Darth Vader 6: Vader, część 6

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Darth Vader 6: Vader, część 6
Darth Vader 6: Vader, Part VI
Scenariusz: Kieron Gillen[1]
Ilustracje: Salvador Larroca[1]
Kolory: Edgar Delgado
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Adi Granov[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
3 czerwca 2015[1]
Wydanie polskie: Egmont Polska
8 grudnia 2015
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Vader
Zeszyt/Tom: 6 z 25
Poprzedni: Darth Vader 5: Vader, część 5
Następny: Darth Vader 7: Cienie i tajemnice, część 1
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY[2]


Darth Vader 6: Vader, część 6 to szósty zeszyt serii Darth Vader wydawnictwa Marvel Comics, który ukazał się w USA 3 czerwca 2015 roku. Komiks jest częścią kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group. Scenariusz komiksu opracował Kieron Gillen, za rysunki odpowiada Salvador Larroca, a podstawowy wariant okładki przygotował Adi Granov. W Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont Polska 8 grudnia 2015, w sześćdziesiątym numerze periodyku Star Wars Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The Emperor's machinations revealed! Everything changes for Vader! The tale of Vader's transformation from A New Hope to The Empire Strikes Back continues![1](Marvel Comics, 2015)
Tłumaczenie nieoficjalne
Intrygi Imperatora ujawnione! Wszystko zmienia się dla Vadera! Opowieść o przemianie Vader od Nowej Nadziei do Imperium kontratakuje trwa!

Streszczenie

W bazie badawczej Cylo, Sheev Palpatine oznajmia gospodarzowi, że posiadał lata na prowadzenie swoich badań, więc oczekuje, że go nie zawiedzie. Naukowiec zapowiada zaprezentowanie efektów, wskazując na walczące rodzeństwo Aiolin i Morita Astarte przeciwko Darthowi Vaderowi. Cyborg informuje swego przełożonego, że ród Astarte finansował jego działalność już od jej wczesnych etapów, gdyż chciał zrehabilitować się za wojny klonów. Dodaje, że rodzeństwo przez lata miało wpajaną filozofię czci Imperatora Galaktycznego, a następnie wprowadzono w nich genetyczne modyfikacje, a także zamontowano najnowocześniejszą technologię co uczyniło z nich kogoś więcej niż tylko ludzi. Słysząc to, Palpatine stwierdza, że przez wzgląd na posiadanie bliźniaków ma kopię zapasową, po czym poleca zaprezentowanie kolejnego podwładnego naukowca.

Darth Vader gotowy do starcia z podwładnymi Cylo.

Zgodnie z życzeniem swego pana, Cylo dokonuje opisu trandoshańskiego wojownika walczącego aktualnie z Vaderem. Cyborg informuje, że jego podwładny posiada wgraną sztuczną tożsamość, która poprzez wprowadzone modyfikacje charakteryzuje się tłumieniem wszelkiego bólu oraz chęcią wypełniania każdej woli imperatora. Cylo dodaje też, że tożsamość ta może zostać wgrana do dowolnego organizmu, gdyż jest kompatybilna nawet z rankorami.

Palpatine oznajmia, że zrozumiał, po czym nakazuje prezentację następnego osobnika. Przed Darthem Vaderem staje Tulon Voidgazer, którą Cylo opisuje jako genialną uczoną, którą była jeszcze przed wprowadzeniem w niej modyfikacji. Kobieta posiada rozszerzoną inteligencję, dzięki której steruje licznymi droidami, a także walczy z ich wykorzystaniem. Gospodarz placówki informuje przywódcę Imperium Galaktycznego, że wielu genialnych znajomych Tulon znajdowało się na pokładzie Gwiazdy Śmierci, a także dodaje, że obecnym tematem zainteresowań kobiety jest zemsta. Imperator chwali jej podejście, po czym żąda przedstawienia kolejnej postaci.

Darth Sidious poucza swojego ucznia.

Zgodnie z jego życzeniem, Cylo przedstawia Karbina, który w tym samym momencie atakuje Vadera. Opisuje Kalamarianina jako uczestnika wojen klonów, po których zakończeniu przebywał podpięty do systemu podtrzymywania życia, a dwa lata temu został poddany modyfikacjom na wzór generała Grievousa. Słysząc to, Palpatine życzy sobie prawdziwego pokazu możliwości podwładnych Cylo, dlatego naukowiec rozkazuje rozpoczęcie walki na śmierć i życie.

Zgodnie z wolą imperatora, wszyscy wojownicy oraz Vader ruszają do walki przeciwko sobie. Podczas gdy Mroczny Lord Sithów ściera się z Trandoshaninem, Morit Astarte walczy z Karbinem, a jego siostra z Tulon Voidgazer. W czasie starcia, Vader zadaje liczne rany swemu przeciwnikowi, lecz ten nie czuje bólu i kontynuuje swe ataki. Nieoczekiwanie, Trandoshanin zostaje zaatakowany od tyłu przez Morita, który przecina jego lewy bok mieczem świetlnym, co doprowadza do jego śmierci. Gdy trandoshański wojownik staje się pierwszą ofiarą, Palpatine oznajmia, że próba dobiegła końca.

Znajdując się wśród swych przeciwników, Vader informuje ich, że nie zapomni czego się dzisiaj dopuścili. Odpowiada mu Morit, który stwierdza, by nie był sentymentalny, gdyż ocalił go uważając, że stary model jest mimo wszystko lepszy niż nowy. Sith nie odbiera tego w ten sposób, lecz oznajmia, że życie Trandoshanina należało do niego i to on powinien je zakończyć.

Darth Vader opuszcza bazę badawczą Cylo.

Na arenę wkraczają Palpatine i Cylo. Galaktyczny Imperator informuje naukowca, że zrobi użytek z jego podwładnych, po czym kieruje swoje słowa do nich, rozkazując by nie zabijali się między sobą, a gdy już do tego dojdzie, nie chce by doszło to do jego uszu. Po tej wypowiedzi zwraca się do Vadera i rozkazuje by ruszył za nim.

Gdy znajdują się na osobności, mistrz oznajmia swemu uczniowi, że ten mu zaimponował. Działając poza system i gromadząc własne siły, Vader stworzył dla siebie szansę, że wyjdzie zwycięsko z rywalizacji z tworami Cylo. Cyborg nie przyjmuje tego komplementu, gdyż uważa cały precedens za herezję, czym wzbudza gniew swego pana. Sidious informuje go, że zapomina gdzie jest jego miejsce i kto jest tym, który przekazuje nauki, a kto tym kto je pobiera. Przypomina, że większość jego osoby to metal, a nie ludzkie ciało i poucza go, że wszystko pochodzi od Mocy, a jego otwarty umysł pozwolił uratować go na Mustafarze. Vader odparowuje mistrzowi, że ten pozwolił Cylo szkolić bliźniaków od dwudziestu lat, co jest dowodem na pragnienie zastąpienia go kimś innym. Imperator oznajmia, że ciemna strona Mocy to siła, a rywalizacja to ścieżka Sithów. Jeśli twory Cylo pokonają Vadera dowiodą, że zasługują na jego miejsce, a jeśli on zwycięży udowodni, że wciąż jest godzien swego imienia.

Darth Vader rozmyśla o synu.

Gdy mistrz Sithów wypowiada to słowa, odchodzi, przez co jego uczeń wraca na swój statek. Na jego widok Aphra rozpoczyna wypowiedź, lecz ten nakazuje jej niezwłoczny start i informuje, że nie jest w nastroju do konwersacji. Kobieta nie daje za wygraną i oznajmia, że skontaktował się z nią Boba Fett, który znalazł poszukiwanego chłopaka i chciałby złożyć meldunek.

Nieco później, Mroczny Lord Sithów spotyka się z łowcą nagród, który oznajmia mu, że zgubił swój cel. Vader komentuje to stwierdzeniem, że jest rozczarowany i pyta czy jego gość ma dla niego jakieś użyteczne informacje. Fett wyjawia, że poszukiwany nazywa się Skywalker, a następnie odchodzi. Gdy Vader zostaje sam, rozpamiętuje wydarzenia sprzed lat, a następnie, wpadając w gniew, nakazuje nawiązanie połączenia z imperatorem. W czasie rozmowy, Sidious wyczuwa targające uczniem emocje, dlatego jest ciekaw co ten ma mu do przekazania. Vader, uważając na własne słowa, obiecuje, że nie zawiedzie pokładanych w nim oczekiwań. Gdy połączenie dobiega końca, Sith obserwuje imperialną flotę i stwierdza, że jego syn będzie należał do niego.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Vader 6: Vader, część 6.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2015, 3 czerwca USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) 3.99 USD
2015, 8 grudnia
(w Star Wars Komiks 2/2015)
Polska --- Egmont Polska 32 strony Druk (miękka) 19,99 PLN

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Vader
[Pokaż/Ukryj]