Zapraszamy do udziału w konkursie


Darth Maul, Part II

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy komiksu z mini-serii wydawnictwa Marvel Comics. Zobacz też: komiks wydany przez wydawnictwo Dark Horse Comics.
DM2.jpg
Darth Maul, Part II
Scenariusz: Cullen Bunn[1]
Ilustracje: Luke Ross[1]
Kolory: Nolan Woodard
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Rafael Albuquerque[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
22 marca 2017[1]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Maul
Zeszyt/Tom: 2 z 5
Poprzedni: Darth Maul, Part I
Następny: Darth Maul, Part III
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: Przed Mrocznym widmem[2]


Darth Maul, Part II to drugi zeszyt mini-serii komiksowej Darth Maul. Komiks został wydany 22 marca 2017 roku przez wydawnictwo Marvel Comics. Twórcą scenariusza jest Cullen Bunn, zaś za rysunki odpowiada Luke Ross. Okładkę przygotował Rafael Albuquerque. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
A Jedi Padawan has been captured by sinister forces… …and Darth Maul is determined to find her?! This early tale of the galaxy’s deadliest Zabrak continues![1](Marvel Comics, 2017)

Streszczenie

Do atmosfery Nar Shaddaa wlatuje pilotowany przez Dartha Maula statek kosmiczny. Po osadzeniu pojazdu na powierzchni księżyca, zakapturzony Zabrak przemierza ulice jednego z miast, a jednocześnie rozważa w swojej głowie charakter obecnie odwiedzanego miejsca. Wolnym krokiem wkracza do jednego z barów, po czym obserwując jego bywalców, podchodzi do lady, gdzie właściciel udziela lekcji swojemu synowi na temat handlu informacjami. Sith przerywa rozmowę gospodarzy wymieniając imię Xev Xrexus. Słysząc słowa przybysza, barman pyta go co mają one oznaczać i zaznacza, że nigdy wcześniej ich nie słyszał. Zauważa, że jego nowy gość również jest Zabrakiem, przez co Maul zwraca mu uwagę, mówiąc, iż ten go nie zna. Właściciel baru odpowiada, iż nie miał złych intencji i dodaje, że zadawanie zbyt wielu pytań może rozgniewać jego klientów, dlatego radzi, aby jego rozmówca po cichu wyszedł.

Darth Maul wkracza do baru na Nar Shaddaa.

Zakapturzony Sith ponownie wypowiada imię poszukiwanej osoby, co zgodnie z przewidywaniami barmana przykuwa uwagę klienteli. Pewien Quarren podchodzi do Maula i wytyka mu, iż nikt nie wchodzi swobodnie do baru i nie wymienia imienia Xrexus bez konsekwencji. Dodaje, że wszyscy zdają sobie sprawę co owa kobieta zamierza, lecz nie mówią o tym do osób takich jak zakapturzony przybysz. Podsumowując dochodzi do wniosku, że styl wypytywania o innych odpowiada standardom Jedi, dlatego chce wiedzieć czy nowo przybyły jest kimś w tym rodzaju.

Słowa Quarrena doprowadzają Maula do wściekłości przez co rozpoczyna on bójkę. Wyrzucając bywalców przez okno na zewnątrz baru, Zabrak ściera się z nimi tylko przy użyciu własnych rąk, gdyż skorzystanie z miecza świetlnego zdradziłoby jego prawdziwą naturę. Mimo kilku przeciwników, mężczyzna bez większych trudności stawia im czoła. Sytuacja zmienia się w chwili, gdy Quarren oślepia go za pomocą produkowanej przez siebie wydzieliny. Nieoczekiwany atak sprawia, iż Maul nie jest w stanie zauważyć nadchodzącego ciosu i upada na ziemię. Podczas gdy stara się usunąć wydzielinę ze swojej twarzy, Calgriz oznajmia mu, iż zamierza zastrzelić go strzałem w głowę.

Chcąc uchronić się przed zapowiedzianym atakiem, uczeń Sithów sięga Mocą po leżący w pobliżu nóż i ciska go w klatkę piersiową swojego przeciwnika co doprowadza go do śmierci. Towarzysze Quarrena widząc jego nagłą śmierć zastanawiają się w jaki sposób wrogi im Zabrak zdołał użyć broni, gdyż nie widzieli jak ją rzucał. Mimo nowego problemu, klienci baru decydują się na wspólne zabicie przeciwnika. Gdy przygotowują się do ataku zostają nieoczekiwanie zaatakowani i uśmierceni przez grupę łowców nagród pod przewodnictwem Cada Bane'a.

Widząc nowo przybyłych, Maul dziękuje za okazaną mu pomoc i dodaje, że mogli wkroczyć już wcześniej. W odpowiedzi na jego słowa, Bane stwierdza, że ten radził sobie całkiem dobrze i jest pewien, iż nawet bez ich wsparcia zdołałby pokonać swoich wrogów. Dodaje też, że wszystkie uśmiercone istoty zostaną doliczone do rachunku, którym zostanie obarczony za usługi jego grupy. Kontynuując oświadcza, że wraz ze swoimi towarzyszami znalazł odpowiedź na dręczącą Maula sprawę, którą jest zaproszenie i bezpieczny dostęp do wydarzenia organizowanego przez Xev Xrexus. W czasie wypowiedzi Durosa, Vorhdeilo bada ciała poległych przeciwników Maula i pragnie spróbować ich wciąż ciepłej krwi. Aurra Sing studzi jej zapał mówiąc, iż odbiera sygnał mówiący, że w pobliskim Hutta Town pojawili się Jedi, którzy prędzej czy później wpadną na ich ślad. Słysząc słowa towarzyszki, Bane proponuje Maulowi, aby zniknęli ze środka ulicy, na co ten przystaje.

Przemierzając kolejne ulice Nar Shaddaa nowi sojusznicy docierają do statku kosmicznego. Cad Bane oświadcza Maulowi, że Xev Xrexus jest sprytną osobą, która organizuje swoje wydarzenie poza przestrzenią Republiki Galaktycznej, a jednocześnie tworzy szereg sztucznych imprez, aby przyciągnąć do nich uwagę stróżów prawa. Słysząc to, Sith pyta łowcy nagród skąd pewność, że trafili na ślad prawdziwego spotkania. Bane odparowuje, że zarówno jego źródła jak i droidy szpiegowskie Maula doprowadziły do tego samego odkrycia, którym jest stojący nieopodal frachtowiec. Wchodząc po trapie pojazdu, Bane informuje swojego pracodawcę, iż należał on do gangu Haddrex, a jego załoga odmówiła pokojowego przekazania zaproszenia na wydarzenie Xev Xrexus, więc jego grupa zmusiła ich do tego siłą.

Troo-tril-tek przesłuchuje FE-B3.

Gdy towarzysze docierają do jednego z pomieszczeń na frachtowcu, wśród licznych trupów pokonanych przestępców napotykają ostatniego z grupy Cada Bane'a, Troo-tril-teka, który przesłuchuje zdobycznego droida protokolarnego. Na widok nowo przybyłych Chadra-Fan oznajmia, iż zjawili się oni za wcześnie, gdyż jego ofiara wciąż nie wyjawiła mu przechowywanych przez siebie informacji. Słysząc to, Darth Maul podchodzi do maszyny i pyta o jego oznaczenie, na co ten przedstawia się jako FE-B3. Zabrak upewnia się czy robot wie czego on i jego towarzysze od niego wymagają. Fee-bee potwierdza, mówiąc, że grupa chce poznać lokalizację aukcji organizowanej przez Xev Xrexus, a także bezpieczne kody autoryzacyjne, lecz dodaje, iż nie posiada informacji w tych sprawach. Sith nie wierzy w prawdziwość odpowiedzi rozmówcy, dlatego informuje, że być może ma on problemy z pamięcią. Wypowiadając to zdanie używa Mocy, aby wyrwać z orbity jedyne działające oko droida, po czym nazywa to prezentem, gdyż nie będzie on widział tortur, którym podda go Tek-tek. Słysząc nową groźbę, a także będąc pozbawionym wzroku, FE-B3 decyduje się porzucić kłamstwa i wyjawić swoim oprawcom pożądane przez nich informacje.

Xev Xrexus wita przybyłych na licytację.

Do stacji kosmicznej w układzie Drazkel przybywają liczne statki kosmiczne. Na pokładzie jednego z pojazdów Aurra Sing informuje swoich towarzyszy, że pomyślnie przeszli autoryzację kodów pozwalających na lądowanie. Słysząc jej słowa, Cad Bane stwierdza, że założył to gdy nie zostali zniszczeni po ujawnieniu swej obecności. Zwracając się do Fee-bee dodaje, że ten dobrze wykonał swoją pracę. Droid wyraża nadzieję, że przed lądowaniem, w ramach dobrej woli wyrzucą go w próżnię. Tek-tek mówi mu, by nie był pesymistą, gdyż jeszcze nie zrealizował swoich planów wobec niego. Nie zwracając uwagi na rozmowę Chadra-Fana i maszyny, Sing informuje, iż ma złe przeczucia względem nadchodzących wydarzeń. Kobieta jest przekonana, że ich pracodawca poradziłby sobie w wyprawie w pojedynkę, dlatego zastanawia się czemu z nim podróżują. Bane chwali ją za jej podejrzliwość i mówi, aby się jej trzymała, gdyż ona zapewni im przetrwanie i ocali życie. Wyjawia, iż rozmyślał na temat ich roli we współpracy z Zabrakiem i podejrzewa, że nie stanowią jego sprzymierzeńców, a zwykłe narzędzia. Mimo tych obaw, łowca nie zamierza się zniechęcać, gdyż na stacji kosmicznej będzie wystarczająco dużo gotówki, aby się wzbogacić. Aurra wysłuchuje jego słów, po czym zastanawia się gdzie udał się ich pracodawca. Cad przypuszcza, że ten zbiera w sobie odwagę przed czekającymi ich wydarzeniami.

W swojej kajucie, klęcząc na ziemi, Darth Maul poddaje się medytacji. W swojej głowie widzi wspomnienia szkolenia jakiemu poddał go jego mistrz. Zabrak przypomina sobie wizytę na Malachorze, gdzie badał pozostałości po Wielkiej Pladze, a także doświadczył bólu pokonanych Sithów.

We wnętrzu stacji kosmicznej, Maul oraz towarzysząca mu grupa łowców nagród wkraczają do sali, gdzie ma zostać przeprowadzona aukcja. Widząc tłumy przybyłych gości, Cad oznajmia, iż w pomieszczeniu znajduje się mnóstwo pieniędzy, za więcej niż jedną nagrodę, dlatego proponuje, aby porzucić obecne przedsięwzięcie i zainteresować się czymś co przyniesie im większy zysk. Sith informuje go, że nie interesują go pieniądze, gdyż wtedy nie korzystałby z jego drogich usług.

Darth Maul przygląda się uwięzionej Eldrze Kaitis.

W czasie mijania kolejnych uczestników zaplanowanej licytacji, Bane zostaje zaczepiony przez grupę Trandoshan, którzy zwracają mu uwagę, iż wydłubane oczy FE-B3 nie stanowią wystarczającego argumentu, aby pozwolić uczestniczyć w wydarzeniu droidowi. Duros stwierdza, że maszyna nie dbała o własne sprawy, a następnie odchodzi. Słysząc jego rozmowę, Aurra pyta łowcę czy stara się rozpocząć bójkę, na co ten odpowiada, iż obawia się, że prędzej czy później i tak czeka ich walka. Podczas ich wymiany zmian, wśród zebranych pojawia się organizatorka aukcji, Xev Xrexus. Kobieta wita wszystkich gości, po czym przedstawia się i dla formalności wyjawia powód, dla którego się zebrali. Oznajmia, że dzięki wysiłkom jej ludzi, przybyli na licytację mają rzadką okazję wykupić życie padawanki Jedi, Eldry Kaitis, która może zostać wykorzystana na wiele różnorakich sposobów przez jednego szczęśliwca. Po zaprezentowaniu hologramu z sylwetką dziewczyny, Xrexus informuje, że targowica rozpocznie się w ciągu dwóch godzin, a do tego czasu życzy wszystkim przyjemnego pobytu na stacji.

Po wysłuchaniu przemowy kobiety, niezauważony, Darth Maul opuszcza salę licytacji i zagłębia się w korytarze stacji kosmicznej. Rozważając słuszność licytowania padawanki oraz powody, dla których zebrani chcieliby kupić jej życie, dochodzi do wniosku, że on najbardziej zasługuje na wygranie życia Jedi. Jego przemyślenia zakłóca przybycie jednej z sond szpiegowskich, która informuje go, iż odnalazła miejsce przetrzymywania Kaitis. Zainteresowany jej odkryciem, Zabrak podąża za droidem. Gdy przybywa do celi, staje w milczeniu i pełen emocji obserwuje padawankę. Widząc zakapturzonego nieznajomego, Eldra pyta go o jego tożsamość.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Maul, Part II.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2017, 22 marca USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) $3.99

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Maul
[Pokaż/Ukryj]