Corran Horn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Corran Horn
Data i miejsce narodzin: 18 BBY
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Wzrost: 167 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja:




Corran Horn to Korelianin, śledczy pracujący w KorSeku, człowiek, który po upadku Imperium przyłączył się do Rebelii i został jednym z najlepszych pilotów w Eskadrze Łotrów. Kiedy jego żona, Mirax została porwana, wstąpił do akademii Jedi i został rycerzem Jedi. Z żoną mieli dwoje dzieci syna Valina i córkę Jysellę. Zdobył tytuł mistrza oraz został członkiem Rady Jedi.

Biografia

Młodość

Corran Horn urodził się 18 BBY. na planecie Korelia. Jego przybrany dziadek Rostek Horn oraz ojciec Valin "Hal" Horn byli pracownikami KorSeku. Corran chcąc kontynuować tradycję rodzinną również wstąpił w szeregi Służby Ochrony Korelii. Przez większość swojej kariery jako stróż prawa współpracował ze swoim ojcem Halem Hornem. Corran nie pozostał w cieniu swojego ojca, lecz osiągnął niemałe sukcesy w ciągu swojej służby w KorSeku. Kariera Horna jako stróża prawa zaczęła się chylić ku końcowi gdy jego ojciec Valin "Hal" na oczach syna został zastrzelony przez trandoshańskiego łowcę nagród Bosska. Corran niedługo po tym zdarzeniu dowiedział się że niejaki Kirtan Loor (imperialny oficer wywiadu w szeregach KorSeku) chce go aresztować pod fałszywymi zarzutami, ukradł więc swojego służbowego X-winga wraz z droidem astromechanicznym typu R2 Gwizdkiem i opuścił Korelię. Ukrywał się przez około dwa lata, gdy po tym czasie wstąpił w szeregi Rebelii.

Rebelia

Sojusz Rebeliantów przyjął Corrana bez większych zastrzeżeń, atutem Horna było posiadanie własnego myśliwca zdolnego do walki. Jego talent do pilotażu został zauważony przez Dowództwo myśliwców po czym Corran został przydzielony do elitarnej Eskadry Łotrów. Horn dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, szybko awansował do stopnia porucznika i powierzono mu dowództwo Klucza Trzeciego. Równie szybko zdobył także zaufanie swoich kolegów oraz był jedynym pilotem który przeszedł pomyślnie scenariusz Wybawienie na symulatorze lotu. Tymczasem politycy przyszłej Nowej Republiki zauważyli, że rozpad Imperium nie następuje tak szybko jak na początku ofensywy militarnej rebeliantów. Stwierdzili, że eskadra która przyczyniła się najbardziej w rozgromieniu obu Gwiazd Śmierci stanie się symbolem siły, oraz jedności przyszłej Nowej Republiki. Dowództwo floty Sojuszu ugięło się niestety pod naciskiem Rady Tymczasowej. Politycy zmusili wręcz dowództwo do wysłania odmłodzonej Eskadry Łotrów na pole bitwy, co jak się później okazało nie było zbyt trafnym posunięciem.

Eskadra Łotrów

Pierwszym zadaniem które wykonała Eskadra Łotrów było według założeń komandora Wedge'a Antillesa misją treningową mającą na celu szlifowaniu umiejętności astronawigacji, jak się później okazało było misją ratunkową. Łotry wyskoczyły z nadprzestrzeni w układzie Chorax co było dla eskadry wielkim zaskoczeniem, gdyż miejscu w którym się znajdować nie było żadnego ośrodka masy który zmusiłby komputery astronawigacyjne do wyjścia z nadprzestrzeni. Zdarzenie to spowodował imperialny [[Krążownik typu Immobilizer|]] o nazwie Black Asp, należący do floty admirał Devlii, który blokował możliwość wejścia w nadprzestrzeń małemu jachtowi typu Baudo o nazwie Pulsar Skate należącego do Mirax Terrik. Po udanej misji eskadra powróciła do swoje bazy ulokowanej na planecie Talsea. W czasie, gdy wszyscy spali Corran obudził się z dziwnym przeświadczeniem, że coś jest nie w porządku. Szybko okazało się, że kryjówkę eskadry odkryło Imperium, które wysłało szturmowców w celu eliminacji eskadry poprzez wysadzenie w powietrze budynku w którym Łotry stacjonowały. Corran szybko zorientował się w sytuacji i zapobiegł katastrofie. Następne akcje eskadry miały się przyczynić do opanowania planety z której siły militarne Nowej Republiki mogły zająć Światy Jądra, w tym Coruscant, tą planetą była Borleias. Opanowanie Borleias, nie było tak proste jak planowano. Życie straciło wielu pilotów Eskadry Łotrów oraz innych formacji biorących udział w bitwie, sam Corran uszedł z życiem tylko dzięki pomocy Mirax Terrik. Gdy planeta została opanowana dzięki informacjom zebranym przez Horna, stała się przyczółkiem Nowej Republiki, który posłużył przy przejęciu Coruscant. Ratunek ze strony córki Boostera Terrika był impulsem który spowodował, że pomiędzy tak różnymi ludźmi jak Corran i Mirax zaczęło coś iskrzyć.

Coruscant

Corran wraz z Erisi Dlarit, koleżanką pilotem z planety Thyferra wziął udział w poszukiwaniach słabych punktów w obronie Coruscant, następnie wraz z Eskadrą Łotrów zniszczył tarczę planetarną Coruscant. W trakcie misji Corran został złapany przez Kirtana Loora i niezwłocznie przeniesiony do ukrytego imperialnego więzienia o nazwie Lusankya nad którym sprawowała władzę Ysanne Isard. Miejsce w którym Corran był przetrzymywany służyło Isard do "łamania" więźniów. Szefowa Wywiadu Imperialnego, więziła tam wielu wrogów Imperium, którzy byli nie tylko przesłuchiwani i torturowani, lecz także za pomocą psychotropowych substancji chemicznych i terroru psychologicznego zostawali uśpionymi agentami na usługach Imperium. Corranowi udało się nawiązać wiele nowych znajomości. Jedną z poznanych osób był Jan Dodonna - generał który zaplanował atak na pierwszą Gwiazdę Śmierci. Informacje przekazane przez nowych sojuszników okazały się bardzo pomocne w ucieczce z Lusankyi. Corran w trakcie ucieczki trafił na pomieszczenie w którym znalazł ciekawe informacje na temat innych więźniów między innymi na temat oskarżonego o zdradę kolegi pilota Tycho Celchu. Okazało się, że Tycho miał na tyle silną psychikę, iż indoktrynacja jego przypadku nie dała żadnych rezultatów, dzięki tym informacjom Celchu został później oczyszczony z wcześniejszych zarzutów. Corran podróżując po korytarzach więzienia natknął się na szturmowca, któremu zaszczepił w umyśle fałszywy obraz. Dzięki temu podświadomie użył Mocy co pozwoliło mu przemknąć koło żołnierza niezauważenie. W trakcie swej wędrówki ku wolności, trafił niespodziewanie do Muzeum Galaktycznego. Wtedy zdał sobie sprawę z tego, iż wcale nie opuścił Coruscant, lecz znajdował się tuż pod powierzchnią planety. Corran wiedziony dziwnym instynktem przeszukał salę poświęconą Jedi. Znalazł tam okaleczone posągi mistrzów i rycerzy Starej Republiki. Każda z rzeźb nie wiadomo czemu została pozbawiona twarzy, wśród artefaktów Jedi Horn odnalazł trzy działające miecze świetlne, oraz przy jednym z nich holograficzne zdjęcie koreliańskiego mistrza Jedi Nejaa Halcyona oraz małego chłopca który był uderzająco podobny do młodego Hala Horna. Gdy Corranowi udało się w końcu zbiec, podążył niezwłocznie na salę sądową by przedstawić dowody oczyszczające Tycho z zarzutów jakie zostały mu wcześniej postawione. Tymczasem Isard, gdy zdała sobie sprawę z własnej porażki, uruchomiła silniki Lusankyi i opuściła Coruscant kierując się w stronę planety Thyferra największego producenta płynu bacta w znanej galaktyce z zamiarem przejęcia planety i jej zasobów leczniczej substancji. Dopiero gdy superniszczyciel jakim była Lusankya opuścił planetę, wszyscy zdali sobie sprawę czym było owe tajemnicze imperialne więzienie. Podczas startu niszczyciela inni więźniowie nadal pozostali na pokładzie Lusankyi, zginęło wiele milionów mieszkańców Coruscant, a odbudowa zniszczeń w strukturze miasta trwała wiele lat.

Wojna o Bactę

Mając pod ręką superniszczyciel i wielu zwolenników na powierzchni, Isard szybko przejęła władzę na Thyferze. W czasie gdy Dowództwo Floty przygotowywało plan odbicia planety z rąk korporacji Xucphra i Ysanny Isard, Corran spotkał się po raz pierwszy w życiu z Luke'em Skywalkerem, by przekazać mu wszystkie znaleziska i informacje na temat Jedi na jakie natknął się uciekając z więzienia. Luke w nagrodę powiedział Corranowi o prawdziwej przeszłości jego przodków, o tym że jest potomkiem koreliańskich Jedi z rodu Halcyonów. Skywalker podczas rozmowy z Corranem zapytał, czy ten nie będzie chciał się szkolić pod jego okiem w zgłębianiu tajników Mocy. Horn odmówił gdyż wtedy bardziej czuł się związany z Eskadrą Łotrów niż z tradycją Jedi oraz za wszelką cenę chciał uwolnić więźniów przetrzymywanych na pokładzie niszczyciela Isard. Bitwa o Thyferrę trwała parę miesięcy. W tym czasie Eskadra Łotrów stała się niezależną od władz Nowej Republiki jednostką, która praktycznie bez pomocy z zewnątrz rozbiła w puch siły Imperium broniące Thyferry. Corranowi w czasie tej akcji udało się zestrzelić maszynę Erisi Dlarit która jak się wcześniej okazało była zdrajcą w szeregach Eskadry, oraz wraz z resztą swoich kolegów pilotów przejąć Lusankyę, niestety nie udało się odnaleźć więźniów na pokładzie niszczyciela. Jak się okazało zostali oni przeniesieni w inne miejsce kilka miesięcy wcześniej i słuch o nich zaginął. Po zakończeniu walk, Horn ożenił się z Mirax, a wraz z resztą eskadry dołączył z powrotem do sił wojskowych Nowej Republiki.

Wojna z Resztkami Imperium

Okres tuż po odbiciu Thyferry z rąk Imperium nie należał może do najcięższych lecz na pewno do równie pracowitych. W tym czasie Corran wraz ze swoją eskadrą brał udział w walkach przeciwko wielkiemu admirałowi Thrawnowi, udało mu się w końcu odnaleźć i uwolnić więźniów którzy wcześniej przetrzymywani byli na pokładzie Lusankyi. Horn widział także nieudaną próbę odbicia Coruscant przez sklonowanego Palpatine'a.

Ścieżki Mocy

Corran w trakcie budowy swego pierwszego miecza świetlnego.

Minęły 4 lata od ślubu Corrana i Mirax. Mimo kłopotów które co chwilę nawiedzały galaktykę para małżonków wiodła w miarę szczęśliwe życie. Gdy Corran będąc na przepustce wrócił do swojego domu na Coruscant, nie mógł się doczekać spotkania z Mirax, niestety zastał w mieszkaniu tylko holowiadomość od swojej żony z informacją, iż dziś wróci do domu. Corran czuł się zaniepokojony faktem, gdyż był już późny wieczór a jego żony nadal nie ma. Jego obawy się sprawdziły - Mirax została uprowadzona. Brała ona udział w misji dla generała wywiadu Nowej Republiki Airena Crackena mającej na celu wytropienie kryjówki Leonii Taviry oraz jej gwiezdnego niszczyciela o nazwie Invidious. Horn postanowił, że skorzysta z wszelkich dostępnych mu środków by odnaleźć ukochaną. Niestety nikt z Wywiadu Nowej Republiki nie chciał mu udzielić żadnej informacji, spotkał sie natomiast z Luke'em Skywalkerem, który namówił Corrana by ten wstąpił do akademii Jedi pod przybranym nazwiskiem Keiran Halcyon na Yavinie 4. W ciągu paru miesięcy szkolenia Jedi, Keiran, a raczej Corran odkrył w sobie wiele talentów jak i słabości. Do tych pierwszych można zaliczyć na pewno zdolność do wpływania na umysły, oraz absorpcję energii, do tych drugich marne zdolności w telekinezie. Pobyt w Akademii przysłużył się nie tylko jemu lecz wszystkim przyszłym Jedi. Horn uratował Luke'a przed śmiercią, brał udział w tworzeniu nowego planu nauki studentów w zgłębianiu tajników Mocy, oraz ułożył plan wykurzenia ducha Exara Kuna który zakończył się powodzeniem. Postępy w szkoleniu według Corrana wcale nie zbliżyły go do rozwiązania zagadki zniknięcia jego żony, stwierdził również, że ma problemy z określeniem własnego "ja". Horn postanowił, że opuści Akademię i poszuka Mirax w sposób w jaki wcześniej tropił przedstawicieli organizacji przestępczych. W między czasie spotkał się z ojcem Mirax - Boosterem Terrikiem, ten pomógł mu dostać się na jego rodzinną Korelię.

Corran Horn - Mistrz Jedi.

Tam Corran odwiedził swojego przybranego dziadka Rostka Horna by odnaleźć własne "Ja". Starszy z Hornów pokazał Corranowi pamiątki po rodzinie Halcyonów, miedzy innymi miecz świetlny oraz to w jaki sposób Rostek w DNA swoich roślin przechowuje wiele ważnych informacji z różnych dziedzin między innymi "haki" na temat niektórych polityków lub na przykład jak zbudować miecz świetlny. Corran po opuszczeniu Korelii postanowił, iż czas na ostateczna fazę planu odnalezienia żony. Wstąpił w szeregi piratów pod przybranym nazwiskiem Jenos Idanian by wspiąć się w hierarchii Gnębów i znaleźć sposób na dostanie się na pokład okręgu flagowego Taviry. Corran podczas tej misji zaprzyjaźnił się z niektórymi z piratów, oraz bardzo szybko awansował ze zwykłego pirackiego pilota na dowódcę eskadry. Nie spodobało się to jednemu z "pupilków" Taviry Remartowi Sasyru. Podczas jednej z misji na planecie na której osiedlili się Camaasi pomiędzy Corranem a Remartem doszło do walki w której Horn odniósł druzgocące zwycięstwo. Dzięki temu udało mu się uratować przed śmiercią jedną samicę rasy Camaasi oraz zaprzyjaźnić się z jednym z samców o imieniu Elegos A'Kla który od tej pory towarzyszył i pomagał Hornowi. Corran w międzyczasie zajął się również akcjami dywersyjnymi na planecie na której stacjonowały pirackie załogi gwiezdnych statków oraz piloci - ubrany w szaty Jedi wychodził o zmierzchu ze swojej kwatery by szerzyć strach wśród podkomendnych Taviry.

Jego działania szybko przyniosły pożądany efekt. Wzbudził trwogę wśród pirackich załóg, a jego działania wyolbrzymione do niebotycznych rozmiarów nakręcały jeszcze spiralę strachu. Niestety taka strategia na dłuższą metę okazała się nieskuteczna. Nie dość, że jeden z huttyjskich przestępców zastawił na niego pułapkę z której Jedi wydostał się jedynie dzięki swojemu talentowi absorpcji energii, to zwrócił na siebie uwagę Taviry.

Leonia wysłała na planetę szkolonych w Mocy Jensaarai którzy mieli się rozprawić z "widmem" Jedi. Gdyby nie pomoc Luke'a Skywalkera, Corran zapewne zginął by w trakcie walki z podwładnymi piratki. Mistrzowi Jedi udało się ich ocalić oraz przekonać, że nikt nie ma wobec nich wrogich zamiarów, złożył im także propozycję przyszłej współpracy.

Gdy Leonia przybyła swoim Invidious by zniszczyć swoich wrogów ogniem turbolaserów z orbity, Corran wykorzystał swój drugi talent - wszczepił w jej umysł fałszywy obraz rzeczywistości, zmusił aby myślała, że koło niej z nadprzestrzeni wyskoczył superniszczyciel pod banderą Nowej Republiki oraz Pogromca Słońc.

Tavira uwierzyła w to co zobaczyły jej oczy i nakazała swoim ludziom odwrót. Bez Jensaarai Leonia straciła całą potęgę jaką kiedyś dysponowała. Po tym wszystkim Luke awansował Corrana na rycerza Jedi, Horn zadecydował jednak, że chwilowo najważniejsza dla niego jest eskadra i potomstwo.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Corran podczas Wojny z Yuuzhan Vongami

Minął rok od zakończenia kampanii przeciwko Leonii Tavirze, Mirax w tym czasie urodziła Corranowi syna którego nazwali Valin, oraz dwa lata później córkę Jysellę. Po przyjściu na świat jego dzieci, Horn zdecydował się w końcu wziąć czynny udział w tworzeniu Nowego Zakonu Jedi. Gdy Yuuzhan Vongowie - obca rasa z innej galaktyki, zaatakowali Nową Republikę, Corran wziął czynny udział w walce z agresorem. Najbardziej znaną i niestety niechlubną dla niego akcją była walka z Shedao Shai - komandorem floty Yuuzhan Vongów o losy planety Ithor. Corran walkę wygrał, lecz niestety i tak planeta została skazana na śmierć. Po tym zdarzeniu Horn na jakiś czas postanowił zniknąć z widoku publicznego. Po jakimś czasie wyszedł z ukrycia. Pomógł mistrzyni przemian Nen Yim w ucieczce ze świeżo przekształconej przez Yuuzhan Coruscant, oraz doprowadził ją na powierzchnię planety Zonama Sekot która to zawierała wiele tajemnic galaktyki jak i samych Yuuzhan Vongów. Corran brał także udział w walce o Coruscant a raczej Yuuzhan'tar za "sterami" sekotiańskiego myśliwca pod koniec kampanii przeciwko Yuuzhan Vongom, która to zakończyła się przegraną i kapitulacją Vongów.

Kryzys Mrocznego Gniazda i wojna rojów

Po wojnie z Yuuzhanami Corran za zasługi został awansowany do rangi mistrza Jedi. Został również członkiem nowo powstałej Rady Jedi przy akademii Jedi na Ossusie. Często, podczas wojny z Mrocznym Gniazdem kłócił się z Kypem na temat czy Jedi powinni służyć Mocy czy Sojuszowi. Osobiście sam wstawał za Sojuszem, prawdopodobnie na skutek wieloletniej w nim służby.

Druga galaktyczna wojna domowa

W 40 ABY powstał konflikt między Korelią, a Sojuszem Galaktycznym. Wywiad doniósł, że rodacy Corrana planują ponownie uruchomić stację Centerpoint. W związku z tymi doniesieniami opracowano operację wojskową zwaną Okrążenie. Horn wraz z innym Jedi został wysłany na powierzchnię Korelii do Koronetu, by obserwować ruchy nieprzyjacielskich wojsk. Jednak grupa Piaskoszczur (taki nadano kryptonim ich dwójce) nie miała wiele do roboty, gdyż wszystkie statki zostały wysłane naprzeciw siłom Sojuszu w przestrzeni kosmicznej. Nie wiadomo co stało się z towarzyszem Corrana, jednak on sam udał się do tamtejszej enklawy Jedi, gdzie opiekował się młodzikami oraz samym budynkiem. Po jakimś czasie odwiedził go mistrz Skywalker i zabrał młodych uczniów, by mogli kontynuować naukę w bezpiecznym miejscu. Horn prawdopodobnie pozostał na Korelii.[1]

Przypisy

Źródła