Reaktor

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Główny reaktor Drugiej Gwiazdy Śmierci.

Reaktor to skomplikowane urządzenie służące jako podstawowe źródło energii we wszystkich większych pojazdach, m. in. w statkach kosmicznych.

Charakterystyka

Rodzaje reaktorów i zasada działania

Tracimy moc! To wygląda na problem z głównym reaktorem! - Tey How[1]

Każde urządzenie potrzebuje źródła zasilania. W przypadku statków kosmicznych, niemożliwe było znalezienie żadnego akumulatora zdolnego zapewnić pojazdowi wystarczającej ilości energii przez jakiś sensowniejszy okres czasu. Z tego powodu, wszelkie statki kosmiczne jako źródło energii stosowały reaktory.

Plany Gwiazdy Śmierci z zaznaczonym reaktorem.

Reaktory stosowane na statkach kosmicznych działały w różny sposób w zależności od mocy i rozmiaru reaktora. Generalnie, zasada działania opierała się na syntezie jądrowej, do której doprowadzano w różny sposób. W reaktorach fuzyjnych, możliwe było przeprowadzenie takiej reakcji w temperaturze pokojowej, uzyskując olbrzymie ilości energii, ale bez emisji dużej ilości zbędnego ciepła. Takie urządzenia były relatywnie bezpieczne i stosowano je nie tylko w mniejszych statkach kosmicznych, ale również do zasilania różnych urządzeń znajdujących się na powierzchniach planet.

Gdy jednak przychodziło na zasilania większego statku kosmicznego, na przykład okrętu, to wtedy zwykłe reaktory fuzyjne nie były już wystarczające. Wtedy konieczne było stosowanie reaktorów jonizujących energię słoneczną, czyli w zasadzie reaktorów termojądrowych. Przeprowadzały one reakcję syntezy w taki sam sposób jak gwiazdy, czyli w wysokiej temperaturze. Musiały być z tego powodu wyposażone w zaawansowane systemy chłodzące, ale mogły wygenerować olbrzymie ilości energii. Przykładem takiego reaktora mógłby być SFS I-a2b produkowany przez Sienar Fleet Systems, a używany w niszczycielach typu Imperial-I. Był on w stanie zapewnić energię dla wszystkich urządzeń pokładowych, systemów podtrzymywania życia, silników, osłon i uzbrojenia (które w tym niszczycielu było szczególnie imponujące) na maksymalnym poziomie, a jeszcze pozostawały mu nadwyżki energii.

Kopuła chroniąca reaktor niszczyciela typu Imperial-I.

Pod koniec istnienia Republiki Galaktycznej, skonstruowano jeszcze jeden rodzaj reaktorów. Były to reaktory na hipermaterię. Ich wynalezienie zawdzięcza się jednemu człowiekowi, Raithowi Sienarowi, który około 50 BBY odkrył sposób przenoszenia hipermaterii z nadprzestrzeni, gdzie ona występowała, do normalnej przestrzeni. Później zaś wykorzystano te odkrycia do skonstruowania olbrzymich, eksperymentalnych reaktorów, które później zastosowano w obu Gwiazdach Śmierci. Były to najpotężniejsze urządzenie zasilające jakie widziała galaktyka.

Słaby punkt każdego statku

Szyb prowadzi prosto do reaktora. Precyzyjny strzał wywoła reakcję łańcuchową, która powinna zniszczyć stację. - Jan Dodonna[2]
Wybuch reaktora okręt dowodzenia typu Lucrehulk.

Źródła zasilania były najwrażliwszym punktem każdego statku. W przypadku małych pojazdów takich jak myśliwce, delikatność reaktora nie była aż taka straszna, gdyż jeżeli myśliwiec został zestrzelony, to działo się to z reguły nie z powodu uszkodzenia reaktora, lecz poprzez rozerwanie maszyny strzałami blasterowymi, albo pociskami. W przypadku dużych pojazdów, takich jak Gwiezdne Niszczyciele, czy krążowniki typu Lucrehulk miało to już większe znaczenie, gdyż zniszczenie reaktora było najskuteczniejszym sposobem unicestwienia całego statku. Z tego powodu też, we wszelkich okrętach, reaktory były umieszczane w najtrudniej dostępnych dla przeciwnika miejscach i wyposażane w najpotężniejsze pancerze. W przypadku niszczycieli typu Imperial-I była to durastalowa kula wzmacniana karbonitem.

Wszelkie zabezpieczenie nie pomogły jednak w 32 BBY, kiedy to Anakin Skywalker zniszczył trzykilometrowy Saak'ak przypadkowym strzałem z torpedy protonowej, który uszkodził główny reaktor. Również obie Gwiazdy Śmierci zostały zniszczone poprzez uszkodzenie reaktora, gdyż były to tak olbrzymie struktury, że atak na reaktor był jedynym sposobem by je zniszczyć.

Ciekawostki

  • Do skonstruowania makiety reaktora Drugiej Gwiazdy Śmierci użyto 1500 wędek, które stanowiły sufit i podłogę komory, w której umieszczony był rdzeń. Sam rdzeń miał zaś 89 centymetrów średnicy i 109 centymetrów wysokości. Do makiety dodatkowo wmontowano palnik, a generowane przez niego płomienie stworzyły wrażenie wybuchu reaktora.
Eksplozja niszczyciela typu Imperial - efekt zniszczenia głównego reaktora.

Zobacz też

Przypisy

  1. We're losing power! There seems to be a problem with the main reactor! - Mroczne widmo
  2. The shaft leads directly to the reactor system. A precise hit will start a chain reaction which should destroy the station. - Nowa nadzieja

Źródła


Wyposażenie statku kosmicznego
[Pokaż/Ukryj]