Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mara Jade

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

WEdycji.png
Nie. Zostaw ich mnie. Sam się z nimi rozprawię.

Ktoś właśnie przeprowadza gruntowną edycję tego artykułu.


Aby zapobiec konfliktom edycji inni użytkownicy proszeni są o niedokonywanie w nim zmian do czasu usunięcia tego komunikatu lub skontaktowanie się z archiwistą Piett.

Mara Jade EA.jpg
Mara Jade Skywalker
Data i miejsce narodzin: 17 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 40 ABY, Kavan [2]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 160 cm
Kolor włosów: Rude (siwiejące)[3]
Kolor oczu: Zielone[4]
Przynależność:
Mara Jade to Ręka Imperatora, przemytnik, później Jedi i żona Luke'a Skywalkera. Rudowłosa kobieta o wyjątkowej sprawności fizycznej oraz znakomitej pamięci.

Biografia

Ręka Imperatora

Mara Jade.

Mara Jade urodziła się około 18 lat przed bitwą o Yavin. Nigdy nie poznała swoich rodziców. Została im zabrana przez samego Palpatine'a, a przez kolejne kilkanaście lat szkolono ją w posługiwaniu się Mocą, w sztukach walki, strzelaniu z blastera oraz lataniu wszelkimi pojazdami. Gdy miała około 16 lat, została Ręką Imperatora - specjalnym agentem Palpatine'a, działającym niezależnie od wszystkich służb państwowych. Z reguły wykonywała misje tam, gdzie szturmowcy, imperialna flota, oraz inni agenci Imperatora nie mogli sobie poradzić, lub też ich obecność nie była pożądana. Miała dostęp do większości danych wewnętrznych i wywiadowczych, w tym do wielu tajnych kodów i skrytek znanych tylko jej i samemu Imperatorowi. Dzięki użyciu Mocy mogła kontaktować się ze swoim mocodawcą z każdego miejsca w galaktyce.

Jedną z jej najważniejszych misji miało być zabicie Luke’a Skywalkera. Jako tancerka Arica czekała na niego w pałacu Jabby. Jednak Jabba nie zgodził się, by towarzyszyła jego świcie podczas egzekucji młodego Jedi, w związku, z czym Mara nie zdołała wykonać misji.

Po Endorze

W momencie śmierci Imperatora w trakcie bitwy o Endor, Mara doznała wizji, pokazującej, jak Vader oraz Luke rzucają się na Palpatine'a i zabijają go. W ten sposób Palpatine wpoił jej w świadomość i podświadomość swój ostatni rozkaz - Masz zabić Luke'a Skywalkera!. Wizja była fałszywa i obliczona na wywarcie większego wpływu na psychikę Mary, o tym jednak Jade dowiedziała się dopiero wiele lat później. Po śmierci mentora, Mara praktycznie straciła niewielkie możliwości korzystania z Mocy, które dotychczas przejawiała.

Przez kolejne lata Mara włóczyła się po Galaktyce, z reguły szukając zajęcia jako mechanik i starając się uciec przed okresowo nawracającymi wizjami. Jej tułaczka wiązała się z ucieczką przed dyrektor Wywiadu Imperialnego, Ysanną Isard. W tym czasie starła się też z inną byłą Ręką Imperatora, Lumiyą, nieświadoma jednak jej roli w Imperium. Wkrótce potem na planecie Varonat spotkała przemytnika Talona Karrde'a. Uratowała mu życie, za co wdzięczny Karrde zaoferował jej prace w jego organizacji. Przez kolejnych kilka miesięcy Mara zrobiła w jego organizacji błyskawiczną karierę, awansując ostatecznie na jego zastępcę.

Ostatni rozkaz

Okazja do wykonania rozkazu Imperatora nadarzyła się, gdy podróżując z Karrdem Mara wyczuła Luke znajdującego się wówczas w rozbitym myśliwcu, w odludnym miejscu galaktyki. Ze względu na okoliczności nie wykonała jednak rozkazu Imperatora. Podczas odwiedzin Thrawna na Myrkr, Luke uciekł porwaną kanonierką. Po krótkiej pogoni oboje rozbili się. Przez kilka kolejnych dni wędrowali po lasach tej planety. Ponieważ Wielki Admirał zorientował się, że jednym z uciekinierów był Skywalker, a ludzie Karrdego nie dość, że pomogli mu w ucieczce, to jeszcze rozbili grupę szturmowców, wyznaczył nagrodę za głowę Talona.

Mara próbowała z nim negocjować, jednak nie udało się to, a w dodatku jej błąd sprowadził żołnierzy Thrawna prosto do kryjówki Karrdego. Ponieważ reszta grupy, z wyjątkiem Avesa, uznała ją za zdrajczynię, jedyną osobą, która mogła jej pomóc, był Luke. Pomogła mu więc uciec z rąk mrocznego Jedi C'baotha, a następnie wspólnie odbili przywódcę przemytników z pokładu imperialnego Gwiezdnego Niszczyciela, wykorzystując przy tym tajne kody będące w posiadaniu Mary.

Kilka dni później Jade wzięła udział w bitwie o Flotę Katańską, podczas której jej myśliwiec został zestrzelony, a ona sama, uratowana dzięki Luke'owi, trafiła do szpitala na Coruscant. Po przebytej tam operacji układu nerwowego Mara uratowała rodzinę Solo przed oddziałem specjalnym wysłanym przez Thrawna do pałacu imperialnego w celu porwania księżniczki i jej dzieci. Jako jedyny z oddziału przeżył dowódca major Himron, który w szpitalu skłamał, że to Mara Jade wpuściła oddział do pałacu za co dziewczyna została aresztowana. Dzięki temu Thrawn pozbył się jednej z niewielu osób, która mogła wiedzieć gdzie znajduje się Wayland. W rozmowie z Leią Mara wyznaje, że zna położenie układu. Po przybyciu na Coruscant Luke wraz z Landem wydostał Marę z więzienia . Następnie wraz z Hanem oraz Chewbaccą wzięli udział w wyprawie na Wayland, gdzie mieścił się wykorzystywany przez Thrawna jeden ze skarbców Imperatora. Ponieważ zmuszeni byli lądować daleko od skarbca a użycie ścigaczy ze względu na mieszkające tam zwierzęta było niemożliwe podróż po planecie trwała kilka dni. W tym czasie Luke rozpoczął naukę Mary korzystania z mocy oraz posługiwania się mieczem świetlnym. Mara z Luke'iem dostali się do sali imperatora gdzie spotkali C'baotha oraz klona Luke'a z, którym Luke rozpoczął walkę na miecze świetlne. Po pewnym czasie dołączyła do nich Leia, która przybyła wraz z Karrdem by ostrzec brata przed szalonym Jedi. Widząc, że Luke nie może poradzić sobie w walce ze swym klonem Mara zabiła za pomocą miecza świetlnego księżniczki klona Luke'a, co pozwoliło jej uznać swój rozkaz za wykonany. Wywołało to gniew szalonego mistrza, który zwalił na grupę przyjaciół grad kamieni. Luke przygnieciony skałami zdołał jedynie uwolnić vornskry należące do Karrde co odwróciło uwagę C'Baotha przebitego przez Marę mieczem świetlnym.

Mara Jade podczas Kampanii Thrawna

Po upadku Thrawna

Rok później Mara uratowała córkę Ja Bardina, za co dostała statek, który później nazwała Jade's Fire. Następnie pomogła Karrdemu organizować sojusz przemytników. W trakcie kontrofensywy odrodzonego Imperatora trenowała z Kylem Katarnem, dzięki czemu była jedyną osobą, która miała możliwość ocalenia go z objęć ciemnej strony na Dromund Kaas. Gdy Luke uruchomił Akademię Jedi na Yavinie, Mara była w pierwszej grupie studentów. Trenowała głównie z Corranem Hornem, który prezentował podobny poziom wiedzy i doświadczenia. Szybko jednak swoją naukę skończyła, gdyż zajęła się przejęciem Kessel z rąk Morutha Doole’a. Następnie wraz z Landem Calrissianem wyruszyła do Republiki Katholskiej, by szukać Car'dasa.

W roku 18 ABY brała udział w konflikcie koreliańskim. Przełomowe w jej życiu wydarzenia miały miejsce rok po Kryzysie Koreliańskim. Wraz ze Skywalkerem trafiła do tajnej bazy nieżyjącego już Thrawna. Kolejne niebezpieczne przygody znacznie przybliżyły ich do siebie. Mara zakończyła tez wówczas swój trening Jedi. By zniszczyć Rękę Thrawna, poświęciła swój statek.

Ślub Mary i Luke'a

Trzy miesiące później, już na Coruscant, poślubiła Luke'a Skywalkera.

W roku 24 ABY Luke podjął decyzję pasowania kilkoro nowych rycerzy Jedi, pośród których znalazła się Jaina Solo [5]. Pomimo tej promocji uznał że jego siostrzenica potrzebuje dalszej nauki, dlatego też poprosił swoją żonę o to by kontynuowała jej szkolenie. Mara chętnie przystała na jego prośbę po czym między obydwiema Jedi szybko wywiązała się bliska więź. Na początku skupiła się w pomocy Jainie w polepszanie jej umiejętności pilotażu, do tego celu używając podarowanego córce przez Hana Solo mocno zmodyfikowanego myśliwca Z-95 Łowca Głów. Szkolenie szło na tyle sprawnie że Mara uznała że jej siostrzenica poradzi sobie z wykonywaniem samodzielnych lotów kosmicznych. Pierwszym lotem Jainy było wykonanie lotu na planetę Mon Calamari, który zakończył się powodzeniem [6]. Jakiś czas potem Mara i Jainy zaczęły wspólnie latać na misje podarowanym wcześniej przez Luke'a żonie statkiem Jade Sabre skąd Mistrzni Jedi kontynuowała szkolenie swojej siostrzenicy. [7].

W tym okresie jedynym z zadań Jade jako Mistrzyni Jedi było wzięcie udziału w misji na Monor II, gdzie wykonywała zadanie ochrony jednego z dyplomatów. Ten ostatni miał uczestniczyć w uroczystościach związanych z przejęciem władzy przez Agaposa Dziesiątego, będącego członkiem dynastii rządzących regionem Książąt-Kapłanów. W uroczystości przyjechało wielu dygnitarzy zarówno z Nowej Republiki jak i światów zaprzyjaźnionych. Mara miała wtedy po raz pierwszy spotkać Noma Anora, wtedy znanego jeszcze jako pozornie mało znaczący osobnik w świecie galaktycznej polityki. Mara już przy pierwszym spotkaniu uznała go za osobę wyraźnie mało przyjemną w kontakcie. Ani ona ani nikt z uczestników ceremonii nie wiedział wtedy że Nom Anor zaplanował zarazić uczestników spotkania wyhodowanym przez siebie, niebezpiecznym wirusem. Owe mikroorganizmy nazywane Zarodnikami coomb miały rozprzestrzenić się do organizmów dygnitarzy poprzez maski tlenowe których ci potrzebowali do oddychania w atmosferze planety Monor II. W wyniku działań Noma Anora chorobą zaraziło się ponad stu dygnitarzy i innych uczestników wydarzenia, w tym sama Mara Jade, wtedy jeszcze pozostająca nieświadomą tego co się stało. Sama choroba jak i powody działań Noma Anora miały stać się znane w kolejnych miesiącach kiedy doszło do jednego z najstraszniejszych konfliktów w historii Galaktyki [8].

Inwazja Yuuzhan Vongów (25 ABY–29 ABY)

U progu nawałnicy

W niedługim czasie po pobycie na Monor II Mara Jade zaczęła odczuwać skutki działań choroby. Kobieta uzyskała błyskawiczną pomoc od najlepszych lekarzy na Coruscant, jednak ich pomoc na niewiele się zdała. Okazało się że żarodniki coomb chociaż same nie mogły się rozprzestrzeniać, skutecznie atakowały organizm ofiary, stopniowo umierając razem z nią. W krótkim czasie umarły prawie wszystkie osoby zarażone wtedy chorobą, a pośród żywych pozostawały wtedy jedynie Mara oraz inna osoba, poddawana wtedy intensywnym badaniom w stolicy Nowej Republiki. To że Mara była wstanie tak długo znosić w dobrym stanie straszną chorobę spowodowane było jej silną więzią z Mocą. Pomimo tego że postęp choroby uległ znacznemu spowolnieniu to jednak wtedy wydawało się że na dłuższą metę kobieta nie zdoła pokonać śmiertelnej choroby. Mara była tym bardziej załamana tą chorobą ponieważ dotychczas nie zdążyła zajść w ciążę i dać mężowi upragnionego przez oboje dziecka. Świadomość tego faktu wraz z powoli acz stopniowo narastającymi objawami choroby powodawały że kobieta z trudem unikała popadnięcia w rozpacz. Tym nie mniej uważała że najlpesze co może zrobić to dalej pozostawać aktywna jako członkimi Zakonu Jedi, kontynując szkolenie Jainy. Luke Skywalker pomimo obaw że stan żony może pogorszyć się w trakcie wypraw kosmicznych zgodził się w końcu że nie ma lepszego wyjścia i wspierać ją w jej poczynaniach, wierząc że ta zdąży z czasem sama przezwyciężyć swoją chorobę.

W roku 25 ABY Mara wraz z Jainą spotkały się z Leią Organą Solo która szykowała się do odbycia misji dyplomatycznej w imieniu Nowej Republiki. Księżniczka starała się rozładować narastający w regionie konflikt między położonymi blisko siebie planetami Osarian i Rhommamool. Ubodzy mieszkańcy drugiej z planet zostali podburzeni przez znanego już Marze Noma Anora, który korzystając z przepaści w rozwoju obu światów doprowadził je na skraj wojny domowej. Sytuacji nie poprawiał fakt że obie planety miały lada dzień znaleźć się najbliżej siebie w ciągu ostatnich dziesięciu lat, co groziła skutecznym wystrzeleniem w siebie przez oba światy pocisków mogących pokonać odległość między atmosferami obu światów. Leia poprosiła Marę i Jainę by te eskortowały ją na spotkaniem z Nomem Anorem, pamiętając że Mistrzyni Jedi spotkała już raz tajemniczego wichrzyciela i mogła by jej udzielić wskazówek jak z nim postępować. Jade zgodziła się na prośbę bratowej, po czym wszystkie trzy w towarzystwie C-3PO i ochroniarza księżniczki, Noghriego Bolpuhra poleciały na pokładzie Jade Sabre na spotkanie z samozwańczym przywódcą Rhommamoola.

Mimo tego, jako pierwsza osoba w galaktyce pokonała Yuuzhanina na Belkadanie.

W czasie gdy wszyscy Jedi podróżowali po galaktyce i wykonywali przeróżne misje, Mara wraz z Anakinem wyruszyła na Dantooine. Miała tam odzyskać siły, ale odpoczynek zamienił się w ucieczkę przez Vongami. W ostatniej chwili wyczerpaną Marę i Anakina uratował Luke i jej siostrzeniec Jacen. Mimo, iż stan zdrowia Mary nadal się pogarszał, wyruszyła na Ithor, gdzie wraz z wieloma innymi Jedi brała udział w walkach z wrogiem. Jednak po zniszczeniu Ithoru Mara kompletnie straciła siły.

W końcu lekarstwo – Łzy Vergere – zdobył dla niej Han Solo. Choroba ustąpiła. Kilka miesięcy później Mara zaszła w ciążę. Mimo tego brała udział w obronie Duro. Kolejnych kilka miesięcy spędziła na Coruscant, jednak wkrótce władze Nowej Republiki wydały rozkaz aresztowania małżeństwa Skywalkerów. Mara wraz z Luke'iem przenieśli się na okręt Boostera Terrika. Tam okazało się, że Łzy mają szkodliwy wpływ na jej nienarodzone dziecko, a po zrezygnowaniu z nich - nastąpił nawrót choroby. Tuż przed urodzeniem syna, któremu nadali później imię Ben, Luke używając Mocy ostatecznie pokonał chorobę Mary.

Następnie Mara brała udział w kilku akcjach bojowych, zarówno ofensywnych, jak i defensywnych. Brała również udział w obronie Coruscant. Po upadku planety wraz z Lukiem i Benem wybrała się na tereny Konsorcjum Hapes.

Druga galaktyczna wojna domowa

Początek

W 40 ABY Luke'a zaczęły nawiedzać tajemnicze sny o nieistniejącym wrogu, przepowiadające nowe cierpienia dla galaktyki. Mara wspierała męża, mówiąc mu, że wspólnie poradzą sobie z zagrożeniem.

Jednocześnie Korelianie rozpoczęli prace nad ponownym uruchomieniem stacji Centerpoint i budową nowej floty szturmowej. Skywalkerowie wybrali się na kolację do rodziny Solo, gdzie temat Korelii był ciągle poruszany. Luke przydzielił Jacenowi i Benowi (który otworzył się już na Moc) zadanie, w którym mieli przeniknąć na stację Centerpoint i unieruchomić ją. Mara mimo obaw zgodziła się na to przedsięwzięcie.

Sama również wyruszyła do układu Koreliańskiego jako członkini Eskadry Hardpoint, która brała udział w operacji Okrążenie. Jej zadaniem, jak i całej Eskadry, było przeniknięcie na Korelię, do Koronetu i bezpieczne odeskortowanie grup Purella i Tauntaun. Zadanie nie powiodło się, gdyż wahadłowiec, który eskortowali do odbioru towarzyszy, Chandrila Skies, uległ zniszczeniu. Jednakże Ben unieruchomił stację Centerpoint z czego Mara i Luke byli wielce dumni.

Po zakończeniu operacji Okrążenie, Jade wróciła na Coruscant. Wkrótce Gilad Pellaeon wybrał się z dyplomatyczną misją na stację Toryaz, by starać się o pokój z Korelią. Mara towarzyszyła mu, jako jedna z kilku Jedi służących za ochronę delegatów przybyłych na to spotkanie.

W którąś z nocy nastąpił atak koreliańskich zabójców. Mara wspólnie z Luke'iem walczyła przeciwko agresorom. Jednakże w walkach poległa pani premier Pięciu Światów, Aidel Saxan. To poskutkowało zerwaniem negocjacji.

Mara i Luke po opuszczeniu stacji udali się, przebrani jako aktorzy odgrywający sami siebie, na Korelię. Po przejściu odprawy celnej rozdzielili się. Luke udał się do opuszczonej enklawy Jedi, a Jade do rezydencji Thrackana Sal-Solo.

Mistrzyni miała zamiar spotkać się z Omwatką, Tiu Zax, która po operacji Okrążenie pozostała w pałacu ministra wojny. Mara zaczekała na osłonę nocy i gdy ta nastąpiła, rozpoczęła wędrówkę do rezydencji Thrackana. Wiedząc, że posiadłość jest bardzo dobrze chroniona, Jade otuliła się bąblem Mocy i rozpoczęła powolną wędrówkę nad ziemią.

Zmęczona i spocona, mistrzyni została przywitana przez Tiu Zax. Po krótkim odpoczynku i rozmowie, obie kobiety udały się do gabinetu Sal-Solo, gdzie Mara miała nadzieję znaleźć dowody na jego współudział w wydarzeniach na stacji Toryaz. Ku swojemu zawiedzeniu znalazła tylko nie podpisaną wiadomość z informacjami o planowanym zamachu. Wiedząc, że nie znajdzie już nic ciekawego, Mara zabrała Tiu i opuściła pałac Thrackana w jednym z jego pojazdów awaryjnych. Następnie obie Jedi spotkały się z Luke'iem i cała trójka wróciła na Coruscant.

Po jakimś czasie na Coruscant, małżeństwo zostało zaatakowane w środku nocy przez zjawy Jacena i Bena. Luke zajął się młodym Solo, a Mara własnym synem. Jade zauważyła, że jej przeciwnik to tylko wykrzywiona przez Ciemną Stronę żałosna kopia jej syna. Po jakimś czasie zyskała przewagę nad widmowym wrogiem. Z zaskoczenia kopnęła go w brzuch powodując zniknięcie zjawy. Luke również uporał się ze swoim przeciwnikiem, a następnie doznał wizji, w której jego nieistniejący do tej pory wróg przybiera materialną postać. Skywalker poinformował o tym żonę lecz ta ponownie zapewniła go, że wspólnymi siłami poradzą sobie z każdym zagrożeniem. Po chwili dodała, że Jacen i Ben przysłali wiadomość, że wracają do domu.[9]

Śmierć

Zginęła na Kavinie z ręki Jacena Solo w 40 ABY, który po tym morderstwie stał się Lordem Sithów i przyjął imię Darth Caedus.

Mara przez długi czas walczyła z Jacenem na miecze świetlne i nie tylko. Miała przewagę. Jednak gdy młody Solo przyjął przy pomocy Mocy postać jej syna, ona mrugnęła. To wystarczyło, aby Jacen wbił w jej nogę strzykawkę ze śmiertelną trucizną. Ostatnie wypowiedziane przez nią słowo to "mojego Bena" - imię jej syna.

Pośmiertna egzystencja

Dwanaście tygodni po śmierci, Mara objawiła się Benowi i pomogła mu w zdobyciu dowodów obciążających Jacena. Kilka dni później, jej duch pokazał się również Luke'owi.

Gdy w roku 43 ABY Luke Skywalker wraz z synem dotarli na Stację Sinkhole i poznali Wędrowców Umysłów, Wielki Mistrz spotkał swą żonę Poza Cieniami, w wymiarze, do którego dostał się dzięki poznanej od Wędrowców technice. Okazało się, że Mara po śmierci nie złączyła się z jasną stroną Mocy, lecz cierpi jak każdy, kogo zwiódł mrok. Stało się tak, gdyż walczyła z Jacenem nie dlatego, aby pokonać lorda Sithów, ale aby zemścić się za to jak potraktował jej syna, przez co ostatecznie powróciła na ciemną stronę Mocy. Mimo swojego losu pomogła swej rodzinie jeszcze raz przekazując Skywalkerom informacje na temat Abeloth.

W roku 137 ABY Mara pojawiła się w wizji Cade'a Skywalkera w świątyni na Ossusie. Wizja ta została wywołana przez igiełki śmierci, gdy po uratowaniu Marasii Fel Cade zastanawiał się nad drogą, którą powinien podążać.

Ciekawostki

  • Mara to po hebrajsku gorycz. Imię to przyjmuje w Księdze Rut Noemi, po tym, jak zostaje "osierocona" przez śmierć męża i obu synów. Mara Jade również jest "osierocona" - w momencie, w którym przedstawia ją Trylogia Thrawna – przez śmierć Imperatora i upadek Imperium.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Mary Jade.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!