Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kapsuła ratunkowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Kapsuła ratunkowa.

Kapsuła ratunkowa to mały pojazd przeznaczony do ucieczki z danego statku. Był on uruchamiany od środka, lub od zewnątrz przez droida astromechanicznego. Niektóre kapsuły były wyposażone w autopilot i spadały na najbliższą zdatną do życia planetę, a niektóre posiadały hipernapęd, dzięki któremu mogły podróżować dużo dalej. Mogły jednocześnie być kierowane przez człowieka, a nie tylko przez komputer.

Czas zaprojektowania i rozpoczęcia produkcji kapsuł jest nieznany. Budowanie ich przejęło głównie Corellian Engineering Corporation. Wyposażano w nie każdy nowo wybudowany statek. Kapsuły były bardzo ważne, w szczególności na okrętach wojennych, ponieważ gdy okręt był zbombardowany, ostrzelany czy spadał załoga mogła uciec.

Historia

Rozbita kapsuła na Taris.

Wojna domowa Jedi

Przypadek użycie kapsuł miał miejsce w czasie trwania wojny domowej Jedi w 3956 BBY. Nad planetą Taris odbyła się bitwa, pomiędzy krążownikiem Endar Spire, a flotą Sithów. Okręt został zniszczony, jednak przed tym dzięki kapsułom ratunkowym, zdążyło się ewakuować kilku republikańskich żołnierzy. Kapsuły rozbiły się w różnych miejscach na powierzchni, wśród ocalałych byli m.in. Bastila Shan, Carth Onasi i Revan. Sithowie przeszukiwali potem miejsca lądowań, w celu pochwycenie rozbitków.[1]

Galaktyczna wojna domowa

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: wątek z filmu Nowa nadzieja.

Klasy

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
kapsuł ratunkowych.


Wyposażenie statku kosmicznego
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!