Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o mgławicę Kaliidę

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o mgławicę Kaliidę to jedna z wielu bitew wojen klonów. Jej celem było zniszczenie nowej, tajnej broni Separatystów, ciężkiego krążownika typu Subjugator, Malevolence. Bitwa zakończyła się powodzeniem. Dzięki przeprogramowaniu wrogiego hipernapędu przez Anakina Skywalkera, krążownik rozbił się o powierzchnię księżyca.

Historia

Preludium

Mistrz Jedi Plo Koon, dzięki uratowaniu przez Anakina Skywalkera i Ahsokę Tano zrelacjonował Radzie Jedi przebieg bitwy o Abregado. Tym samym ujawnił nową, tajną broń Separatystów, ciężki krążownik typu Subjugator, Malevolence. Decyzja rady była jednoznaczna - krążownik musiał zostać zniszczony, do tego celu wyznaczono flotę Anakina Skywalkera.[4]

Przygotowanie ataku

"Naszym celem będzie mostek i generał Grievous."
— Anakin Skywalker podczas odprawy.[2]
Anakin Skywalker przedstawia swój plan.
Skywalker opracował prosty plan zaatakowania Malevolence. Dzięki szybkim i zwrotnym bombowcom Y-wing chciał uniknąć działa jonowego wrogiego statku i zaatakować na pełnej prędkości mostek. Za główny cel obrał generała Grievousa, gdyż wierzył, że jego śmierć szybciej zakończy wojnę. Po przedstawieniu swojego planu Eskadrze Cieni, otrzymał raport od admirała Yularena o ataku na transportowce medyczne w okolicy Ryndelli. Wtedy Skywalker uświadomił sobie, że nowym celem ataku Grievousa będzie stacja medyczna nieopodal mgławicy Kaliidy. Jedi rozkazał poinformować stację o zagrożeniu, a wojsko o natychmiastowym wylocie.

Wraz z Eskadrą Cieni i Plo Koonem udał się 'na skróty' przez mgławicę Kaliidę, aby dotrzeć do stacji medycznej przed Malevolence. Podczas lotu napotkali modliszki neebraye, które sprawiły wiele kłopotu w i tak już utrudnionym locie. Gdy udało im się opuścić mgławicę okazało się, że przybyli przed generałem Grievousem.[2]

Przebieg

Walka o stację medyczną

"Najpierw namierzcie transportowce. Chce zniszczyć każdy statek po kolei."
"Rozkaz, rozkaz."
— Grievous do droidów.[2]

Ewakuacja stacji była w połowie ukończona gdy z nadprzestrzeni wyszedł Malevolence. Generał Grievous rozkazał, by najpierw zniszczyć transportowce oraz samą stację, a następnie myśliwce Skywalkera.

Eskadra Cieni w natarciu.

Gdy tylko Malevolence pojawił się w układzie, Anakin zarządził atak. W zwartym szyku bojowym, na pełnej prędkości, piloci Eskadry Cieni lecieli w stronę mostka wrogiego statku. Wtedy Grievous rozkazał odpalenie działa jonowego. Skywalker widząc niebezpieczeństwo rozkazał lot do krawędzi wrogiego pola. W czasie ucieczki Matchstick i Tag zderzyli się, a cztery inne statki zostały porażone wiązką wystrzeloną z działa.

Siły Republiki zmniejszyły się o połowę jednak Skywalker nakazał kontynuowanie lotu w stronę mostka.

Kolejni piloci ginęli od strzałów z dział laserowych. Ahsoka prosiła mistrza, aby ten zmienił ich cel, ponieważ klony nie dolecą do celu. Mimo niezadowolenia, Anakin zmienił cel. Gdy Grievous mierzył do stacji medycznej, Eskadra Cieni wystrzeliła torpedy protonowe w działo jonowe statku. Tym samym doprowadzili do poważnego uszkodzenia broni i gdy cyborg nakazał strzelać, działo wybuchło, uszkadzając znaczną część okrętu, m. in. hipernapęd.

Słysząc raport o uszkodzeniach Grievous był wściekły. Zarządził ucieczkę na zwykłych silnikach.

W tym samym czasie z nadprzestrzeni wyskoczyła flota mistrza Obi-Wana Kenobiego i rozpoczęła pościg za wrogim statkiem, celem jego zniszczenia.

Eskadra Cieni po zakończonym ataku wylądowała na stacji medycznej, gdzie Skywalker otrzymał podziękowania z rąk nadzorczyni placówki, Naly Se. Jedi podziękował za wyrazy uznania, po czym odszedł by szykować się do dalszej bitwy.[2]

Porwanie senator Amidali

"W twoją stronę właśnie zmierza bardzo ważna, galaktyczna senator. Weź ją jako zakładnika, a będą musieli zakończyć atak."
"Jak sobie życzysz, panie."
— Hrabia Dooku do generała Grievousa.[3]
Jacht senator Amidali uwięziony promieniem ściągającym.
Dowiedziawszy się o porażce Grievousa, hrabia Dooku, skontaktował się z dowódcą Malevolence. Poinformował go, że jego mistrz Darth Sidious przygotował pułapkę, która pozwoli bezpiecznie umknąć uszkodzonemu okrętowi. W okolicę bitwy zmierzała senator Padmé Amidala. Dooku nakazał porwanie pani senator i przetrzymywanie jej jako zakładniczki. Grievous zapewnił go, że wykorzysta przekazane mu informacje. Gdy Amidala przybyła do układu, znalazła się w środku bitwy. Ahsoka spoglądając na sensory, zauważyła statek z Naboo. Poinformowała o tym mistrzów, którzy natychmiast nakazali przerwanie ognia. Tano skontaktowała się z nieznanym jachtem i odkryła, że to senator Amidala. Anakin natychmiast nakazał jej ucieczkę, jednak Grievous zdążył pochwycić jej statek promieniem ściągającym.

Skywalker postanowił ratować panią senator dostając się na wrogi okręt. Słysząc jego słowa mistrz Kenobi również obiecał pomoc. Obaj Jedi wsiedli na pokład Twilight i udali się w stronę krążownika droidów. W tym samym czasie senator Amidala przeładowała systemy jachtu i wraz z C-3PO ukryła się przed generałem Grievousem. Padmé zmodyfikowała komlink i skontaktowała się z flotą Republiki. Tam uzyskała informacje, że na ratunek spieszą jej Kenobi i Skywalker. Po przełączeniu się na częstotliwość komunikatora Anakina, Amidala umówiła się z nim w środkowej części statku. Przechwyciwszy sygnał z komunikatora, generał Grievous postanowił pokrzyżować plany Jedi. Nakazał droidom naprawę hipernapędu, a sam wyszedł na spotkanie intruzom.

Obi-Wan Kenobi walczy z Grievousem.
Pokonując dziesiątki droidów Jedi znaleźli się na otwartej przestrzeni w środku okrętu. W pewnej chwili Anakin zauważył błyskawice blasterowe. To Amidala walczyła z droidami. Jedi postanowił uratować panią senator. Tym czasem Obi-Wan postanowił zniszczyć hipernapęd, ale przechwycona rozmowa z Anakinem, dotarła do Grievousa, który udaremnił Jedi to zadanie i stoczył z nim pojedynek. Obi-Wan uciekł i rozpoczął poszukiwania Threepio, który zniknął gdzieś na statku.

Gdy Skywalker dołączył do Padmé, ta powiedziała mu, że podsłuchała rozmowę Grievousa z droidami. Hipernapęd Malevolence wkrótce miał być znów sprawny. Anakin stwierdził, że nie może do tego dopuścić. Wspólnie udali się na mostek statku, gdzie pokonali droidy naprawiające hipernapęd. Jedi polecił żonie by posprzątała złom z robotów, a sam przeprogramował komputer tak, aby hipernapęd wyglądał na naprawiony, a jednocześnie sprowadził zagładę na wrogi okręt. Obi-Wan poszukując C-3PO znów natknął się na generała Grievousa. Stoczył z cyborgiem pojedynek, który szybko zakończył, uciekając. Jedi, senator, Threepio oraz R2-D2 udali się na pokład Twilight. Tam otrzymali informację od Ahsoki, że Malevolence szykuje się do skoku w nadprzestrzeń. Anakin momentalnie uspokoił Obi-Wana, zapewniając go, że nie ma się czym martwić.[3]

Zniszczenie Malevolence

"Idioci, zresetujcie to, natychmiast!"
— Grievous do droidów, gdy dowiedział się, że Malevolence kieruje się w stronę księżyca.[3]
Malevolence rozbija się na powierzchni księżyca.
Podczas powrotnego lotu zostali zaatakowani przez generała Grievousa i jego eskortę złożoną z czterech droidów-sępów. Amidala obsadziła działko i zajęła się eliminacją wroga.

W tym samym czasie Cyborg otrzymał raport od droidów, że komputer nawigacyjny Malevolence jest uszkodzony. Skok w nadprzestrzeń opóźniał się, kierując statek w stronę pobliskiego księżyca. Grievous rozkazał zresetować komputer, lecz było już za późno. Statek rozbił się z ogromną prędkością o powierzchnię księżyca. Po chwili hrabia Dooku nawiązał połączenie z generałem, pytając czy wszystko poszło zgodnie z planem i czy Grievous jest już w drodze do punku zbornego. Dowódca droidów rozłączył się i uciekł z układu.

Na mostku okrętu dowodzenia wybuchała wrzawa z powodu zniszczenia Malevolence. Republika odniosła zwycięstwo.[3]

Skutki

W wyniku bitwy, Republice udało się nie tylko ocalić stację medyczną, ale również zniszczyć wyjątkowo groźną broń separatystów, jaką był krążownik Malevolence.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!