Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Chelli Lona Aphra

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Aphra.jpg
Chelli Lona Aphra
Data i miejsce narodzin: Przed 23 BBY[źródło?]
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Chelli Lona Aphra była ludzkiej rasy archeologiem. W czasie Galaktycznej wojny domowej napadła na Świat Kwarantanny III celem wykradnięcia matrycy osobowości 0-0-0, podczas czego poznała Dartha Vader, który potrzebował jej pomocy. Na jego prośbę razem z Triple Zero i BT-1 pomogli mu wykraść maszynę do produkcji droidów od geonosjańskiej królowej. Aphra uczestniczyła także w ataku na bazę Cylo, który został schwytany przez wynajętego przez Vadera Czarnego Krrsantana i zmuszony do wyjawianie lokalizacji swojej floty. Razem z Vaderem udała się także na Tatooine, gdzie na terenie opuszczonej farmy wilgoci szukali śladów po zamieszkującym ją kiedyś pilocie Sojuszu Rebeliantów odpowiedzialnym za zniszczenie Gwiazdy Śmierci, Luke'u Skywalkerze, lecz bezskutecznie.

Następnie razem z Krrsantanem, Bosskiem, IG-90 i Beeboxem na zlecenie Vadera zorganizowała napad na statek imperialny transportujący pieniądze z rabunku Dumy Son-tuul. Zdołali zniszczyć kadłub i zebrać wyrzucone w próżnie pieniądze, znaczną część z nich ukrywając przed resztą i dzieląc się nią tylko z Krrsantanem, z którym spotkała się w jaskini na Anthan 13, gdzie podzielił pozostałą sumę. Vader zlecił jej wykorzystanie zdobytych kredytów do uzyskania kilku informacji o Commodexie Tahnie dotyczących dawnego pogrzebu Padmé Amidali. Ta udała się więc na Naboo, gdzie napadła na jego willę i torturując zmusiła do potwierdzenie, że przed śmiercią Amidala urodziła syna. Przekazała zdobyte informację Vaderowi, po czym udała się do Jedynego Ante, który dał jej informacje o tym, że Skywalker ukrywał się na Vrogas Vas. Stacja została jednak zaatakowana przez imperialnych, którzy dowiedzieli się o miejscu pobytu Aphry. Vader pomógł jej w uciecze, po czym spotkał się z nią na Anthanie 13 i skonsultował zdobyte informacje i zdecydował udać się na Vrogas Vas, aby odnaleźć Skywalkera.

Aphra nawigowała go podczas jego podróży, lecz ten po wylocie z nadprzestrzeni został zaatakowany przez oddział myśliwców Sojuszu. Aphra w obawie, że ten uzna to za próbę zdrady, zdecydowała się sama przybyć na Vrogas Vas. Tam napotkała Skywalkera, którego podstępem obezwładniła, ale w czasie drogi przez kanion odbił go od nich Han Solo. Chelli kazała droidom go odzyskać, kiedy sama wróciła na swój statek i skontaktowała się z Vaderem. Wiedząc, że ten walczył wówczas z komandorem Karbinem na jednej ze skał, wleciała w niego swoim statkiem. Następnie kontynuowała poszukiwania rebeliantów, których po chwili zdołała odnaleźć. Została jednak obezwładniona przez Leię Organę i zabrana na pokład ich statku. Z pomocą Sany Starros przetransportowano ją do więzienia Słoneczna Plama. Na miejscu zamknięto ją w celi, lecz wkrótce została z niej uwolniona, po tym jak placówkę zaatakował zamachowiec, Eneb Ray, a Leia i Sana potrzebowały sojuszników w walce. Zdołały przejąć z powrotem centrum dowodzenia i stanęły w obronie przebytych do hangaru Luke'a i Hana. Obroniły ich przed zamachowcem, po czym placówka została poddana ewakuacji. Aphra starała się uciec jedną z kapsuł, w czym pomogła jej nienawidząca jej Sana, która wepchnęła ją do kapsuły i odesłała.

Po wszystkim Aphra przebywała na Stepach Cosmatanic, gdzie ukrywała się przed Vaderem. Wkrótce jednak na teren napadli 0-0-0 i BT-1, którzy aresztowali ją i przyprowadzili na pokład Executora. Tam kobieta namówiła ich, aby pomogli jej w uciecze. Droidy pomogły jej wrócić do hangaru, lecz ta słysząc wydawane z głośników komunikat zdecydowała się zawrócić. Razem z droidami i mającym ją eskortować Krrsantanem przybyła pod komnatę imperatora Palpatine'a, którego obroniła przed atakującymi go wojskami, po czym weszła do jego komnaty i opowiedziała mu o swojej współpracy z Vaderem. Po przybyciu Mrocznego Lorda Sithów na pokład Palpatine pochwalił jego postępowanie i pozwolił zamienić słowo z Aphrą, lecz ten zaprowadził ją do śluzy powietrznej i wypchnął w próżnie. Kobieta została jednak uratowana przez swoje droidy i Krrsantana, które wyciągnęły ją z próżni.

Biografia

Przed współpracą z Imperium

Aphra dorastała w czasach wojen klonów. Jej matka udawała, że wojny nie było. Po tym jak rozstała się z mężem, zamieszkała razem z Chelli na nowej planecie w domostwie na uboczu. Pewnego razu napadli ich rabusie. Matka wiedząc o zagrożeniu kazała córce uciekać, na co ta ukryła się w pobliskiej jaskini. Znalazła tam broń, po czym zdecydowała się wrócić do domu i obronić matkę. Rozstrzelała napastników, dzięki czemu przywróciła rodzinie spokój. Po wszystkim ojciec wrócił do matki Aphry i żyli razem.

W późniejszym życiu zajmowała się specyficznym rodzajem archeologii. Brała udział w wielu kradzieżach ważnych przedmiotów oraz sprzętów elektronicznych. Programowała także droidy dla różnych nabywców i zajmowała się amatorską renowacją broni.[1] W swoich misjach poznała Sane Starros, z którą przez jakiś czas współpracowała. Zakończyła jednak ich związek, co Starros miała jej za złe.[2]

Poznanie Vadera

Aphra otoczona przez droidy bojowe.

Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci Aphra udała się na teren Przestrzeni Kallidahińskiej do Świata Kwarantanny III, celem zdobycia zamkniętej tam szczelnie matrycy 0-0-0. Miała ona posłużyć celem stworzenia droida protokolarnego gotowego do zastosowania brutalnych metod celem przesłuchań. Aphra dotarła więc do celu swojej podróży, gdzie unieszkodliwiła monitoring i przebiła się do banku danych. Zanim wtargnęła na teren zastosowała starożytny niewykrywalny pył droidów, którego rozpylenie w powietrzu rozproszyło pracę pilnujących matrycy mikroskopijnych droidów. Następnie przedarła się przez siatkę promieni wykrywających ruch i dobiła się do poszukiwanej matrycy. Odczepiła ją od systemu i zabrała ze sobą w drogę powrotną. Przechodząc pod promieniami, naruszyła jednak jeden z nich. Odpalony został system obronny, który wywołał liczne wybuchy. Aphra w ucieczce wybiegła z banku danych, lecz w pogoń za nią udał się droid strażniczy. Mimo to udało jej się przebiec pod zamykającym się włazem i przedostać do kolejnego pomieszczenia, gubiąc pościg. Tam jednak czekały na nią kolejne droidy oraz dowodząca stacją Utani Xane, którą kobieta już znała. Aphra poddała się, na co Utani wytknęła jej, że ta była nieodpowiedzialna i nieznośna. Chelli odparła, że nie zdziwił jej fakt, iż ta pracowała akurat tutaj. Xane odpowiedziała to samo w kwestii tego kto odpalił alarm, po czym przypomniała jej, że nie bez powodu poddano matrycę kwarantannie. Aphra stwierdziła, że była to zasługa takich jak ona, którzy chowali piękne rzeczy w muzeach i magazynach. Powiedziała, że matryca powinna być teraz w zbrojowni, na co Utanie stwierdziła, że ta powinna być za to w więzieniu. Przechwyciła matrycę, kiedy nagle w hangarze wylądował myśliwiec TIE. Wyszedł z niego Darth Vader, który zniszczył wszystkie droidy. Xane udała się w ucieczkę, lecz Aphra rzuciła się na nią. W szarpaninie Utani upuściła matrycę, lecz Chelli złapała ją przed upadkiem w przepaść. Wówczas podszedł do nich Vader, który zabił Xane i pomógł Aphrze wstać, mówiąc przy tym, że ta będzie mu potrzebna.[1]

Aktywacja droidów

Aktywacja 0-0-0.

Razem udali się więc na pokład Ark Angela, gdzie kobieta wyznała, że była wielką fanką Mrocznego Lorda i chętnie mu pomoże. Ten wyjaśnił, iż niedawno zniszczył kilka jej reaktywowanych droidów, które go zachwyciły. Aphra zapytała, jak ten ją znalazł, lecz wkrótce domyśliła się, że lepiej dla niej aby nie wiedziała. Wyjaśniła, że matryca którą zdobyła zawierała protokół Triple Zero, lecz miała kilka błędów i zakłóceń, co powodowało, iż droid zyskiwał skłonności do torturowania istot żywych. Stwierdziła jednak, że nie było to dla niej istotne, a liczyło się przede wszystkim to, iż znał on obce języki. Zapewniła, że po kilku godzinach prac nad odblokowaniem kodu blokującego matrycę będzie mogła mu pomóc, lecz Vader nie mając ochoty czekać, podszedł do komputera i odblokował ją. Aphra nie dowierzała, jak temu udało się to zrobić, lecz Mroczny Lord Sithów nie był skory do rozmów. Chelli wzięła się więc do instalowania matrycy w gotowym droidzie. Ten po odpaleniu przywitał się i przedstawił swoje specjalizację. Aphra wgrała modyfikacje, która nakazywała mu zwracanie się do wszystkich na "pan" oraz rozpoznawała ich jako Aphrę i Vadera. 0-0-0 przywitał się z nią, lecz ostrzegł, że podawanie mu ręki mogłoby wywołać śmiertelny impuls. Archeolog poleciła mu więc, aby obudził swojego nowego towarzysza, BT-1. Ten słysząc jej słowa zdziwił się, że ta zajmowała się zwykłym astromechem. Aphra wyjaśniła, że BT-1 był w rzeczywistości droidem zabójcą, który tylko podaje się za astromecha. Powiedziała, że ten zabił swojego czasu wszystkich pracowników Inicjatywy Tarkina, a ona sama znalazła go w próżni, po czym zabrała i zmodyfikowała, lecz nie mogła go obudzić, ponieważ jego rdzeniowa tożsamość posługiwała się testowym językiem bazy, który zniknął razem z nią. 0-0-0 przyznał, że on także został stworzony z rozkazu Tarkina i znał język testowy. Rozkazał w nim BT-1 obudzenie się, co spowodowało jego aktywację. Blastomech po przebudzeniu aktywował natychmiastowo swoje działa, lecz Triple Zero zasłonił właścicieli i zakazał mu strzelania, mówiąc że nie mógł zabić swoich panów. Aphra zdenerwowała się sytuacją i usiadła przy ścianie. Zaczęła mówić o swojej pracy i o stresującej ją sytuacji. Zapytała Vadera czego chciał, na co ten odpowiedział, że potrzebował swoich własnych zasobów militarnych. Aphra ucieszyła się tym faktem, gdyż zrozumiała, że praca dla Vadera była tym, czego ta przez całe życie szukała. Zgodziła się oddać droidy w jego panowanie i zapytała, czego ten jeszcze potrzebował. Mroczny Lord Sithów wyjaśnił, że będzie mu potrzebna armia lojalnych żołnierzy. Aphra zrozumiała go i zaproponowała odbicie fabryki droidów na Geonosis, która kontrolowana była przez tubylców. Vader zgodził się na propozycję archeolog i wkrótce udali się na powierzchnię planety.[1]

Misja na Geonosis

Vader chroni Aphrę przed odłamkami skalnymi.

Po wylądowaniu na Geonosis opuścili statek i zaczęli przyglądać się zwłokom pozostałym po sterylizacji. Aphra przyznała, że Droid Gotra chciało, aby ta uwolniła tutejszą królową, lecz zawsze mogą przywłaszczyć sobie jej osobę. Stwierdziła, że powinien być tutaj generalny spokój po tym, jak Imperium pozbyło się większości mieszkańców. Zaczęła zastanawiać się jakiej broni użyło Imperium, lecz przerwała rozważania i wysłała BT-1 i 0-0-0 do jaskini prowadzącej w kierunku podziemi. Triple Zero ucieszył się, że ta powierzyła im owe zadanie i razem ze swoim towarzyszem wszedł do wnętrza przejścia. Aphra zapytała Vadera, czy ten był kiedyś na Geonosis, na co ten rozkazał jej zaprzestanie ciągłych pytań. Chelli wyjaśniła, że była archeologiem, więc to normalne że dopytywała, a on powinien się po niej tego spodziewać. Sith odpowiedział, że jedyne czego się od niej spodziewał, to lojalności i milczenia. Zapytał, czy droidy będą potrafiły wyznaczyć trasę samodzielnie, na co Aphra odpowiedziała, że Triple Zero i BT-1 sobie poradzą. Vader odparł, że nie przejmuje się nimi, lecz przyszłą armią. Wkrótce weszli do jaskini za droidami, idąc ich śladem. Po drodze minęli podpalonych przez nich Geonosjan, którzy w znacznej części byli zmechanizowani. Chelli zrozumiała, że informacje od Gorty były prawdziwe, a królowa za wszelką cenę starała się o przedłużenie gatunku, traktując powstałe cyborgi jak normalnych poddanych. Wkrótce dotarli do zapadni, pod którą znajdowała się królowa, która także stała się cyborgiem, który stworzył fabrykę jaj z zabójczymi droidami, aby zachować rodność gatunku. Vader zeskoczył w dół i odciął ją od mechanicznych części, po czym pchnął Mocą w ścianę. Planował zabić ją mieczem świetlnym, lecz ta wezwała do obrony swoje dzieci. Te okrążyły Sitha, na co ten dał znak BT-1, który odpalił działa i wystrzelał armię królowej. Aphra starała się w tym czasie umieścić lokalizator na dachu konstrukcji, lecz przez uszkodzone dysze stało się to dla niej niemożliwe. Zeskoczyła na dół i powiedziała Vaderowi o problemie, na co ten użył Mocy, aby pchnąć urządzenie w górę. Następnie skontaktowała się z systemem Ark Angela, nakazując mu otwarcie ognia zaporowego w kierunku lokalizatora. Spowodowało to dziurę w suficie, przez którą wystrzeliły linki podstawionego wcześniej statku Vadera, który następnie zabrał ich z powierzchni na wyrwanym fragmencie podłoża. Aphra zastanawiała się, czy ten zdoła unieść tak spory ciężar, lecz Mroczny Lord Sithów zapewnił ją, że jego statek posiadał modyfikacje, dzięki czemu zdołał unieść większe ciężary niż się to wydawało. Statek zabrał ich z planety i wciągnął na pokład, po czym podczepił się do Ark Angela.[3]

Armia Vadera

Rozmowa Vader z Cylo.

Na pokładzie Aphra zajęła się naprawianiem przechwyconym od królowej sprzętem do produkcji droidów. Po jakimś czasie udało im się stworzyć pierwszego droida zabójcę. 0-0-0 uznał go jednak za niedoskonałego, przy którym można by wprowadzić kilka modyfikacji. Zabrał go od maszyny, aby poprawić jego wady, po czym Vader zapytał Aphrę, co ten miał zamiar zrobić. Archeolog wyjaśniła, iż droid posiadał dość niekonwencjonalne teorie w temacie samoulepszania się droidów, lecz za kilka godzin będzie mógł rozpocząć produkcję masową swoich droidów. Po chwili Aphra zapytała, czy ten miał zamiar zabić ją od razu, czy zrobi to później. Wyjaśniła, że nie była głupia, a skoro ten posiadał już swoją fabrykę droidów, nie będzie jej potrzebował, a o tym, że jej chwile były policzone, zdawała sobie sprawę od początku. Poprosiła o zabicie jej mieczem świetlnym w szyję bez wcześniejszego ostrzegania, przy czym nie chciałaby aby wyrzucono jej zwłoki w kosmos, ponieważ zawsze śniło jej się to w koszmarach. Dodała, że mimo wszystko wolałaby nie umierać, lecz cieszy się, iż była przydatna i ukształtowała w pewien sposób bieg historii. Vader spojrzał na nią i odpowiedział, że ta dowiodła swojej przydatności i na razie nie musiała się niczego obawiać, lecz jeśli będzie próbowała go szantażować, wówczas pokrzyżuje jej plany i zabije. Aphra wyjaśniła, iż będzie mógł jej zaufać, lecz nie powinien, ponieważ ta była za dużo gadającym ryzykiem. Przypomniała, że w razie czego prosiłaby o miecz świetlny, kiedy nagle przerwał im 0-0-0, który otrzymał wiadomość od łowcy nagród. Vader zapytał, czy był nim Boba Fett, lecz droid zaprzeczył, mówiąc że mowa była o niejakim Czarnym Krrsantanie, który twierdzi, że dostarczył coś ważnego. Razem poszli na spotkanie z Krrsantanem, gdzie okazało się, że ten zgodnie ze zleceniem od Mrocznego Lorda Sithów złapał i przyprowadził pewnego człowieka. Łowca zameldował, że ten zauważył go kiedy śledził jego nielegalny transport organów obcych ras. Aphra skomentowała, że było to ohydne, podczas gdy Vader stwierdził, iż musieli wyciągnąć od niego wszystko co się da. Złapany zarzekł się, że nic nie powie, na co Sith odpowiedział, iż mógłby go do tego zmusić w każdej chwili, ale miał od tego specjalistę. Wyszli z pomieszczenia, zostawiając go z 0-0-0.[3]

Atak na bazę Cylo

Aphra nawiguje Vadera po bazie Cylo.

Wkrótce okazało się, że złapany człowiek na imię miał Cylo. W czasie tortur podał koordynaty swojej bazy. Aphra zgodnie z rozkazem Vadera chwyciła za stery i pokierowała statek w kierunku wyznaczonego celu. Wkrótce dotarli do gromady gigantycznych zmechanizowanych bestii, na których grzbietach umieszczone były kompleksy budynków. Vader wydał wygnał do rozpoczęcia misji, zgodnie z którym Chelli wystrzeliła w kierunku jednego z potworów ładunek jonowy. Sith przygotował swoje nowo wyprodukowane droidy do ataku, lecz przed wyjściem Aphra przyznała mu, że była to najlepsza misja, w której brała udział. Wkrótce ładunek trafił w cel i dezaktywował w nim zasilanie. Archeolog wylądowała statkiem na jednym z lądowisk i umożliwiła Vaderowi wyprowadzenie swojego plutonu z pokładu. Sith Przebił się mieczem przez jedna ze ścian, co wyrzuciło kilku pracowników w próżnię. Aphrę widząc to przeszły ciarki i przypomniała sobie swoje koszmary. Po chwili oddział Vadera wtargnął do wnętrza konstrukcji i rozdzielił się do poszczególnych elementów kompleksów. BT-1 wyciągnął z komputerów pokładowych plany i przesłał je Aphrze, która poinformowała Vadera o tym, że w kompleksie były dwa punkty, które mogły stanowić opór, czyli koszary i dojo. Darth Vader pokierował więc pierwszym plutonem do koszarów i wysłał drugi do dojo. Po jakimś czasie zaciekawiona Chelli zapytała Sitha o poziom oporu w koszarach, na co ten odpowiedział, że nie był on aż tak znaczący. Wkrótce Aphra straciła łączność z drugim oddziałem. Vader zdecydował się więc udać do celu. Przez dłuższy czas się nie odzywał, więc Aphra szykowała się już do wejścia na teren za nim. W międzyczasie otrzymała zgłoszenie od drugiego wynajętego przez Mrocznego Lorda łowcy. Powiedział, że schwytał chłopaka i chciał złożyć meldunek. Niedługo Vader wrócił na pokład i uciszył ją, kiedy zapytała co się stało w bazie. Rozkazał natychmiastowy odlot i ostrzegł Aphrę, aby nie próbowała go podpuszczać. Archeolog powiedziała, że zgłosił się drugi łowca i powtórzyła jego meldunek. Darth Vader spotkał się więc z nim, lecz dokonał tego bez dalszego towarzystwa Aphry i jej droidów.[4]

Poszukiwania na Tatooine

Aphra, Darth Vader i droidy w poszukiwaniu śladów pilota rebeliantów.

Niedługo później razem z Aphrą i Triple Zero oraz BT-1 udali się na Tatooine, gdzie Vader zabrał ją na opuszczoną farmę wilgoci. Po dotarciu do celu archeolog dopytała, czego właściwie szukali, skoro miejsce zostało opuszczone wiele tygodni temu. Sith wyjaśnił, że w miejscu tym mieszkał kiedyś chłopak, który odpowiadał za zniszczenie Gwiazdy Śmierci, a opuścił farmę po tym, jak zabito jego rodzinę. Powiedział, iż szukali jakichkolwiek śladów po nim. Aphra zrozumiała, że chodziło o sprawy związane z Mocą. Zwróciła uwagę na osmalone ślady blasterów, na co 0-0-0 stwierdził, że starcie do którego tu doszło, musiało być straszne. Chelli zauważyła, że gdyby chłopak został na miejscu podczas ataku Imperium, Gwiazda nie zostałaby zniszczona, lecz gdyby jego rodzina nie została zabita, możliwe, iż nigdy nie odleciałby z planety, ale zemsta była olbrzymią motywacją do działania. Vader zgodził się z nią i uznał, że powinni iść szukać dalej gdzie indziej. Dotarli do budynku, gdzie rzekomo Fett walczył z chłopakiem. Darth Vader polecił Aphrze czekać na sygnał od niego i zostać przed wejściem. Wkrótce wyszedł, na co Chelli zapytała, gdzie konkretnie miała podłożyć umówioną wcześniej bombę czystki molekularnej. Vader wskazał miejsce, po czym razem oddalili się od budynku i aktywowali ładunek. Po wybuchu Aphra podała, że czystka powiodła się, co oznaczało brak jakichkolwiek śladów obecności kogokolwiek. Po wszystkim zapytała, jakie będą dalsze plany, na co Vader oświadczył, iż będzie musiał zająć się swoimi sprawami, a po wszystkim będzie miał dla niej kolejne zadanie. Wrócili na pokład statku i odlecieli z Tatooine.[5]

Atak nad Anthan Prime

Wkrótce z Aphrą zgodnie z obietnicą skontaktował się Vader. Powiedział jej, że niedawno Imperium zdobyło Dumę Son-tuul i skonfiskowało ich kredyty, a jej zadaniem będzie przejęcie ich ze statku, który transportować miał je z planety. Aphra udała się więc na Son-tuul, gdzie w jednej z kantyn umówiła się z IG-90, Bosskiem, Beeboxem oraz poznanym wcześniej Krrsantanem. Kiedy przybyła do umówionego stolika, wyjaśniał zebranym, że niedawno Imperium wykończyło Dumę Son-tuul i zabrało cały ich majątek, który zaczął podróż z planety. IG-90 stwierdził, że już o tym wiedzieli, na co Chelli wyjaśnił, iż ona wiedziała znacznie więcej, zwłaszcza o tym jak miejsce będzie miał transport, jak dostać się na pokład oraz jak uciec z miejsca rabunku. Wyjaśniła im plany ataku[5], które polegały w skrócie na wtargnięciu na pokład statku i zabezpieczeniu okolic sejfu, aby dać Krrsantanowi szansę na wysadzenie wskazanej asteroidy i użycie jej kawałka do zniszczenia statku i sejfu, z którego pieniądze powinny wylecieć w przestrzeń kosmiczną, a zgarnąć je miał BT-1 czekający na kadłubie statku. W sekrecie umówiła się z Krrsantanem, aby Beetee zgarnął tylko część kredytów, podczas gdy on miał poprzez wystrzeloną machinę przyciągnąć magnetycznie resztę i spotkać się z nią na Anthan 13, gdzie podzielić mieli sekretnie łup.[6]

Przygotowania do rabunku.

Po wszystkim razem zebrali się na statku i przygotowali do ataku. Aphra zameldował, że ruszą kiedy ci wlecą w pas asteroid, licząc, że ktoś zapyta o jaki pas chodziło, ponieważ na miejscu żadnego wóczas nie było. Po chwili ciszy poprosiła jednoznacznie, aby ktoś dopytał o jaki pas jej chodziło. 0-0-0 wykonał jej prośbę i zadał pytanie, na co Aphra odpaliła umieszczony wcześniej ładunek wybuchowy na jednej z asteroid, co spowodowało jej rozprysk na kilka znacznie mniejszych części. Te zaczęły lecieć w stronę statku i spowodowały w nim znaczne uszkodzenia. Aphra w tym czasie strzeliła w pojazd torpedą jonową i wyjaśniła, że ci uznają to za skutek uboczny kolizji ze skałami. Ubrali stroje przeznaczone do bezpiecznego przebywania w przestrzeni kosmicznej i wyszli na dach pokładu po czym przeszli na kadłub statku imperialnych, gdzie Beebox zabrał się za rozcinanie poszycia, tłumacząc w tym czasie, że na ogół nie podejmował się tego typu prac. Aphra zapewniła go, iż po całej akcji będzie mógł wybudować sobie dom z kredytów, nawet gdyby był wzrostu Wookiee'ego. Po chwili weszli na pokład i odnaleźli drogę na skarbiec. Chelli pokazała Beeboksowi drzwi prowadzące do kwater załogi i nakazała mu, aby kontrolował ich zamknięcie. Ten odpowiedział, że jeżeli jeszcze raz usłyszy od niej rozkaz, zastrzeli ją, ponieważ sam doskonale wiedział co miał robić. Otworzyli planowane przejście, kiedy nagle zaatakowały ich imperialne sondy. Bossk zdziwił się, że Imperium dalej używało droidów do takiego typu zadań, co IG uznał za obraźliwe. Trandoshanin odparł, że on był zdecydowanie lepszy od przeciętnych droidów, więc nie można było go do nich porównywać. Aphra odpowiedziała, że imperialny bali się otaczać takie drogie ładunku żywimy istotami, więc stosowali sondy. Wyrzuciła zza osłony niewielki granat, który ogłuszył droidy. Łowcy wyszli zza rogu i zniszczyli przeciwników. Chelli ostrzegła, iż w przypadku w którym załoga statku zorientowałaby się o ich obecności, musieliby wysadzić cały pojazd. Dała Triple Zero rozkaz przekazania Krrsantanowi wezwania do ataku, po czym Wookiee zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podczepił linką większy fragment asteroidy i nakierował go na część z sejfem z kredytami. Głaz przedzielił statek na dwie część, a pieniądze wyleciały w przestrzeń kosmiczną. BT-1 umieszczony uprzednio na górze kadłuba wytworzył silne pole magnetyczne, które przyciągnęło latające w próżni kredyty. Załoga zebrała się na pokładzie swojego statku, gdzie jak się okazało, łup był o wiele mniejszy niż się tego spodziewali. Aphra powiedziała, że w obliczenia musiały wkraść się nieprzewidziane zmienne, lecz suma była i tak wystarczająco spora aby się na niej znacznie wzbogacili. IG stwierdził, iż ich zarobek miał być jeszcze większy, na co Chelli przypomniała mu, że przed chwilą obrabowali Imperium, które nawet nie wiedziało o ich ataku. Beebox zasugerował podzielenie kwoty na poszczególne dole. Aphra uprzedziła, że odejmie najpierw poniesione z jej portfela pieniądze wydane na sprzęt, co zbulwersowały łowców, którzy zagrozili jej swoimi blasterami. Archeolog nie mając wyjścia zgodziła się więc odliczyć koszty ze swojego zarobku. Po podziale kwoty każdy chwycił za swoją skrzynię z zarobkiem i udał się do wyjścia. Aphra stwierdziła, iż nie nadawali się oni do gry zespołowej. Ci ostrzegli ją, że lepiej dla niej, aby nie wpadła na żaden pomysł o oszukaniu ich. Ta zapytała, czy byliby chętni na powtórzenie akcji na przyszłość, ponieważ jej zleceniodawca będzie miał kolejne zadanie, na co Beebox ostrzegł, że będzie musiała zapłacić im z góry.[6]

Spotkanie na Anthan 13

Aphra pokazuje Vaderowi zdobyty łup.

Następnie łowcy opuścili pokład, po czym Aphra udała się na Anthan 13, gdzie czekał na nią Krrsantan. Wookiee dostarczył jej zgromadzone zgodnie z planem kredyty i rozsypał je w jaskini. Kobieta widząc go zapewniła, że pomoże mu kiedyś z jego problemem. Krrsantan odparł, że miał nadzieję, iż jego nie spróbowała oszukać. Chelli zapewniła, że o ile oszukanie trójki łowców nagród dało się zrobić, to zrobienie tego w stosunku do czwórki byłoby szaleństwem. Wookiee odszedł, po czym zza rogu wyszedł Vader. Archeolog wyjaśniła mu, że obiecała Krrsantanowi odnalezienie ludzi, którzy go pocięli. Zapytała, czy mogła liczyć na pomoc z jego strony, lecz Sith nie dał jej jednoznacznej odpowiedzi. Chelli zauważyła, że udało im się wejść w posiadanie fabryki droidów oraz zapasu kredytów, za co powinno należeć jej się trochę wolnego. Vader powiedział jednak, że potrzebował informacji o pewnej osobie, na co ta zapytała, czy chodziło o chłopaka, który wysadził Gwiazdę Śmierci. Mroczny Lord Sithów odpowiedział, że na niego także przyjdzie kolej, ale na razie zadanie było inne. Przekazał jej dysk z danymi i nakazał jej skontaktowanie się z nim w przeciągu miesiąca i przekazanie efektów prac, albo to on skontaktuje się z nią, co z pewnością by jej nie ucieszyło, po czym odszedł. 0-0-0 stwierdził, że przez fakt, iż IG-90 otrzymał swoją dolę, ten zaczął traktować swoje ciągłe ubóstwo osobliwie. Chelli stwierdziła, że ten traktował przecież swoją pracę jako przyjemność, lecz droid odpowiedział, iż nie widział nic przyjemnego w siedzeniu w jednym z pomieszczeń razem z humanoidem i ostrym narzędziem. Archeolog zapewniła go, że była to tylko kwestia czasu, a ten musiał uzbroić się w cierpliwość.[6]

Spotkanie z Jedynym Anthanem

Aphra płaci Jedynemu Ante za informacje.

Wkrótce na pokładzie Ark Angela udali się na umówione wcześniej spotkanie z Jedynym Ante, znajomym, który mógł pomóc jej w uzyskaniu szukanych informacji. Po przybyciu na pobliską stację zgłosili jej pracownikom chęć lądowania. Ci widząc jej statek uznali, że najpewniej kierowali się do wejścia dla handlarzy. Triple Zero uznał ich zachowanie za niekulturalne i zasugerował Aphrze zabicie ich, lecz ta nie zgodziła się, mówiąc, iż nie mogli wywołać zamętu. Po wylądowaniu uwagę 0-0-0 zwróciły holoszachy. Odparł, że minęło sporo czasu od kiedy ostatnio w nie grał, na co BT-1 zapytał, czy ten miał na myśli czas, kiedy był dezaktywowany, co Triple Zero potwierdził. Aphra zapytała, czy ten umiał w nią grać. Droid odparł, że dużą część pamięci protokolarnych kasowało się aby zrobić miejsce na pierwszorzędne oprogramowanie, zgodnie z czym nie powinien być w tej kwestii najgorszy, a uwielbiał te grę. Przyznał jednak, że nie znosił przegrywać. Aphra w tym czasie dostrzegła Ante i powitała go. Ten zwrócił jej uwagę, żeby zwracała się do niego "Jedyny Ante", po czym zapytał, czego ta poszukiwała, uprzedzając o swoim szerokim zakresie informacji. Archeolog powiedziała, że musiał powiedzieć jej wszystko o Comodeksie Tahnie. Dała mu dysk z danymi, na co ten rozszyfrował go i przekazał jej, że Tahn był urzędnikiem wojskowym z czasów Republiki Galaktycznej, po czym odszedł ze służby i zajął się interesami rodzinnymi, a aktualnie przebywał na emeryturze od ponad 20 lat. Aphra potwierdziła, że chodziło o niego i poprosiła o wszystko co ten był w stanie się o nim dowiedzieć. Ante zauważył, iż wydała ona dużą sumę za informację, które pozyskać mogła bezproblemowo z oficjalnych akt, na co ta stwierdziła, że on działał od nich szybciej. Jedyny Ante odpowiedział, że świetnie robiło się z nią interesy. Zgarnął pieniądze i przekazał jej informację. Poinformował ją, iż ten przygotował ciało Padmé Amidali do pogrzebu i przekazał jej namiary jego rezydencji na Naboo, po czym ta wróciła do swoich droidów. Te stwierdziły, że Commodex mógł być osobą, która nie zainteresowałaby wystarczająco Vadera. Aphra częściowo się z nimi zgodziła i powiedziała, iż ten prowadził nudną karierę rodzinną, w której prowadził zakład pogrzebowy na Naboo, gdzie teraz planowali się udać.[7]

Misja na Naboo

Aphra rozmawia z Commodexem.

Wkrótce razem z niewielkim wyprodukowanym plutonem droidów Aphra udała się na Naboo, celem odnalezienia Tahna. Ze statku otworzyli ogień do jego willi, co unieszkodliwiło systemy obronne. Następnie razem z odziałem Chelli opuściła pokład w pobliżu posesji Commodeksa i rozkazała im zniszczyć droidy Tahna i złapać go żywego. Pozwoliła droidom działać, po czym sama dołączyła do nich aby przekonać się o tym, jakie efekty przyniosły ich działania. Na balkonie znalazła rannego w rękę Commodeksa. Przypomniała BT-1, że miał nie ranić celu, na co 0-0-0 zwrócił uwagę na fakt, iż ta rozkazała jedynie, aby cel był żywy, a Beetee często stosował szerszą perspektywę, która polegała głównie na strzelaniu do ludzi. Aphra kazała BT odszukać i opróżnić sejf, aby wszystko wyglądało na napad rabunkowy. Commodex zrozumiał, że ta miała zamiar zabić go bez względu na to co zrobi i ironicznie uznał jej zachowanie za motywujące. Aphra powiedziała, iż ten nie miał w tej kwestii nic do powiedzenia, na co mężczyzna słysząc swoje imię postanowił udawać, że nazywał się inaczej i ta musiała go pomylić. Chelli spojrzała jednak na tabliczkę na jego ścianie, na której znajdowały się kierowane pod jego nazwisko podziękowała za służbę dla Naboo. Powiedziała, że wiedziała kim ten był i słyszała o jego zasługach podczas przygotowywania ciała Padmé Amidali do pogrzebu 19 lat temu, a teraz potrzebowali jego wspomnień na ten temat. Ten nie był chętny do wykonania ich poleceń i zapewnił, że nie zdradzi tak dobrej królowej, której służył przez wiele lat. Aphra stwierdziła, iż ona wolałaby osobiście mieć za dowódcę osobę silną niż dobrą, na co Commodex przypomniał jej powiedzenie "cel uświęca środki" i dodał, że łatwiej powiedzieć cokolwiek, kiedy to samemu było się środkiem. Aphra wyśmiała go i powiedziała, że podczas kiedy ten bawił się w dworzanina, ona starała się dorastać w czasach wojny, podczas gdy jej matka udawała, że jej nie było. Opowiedziała mu o tym, jak napadli ich złodzieje a ona musiała bronić rodziny i o tym jak układał się związek jej rodziców. Tahn uznał to za przykre, na co ta stwierdziła, że panowała wtedy wojna, więc każdy miał z niej pewne historie, które można by opowiedzieć. Wyjaśniła, że jeśli nie było się silną królową, to dobroć nic nie znaczyła, na co Commodex odparł, iż Amidala była i dobra i silna. Aphra odpowiedziała, że nie była jednak dość silna, po czy poprosiła 0-0-0 o przesłuchanie złapanego. Chelli zaczęła oglądać budynek i stare holozdjęcia rodzinne Tahna, kiedy po chwili wrócił do niej Triple Zero, który stwierdził, że mężczyzna stał się bardziej skory do rozmów. Aphra wróciła do przesłuchiwanego i zapytała go, czy to prawda, że Amidala przed śmiercią urodziła chłopca którego Jedi zabrali i ukryli. Commodex potwierdził jej informację i przyznał się, że nic więcej nie wiedział, prosząc swoją byłą królową o wybaczenie. Aphra odeszła i rozkazała Triple Zero wykończenie złapanego, na co ten poraził go prądem. Po wszystkim spalili jego willę. Triple Zero odparł, że mogli wyciągnąć od Commodeksa znacznie więcej, na co Aphra odpowiedziała, iż przyszli tu celem pozyskania potrzebnych informacji a nie znęcania się i bycia sadystami. 0-0-0 poprosił, aby mówiła tylko za siebie. Chelli zrozumiała, że Tahn potwierdził istnienie prawowitego dziedzica tronu Naboo, co powinno ucieszyć Vadera. Zabrali się na statek i odlecieli.[8]

Powrót nad Anthan Prime

Jedyny Ante prezentuje kwotę za kolejne informacje.

Jakiś czas później Aphra powróciła do jaskini na Anthan Prime, gdzie spotkała się z Vaderem i złożyła mu meldunek z przesłuchań Commodeksa. Potwierdziła, że jego źródła się nie myliły, na co ten zapytał, czy udało jej się odkryć coś jeszcze. Chelli zameldowała, że nie dowiedziała się nic istotnego, poza tym, iż Tahn na prawdę kochał swoją królową i musiała być ona kimś niezwykłym. Po chwili niezręcznej ciszy zapytała o dalsze rozkazy. Sith powiedział, że zadanie odnalezienia chłopaka odpowiedzialnego za zniszczenia Gwiazdy Śmierci otrzymał równolegle inny agent Imperium, a nie mogli doprowadzić, aby znalazł go pierwszy. Aphra odparła, że Jedyny Ante uznał, iż wiedział wszystko, co oznaczało, że jeżeli Imperium złapało trop, to Ante powinien wiedzieć w temacie więcej od nich. Darth Vader polecił jej spotkanie się z nim i zapłacenie potrzebnej sumy. Aphra zapytała, czy były jeszcze jakieś kłopoty do załatwienia, na co Mroczny Lord Sithów powiedział, iż otrzymał nowego pomocnika, który wydawał się pełen zapału, lecz nic nie podejrzewał w kwestii ich współpracy. Aphra odeszła i udała się do Iglicy, gdzie ponownie miała spotkać się z Jedynym Ante. Odnalazła go w jego apartamencie i oglądając przez okna powstałą burzę, zapytała go, czy nie bał się mięć bazę w tak specyficznym miejscu. Ante odparł, że te na ogół przyciągały turystów, a same w sobie nie były groźne, aż ktoś nie wpadłby na pomysł, aby w jedną z nich wlecieć. Stwierdził, iż było to trochę jak posiadać lokalizację pasów asteroid, z tym że burze były od nich bardziej widowiskowe. Aphra zapytała, czy dałoby się w nich nawigować, na co mężczyzna odpowiedział, że o ile było to wykonalne, to niezbyt pewne. Przyznał, że był osobą, która lubiła tylko pewne rzeczy, na co Aphra odpowiedziała, iż ona w rzeczy pewne nie wierzyła. Wtrącili się 0-0-0 i BT-1, którzy stwierdzili, że oni za to lubili holoszachy. Chelli dała im więc kilka kredytów i poleciła, aby poszli się zabawić, gdyż dalej dadzą sobie radę bez nich. Udali się do apartamentu Ante, gdzie archeolog wyjaśniła, iż poszukiwała Luke'a Skywalkera, chłopaka odpowiedzialnego za zniszczenie Gwiazdy Śmierci. Jedyny przyznał, że wiedzał o kim mowa i popyt na informacje jego dotyczące był większy ostatnim czasem, a ona nie była jedyną, która go poszukiwała. Przedstawił jej swoją kwotę, na co kobieta zapytała, ilu osobom sprzedał już te informację. Ante przyznał, że jeszcze nikomu, dlatego cena została tak podwyższona. Aphra zapytała, czy mogła mu zaufać, na co mężczyzna odparł, iż za równo on jak i inni gangsterzy nie pracowali z dobrego serca, a jedynie dla zarobków, lecz podczas gdy większości brakowało samokontroli, on potrafił ją zachować. Wyjaśnił, że na dłuższą metę większe zyski przychodziły ze współpracy z zaufanymi klientami, a ktoś kiedyś będzie musiał zapłacić mu proponowaną cenę za daną informację. Aphra powiedziała, iż chętnie zostanie tą osobą, po czym zapłaciła mu umówioną kwotę. Jedyny Ante zdziwił się, że ta odważyła się na przyniesienie tak dużej kwoty jedynie pod obstawa dójki droidów. Przyznał, iż miał swoje osobiste podejrzenia co do kwoty, którą zabrano ze skarbców Dumy Son-tuul. Aphra przerwała jego rozmyślania i zapytała, czy ten mógłby powiedzieć jej w końcu gdzie ukrywał się Skywalker i pozwolić jej odejść. Ante przeszedł więc do rzeczy i powiedział, że chłopak przebywał na Vrogas Vas. Aphra podziękowała, kiedy nagle w bazie włączył się alarm informujący o przybyciu Imperium.[9]

Ucieczka przed Imperium

Vader dusi Aphrę.

Wkrótce w Iglicy doszło do strzelaniny a Aphra zaczęła uciekać, wiedząc, że ci musieli zorientować się o jej ataku na statek imperialny i próbować ją złapać. Zaczął gonić ją oddział szturmowców, lecz tej udało się zbiec do jednego z korytarzy. Skontaktowała się z BT-1 i rozkazała mu zamknąć błyskawicznie pancerne drzwi w korytarzu wejściowym. Ten jednak zamiast aktywować te, które miały oddzielić ją od goniących, zaczął zamykać przejście przed nią. Zdołała jednak przemknąć pod nimi i strzelić w panel, aby uniemożliwić otwarcie przejścia. Rozkazała 0-0-0 uruchomić silniki i powiedziała, że zaraz do nich dobiegnie. Otworzyła kolejne przejście, w którym czekał na nią Vader. Chelli powitała go i powiedziała, iż miała małe problemy, ale da rade uciec. Ten aktywował swój miecz i polecił jej, aby nie walczyła. Zaczął dusić ją Mocą, lecz ta zdołała wydusić z siebie, że wiedziała gdzie ukrywał się Skywalker. Vader puścił ją i rozkazał mówić, na co ta stwierdziła, że przekaże mu szczegóły później. Vader puścił ją więc wolno i zasypał się gruzami, aby udowodnić reszcie imperialnych, że nie dał rady jej złapać. Aphra uciekła na statek i wleciała w centrum burzy, gubiąc pościg w postaci dwójki TIE-ów. Przyznała, że Ante miał rację w kwestii piękna gromadzących się przy stacji burz. Triple Zero odparł, iż musiały przynosić piękną śmierć, po czym zapytał ją o możliwość przyspieszenia statku.[9] Wkrótce udało im się wylecieć z agresywnej burzy, lecz jak się okazało, za chmurami czekały na nią kolejne TIE i krążownik Imperium. Zastawiły zasadzkę, aby uniemożliwić jej ucieczkę. Aphra zmuszona była zawrócić w burzę, co odstraszyło imperialnych, którzy zrezygnowali z pościgu. Archeolog z ulgą stwierdziła, że będzie żyła dalej, na co Triple Zero zgodził się z nią i odszedł w głąb pokładu.

Aphra udała się na Anthan 13, gdzie miała ponownie spotkać się z Vaderem. Na miejscu Triple Zero zakwestionował słuszną decyzję w kwestii przybycia do jaskini i zatajania prze Sithem informacji, który uznać mógł to za szantaż, o czym ostrzegał ją wcześniej, mówiąc jakie będą tego konsekwencje. Zaczął rozmawiać z BT-1 o tym, w jaki sposób ten może spróbować się jej pozbyć. Beetee zasugerował kilka pomysłów, na co Chelli powiedziała im, iż nie pomagali jej swoją rozmową. Nagle przybył Vader, którego niezauważenie wystraszyło Aphrę. Błyskawicznie powiedziała, że Skywalker ukrywał się na Vrogas Vas. Mroczny Lord Sithów przyznał, że dziwił się widząc ją tutaj. Kobieta przyznała, iż gdyby wysłała mu wiadomość i uciekła, ten pewnie ścigałby ją i zabił, a przybywając do jaskiń uznała, że mogła dowieść swojej lojalności. Stwierdziła, że udowodniła mu o swojej przydatności a chciała dalej dla niego pracować, a martwa nic nie zdziała. Darth Vader odpowiedział, że przez ostatnie dni przekonał się jak trzeba docenia talent i miał nadzieję, że nie pożałuje swojej decyzji. Aphra powiedziała, że miała nadzieję, iż kiedyś wyjdą ze swojej relacji typu "tym razem cię nie zabiję", lecz Vader zignorował jej słowa i zapytał, czemu chłopak udał się akurat tam, skoro Vrogas Vas było tylko gigantyczną skałą. Chelli odpowiedziała, że nie wiedziała czemu wybór poleciał w tym kierunku, lecz słyszała o znajdującej się tam opuszczonej świątyni Jedi. Vader stwierdził, że nic takiego tam nie było, a jeśli jej informację były pułapka, da radę znaleźć ją wszędzie. Aphra zrozumiała aluzję i zapytała, czy ten potrzebować będzie jej pomocy, na co Sith odparł, iż poradzi sobie sam.[10]

Bitwa Vadera nad Vrogas Vas

Wkrótce Vader udał się w podaną lokację, podczas gdy Aphra zajmowała się nawigowaniem go z dala od planety. W trakcie jego lotu poinformowała go, że Vrogas Vas było jałowa planeta bez żadnych form życia, lecz posiadającą częste lokalne wyziewy gazów, co oznaczało jedynie tyle, że chłopak musiał znaleźć sobie dobrą kryjówkę. Darth Vader stwierdził, że ten nie zdoła ukryć się ani przed przeznaczeniem, ani przed nim samym. Następnie zapytał o komandora Karbina, który równolegle także zajmował się poszukiwaniem Skywalkera. Archeolog zameldowała mu, że ten nie zbliżył się nawet do celu. Vader uznał, że nim także będą musieli się zająć, lecz najpierw znaleźć musieli chłopaka. Chelli zameldowała, że według informatora, który gotowy był postawić swoje życie, Luke powinien być na Vrogas Vas, na co Vader przypomniał jej, że ten nie miał aktualnie życia, które mógłby na cokolwiek postawić. Aphra zapewniła go więc, iż była gotowa postawić swoje. Wkrótce Sith wyszedł z nadprzestrzeni, po czym nagle powiedział jej, że został zaatakowany przez trzy eskadry X-wingów, które prowadziły ćwiczenia manewrów. Ostrzegł, że jeśli była to jej pułapka, to powinna mieć nadzieję, że ci zabiją go zanim ją odnajdzie. Aphra zaczęła zapewniać go, że nie odważyłaby się go zdradzić, a jeżeli mowa o trzech eskadrach, to powinien jak najszybciej stamtąd uciekać. Vader przekazał jej, iż jej informację nie były fałszywe, ponieważ Skywalker faktycznie musiał być w okolicy, gdyż wyczuwał go w Mocy. Archeolog powiedziała, aby nie myślał o nim i zawracał. Ten odpowiedział jednak, że to nie on będzie się ich obawiał, bo to oni powinni uciekać przed nim. Nagle Aphra utraciła łączność z myśliwcem Vadera. Przechwyciła kilka rebelianckim transmisji, które mówiły o zestrzeleniu jego statku. Aphra zaczęła obawiać się, że ten zginął w bitwie, a sama nie wiedziała, czy lepiej aby faktycznie tak było, czy gdyby ten wrócił i uznał starcie za jej podstęp. Triple Zero zasugerował, aby udali się na powierzchnię i zamordowali wszystkich, których spotkają, co bez względu na sytuację powinno rozwiązać problem. BT-1 zgodził się z jego pomysłem, na co Aphra zdecydowała się udać na powierzchnię. Niesamowicie ucieszyło to droidy, które zaczęły myśleć o masie bólu który zadadzą.[11]

Na ratunek Vaderowi

Aphra ogląda hologramy rebeliantów.

Aphra skontaktowała się z Krrsantanem, prosząc go o pomoc w ratunku dla Sitha. Ten zgodził się, licząc na zapłatę. 0-0-0 ucieszył się, że ta wezwała towarzystwo, lecz doktor zapewniła, że nie będą mogli na nich czekać i zapytała o jakiś obraz ich celów. Triple Zero zaprezentował jej hologram całej załogi rebeliantów i przedstawił kolejno: Luke'a Skywalkera - niszczyciela Gwiazdy Śmierci i ich głównego celu, Leię Ogranę - ocalałej alderaańskiej księżniczki, Hana Solo - przemytnika o wielu wyznaczonych za jego głowę nagrodach i dwa droidy - C-3PO i R2-D2. Zapewnił, że nie okażą im litości, czego Aphra się po nich spodziewała. Zainteresowała ją jednak postać Hana Solo. 0-0-0 zapytał, czy ten stanowił szczególne zagrożenie, na co ta odpowiedziała, iż nie wiedziała, ponieważ nie spotkała go nigdy wcześniej, ale ten nie wyglądał jej raczej na bohatera Rebelii. Odeszła jednak od dalszych rozważań i zdecydowała się na ostateczny lot na powierzchnię. Triple Zero zapytał, czy ta obawiała się, że Vader zdoła uciec rebeliantom przed ich przybyciem i uzna całe zajście za zdradę z jej strony, na co kobieta potwierdziła jego słowa i nakierowała Ark Angela w kierunku Vrogas Vas.[12]

Po wylądowaniu z użyciem elektrolornetki odnalazła Skywalkera w okolicach ruin świątyni. 0-0-0 zasugerował jej, aby zacząć polowanie na niego, a z doświadczenia wiedział, że ludzie to jeden z najlepszych gatunków łownych. Aphra przypomniała mu, że chłopak zniszczył Gwiazdę Śmierci i pokonał w walce Bobę Fetta, więc bez użycia ciężkiej broni mogą zostać pokonani. Wpadła jednak na pewien pomysł. Zdecydowała się przemalować Triple Zero na barwy C-3PO, aby zbliżył się do Luke'a i obezwładnił go.[12] Plan się udał, a kiedy pilot Rebelii padł, pojawił się jego astromech, R2-D2. 0-0-0 uznał jego zachowanie za żałosne i polecił Beetee zajęcie się nim. Blastomech zbliżył się do przeciwnika i zaczął z nim wulgarnie rozmawiać, kiedy nagle R2-D2 wyjął swój paralizator i zaczął nim grozić. BT-1 w odpowiedzi aktywował swoje działa i zaczął ostrzeliwać przeciwnika.[13]

Walka na Vrogas Vas

Aphra panikuje przez osorobale.

W międzyczasie Aphra razem z Triple Zero zabrali ciało Skywalkera i planowali wrócić z nim na pokład. 0-0-0 stwierdził, że chętnie wytoczyłby krew złapanego, lecz Aphra odradziła mu jego pomysł. Nagle usłyszeli głos nakazujący im rzucenie Luke'a i poddanie się. Triple Zero wywęszył zasadzkę a Aphra po rozejrzeniu się dostrzegła na jednej ze skał Hana Solo, który mierzył do niech bronią snajperską. Ten zdziwił się, że kobieta go rozpoznała, na co ta wyjaśniła, iż słyszała o nim dopiero kilka minut temu. Uznała go za niezbyt dobrego przestępcę, ponieważ ten powinien najpierw strzelać a później ostrzegać. Przedstawiła się i zapytała, czy ten o niej także coś słyszał. Solo zaprzeczył, na co Aphra wytłumaczyła mu, że jeśli otworzy do niej ogień i nawet zdoła ją kilka razy trafić, to i tak nic nie zdziała, ponieważ Triple Zero porazi Skywalkera wyładowaniem elektrycznym szybciej niż ten cokolwiek zrobi. 0-0-0 przywitał się, po czym Aphra poleciła Hanowi odłożenie broni. Ten przerwał jej i zapytał, jak jej droid porazi kogokolwiek bez rąk. Aphra zdziwiła się i odpowiedziała, że przecież ten dalej miał obie ręce, kiedy nagle zauważyli stojącego za nimi Wookiee'ego. Triple Zero przypomniał sobie, że nie wspomniał jej o znanym wspólniku Hana, Chewbacce. Ten zerwał się do ataku i oderwał mu prawą rękę, przez co droid upuścił Skywalkera na ziemię. Aphra otworzyła ogień do Solo i stwierdziła, że ten musiał być prawdziwym przemytnikiem, skoro dawał swojemu Wookiee'emu zrobić całą czarną robotę i samemu chował się w tym czasie w skałach. Han odpowiedział, że ta natomiast powinna dalej kraść broń, zamiast porywać jego przyjaciół. Ukryła się pod jedną ze skał i zauważyła, iż nad głową Solo zwisało gniazdo osorobali. Uznała go za niemądrego i strzeliła w nie. Okazało się jednak, że ona sama także stała pod gniazdem, które równocześnie przestrzelił Solo. Na obojga z nich zleciały robale, a oni zaczęli biegać dookoła i panikować, aż w końcu zderzyli się głowami i upadli na ziemię.[13] Straciła przytomność, a obudziła się dopiero w towarzystwie BT-1 i pozbawionego zgodnie z zapowiedzą obu rąk 0-0-0. Wyciągnęła Triple Zero z piachu, na co ten stwierdził, że mogli to lepiej rozegrać. Chelli podziękowała mu za słowa otuchy i odparła, że każdy kredyt wydany na Inicjatywę Tarkina był zagospodarowany dobrze. Zobaczyła, że do jej komlinka przyszła wiadomość o przybyciu Krrsantana. Rozkazała droidom śledzenie Skywalkera i utrzymanie go przy życiu razem ze wszystkimi kończynami na miejscu, po czym nakazała to także Krrsantanowi.[14]

Sama wróciła na Ark Angela, skąd zauważyła, że Luke'a przechwyciły oddziały przybyłego na powierzchnię Karbina, przeciwnika Vadera starającego się o zajęcie jego miejsca w Imperium. Po chwili skontaktowała się z Sithem i zameldowała mu o swojej sytuacji. Ten odpowiedział, że walczył już z Karbinem, na co Aphra zdecydowała się pomóc mu w starciu z nim i zrehabilitować się tym samym za nieumyślne wprowadzenie go w pułapkę. Vader podał jej więc rozkazy, zgodnie z którymi zapędził Karbina na skalny most, w który na jego widok wleciała statkiem Aphra. Konstrukcja runęła, przysypując Kalamarianina pod gruzami. Sama wystrzeliła się awaryjnie z pokładu na swoim fotelu z wbudowaną katapultą. Zapytała Vadera, czy po poświęceniu swojego statku odzyskała jego przychylność, lecz Vader odparł, iż wszystko zależeć będzie od chłopaka. Chelli zdecydowała się więc go schwytać. Odnalazła statek rebeliantów i zauważyła Solo, Chewbaccę, Luke'a i droidy podczas rozmowy o Krrsatnanie, z którym uprzednio walczyli. Podeszła do nich i uznała Solo za osobę spostrzegawczą, lecz nie na tyle aby spostrzec się, że stali właśnie na polu mikromin. Pokazała im trzymany w dłoni spust i kazała rzucić broń. Han odłożył swój blaster i zapytał, czego ta od nich chciała. Kobieta odpowiedziała, iż głównie tego, aby Vader w złości nie wyrzucił ją w próżnię, po czym skontaktowała się z nim i zameldowała o schwytaniu celów. Skywalker zdziwił się, że ta współpracowała z Sithem, na co Solo dodał, że tak na prawdę musiała niczego o nim nie wiedzieć. Archeolog stwierdziła, że było to wystarczająco, a sama mogłaby powiedzieć to samo im. Nagle od tyłu zaszła ją księżniczka Leia Organa, która uderzyła ją w twarz pięścią, po czym kobieta zemdlała. Zabrana została na pokład Millennium Falcon i wywieziona z powierzchni planety.[15]

Aresztowanie

Aphra wydostaje się z kajdanek.

Niedługo później z pokładu Falcona przeniesiono ją na użyczony przez opłaconą łowczynię nagród Sanę Starros, Volt Cobrę, którym przewieziona miała być do rebelianckiego więzienia Słoneczna Plama. Po drodze kobieta zdołała uwolnić się ze swoich kajdanek trzykrotnie, a za czwartym powaliła jednego ze strażników i pochwyciła jego blaster. Zagroziła załodze, że jeśli się ruszą, otworzy do nich ogień, zaczynając od Leii. Księżniczka przyznała jej, iż ta była dobra w wydostawaniu się z kajdanek, lecz ostrzegła o braku możliwości ucieczki z pokładu, jeżeli ta nie posiadała w zanadrzu czegoś więcej niż tylko jednego blastera. Nagle statek wleciał w pobliże więzienia i wszczęto procedurę identyfikacji. Po braku odzewu ze strony pilotującej pokład Sany system obronny otworzył ogień do Cobry. Pokład zatrząsł się, a załoga zaczęła się przewracać. Leia skontaktowała się z mostkiem i zapytała co się działo, na co Aphra odparła, że pewnie pozwoliła Solo pilotować. Wyraziła swoje zdziwienie faktem, iż Vader jeszcze nie wykończył Sojuszu i oddała nietrafiony strzał w stronę Organy. Nagle jednak obezwładniła ją Sana, która porzuciła stery aby pomóc załodze unieruchomić Aphrę. Chelli zemdlała, co wykorzystano aby ponownie założyć jej kajdanki. Po wylądowaniu w placówce więziennej wprowadzono ją do głównego korytarza, gdzie powitał ją dowodzący więzieniem mężczyzna. Poinformował o tym, że byli od zawsze przewrażliwieni na punkcie bezpieczeństwa, o czym miała okazję się przekonać. Dodał, iż w niektórych zakładach więźniowie narzekali na brak światła w ich ciemnych lochach, przy czym u nich ten problem się nie pojawiał, gdyż więzienie leżało wystarczająco blisko słońca, do czego szło przyzwyczaić się po kilku latach. Aphra pewna siebie zapewniła, że nie zostanie tutaj tak długo, na co mężczyzna odparł, iż każdy tak początkowo powtarzał po czym zapytał o jej historię. C-3PO wyjaśnił, że kobieta była niegodziwą archeolog, która specjalizowała się z uzbrojeniu. Kobieta przerwała mu i ostrzegła, że spali ich placówkę doszczętnie, a jeśli ten nie będzie miał na tyle szczęścia aby spłonąć razem z nią, wówczas odwiedzi go Darth Vader. Naczelnik odpowiedział, iż w takiej sytuacji wyszłoby im to na dobre, ponieważ na Vadera także posiadali przygotowaną celę. Kazał strażnikom zaprowadzić ją do celi, co też ci wykonali.[16]

Po chwili została zamknięta w jednym z pomieszczeń. Przybyły do niej Sana i Leia, na których widok ta zapytała ironicznie, za co siedziały i czy chciałby dołączyć do jej gangu. Księżniczka odpowiedziała jej, aby ta poinformowała naczelnika, kiedy stanie się bardziej skora do rozmów, po czym odeszła. Aphra zapytała Sanę, czy według niej powinna bać się światła słonecznego, zważając na fakt jej współpracy z Vaderem. Starros odpowiedziała, iż osobiście była za zabiciem jej, ale ci nie dali się przekonać. Chelli zaproponowała więc, aby ta pomogła jej w wydostaniu się, pamiętając o ich starych czasach, kiedy jeszcze współpracowały. Sana odparła, że ich współpraca nie była nigdy tak wspaniała jak jej się wydawało. Archeolog zapytała więc o jej cenę, na co ta zaproponowała jej, aby zwyczajnie powiedziała rebeliantom to czego chcieli. Aphra zdziwiła się jej słowami i nazwała ją sympatyczką Sojuszu, mówiąc przy tym, że nie dowierzała w dożycie tej chwili. Kobieta odeszła i zapewniła ją, że patrząc na to miejsce, najpewniej i tak nie dożyje. Aphra jeszcze przez chwilę do niej mówiła, lecz kiedy została sama zdecydowała się pójść spać.[16]

Współpraca z Leią i Saną

Aphra podejmuje się walki u boku Sany i Leii.

Po przebudzeniu się stwierdziła, że miała okazję spać w gorszych placówkach. Nagle zobaczyła droida idącego obok jej celi. Zapytała go, kiedy wydawane będą posiłki, lecz po chwili zauważyła, iż ten był w rzeczywistości droidem zbirem. Odwrócił się i zaczął do niej strzelać, na co ta błyskawicznie ukryła się za swoim łóżkiem. Po chwili droid został jednak przestrzelony, a zza jego pleców wyszły dwie osoby. Aphra powiedziała im, aby na przyszłość miały odwagę wykończyć ją same, a nie nasyłać na nią droida, mimo że pewnie sama by tak postąpiła. Dostrzegła jednak, że stały przed nią Sana i Leia. Księżniczka zapewniła, iż gdyby chciała jej śmierci, wówczas by do niej nie przyszły, na co Starros dodała, że w woli ścisłości dla niej jej zabicie byłoby korzystne. Leia kazała jej się cofnąć, po czym przestrzeliła zamek jej celi. Powiedziała, że przyszły aby ją uwolnić, ponieważ zakład przejął szaleńczy morderca, a we trójkę powinny działać razem, aby nie dać się zabić. Podała jej broń i zapytała o jej zdanie, na co ta z chęcią chwyciła za karabin i oznajmiła, iż i tak miała w planach przejąć to miejsce.[17]

Wkrótce Sana dotarła do konsoli, z której chciała wysłać sygnał do floty Sojuszu z wezwaniem o pomoc. Sygnał okazał się być za słaby, więc zajęła się wzmocnieniem go, kiedy nagle zauważył ją kolejny droid zbir. Zaczął dusić kobietę, podczas gdy Aphra zamiast z nim walczyć zdecydowała się przejąć go poprzez przeprogramowanie, aby zyskać sojusznika w dalszej walce. Chelli starała się dobrać do jego oprogramowania, podczas gdy Starros w pewnym momencie oznajmiła, że dłużej już tak nie wytrzyma. Aphra odparła, że sama nie widziała takiego droida w akcji, ale pewnie miał w rękach zamontowane dodatkowe siłowniki, po czym kazała jej nie być dzieckiem i wytrzymać jeszcze chwilę. Leia widząc jednak męczarnie Sany strzeliła w przeciwnika. Powaliło go to na ziemię, przez co Aphra wyskoczyła do niej z pretensjami. Przypomniała, że starała się go przejąć, a już prawie dostała się do jego obwodów. Księżniczka odpowiedziała, iż ten wcześniej zabiłby Sanę. Doktor uznała, że ta za bardzo skupiała się na stronach ujemnych, na co ta rozkazała jej się zachowywać, albo w innym przypadku nie da rady ochronić jej przed tym co czekało na nich dalej. Chelli oburzyła się jej stwierdzeniem i zauważyła, iż ta nie dawała rady aby ochronić samą siebie. Leia zapytała Sanę, czy ta wysłała wiadomość, na co kobieta odpowiedziała, że nie była tego pewna, ponieważ nie zdążyła wzmocnić sygnału wystarczająco, lecz być może ktoś przyjazny przebywał w okolicy i odebrał ich wezwanie. Zasugerowała, że być może dałaby radę naprawić droida, na co Leia rozkazała im odejść od niego, mówiąc, że nie był on ich priorytetem. Aphra stwierdziła, iż ich zadaniem miało być pozostanie przy życiu, a nie przypomniała sobie aby zgadzała się na słuchanie jej rozkazów. Organa odpowiedziała, że ta dalej przebywała w ich więzieniu, więc w każdej chwili mogłaby wrócić do swojej celi. Starros dodała, że w jej oczach dalej powinny wrzucić ją w słońce, na co Aphra stwierdziła, iż równie dobrze mogłyby same w nie wskoczyć, ponieważ bez jej pomocy prędzej czy później byłyby martwe. Sana zaczęła jej grozić, kiedy uciszyła ją Leia. Księżniczka przypomniała, że ich celem było ochronienie więźniów przed zabójcą, co do tej pory poszło im słabo. Poinformowała, iż przejdą do kolejnego bloku, ponieważ wszyscy z tego zostali już zabici. Sana uznała to za absurdalne i zaproponowała przedostanie się do hangaru i opuszczenie placówki, zamiast ratować więźniów. Aphra zaproponowała im udanie się do zbrojowni, lecz Leia dalej stała przy swoim i oznajmiła Aphrze, że nie dałaby jej większej broni, gdyż nawet z tym karabinem w ręku była niebezpieczna. Pokierowała towarzyszki dalej.[18]

Aphra podejmuje się próby przeprogramowania droida.

Nagle z głośników nadany został przekaz od napastnika. Zajmował się on mordowaniem więźniów, których krzyki słychać było w głośnikach. Powiedział, że powinni pozbawić życia tych wszystkich więźniów, ponieważ stał się tym kim Leia go uczyniła, czyli prawowitym żołnierzem Sojuszu, którego potrzebowała galaktyka. We trójkę dobiegły do szybu, z którego jak się okazało, zabójca wyrzucił kilku więźniów w próżnię. Pokierowały się więc do centrum dowodzenia placówką, gdzie przekonały się, że przejścia strzegła dwójka kolejnych droidów zbirów. Sana po chwilowej wymianie ognia uznała ich plan za zły, na co Leia dalej kazała im strzelać. Udało im się rozstrzelać pierwszego z przeciwników, lecz drugi z użyciem działa laserowego trzymał ich na dystans. Aphra wkrótce zauważyła, jak w ich kierunku zaczął iść kolejny droid zbir, lecz nie ich wróg, a ten którego starały się przeprogramować. Podszedł on do przeciwnika, który na jego widok wstrzymał ostrzał, po czym zaatakował go i zaczął siłą otwierać kolejne przejście. Wbiegły do centrum dowodzenia, gdzie Leia kazała przebywającym w pomieszczeniu się nie ruszać. Okazało się jednak, że wszyscy byli obezwładnieni, a C-3PO zdołał powalić jednego z droidów zbirów. Leia poleciła R2-D2 podłączenie się do systemu placówki i przejęcie nad nią kontroli, po czym pomogła 3PO wstać. Aphra dumna ze swojego przeprogramowanego droida stwierdziła ironicznie, że te nie musiały dziękować jej wszystkie na raz. Sana zapewniła, że przyjdzie na to pora i rozkazała jej odsunąć się od droida, aby ta mogła go odstrzelić. Aphra stała dalej na swoim miejscu i powiedziała, iż tej wcale nie chodziło o droida, a jedynie o to co zaszło między nimi dawno temu. Uznała, że ta powinna nauczyć się do tej pory zostawiać swoje zadurzenia za sobą, na co ta odpowiedziała, że ona powinna za to nauczyć się wbijać innym nóż w pierś a nie w plecy, po czym ostatni raz powtórzyła nakaz odsunięcia się. Leia uciszyła je, tłumacząc, iż starała się dojść do tożsamości zabójcy, kiedy nagle w hangarze wylądował Millennium Falcon, z którego pokładu wyszli Han Solo i Luke Skywalker.[18]

Ratunek dla Hana i Luke'a

Sana dusi Aphrę.

Dobiegły do hangaru, gdzie okazało się, że zamachowiec zdążył obezwładnić Luke'a i Hana, przy czym obwiązał ich detonatorami. We trójkę wycelowały w niego i nakazały ich uwolnić, lecz ten z dumą zapewnił, że całe zajście jeszcze się nie skończyło. Powiedział, iż była to dla niej ostatnia szansa aby przyjąć to co ten dla niej zaprezentował. Oznajmił, że chciał aby ta wygrała wojnę z Imperium, a jedynie jej wyborem będzie czy jej przyjaciele staną się ofiarami tego konfliktu. Księżniczka prosiła aby tego nie robił i zaproponowała, aby odłożył broń, po czym będą mogli porozmawiać, lecz zamachowiec zapewnił ją, że nie chciał aby go odkładała, lecz aby użyła go do pokazania mu tego, co powinna mieć do przywództwa w Sojuszu. Nakazał jej zabić Aphrę, która była jej więźniem schwytanym za współpracę z Imperium, w zamian za co obiecał puszczenie jej przyjaciół wolno. Organa zapewniła, że tego nie zrobi, lecz Sana wykorzystała okazję i wycelowała w nią, informując, że nie było to nic osobistego. Aphra odpowiedziała, iż morderstwo, zwłaszcza w jej wykonaniu, zawsze było osobiste, kiedy przerwała im Leia, która przypomniała Starros, że nie były takie. Ta kazała jej mówić za siebie i powiedziała, że jeżeli ona taka nie była, to Sojusz skazany był na porażkę. Księżniczka rozkazała jej odłożenie broni oraz zwracając się do zamachowcy nakazała zaprzestanie swoich gier. Zamachowiec w odpowiedzi zdjął hełm. Leia rozpoznała go jako Eneba Raya, byłego agenta Sojuszu. Powiedziała mu, że po jego nieudanej misji na Coruscant szukali go praktycznie wszędzie, lecz nie udało im się go odnaleźć. Ten jednak nie zmienił swojego zdania i odparł do Leii, że zostało jej jeszcze 5 sekund aby ocalić przyjaciół. Zaczął odliczać, co słysząc księżniczka ostrzegła Sanę, aby ta nawet nie próbowała zabić Aphry. Ta jednak przygotowywała się do ostateczności i powiedziała do archeolog, że w pewien sposób było jej z tego powodu przykro. Ta zdziwiła się, że Starros chciał zabić ją aby uratować Solo. Leia dalej prosiła Eneba aby tego nie robił, lecz ten skończył odliczanie i oznajmił jej, iż właśnie zawiodła swoich przyjaciół. Wyjął detonator, kiedy Leia nagle dała sygnał R2-D2. Astromech odpalił impuls jonowy, który unieszkodliwił detonator Eneba. Równolegle padła również sztuczna grawitacja. Organa uderzyła zamachowca w twarz, podczas gdy brak przyciągania wykorzystała także Sana, która zapewniła ją, że zanim cała konstrukcja wleci w słońce, ta prędzej ją zabije, po czym zaatakowała ją. Chwyciła za gardło przeciwniczki, na co duszona Aphra zaczęła mieć wrażenie, że powinny były w tym czasie walczyć z kim innym. Sana odpowiedziała jej, iż nie chciała z nią walczyć, a jedynie zabić. Nie mając wyjścia Chelli przeprosiła ją za to, że niewłaściwie się z nią obchodziła i zostawiła sprawy w niewłaściwy sposób, lecz Starros nie przestałą jej dusić. Zapewniła ją, że dopiero będzie jej przykro, po czym cisnęła nią w kierunku ściany. Ta w locie trafiła jednak w Eneba, który pokonywał w walce Leię. Sana zbliżyła się do niego i razem z dwójką towarzyszek zaczęła bić. Razem pokonały mężczyznę i uwolniły Luke'a i Hana.[2]

Ewakuacja z więzienia

Wkrótce przywrócono zasilanie więzienia, które mimo tego poddano ewakuacji ze względu na odkrycie go przez zamachowca, który mógł przekazać dane o jego lokalizacji dalej. Zajęto się ciałami zmarłych i przeniesiono więźniów w odpowiednie miejsca. Całe zamieszanie wykorzystała Aphra, która zdecydowała się uciec z placówki. Dotarła do sekcji z kapsułami ratunkowymi, gdzie zauważyła ją Leia Organa. Kazała jej odsunąć się od kapsuł, na co ta przypomniała jej, że uratowała jej dzisiaj życie kilkukrotnie, przy czym więcej wyszłoby przy policzeniu wszystkich chwil, w który jej nie zabiła. Leia odpowiedziała, że ta mimo wszystko była więźniem placówki i nie mogła od tak pozwolić jej odejść. Aphra zaprzeczyła, mówiąc, iż właściwie mogłaby to zrobić, po czym zaproponowała, że będzie zachowywała się lepiej niż dotychczas. Leia wyjaśniła jej, że Vader był bardziej niebezpieczny niż jej się to wydawało, a mimo tego jak bardzo ta była mu przydatna, prędzej czy później się jej pozbędzie. Dodała, że kiedy ten dzień nadejdzie, chciałby aby ta się z nimi skontaktowała. Aphra zdziwiła się jej słowami, na co Leia wytłumaczyła, iż nie mogła pozwolić jej odejść, mimo czego nie było mowy o Sanie. Starros podeszłą ją i wkopnęła do kapsuły, po czym wystrzeliła. Na jej pokładzie ostatecznie Aphra odleciała z więzienia.[2]

Pobyt na Stepach Cosmatanic

Aphra obserwuje atak 0-0-0 i BT-1.

Po odlocie z powierzchni zaczęła ukrywać się na Stepach Cosmatanic na Zewnętrznych Rubieżach, gdzie całymi dniami przebywała w barach tamtejszej osady lub wychodziła na poszukiwania cennych rzeczy. Pewnego razu wróciła ze znalezionym droidem, którego naprawiła. Poprosiła barmana o polanie jej, na co ten przypomniał o jej nieopłaconym rachunku. Ta odpowiedziała, że przyniosła mu naprawionego droida, który chyba powinien wystarczyć na kilka drinków. Ten zauważył, iż kobieta piła wystarczająco aby pokazać, że przed czymś się ukrywała, co potwierdzał tylko fakt jej nieprzedstawienia się. Zapytał, przed czym się ukrywała i zapewnił, że nie mogło być aż tak źle. Wkrótce na zewnątrz rozległy się krzyki, a do pomieszczenia wbiegł podpalony osadnik. Aphra wybiegł z budynku i zobaczyła Triple Zero i BT-1, którzy z użyciem droidów komandosów demolowali osadę. Zapytała ich, co robili, na co 0-0-0 wyjaśnił, iż z rozkazu Vadera pozbywali się potencjalnych świadków, którym ta mogła przekazać sekretne informację. Kobieta odpowiedziała, że złapali ją rebelianci, lecz uciekła i nic nikomu nie wyjawiła. Droid oznajmił, że mimo wszystko lepiej wypełnią zadanie, jeśli się jej pozbędą, dzięki czemu będą mieli pewność. Ta przypomniała im, iż dalej była ich właścicielką, więc powinni słuchać jej rozkazów, po czym wydała im polecenie cofnięcia się. Wskoczyła za ladę baru, gdzie razem z barmanem przygotowywała się do ataku na droidy. Triple Zero wszedł do wnętrza lokalu i powiedział, że dostali rozkazy od innego właściciela, a zanim ich nie wykonają, nie będą mogli przyjąć innych poleceń. Aphra odliczyła do trzech i razem wyskoczyli zza lady. W ogniu strzałów zdała sobie jednak sprawę, iż było to bezcelowe. Ukryła się powrotnie i zapytała o treść rozkazów Vadera. Triple Zero odpowiedział, że ten kazał im zabrać ją na Executora lub unicestwić, na co ta przemyślała sytuację i zdecydowała się poddać. Droid kazał więc wstrzymać ostrzał i zakuł ją w kajdany, po czym w obstawie komandosów zaprowadził ją w kierunku statku. Po drodze przyznał jej, że ta zawsze psuła zabawę, a za równo on jak i BT-1 zawiedli się, iż ta zdecydowała się poddać. Przed wejście na pokład zauważyła Krrsantana, który przywitał się z nią z radością. Zapytała, czy ten dałby się jakoś przekonać aby jej pomóc, lecz Wookiee zaprzeczył. Wniesiono ją na pokład i zabrano z powierzchni.[19]

Na pokładzie Executora

Aphra oddana w ręce szturmowców.

Wkrótce na pokładzie statku dotarli nad Kuat, gdzie wylądowali na pokładzie nowego gwiezdnego niszczyciela, Executora. 0-0-0 stwierdził, że Aphra pożałuje najpewniej swojej kapitulacji, a Vader zapewne pomyślał o każe gorszej niż zwykłą śmierć z blastera. BT-1 dodał, iż na wszelki wypadek będą mogli mu podpowiedzieć, z czym Triple Zero się zgodził. Następnie zapytał Aphrę, czy ta zauważyła, że nie powiedział "pożyjesz i pożałuje", dodając, że starał się nie używać podtekstów, ponieważ strasznie brzmiało to, gdy ktoś nie wyłapywał o co chodziło. Po dotarciu do hangaru wyszli razem z pokładu i w obecności Krrsantana wydali więźniarkę czekającym szturmowcom. 0-0-0 przekazał im rozkazy zamknięcia jej w specjalnej celi i przygotowanie na powrót Vadera. Aphra przed wyniesieniem z pomieszczenia zapytała Triple Zero, czy wedle rozkazów Vadera ci mieli zaprowadzić ją na pokład Executora, co droid potwierdził. Zrozumiała, że rozkaz priorytetowy został właśnie wykonany i wydała im nowy, polegający na wydostaniu jej ze statku.[20] Została zaniesiona do celi, gdzie po chwili zasnęła na skutek wypuszczonego na pokładzie gazu. Obudziła się leżąc na podłodze w towarzystwie 0-0-0 i BT-1. Droidy wyjaśniły, że uratowały ją bez zabijania nikogo, co stanowiło dla nich lekkie rozczarowanie. Aphra zapytała, czy straciła przytomność, na co ci wyjaśnili, że uśpiła ją neurotoksyna rozpylona na pokładzie, która wywołała u niego podziw, lecz podali jej antidotum, a każdy kto go nie otrzymał, dalej leżał nieprzytomny. Beetee przypomniał mu, aby ten dodał, iż gaz nie działał na droidy i kosmitów, na co 0-0-0 odpowiedział, że właśnie miał do tego przejść. Zamiast tego stwierdził, że za czasów Starej Republiki nikt nie padał od tak na ziemię, lecz dzięki temu zyskali możliwość swobodnego dojścia do hangaru, gdzie czekał na nich Krrsantan. Nagle pokład zatrząsł się, na co Aphra zapytała, czy nie było to jej złudzenie. Triple Zero potwierdził i wyjaśnił, iż najpewniej ktoś kradł właśnie statek, a on sam widząc to zaczął odczuwać zazdrość zawodową. Kiedy dotarli w pobliże statku Krrsantana, na pokładzie zabrzmiał komunikat o wtargnięciu Vadera na pokład. Wookiee polecił im wejście na pokład, z czym zgodził się 0-0-0. Aphra jednak wahała się, gdyż pamiętała, że Sith będzie ją ścigał. Triple Zero odparł, że dla niego nie robiło to znaczenia. Następny komunikat wzywał jedną z grup żołnierzy do zabrania imperatora Palpatine'a na mostek. Słysząc to Aphra wpadła na pewien pomysł i wybiegła z hangaru w głąb statku.[21]

Finał współpracy z Vaderem

Vader pozbywa się Aphry.

Razem z droidami i Krrsantanem dotarli do drzwi sali imperatora, gdzie napotkali dobijających się do nich żołnierzy. Otworzyli do nich ogień i kazali zostawić Palpatine'a w spokoju. W pewnym momencie Aphra zapytała Krrsantana czemu ten walczył u jej boku. Wookiee odparł, że ta była mu winna pieniądze, na co kobieta uznała, iż chyba nadszedł dla nich czas na wymazanie długów. Po tym jak ten stanowczo zaprzeczył, zgodziła się z nim, kiedy nagle zauważyła, że żołnierze zaczęli uciekać. Wykorzystała to i weszła do komnaty Palpatine'a.[22] Ten na widok wtargnięcia zdziwił się, lecz Chelli przedstawiła się i wytłumaczyła, że mieli wspólnego znajomego, o którym powinni porozmawiać. Opowiedziała imperatorowi o całej intrydze Vadera, licząc, iż Palpatine stanie w jej obronie przed gniewem ucznia. Imperator polubił ją, a po jakimś czasie do pomieszczenia wkroczył i Darth Vader. Mistrz powiedział mu, że Aphra wyjawiła mu całą historię, na co archeolog zapytała, czemu ten nie przedstawiał jej nigdy imperatora, ponieważ ten okazał się być fantastyczną osobą. Palpatine podsumował wszystkie jego ukryte działania, co słysząc Aphra uznała, że Mroczny Lord Sithów nieźle wpadł. Imperator uznał to jednak za godne pochwały i powiedział, iż ten pozwolił aby gniew i duma zaprowadziły go w dobrym kierunku, co było zgodne z ich drogą. Nazwał ucznia wszystkim na co tylko mógł liczyć, po czym wyszedł z komnaty, myśląc, że ten będzie chciał zamienić słowo z Aphrą. Dodał, że będzie czekał na niego na mostku.[23]

Vader polecił jej iść za nim, na co Chelli zaczęła marsz, tłumacząc przy tym, że chciała pójść do imperatora, aby ten ją przed nim ochronił, lecz nie chciał go zdradzić. Wyjaśniła, iż ten mimo to był zachwycony, a ona sama dowiodła mu jego wartości, przy czym nie zdradziła jego prawdziwej tajemnicy dotyczącej pilota Sojuszu, więc wszystko skończyło się najlepiej jak mogło. Vader dotarł do śluzy powietrznej i kazał jej do niej wejść. Aphra spanikowała i powiedziała, że ten obiecał jej śmierć mieczem, na co Sith wepchnął ją Mocą do śluzy i przypomniał, iż nic nie obiecywał. Doktor zaczęła błagać, wyjaśniając, że robiła wszystko czego ten chciał, lecz Vader aktywował śluzę i wypchnął ją w próżnię. Kobieta po chwili straciła przytomność. Zgodnie z planem obudziła się w obecności Krrsantana i swoich droidów, po tym jak ci wciągnęli ją na pokład statku za pomocą sprzętu z grabieży na Dumie Son-tuul, który przyciągnął ją dzięki ukrytymi za kurtką kredytami. Wookiee zabrał ją z ziemi i odchylił jej kurtkę, spod której wyciągnął zapłatę. Aphra pozwoliła mu zabrać kredyty, mówiąc, że już ich nie potrzebowała. Triple Zero był pod wrażeniem jej planu, na co ta stwierdziła jedynie, iż strach przed śmiercią był najsilniejszą motywacją, a wiedziała, że Vader wypuści ją tylko kiedy będzie pewny, że ta zginęła. 0-0-0 zauważył, że ten zawsze mógł użyć miecza, lecz doktor przypomniała, iż ten nigdy nie był miły. Droid zgodził się z nią i zapytał, co ta planowała dalej. Chelli poprosiła, aby ci zaprowadzili ją do zbiornika z bactą i odlecieli z okolicy, po czym dodała, że było nawet fajnie, lecz lepiej aby tego nie powtarzali.[23]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 Darth Vader 3: Vader, część 3
 2. 2,0 2,1 2,2 Star Wars 19: Rebelianckie więzienie, część 4
 3. 3,0 3,1 Darth Vader 4: Vader, część 4
 4. Darth Vader 5: Vader, część 5
 5. 5,0 5,1 Darth Vader 7: Cienie i tajemnice, część 1
 6. 6,0 6,1 6,2 Darth Vader 8: Cienie i tajemnice, część 2
 7. Darth Vader 9: Cienie i tajemnice, część 3
 8. Darth Vader 10: Cienie i tajemnice, część 4
 9. 9,0 9,1 Darth Vader 11: Cienie i tajemnice, część 5
 10. Darth Vader 12: Cienie i tajemnice, część 6
 11. Osaczony Vader, część 1
 12. 12,0 12,1 Darth Vader 13: Osaczony Vader, część 2
 13. 13,0 13,1 Star Wars 13: Osaczony Vader, część 3
 14. Darth Vader 14: Osaczony Vader, część 4
 15. Darth Vader 15: Osaczony Vader, część 6
 16. 16,0 16,1 Star Wars 16: Rebelianckie więzienie, część 1
 17. Star Wars 17: Rebelianckie więzienie, część 2
 18. 18,0 18,1 Star Wars 18: Rebelianckie więzienie, część 3
 19. Darth Vader 21: Koniec gry, część 2
 20. Darth Vader 22: Koniec gry, część 3
 21. Darth Vader 23: Koniec gry, część 4
 22. Darth Vader 24: Koniec gry, część 5
 23. 23,0 23,1 Darth Vader 25: Koniec gry, część 6

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!