Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Darth Vader 4: Vader, część 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DV4.jpg
Darth Vader 4: Vader, część 4
Darth Vader 4: Vader, Part IV
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
8 kwietnia 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
8 grudnia 2015
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 4 z 25
Poprzedni: Darth Vader 3: Vader, część 3
Następny: Darth Vader 5: Vader, część 5
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 0 ABY[2]


Darth Vader 4: Vader, część 4 to czwarty zeszyt serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 8 kwietnia 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki odpowiada Salvador Larroca, a podstawowy wariant okładki przygotował Adi Granov. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 8 grudnia 2015, w sześćdziesiątym numerze periodyku Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Revenge of the Battle Droids??? Vader returns to Geonosis to build his army! The Dark Lord's ascension continues![1](Marvel Comics, 2015)

Streszczenie

Na Geonosis, z pokładu Ark Angela wysiadają Chelli Lona Aphra, Darth Vader, BT-1 i 0-0-0. Kobieta informuje swojego mocodawcę, że Droid Gotra chciała by ukradła dla nich ocalałą ze sterylizacji królową, która zarządzała fabryką droidów, lecz równie dobrze mogą to zrobić dla siebie samych. Kontynuując mówi, że na planecie powinno być teraz spokojnej, po czym zastanawia się jakiej broni użyto do sterylizacji, gdyż chętnie weszłaby w jej posiadanie. Po zakończeniu rozmyślania, archeolog zwraca się do droidów wysyłając je przodem w podziemia fabryki. Triple-Zero sarkastycznie komentuje jej polecenie, lecz mimo tego, zgodnie z jej wolą, w towarzystwie BT-1 rusza we wskazanym kierunku.

Gdy maszyny znikają z pola widzenia, Aphra pyta Vadera czy był kiedyś na Geonosis. Mając w głowie wspomnienia z przeszłości, Sith oznajmia jej, że zadaje zbyt dużo pytań. Archeolog tłumaczy się swoim zawodem i chęcią wiedzy, lecz Vader ucina jej wypowiedź, gdyż oczekuje jedynie posłuszeństwa i milczenia. Zagłębiając się w głąb fabryki, imperialny zastanawia się czy roboty będą w stanie wytyczyć prawidłową ścieżkę w ciemnych tunelach. Aphra zapewnia go, że podwładni sobie poradzą, a następnie mówi by nie martwił się ich losem. Sith odparowuje, że dwójka droidów może iść na straty, gdyż jego jedyną troską na Geonosis jest uzyskanie armii.

W innej części obiektu, 0-0-0 i BT-1 napotykają na swej drodze nietypowe droidy bojowe B1. Na widok obcych maszyn, protokolant wita je, a następnie chwali się znajomością ich języka, po czym zwraca się do swego towarzysza z poleceniem rozpoczęcia działania. Zgodnie z jego życzeniem, droid zabójca otwiera ogień do rezydentów fabryki, co doprowadza do ich unicestwienia.

Darth Vader używa Mocy by ochronić siebie i Aphrę.
Nie upływa dużo czasu gdy na miejsce docierają Aphra i Vader. Gdy archeolog widzi płonące szczątki droidów B1, stwierdza, że wprowadzone w nich poprawki są niezwykle ciekawe, a także wysnuwa teorię, że królowa nie widzi w nich maszyn, a swoje dzieci. Argumentuje to faktem nieśmiertelności władczyń rojów oraz ich chęcią przedłużenia gatunku, a biorąc pod uwagę sterylizację, biologię zastąpiono nauką. Jej słowa zostają potwierdzone, gdy wchodzą do wielkiej sali, w której przebywa Geonosjanka podłączona do aparatury, która przekształca jej jaja w droidy. Widząc to, Aphra proponuje Vaderowi kradzież technologi, co ten bez wahania aprobuje.

Cyborg wskakuje na aparaturę, do której jest podłączona królowa, a następnie za pomocą swojego miecza świetlnego odcina ją od technologi. Wywołuje to liczne protesty władczyni, która oskarża imperialnego o pozbawienie jej gatunku przeszłości, dlatego nie chce pozwolić by utraciła również przyszłość. Na jej słowa, droidy bojowe B1 ruszają do ataku, lecz w tej samej chwili Vader rozkazuje BT otwarcie ognia. Zabójca spełnia polecenie, co wywołuje chaos w szeregach wroga. Nagle rozlega się krzyk Aphry, która informuje Sitha, że nie może umieścić niezbędnego do ewakuacji lokalizatora. Podczas gdy kobieta zastanawia się czy jej towarzysz nie mógłby jej pomóc, ten używając Mocy stabilizuje lokalizator na sklepieniu fabryki. Gdy przyrząd znajduje się na miejscu, archeolog nawiązuje połączenie z Ark Angelem i nakazuje rozpoczęcia ognia zaporowego. Zgodnie z jej życzeniem następuje ostrzał, który niszczy kopułę obiektu. Przez wzgląd na spadające skały, Darth Vader używa Mocy by ochronić siebie i swoją towarzyszkę. Chwilę potem, towarzysze ewakuują się na powierzchni aparatury produkującej droidy, która jest wyciągana w górę fabryki za pomocą olbrzymiego magnesu.

Chelli Lona Aphra oznajmia Vaderowi, że jest gotowa na śmierć.
Po opuszczeniu Geonosis, na pokładzie Ark Angela, Aphra wprowadza modyfikacje do skradzionej technologii. Gdy kończy swą pracę, uruchamia aparaturę, z której wnętrza wkrótce wyłania się droid komandos serii BX. Na widok maszyny, 0-0-0 stwierdza, że wymaga paru poprawek, co powoduje zdziwienie Vadera. Aphra informuje Sitha, że to jeden z elementów programu protokolanta, który ulepsza inne droidy. Dodaje, że za parę godzin, Vader zrealizuje swój cel posiadania armii. Następnie, pyta cyborga czy planuje zabić ją teraz czy może w innym terminie, gdyż wie, iż po wykonaniu zadania nie jest już potrzebna. Kontynuując, prosi by otrzymała szybki cios mieczem świetlnym, gdyż chciałaby uniknąć zimnej śmierci w przestrzeni kosmicznej. Słysząc jej wypowiedź, imperialny informuje ją, że dowiodła swojej przydatności i tak długo jak będzie współpracować i nie będzie stosować szantażu, będzie żyć. Archeolog ocenia to za zły pomysł, gdyż jest za bardzo rozgadana, lecz życzy cyborgowi by odniósł ostateczne zwycięstwo.

Rozmowę dwojga ludzi zakłóca 0-0-0, który przybywa z informacją o nawiązaniu kontaktu przez łowcę nagród, Czarnego Krrsantana. Na potwierdzenie słów droida, Wookiee staje przed obliczem Vadera, trzymając Cylo. Widząc sługę swego mistrza, Sith wylicza jego przewiny. Ten jest niewzruszony, gdyż jak mówi, nawet tortury nie zmuszą go do mówienia. Vader się z tym nie zgadza, twierdząc, że mógłby wymusić na nim zeznania, lecz ma od tego specjalistę. Podczas gdy imperialny odchodzi, Triple-Zero wita Cylo informując go, że nie może się doczekać zadania mu bólu. Po oględzinach wprowadzonych w nim modyfikacji, zastanawia się jakie natężenie bólu powinien przyjąć, lecz po chwili kala się mówiąc, że na pewno do tego dojdzie.

0-0-0 tuż przed rozpoczęciem torturowania Cylo.
Jakiś czas później, protokolant przychodzi do Vadera z raportem. Oznajmia, że ma dwie wiadomości o dwóch różnych charakterach. Dobrą jest fakt, że wydusił ze swojej ofiary jej imię, zadania i lokalizację bazy. Gdy Sith to słyszy nakazuje zabicie więźnia, co droid komentuje poprawieniem się odnośnie charakteru wieści, gdyż ten już zmarł co zdaje się jest dobrą informacją. Kontynuując, Triple-Zero wyjaśnia jaka jest struktura bazy zabitego sługi Palpatine'a, przy czym dodaje, że przesyła do komputera jej współrzędne, gdyż Vader z pewnością będzie chciał poznać swoich rywali. Słysząc jego wypowiedź, cyborg nakazuje jej wyjaśnienie. Zgodnie z jego życzeniem, 0-0-0 wyznaje, że w bazie znajdują się rywale Sitha, którzy są przygotowani do zastąpienia go. Na wieść o tym, Vader nakazuje natychmiast tam wyruszyć.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 4: Vader, część 4.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 8 kwietnia USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2015, 8 grudnia
(w Star Wars Komiks 2/2015)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!