Rahm Kota/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Rahm Kota
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Siwe
Kolor oczu:
  • Brązowe (przed oślepnięciem)
  • Białe (po oślepnięciu)
Przynależność:
Profesja:




Rahm Kota był rycerzem i generałem Jedi rasy ludzkiej. W czasie wojen klonów dowodził utworzoną przez siebie jednostką składającą się wyłącznie z wolnych ludzi, przez co uniknął śmierci w wyniku Rozkazu 66. W czasie Wielkiej Czystki Jedi podejmował aktywną działalność partyzancką, w skutek czego wkrótce został wytropiony przez Galena "Starkillera" Marka. Cechował go hart ciała i ducha oraz awanturniczość. Posługiwał się mieczem świetlnym o zielonym ostrzu.

Biografia

Wczesne życie

Przed wstąpieniem do Zakonu Jedi, Rahm Kota jako osiemnastolatek brał udział w wojnie obejmującej całą jego rodzinną planetę. Gdy Jedi przybyli by zażegnać konflikt, Mace Windu zaprzyjaźnił się z młodzieńcem. Gdy tylko wojna dobiegła końca, Windu zdołał nakłonić Rahma do podjęcia szkolenia na rycerza Jedi, a jego mistrzem został sam Yoda. Z powodu trudnego charakteru nie zyskał zbyt wielu przyjaciół, jednak był powszechnie szanowany ze względu na odwagę, którą prezentował.

Kota słynął z tego, że wybierał dla siebie najbardziej niebezpieczne i ryzykowne misje.

Czasy Imperium

Początki działalności partyzanckiej

W starciu ze szturmowcem.

Kota był zdania, iż klony nie są w stanie być pełnowartościowymi żołnierzami, w skutek czego utworzył własną milicję, którą osobiście szkolił. Dzięki temu Kota w przeciwieństwie do znacznej większości Zakonu nie stał się ofiarą Rozkazu 66 - jurysdykcja Palpatine'a nie sięgała poza oddziały klonów. Gdy do Rahma dotarły wieści o tym, co spotkało jego towarzyszy, wraz z lojalną sobie milicją udał się na Zewnętrzne Rubieże, by znaleźć schronienie przed Imperium. Sytuacja ta była dla niego komfortowa, gdyż wkrótce uznany został za martwego.

Niedługo potem, Jedi znalazł sojusznika w postaci senatora Baila Organy, który również planował zbrojny opór wobec Imperium. W roku 3 BBY, Rahm wraz z własnym odziałem opanował imperialną stocznię, orbitującą nad Nar Shaddaa. Cały atak był jednak jedynie przynętą, której celem było zwabienie na miejsce Mrocznego Lorda Sithów.

Pojedynek z Marekiem

Pojedynek ze Starkillerem.

Zgodnie z oczekiwaniami, wkrótce na stoczni zjawił się potężny zwolennik ciemnej strony - nie był to jednak sam Vader, a jego tajny uczeń - Galen Marek, dla którego zlikwidowanie Koty było pierwszą samodzielną misją po ukończeniu szkolenia. Rahm z początku nie doceniał młodego Mrocznego Jedi - jednak już wkrótce przekonał się, że jest on dla niego godnym, jeśli nie zbyt silnym przeciwnikiem.

Kiedy Kota zorientował się, że zaczyna przegrywać to starcie, korzystając z mocy oderwał pomieszczenie kontrolne od reszty stacji, by nie dopuścić do zwycięstwa przeciwnika nawet za cenę własnej śmieci. W opadającym ku powierzchni planety wraku oboje jeszcze przez jakiś kontynuowali starcie. W pewnym momencie pojedynku miecze przeciwników zwarły się. Wtedy też Kota otrzymał widzenie w Mocy;

Na krótko przed wizją.
"Vader uważa, że cię przekabacił. Widzę twoją przyszłość... ale nie ma w niej Vadera. Wyczuwam... wyczuwam tylko... Siebie?"
— Rahm do Galena Marka.[1][2]

Młodzieniec wykorzystał chwilę nieuwagi przeciwnika i za pomocą miecza świetlnego zaatakował jego oczy, pozbawiając sędziwego mistrza wzroku, a następnie przez otwór w poszyciu wypchnął Rahma ku miejskiej zabudowie Nar Shaada. Na dowód zwycięstwa, zabrał ze sobą jego miecz świetlny i wraz z towarzyszami odleciał ze spadającego wraku na pokładzie Rogue Shadow.

Kocie udało się przeżyć upadek, jednak wzroku nie sposób było już ocalić.

Po pojedynku

Po oślepnięciu.

Świadom swej klęski, Rahm udał się na dobrowolne wygnanie do Miasta w Chmurach, znajdującego się nad powierzchnią planety Bespin. Niedługo jednak dane było cieszyć mu się spokojem - zdradzony przez swojego mistrza Galen Marek zdecydował się odszukać Kotę, by razem z nim wzniecić w akcie zemsty bunt przeciwko Imperium. Po prawie miesiącu, Galen zdołał odnalazł swojego dawnego przeciwnika w barze Ugnaughtów, na terenie Miasta. W momencie spotkanie Kota był pijany i przekonany, że Starkiller przybył go dobić, lecz po chwili udało mu się jednak wyczuć w Mareku pewną zmianę. Widząc to, Rahm zgodził się zostać jego nowym mistrzem. Jednak wieści o miejscu pobytu Koty dostały się również w ręce Imperium, które zdeterminowane było by dokończyć dzieła zaczętego wiele lat wcześniej. Tropem Jedi ruszył jeden z elitarnych Imperialnych Gwardzistów Cienia, mając za zadanie zakończyć kończyć życie Rahma. Jednakże, jego nowy uczeń - Galen Marek - udaremnił zamach i zabił Gwardzistę, dowodząc tym samym własnej lojalności wobec Koty.

Jako mentor Galena, Rahm mógł skupić się w pełni na zawiązywaniu zaczątków zorganizowanego oporu wobec Imperium. Pierwszym krokiem na tej drodze było uwolnienie księżniczki Leii Organy, która uprowadzona została przez kapitana Imperium Ozzika Sturna, co też nakazał uczynić swojemu uczniowi. Kiedy Marekowi udało się wyzwolić młodą dyplomatkę z lochu na Kashyyyk, zgodnie z poleceniem swojego mistrza udał się na planetę [[Felucja], gdzie dawna uczennica Shaak Ti, a teraz Mroczna Jedi - Maris Brood - przetrzymywała przybranego ojca księżniczki, Baila Organę. Kiedy i ten krok się powiódł, przyszedł czas na zaplanowaną przez Kotę demonstrację siły nowego ruchu. Nakazał zniszczyć imperialny skyhook, orbitujący nad Raxus Prime. Miało to przede wszystkim pokazać wszystkim potencjalnym sojusznikom, że Imperium nie jest niezwyciężone. Galenowi udało się jednak nie tylko wykonać zadanie, ale ponad to zniszczyć armatę rudy oraz imperialny Gwiezdny Niszczyciel.

Utworzenie Rebelii
Rahm Kota.

Jako uwieńczenie swych działań, Kota wraz ze swym uczniem oraz nowymi sojusznikami z Senatu - Mon Mothmą, Garmem Bel Iblisem i Bailem Organą oraz Leią - udał się na Korelię, gdzie miała mieć miejsce narada dotycząca zawiązania Sojuszu Rebeliantów, stawiającego Imperium jawny opór.

Niespodziewanie spotkanie przerwał atak oddziału szturmowców wraz z samym Darthem Vaderem na czele. Okazało się, że Galen Marek nieświadomie stał się marionetką w rękach Lorda Sithów, mającą zaprowadzić go do przywódców potencjalnego ruchu oporu, jak też się stało.

Rahm Kota atakuje Palpatine'a.

W trakcie szturmu Kota próbował powstrzymać Vadera, jednak po krótkiej potyczce korzystając z mocy Sith potężnie rzucił sędziwym Jedi o ścianę, pozbawiając go przytomności. Na ratunek przybył jego uczeń, stawiając czoła dawnemu mistrzowi - tak jak sam Vader przed laty. Młodzieniec został wypchnięty poza teren świątyni, gdzie stanął na skraju śmierci. Z odsieczą przybył mu jego droid PROXY, przyjmując postać Obi-Wana Kenobiego - jednak inaczej niż w historii tym razem na części pocięty został ten drugi.

Senatorowie i Kota zostali uprowadzeni zaś na powstającą jeszcze Gwiazdę Śmierci.

Starcie na Gwieździe Śmierci

Galen wraz z załogą przybył na Gwiazdę Śmierci, by uwolnić Kotę oraz senatorów. W pojedynku udało mu się pokonać zarówno Vadera, jak i Palpatine'a. Stojąc nad pokonanym przeciwnikiem posłuchał jednak rady Jedi, by nie zabijać pokonanego w gniewie. Imperator wykorzystał to, kierując potężną wiązkę Błyskawic Mocy w kierunku Koty. Galen Marek, by ochronić życie mistrza, przyjął ją na siebie - za cenę własnego, umożliwiając senatorom i Rahmowi ucieczkę na pokładzie Rogue Shadow.

Ciekawostki

Miecz Rahma Koty.
Rahm Kota - szkic koncepcyjny.
  • Kocie podłoży głos Cully Fredrickson, od którego zaczerpnięto również wygląd.
  • Kota był japońskim generałem, który w 1943 r. walczył z Brytyjczykami i Hindusami w Birmie.
  • Przedwcześnie ujawniony katalog firmy Hasbro Inc. wypuścił na światło dzienne informację, jakoby Kota miał być "samurajem Jedi".
  • Kota znaczy po grecku kura.

Przypisy

  1. "Vader thinks he's turned you. But I can sense your future. And Vader won't always be your master. I sense only... me?"
  2. Moc wyzwolona

Źródła