Darth Vader 11: Cienie i tajemnice, część 5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Darth Vader 11:
Cienie i tajemnice, część 5
Darth Vader 11: Shadows and Secrets, Part V
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Adi Granov[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
21 października 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
9 sierpnia 2016[2]
Przekład: Jacek Drewnowski[2]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 11 z 25
Poprzedni: Darth Vader 10: Cienie i tajemnice, część 4
Następny: Darth Vader 12: Cienie i tajemnice, część 6
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY[3]


Darth Vader 11: Cienie i tajemnice, część 5 to jedenasty numer serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, a zarazem piąty zeszyt mini-serii Darth Vader: Cienie i tajemnice, który ukazał się w USA 21 października 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki odpowiada Salvador Larroca, a podstawowy wariant okładki przygotował Adi Granov. W Polsce komiks ukazał się wraz z całą mini-serią w Star Wars Komiks 4/2016 9 sierpnia 2016 roku, nakładem wydawnictwa Egmont Polska. Tłumaczenie przygotował Jacek Drewnowski.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Aphra's private investigation on behalf of Vader... Vader's investigation on behalf of the Empire... It all come crashing together...with deadly results.[1](Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Prywatne śledztwo Aphry na zlecenie Vadera... Śledztwo Vadera w imieniu Imperium... Wszystko zderza się ze sobą... ze śmiertelnym skutkiem.

Streszczenie

W Iglicy na Anthanie Prime, Chelli Lona Aphra rozmawia z Jedynym Ante. Obserwując pobliską burzę, kobieta pyta mężczyzny czy nie obawia się posiadania bazy w takim miejscu. Ten odpowiada, iż przez wzgląd na atrakcyjność Iglicy dla turystów, jest ona odpowiednia do prowadzenia biznesu. Dodaje też, że lokalne burze nie są groźne, do momentu gdy nikt nie stara się przez nie przelecieć. Słysząc to, archeolog pyta czy w ich centrum można nawigować. Handlarz informacjami oznajmia, że podróżowanie przez wyładowania porównać może do lotu przez pas asteroid co określiłby jako coś bardzo niepewnego. Aphra przyjmuje to do wiadomości, a następnie zwraca się do 0-0-0 i BT-1, oferując im kredyty, by zostawili ich samych, gdyż musi z Jedynym Ante załatwić pewną sprawę.

Darth Vader przed wyruszeniem do Iglicy.

W tym samym czasie, przed oblicze Dartha Vadera przybywa Thanoth. Inspektor informuje zwierzchnika, iż poczynił postępy w swoim śledztwie, dlatego chce wiedzieć czy siły uderzeniowe Imperium zostały zmobilizowane. W odpowiedzi na pytanie nowo przybyłego, Sith prezentuje mu zebranych żołnierzy i pyta jakim sposobem natrafił na nowy trop. Adiutant odpowiada mu, iż dzięki danym uzyskanym od Smoka natrafił na głównego handlarza informacją w sektorze, Jedynego Ante. Vader chwali go, co podbudowuje entuzjazm śledczego, który dodaje, iż przy zachowaniu pośpiechu przejmą bazy danych z wszystkimi wartościowymi informacjami kryminalisty, a to pozwoli im na odnalezienie sprawców kradzieży i być może da nieznane dotąd inne informacje.

W siedzibie Jedynego Ante, Aphra zwraca się do swego gospodarza o udzielenie jej informacji na temat Luke'a Skywalkera, człowieka, który zniszczył Gwiazdę Śmierci. Givin stwierdza, iż wie kim jest ów młodzieniec, a także kto może być zainteresowany uzyskaniem danych na jego temat. Pokazując zapisaną cenę za informacje, oznajmia, iż Aphra nie jest jedyną osobą, która jest nimi zainteresowana, dlatego są one tak kosztowne. Doktor jest zdumiona widząc przedstawione jej liczby, dlatego pyta kto przed nią wszedł w posiadanie pożądanych przez nią danych. Ante odparowuje, iż w przeciwieństwie do innych przestępców, posiada samokontrolę, dlatego nie zawarł jeszcze transakcji, w której przedmiotem były dane na temat Skywalkera. Dodaje też, że prowadzenie interesu z mniejszą ilością kontrahentów przynosi długofalowe zyski, dlatego jest pewien, że w końcu ktoś zapłaci podaną przez niego sumę. Po zakończeniu wypowiedzi handlarza, Aphra wyciąga torbę pełną kredytów i informuje go, iż chętnie wejdzie w posiadanie informacji, które ma do zaoferowania. Na widok przedstawionego majątku, Givin nie może otrząsnąć się ze zdumienia, jak kobieta nie bała się transportować takiej sumy w towarzystwie tylko dwóch droidów. Następnie biorąc pieniądze w swoje dłonie, wyjawia iż miał podejrzenia co do sprawców rabunku Dumy Son-tuul, lecz wtedy Aphra prosi by doprowadzili transakcję do końca. Zgodnie z jej życzeniem, Jedyny Ante wyjawia, że Luke Skywalker znajduje się na Vrogas Vas. Po otrzymaniu pożądanej informacji, archeolog stwierdza, iż handlarz jest najlepszy w swoim fachu, lecz wtedy rozlega się alarm o przybyciu imperialnych napastników.

Jedyny Ante otrzymuje kredyty za informacje na temat Luke'a Skywalkera.

W innej części Iglicy, Triple Zero przegrywa partię holoszachów z pewnym Durosem. Zwycięzca mówi protokolantowi, by nie przejmował się utratą pieniędzy, na co ten oznajmia, że nie chowa urazy i prosi, by konkurent podał mu rękę w ramach okazania szacunku. Gdy to wypowiada, komunikuje się z nim Aphra, która nakazuje mu powrócić w towarzystwie BT-1 na pokład Ark Angela, gdyż niespodziewanie zjawiły się wojska Imperium. Droidy słuchają polecenia i kierują się do wyjścia z pomieszczenia, gdy do jego wnętrza przenikają szturmowcy pod wodzą Dartha Vadera. W rozmowie, 0-0-0 informuje BT-1, iż drażni go przegrana w ulubioną grę i fakt, że musiał zostawić swego przeciwnika przy życiu. Słysząc jego słowa, droid zabójca strzela do niespodziewającego się ataku Durosa i uśmierca go. Otwarcie ognia powoduje powstanie ogólnego zamieszania i rozpoczęcia walki między Imperium, a graczami.

Gdy droidy Aphry odchodzą, a imperialni pacyfikują swych przeciwników, przed oblicze Vadera przybywa Jedyny Ante. Givin informuje Sitha, że nie stawi oporu, po czym wyjawia, że posiadane przez niego archiwa zostały zniszczone w ramach jednej z umów, która mówiła by nikomu nie przekazał swoich danych, jednakże ofiaruje siebie jako posiadacza wiedzy i w ramach przykładu podaje lokalizację bazy Plazmowych Diabłów, która znajduje się na Anthanie 1. Słysząc jego wypowiedź, towarzyszący Vaderowi, Thanoth wyraża zainteresowanie, lecz zmienia temat rozmowy na kradzież majątku Dumy Son-tuul. Jedyny Ante odpowiada, iż mają niebywałe szczęście, gdyż sprawczyni kradzieży właśnie zakończyła z nim spotkanie i aktualnie ucieka. Inspektor jest zadowolony z usłyszanych wieści, dlatego pragnie poznać więcej szczegółów. Nim Ante udziela mu odpowiedzi, Darth Vader używa Mocy i kieruje pojedynczą błyskawicę blasterową w pierś pewnego Kalamarianina, a ten w przedśmiertnych drgawkach wystrzela w Givina, uśmiercając go.

Jedyny Ante wskazuję kierunek ucieczki Aphry.

Kucając nad zwłokami Jedynego Ante, Thanoth stwierdza, że zbłąkane strzały się zdarzają i niezadowolony dochodzi do wniosku, iż mężczyzna mógł powiedzieć im znacznie więcej. Mimo tego, posiada kolejny trop w swoim śledztwie, dlatego wysyła wszystkich żołnierzy za uciekającą kobietą. Podczas gdy jego podwładni ruszają w pościg, Vader rusza inną drogą, pewny, iż Aphra mu nie ucieknie.

W innej części Iglicy, uciekająca przed szturmowcami, archeolog zwraca się do BT-1, by zamknął za nią drzwi. Droid mylnie identyfikuje gródź, przez co o mało nie odcina kobiecie drogi ucieczki. Gdy Aphra umyka pościgowi, komunikuje się z Triple Zero, by uruchomił silniki Ark Angela. Niespodziewanie, naprzeciw kobiecie wychodzi Darth Vader, którego ta natychmiast informuje, że mimo przeciwności, myśli, iż da radę uciec. Sith oznajmia jej, by się nie opierała, po czym włącza miecz świetlny i poddusza ją za pomocą Mocy. Chcąc zachować życie, Aphra informuje zwierzchnika, iż wie gdzie znajduje się Luke Skywalker. Na te słowa, cyborg zwalnia uchwyt i nakazuje jej mówić, lecz archeolog odparowuje, że poinformuje go o tym później. Rozmawiającym przerywają dźwięki zbliżających się szturmowców, dlatego Vader obiecuje podwładnej odpowiednią karę, a następnie zawala sufit, który oddziela ją od niego i pozwala na bezpieczną ucieczkę.

Chelli Lona Aphra chwilowo odmawia podania miejsca pobytu Luke'a Skywalkera.

Gdy Thanoth wchodzi do pomieszczenia, pyta czy Vader jest cały i zdrowy. Sith kłamie inspektora mówiąc, że poszukiwana przez nich kobieta zastawiła pułapkę i zbiegła. Śledczy stwierdza, iż zawsze dobrze przygotować się na wszelką ewentualność i zastawić pułapkę.

W tym samym czasie, Ark Angel leci przez szalejące na Anthanie Prime burze, a w ślad za nim podążają dwa myśliwce kosmiczne. Aphra stwierdza, iż Jedyny Ante miał rację, burze są naprawdę piękne. Triple Zero zgadza się z nią tylko połowicznie, gdyż śmierć zawsze oznacza utratę życia, dlatego prosi by zwiększyła prędkość statku. Gdy Ark Angel opuszcza teren burzowy, natrafia na zgromadzenie imperialnych statków. Thanoth, który opowiada Darthowi Vaderowi o swoich przygotowaniach, obiecuje, iż wkrótce dowiedzą się co poszukiwana przez nich kobieta ma do powiedzenia.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 11: Cienie i tajemnice, część 5.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 21 października USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2016, 9 sierpnia
(w Star Wars Komiks 4/2016)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]