Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Lornetka elektroniczna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Lornetka elektroniczna była rodzajem osprzętu stosowanym powszechnie zarówno przez cywili, jak i wojsko. Umożliwiała bardzo dokładną obserwację odległych celów.

Charakterystyka

Lornetki elektroniczne były zazwyczaj rozmiarów tradycyjnych, optycznych lornetek, czyli 20 - 30 cm. Umożliwiały obserwację stereoskopową, a obraz był wzmacniany przy użyciu komputera. Jego zasilanie zapewniały miniaturowe akumulatory. Ich ładowanie było konieczne średnio dwa razy w roku.

Wiele modeli lornetek elektronicznych posiadało funkcję natychmiastowej zmiany ostrości, co pozwalało użytkownikowi na szybkie zmiany obserwowanych obiektów, znajdujących się w różnych odległościach od niego. Zainstalowany komputer, razem teleskopowymi soczewkami umożliwiał uzyskanie nawet 500-krotnego przybliżenia, obserwację w nocy i w dzień, określenie rozmiarów obiektu, jego oddalenie od obserwatora, a nawet różnicę wysokości pomiędzy celem i użytkownikiem lornetki.

Droższe modele posiadały wbudowane urządzenia umożliwiające przechwycenie, nagrywanie i transmisję hologramów. Wojskowe natomiast mogły zostać podłączone do różnego rodzaju uzbrojenia, w celu zwiększenia skuteczności i precyzji strzału.

Cena lornetek elektronicznych to od 100 do 2000 cr.

Zobacz też

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!