Qua wyjaśnia, co stało się z Resą. Sekundę później Dass zabija go.

Niedługo później Bomo Greenbark wraz z innymi przyjaciółmi wraca na pokład Uhumele i odlatuje z planety, natomiast Dass Jennir postanawia udać się samotnie w dalszą tułaczkę...

Komiksy wchodzące w skład serii

Oryginalna okładka

Recenzje


Mroczne czasy
[Pokaż/Ukryj]