Ostatnia bitwa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ostatnia bitwa
Tytuł oryginalny: The Last Battle
Serial: Rebelianci
Sezon: 3
Odcinek: 4
Scenariusz: Brent Friedman
Reżyseria: Bosco Ng
Data premiery w USA: 22 października 2016
Data premiery w Polsce: 17 grudnia 2016
Czas trwania: Około 20 minut
Czas w chronologii: 2 BBY[1]
Poprzedni: Bohaterowie Hery
Następny: Imperialni superkomandosi


Ostatnia bitwa (The Last Battle) to czwarty odcinek trzeciego sezonu Rebeliantów. Jego amerykańska premiera nastąpiła 22 października 2016 na kanale Disney XD, polska zaś 17 grudnia tego samego roku.

Opis

Oryginalny

In the search for arms and artillery, Captain Rex brings the rebels to an old abandoned base from the Clone Wars. They quickly find that they're not alone, however, and must once again face enemies from the past.

Tłumaczenie

W poszukiwaniu broni i artylerii, kapitan Rex sprowadza rebeliantów do starej, opuszczonej bazy z czasów wojen klonów. Szybko przekonują się jednak, że nie są tam sami i muszą raz jeszcze stawić czoła dawnym wrogom.

Streszczenie

Rex, Ezra i Kanan na Agamarze.

Kanan, Ezra, Zeb, Rex i Chopper docierają na Agamar. Przechodząc po jego powierzchni odnajdują hangar, dookoła którego porozrzucane są części starych droidów bojowych B1. Ezra podnosi jedną z głów i stwierdza, że nie wyglądają na tak groźne jak to ludzie opowiadają. Rex denerwuje się, gdyż przypomina sobie ilu jego przyjaciół zabiły. Kanan tłumaczy zachowanie klona i ostrzega ucznia, że w czasach wojen klonów Rex wiele przeszedł. Wchodzą do pobliskiego hangaru, gdzie znajdują ogromne zasoby bomb protonowych. Na ich nieszczęście, kiedy idą dalej korytarzem, otacza ich pole siłowe i dookoła nich pojawiają się droidy bojowe. Budzą się w centrum dowodzenia. Rex oszołomiony zaistniałą sytuacją uznaje Kanana za Cody'ego, jego dawnego przyjaciela. Dostrzegają po chwili super droida taktycznego, Kalaniego, który spaceruje wokół nich. Rex dochodzi do siebie i ostrzega Ezrę przed niesamowitą inteligencją, którą dysponują droidy tej serii. Następnie zaciekawiony sytuacją, pyta go czemu dalej działa, mimo wyłączenia wszystkich droidów w momencie wydania rozkazu 66. Kalani wyjaśnia, że przewidział plany zakończenia wojny i wraz z resztą droidów uniknął dezaktywacji. Następnie Rex mówi mu, aby ich rozkuł, lecz ten odmawia, stwierdzając, że chce dokończyć wojny klonów i wystawić ich do pojedynku przeciw swoim wojskom. Zeb nie zgadza się na plany droida, lecz ten stwierdza, że jest to słuszne podejście, gdyż Lasatowie nie brali udziału w wojnie, więc będzie on jedynie zakładnikiem. Rex jednak w dalszym ciągu odmawia. Kalani grozi, że w przeciwnym razie zabije ich, co wystarcza żeby przekonać Ezrę. Za jego namową przystają także Kanan i Rex. Dodatkowo chłopak proponuje, że jeśli wygrają, dostaną wszystkie bomby protonowe. Droid zgadza się i wypuszcza ich na linię frontu oraz rozstawia swoje oddziały naprzeciwko nich.

Oddziały Kalaniego w czasie walki.

Chopper w tym czasie odnajduje niewielki statek stojący w hangarze. Postanawia odpalić go i wysłać sygnał z prośbą o pomoc. Herze i Sabine udaje się w tym czasie wykraść paliwo ze stacji paliwowej, gdzie niespodziewanie spotykają kilka TIEów. W trakcie ucieczki zastanawiają się jak radzą sobie pozostali członkowie załogi, lecz dochodzą do wniosku, że jeśli coś było by nie tak, dali by znać. Kallus i Arihnda Pryce rozmawiają na temat zasadzki, którą przeprowadzili na Herę i Sabine. Ustalają, że rozstawienie jednostek w składzie paliwa było dobrym posunięciem. W trakcie ich dyskusji jeden z oficerów przechwytuje wysłany z Agamara sygnał. Pryce nakazuje wysłać tam jednostki Imperium, aby sprawdzić jego źródło. Kiedy Kanan, Ezra i Rex ustawiają się już na froncie, Kalani wydaje im polecenia. Celem ich misji jest przechwycenie zakładnika, czyli Zeba. Kanan nadaje Rexowi dowództwo, sugerując, że sprawdzi się tej roli najlepiej, gdyż z nich wszystkich przeżył najwięcej bitew. Klon ustala plan działania. Za główny cel obiera zepchnięcie wroga do defensywy poprzez skuteczne zaskoczenie go. Kanan i Ezra postanawiają osłaniać Rexa mieczami świetlnymi, podczas gdy ten ma strzelać w kierunku przeciwników. Wychodzi pierwsza fala przeciwników. Po krótkiej walce Rex zaczyna używać granatów, które skutecznie powstrzymują wojska wroga. Po chwili udaje im się przedrzeć bliżej i pokonać wszystkie droidy. Docierają do hangaru, gdzie Ezra chce udać się dalej, lecz Rex ostrzega go, że droidy atakują w szyku, a nie pojedynczo. Kanan zaczyna podejrzewać spisek ze strony droida taktycznego. Ezra dziwi się, po co właściwie ta bitwa, skoro wojna została już zakończona. Rex tłumaczy chłopakowi, że droid ma wbudowany system, który nakazuje mu wygrywać, sprawiając że staje się on także świetnym i inteligentnym strategiem. Mówi także, że on działa w podobny sposób, kierowany nieprzerwaną żądzą walki o Republikę, która aktualnie nie istnieje. W tym czasie Zeb próbuje przekonać Kalaniego do poddania się, lecz ten widząc że wszystko idzie zgodnie z planem, a przyjaciele Lasata udają się w zamierzonym kierunku, postanawia wysłać po nich droideki. Kiedy te otaczają rebeliantów zaczyna się strzelanina. W ucieczce chowają się za jednym z gigantycznych kontenerów, skąd ustalają kolejne plany. Ezra chce, aby jego przyjaciele odwrócili uwagę droidów, podczas gdy on sam uda się po Zeba.

Ezra, Kanan i Rex w walce z droidekami.

Po zastosowaniu strategii, Ezra po drodze napotyka Choppera. Droid pokazuje mu znaleziony na miejscu statek, co bardzo zadowala chłopaka, ze względu na ułatwienie im ucieczki. W tym momencie Rex zostaje postrzelony przez droideki, w trakcie gdy próbuje wraz z Kananem wymknąć się z ich zasadzki. Ezra Mocą niszczy droidy, miażdżąc je stertami starego złomu. Kiedy są już bezpieczni Rex wstaje, zapewniając, że pancerz który nosi jest odporny na tak lekkie ostrzały. Biegną dalej kolejnym korytarzem, aż zaczyna się wymiana zdań na temat ostatniego zadania. Rex karci chłopaka za ociąganie się podczas wypełniania swoich zadań, na co ten tłumaczy się rozmową z Chopperem. Nie przekonuje to jednak klona, który stwierdza, że każdy ruch odbija się na nich wszystkich i musi przestrzegać się on zasad. Kanan pochwala jednak działania chłopaka, stwierdzając że Rex jest przewrażliwiony na punkcie rozkazów. Docierają do kolejnej zasadzki. Otacza ich dwójka droidek i otwiera w ich kierunku ogień. Rex uszkadza jednego z nich, po czym ten sam się wysadza. Drugi przewraca natomiast Ezrę oraz Rexa, który z podłogi rzuca w niego kaskiem, po czym dobija blasterem. Docierają na mostek, gdzie przejmują panowanie i celując w kierunku wrogów, aresztują droidy. Rex próbuje zniszczyć dowódcę, lecz Ezra przerywa mu plany i mówi, że ich przewody są za bardzo stare. Mówi także o tym, że po zakończeniu wojen klonów obie strony, za równo Republikę jak i Separatystów rozwiązano i powstały między nimi spór nie ma większego sensu. W trakcie rozmowy Zeb zauważa przybywające na planetę oddziały Imperium. Kalani szacuje szanse na wygranie walki i wysyła swoje droidy patrolowe. Pierwszy prom ląduje, po czym wychodzą z niego szturmowcy. Nie biorą droidów na poważnie i niszczą je. Po chwili pojawiają się także AT-DP i AT-AT. Ezra łączy przeciwników mówiąc, że Imperium wykorzystało ich słabe strony. Do Kalaniego dochodzi fakt, że skoro Imperium powstało z Republiki, to teraz przeciwko niemu powinni walczyć. Jednoczą siły, lecz taktyk stwierdza, iż proporcje są tak bardzo zachwiane, że ciężko będzie podejść bliżej. Szacują, że praktycznie nie da się uciec wrogowi. Chopper udaje się w tym czasie na prom, nadzorując ucieczkę. Jarrus sugeruje użycie bomb protonowych, lecz Kalani stwierdza, że nie ma odpowiednich do nich działa. Rex postanawia więc przedostać je pod nogi maszyn i tam zdetonować pociski za pomocą strzału z blastera.

Walka z Imperium.

Zgodnie z ustalonym wcześniej planem ustawiają się w hangarze. Kalani stwierdza, że nie stosował nigdy takiego typu taktyki, na co Rex odpowiedział, że może dla tego przegrywali. Kiedy imperialne wojska zbliżają się wystarczająco blisko, droidy B1 turlają w ich kierunku bomby. Kiedy te zaś zatrzymują się na nich, wtedy ostrzeliwują Jedi, którzy po odbiciu wiązki trafiają nią w bomby, które powodują wielki wybuch i wysadzają jednostki w powietrze. Ruszają na front i powalają kolejnych przeciwników. Ezra wydaje rozkaz ewakuacji. Wszyscy wbiegają na uszykowane wcześniej statki i starają się odlecieć z powierzchni. Po starcie pierwszy z nich spada, przez co o mało nie wlatują w niego, podzielając tylko jego los. Po wydostaniu się z planety łączą się z generałem Kalanim. Twierdzi on, że taktyka którą zastosowali była dobra, choć nie wygrali. Rex natomiast zaprzecza, mówiąc że właśnie dzięki strategii Ezry i współpracy udało im się ujść z życiem, co można uznać za wygraną. Droid mówi, że zakończył walkę z Rebelią i teraz jego wrogiem jest Imperium, lecz obliczył szanse powodzenia Rebelii w tej wojnie, i są one mniejsze niż 1%, więc razem ze swoimi żołnierzami walczyć będzie na własną rękę. Rebelianci wracają do Hery i Sabine. Mówią im o braku bomb protonowych, lecz pocieszają przyjaciółki faktem, że statek którym przylecieli posłuży im jako nowy Phantom.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głosy

Oryginalni

Polski dubbing

W tym haśle należy dodać lub rozbudować polską obsadę.

Ciekawostki

  • Podczas napisów końcowych wykorzystano motyw muzyczny z Wojen klonów, zaś logo Rebeliantów było stylizowane na logo samego serialu.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Ostatnia bitwa.


Rebelianci Serial telewizyjny - Cykl wydawniczy
Odcinki Klipy przedpremierowe: Duch i maszyna - Bombowe dzieło - Zawiłości - Własność Ezry Bridgera

Sezon pierwszy: 1/2: Iskra rebelii - 3: Droidy w opałach - 4: Lot myśliwcem - 5: Powrót dawnych mistrzów
6: W szeregach wroga - 7: Co kryje mrok - 8: Dzień Imperium - 9: Siły wsparcia - 10: Droga Jedi - 11: Ryzykowna gra
12: Wizja nadziei - 13: Wezwanie - 14: Odsiecz - 15: Galaktyka w ogniu

Sezon drugi: 16/17: Oblężenie Lothal - 18: Zaginieni dowódcy - 19: Szczątki Starej Republiki - 20: Dwóch zawsze ich jest
21: Bracia ze Złamanego Rogu - 22: Skrzydła Mistrzów - 23: Więzy krwi - 24: Atak znienacka - 25: Przyszłość Mocy
26: Dziedzictwo - 27: Księżniczka na Lothal - 28: Obrońcy Concord Dawn - 29: Proroctwo Lasatów - 30: Wezwanie
31: Powrót do domu - 32: Ludzie honoru - 33: Zasłona mroku - 34: Zapomniany droid - 35: Tajemnica bazy Choppera
36/37: Zmierzch padawana

Sezon trzeci: 38/39: Krocząc z mrok - 40: Holokrony przeznaczenia - 41: Na ratunek Antillesowi - 42: Bohaterowie Hery
43: Ostatnia bitwa - 44: Imperialni superkomandosi - 45: Żelazna eskadra - 46: Robota na Wynkanthu - 47: Informator
48: Wizje i głosy - 49/50: Duchy Geonosis - 51: Zamachowiec - 52: Próby Mrocznego Miecza - 53: Dziedzictwo Mandalore
54: Oczami Imperium - 55: Tajny ładunek - 56: Podwójny agent droid - 57: Bliźniacze słońca - 58/59: Godzina Zero

Sezon czwarty: 60/61: Bohaterowie Mandalory - 62/63: W imię Rebelii - 64: Okupacja - 65: Lot Defendera - 66: Bratnia dusza
67: Konfiskata mienia - 68: Rebelia w natarciu - 69: Zmierzch Jedi - 70: DUME - 71: Wilki i drzwi - 72: Świat między światami
73: Nadzieja głupca - 74/75: Zjednoczenie z rodziną - i pożegnanie
Książki i opowiadania Opowiadania: Rebel Bluff

Dla dzieci i młodzieży: Always Bet on Chopper - Art Attack - Battle to the End - Beware the Inquisitor! - Chopper w akcji
Draw Star Wars Rebels - Droidy w tarapatach - Dziennik rebelianta autorstwa Ezry Bridgera - Dołącz do Rebelii!
Ezra and the Pilot - Ezra's Duel with Anger - Ezra's Gamble - Fight the Empire - Gry i zabawy - Hera's Phantom Flight
The Inquisitor's Trap - Kanan's Jedi Training - Na ratunek Wookieem - A New Hero - Notatki Rebeliantów - Pocztówki
Popatrz i znajdź - Prasowanki. Moje projekty - Poznaj rebeliantów - Przygody rebeliantów - Property of Ezra Bridger
Rebels 3D Activity Book - Rebels Story and Activity Book - Rebelianci kontra Imperium - Rebel Power! - Narodziny rebelii
Rocznik - Tom 1 - Sabine - Zapiski rebliantki - Sabine's Art Attack - Storybook Library - Tatuaże. Zabawy z wyobraźnią
TIE Fighter Trouble - Who Are the Rebels? - Wypychanki - Zadanie: naklejanie! - Zeb kontra szturmowcy - Zeb to the Rescue
The Secret Jedi: The Adventures of Kanan Jarrus - The Rebellion Begins

Servants of the Empire: Edge of the Galaxy - Rebel in the Ranks - Imperial Justice - The Secret Academy
Przewodniki Rebelianci: Ilustrowany przewodnik - Rebels: Epic Battles
Komiksy Komiksy wydane w Star Wars Rebelianci - Kanan
HoloNet News Report: Imperial Registration Program - Report: Wookiee Revolt Quelled on Kashyyyk - Special Report: Lothal Jobless Rates Hit All-time Low - Special Report: Controversial Statue Finally Destroyed - Special Report: Rise in Citizen Reporting Results in Captured Criminals - Special Report: Empire Ensures New Affordable Housing on Lothal - Special Report: Famed Imperial Pilot Moves to Lothal - Special Report: Journalists Across Galaxy Join Press Corps - Breaking News: Unauthorized Mining Operation Halted - Special Report: Community Leaders Discuss Capital City Improvements - Exclusive: Mas Amedda receives Governor Arihnda Pryce for Lothal report
Gry wideo Atak rebeliantów - Recon Missions - Wyprawa Ducha - Taktyka zespołu
Czasopisma Star Wars Rebelianci
Inne Rebelianci: Kalendarz 2015 - LEGO Star Wars: Rebelianci - Nowy świt
Muzyka Season One - Season Two