Superbroń

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Rebel Files oraz inne źródła.

Gwiazda Śmierci - symbol potęgi Imperium Galaktycznego.

Superbroń była typem broni zdolnej niszczyć wielkie obszary, w tym całe planety i systemy gwiezdne. Posiadanie superbroni było również symbolem potęgi danego reżimu galaktycznego, czego przykładem może być imperialna Gwiazda Śmierci.

Historia

Pierwszą znaną superbronią była świątynia Sithów na Malachorze. W jej wnętrzu umieszczono urządzenie, które po aktywacji holokronem starożytnej lady Sithów zamieniało w kamień wszystkich, którzy znaleźli się w jego zasięgu.

W czasach wojen klonów przez Republikę został wynaleziony specjalny pocisk zwany bombą elektro-protonową. Została ona wykorzystana w czasie bitwy o Malastare, powodując zniszczenie całej armii droidów bojowych. Eksplozja spowodowała także osunięcie się ziemi, która oprócz "blaszaków" pochłonęła wielu żołnierzy-klonów. W tym czasie Konfederacja Niezależnych Systemów skonstruowała również wielki krążownik zwany Malevolence. Okręt posiadał na wyposażeniu potężne działo jonowe, zdolne unieszkodliwić całą flotę w ciągu zaledwie kilku sekund. Statek został jednak zniszczony w czasie bitwy o mgławicę Kaliidę, na skutek zderzenia ze znajdującym się niedaleko księżycem.

Po upadku Republiki najbardziej rozpoznawalną superbronią w galaktyce była imperialna Gwiazda Śmierci, oraz jej bliźniaczy projekt Druga Gwiazda Śmierci. Pomimo imponujących możliwości prezentowanych przez stacje bojowe, obie konstrukcje zostały zniszczone przez Sojusz Rebeliantów.

W 34 ABY była gotowa do użytku najpotężniejsza superbroń, jaką kiedykolwiek zbudowano. Była to Baza Starkiller, zdolna zniszczyć cały układ planetarny. Zbudował ją spadkobierca Imperium - Najwyższy Porządek. Została jednak zniszczona przez siły Ruchu Oporu.

Źródła