Zapraszamy do udziału w konkursie


Bitwa o Kashyyyk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy bitwy stoczonej pod koniec wojen klonów. Zobacz też: inne bitwy stoczone o tę planetę.
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.
Bitwa o Kashyyyk to jedna z bitew wojen klonów, toczona pomiędzy siłami Republiki Galaktycznej, Jedi i zamieszkujących planetę Wookieech, a armią Konfederacji Niezależnych Systemów. Bitwa toczona była w roku 19 BBY, w ostatnich chwilach istnienia Republiki, która w jej trakcie została przekształcona w Imperium Galaktyczne. Równocześnie Imperator Palpatine wydał rozkaz 66, w wyniku którego klony zwróciły się przeciw dowodzącym nimi Jedi, wśród których znajdowali się między innymi Wielki Mistrz Yoda i mistrzyni Luminara Unduli.

Przebieg

Przed bitwą

Siły Republiki oczekujące przybycia wrogich oddziałów.

Początkowo król Wookiech - Grakchawwaa nie wiedział czy poprzeć Separatystów czy Republikę, ale kiedy ci pierwsi zabili jego syna król bez wahania poparł Republikę. Separatyści więc przypuścili inwazję na ten układ.

Kilka godzin przed decydującą bitwą Drużyna Delta została wysłana na rekonesans. Komandosi zniszczyli ważną dla Separatystów bazę zaopatrzeniową należącą do Trandoshan. Następnie uratowali przywódcę Wookiech - Tarffula z rąk generała Grievousa. Potem oddział zniszczył lądujący na planecie niszczyciel typu Recusant.

Bitwa

"Boss... zobacz! To siły inwazyjne!"
Scorch o inwazji Republiki na Kashyyyk.[1]

Najwcześniej rozpoczęły się walki na orbicie planety. Okręty Republiki utworzyły krąg wokół planety przez co uniemożliwiły Separatystom ucieczkę.

Luminara Unduli rozstawia oddziały.

Tuż po wylądowaniu, droidy włączyły swoje generatory pola i ruszyły do ataku. Obydwie armię dzieliło wielkie jezioro. W związku z tym włączono droidy weszły na maszyny pływające i na nich przedostały się na pole bitwy. Zaś wyłączone droidy przetransportowano na specjalnych transporterach i czołgach MTT. Nad polem bitwy odbywały się pojedynki pomiędzy ciężkimi kanonierkami Separatystów, a katamaranami należącymi do Wookieech. Klony zostały podzielone na trzy sektory. Pierwszym sektorem była plaża, gdzie znajdowały się główne siły Republiki. Drugim sektorem były wzgórza wokół plaży. Ustawiono tam najlepszych strzelców, by z góry ostrzeliwały wrogie jednostki.

Droid-pająk wychodzący z wody w czasie bitwy.

Trzecim sektorem była dżungla znajdująca się za plażą. Tam ustawiono klony, które miały służyć za posiłki, lub miału osłaniać uciekających żołnierzy. Żołnierzami z pierwszego sektora dowodziła Luminara Unduli, z drugiego mistrz Jedi Etain Tur-Mukan, a z trzeciego Quinlan Vos. Głównodowodzącym wszystkich oddziałów był mistrz Yoda stacjonujący wraz z dowódcą 41 Legionu komandorem Gree na specjalnej platformie nad plażą. Mimo iż Separatyści mieli przewagę to klony i Wookie wygrywali, ponieważ byli lepiej umocnieni i byli przygotowani na każdy wariant przebiegu walki. Separatyści próbowali umocnić się na brzegu pod osłoną wielu czołgów NR-N99 Persuader oraz droidów pająków DSD1, ale wiele z nich zostało zniszczonych jeszcze w czasie drogi na pole bitwy.

Rozkaz 66

Śmierć mistrzyni Unduli.

Kiedy trwała zacięta bitwa, klony otrzymały rozkaz 66. Mówił on o zabiciu wszystkich Jedi. Zabito Luminarę Unduli, a Tur-Mukan i Vos byli ścigani, ale ostatecznie udało się im uciec. Mistrz Vos urządził ścigającemu go oddziałowi istne piekło. Zastawiał różne pułapki typu : wilcze doły z palami, spadające kłody itp. Natomiast Yoda wyczuł, że zbliżający się do niego Gree i jego pomocnik chcieli go zabić więc ten zabił ich odcinając im głowy. Następnie przy pomocy Tarffula i Chewbaccy udał się do swojej zamaskowanej kapsuły i nią uciekł z planety.

Potem klony pokonały resztę droidów i zapoczątkowały okupację planety.

Przypisy

  1. "Boss... look! It's the invasion force!" - Republic Commando

Źródła