Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Stacja Sinkhole

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stacja Centerpoint, większa wersja Stacji Sinkhole.

Stacja kosmiczna Sinkhole była konstrukcją stworzoną przez rój Thuruht na polecenie Architektów znajdującą się w Otchłani. Była mniejszą wersją Stacji Centerpoint, z którą była w pewien sposób połączona.

Historia

Czasy najdawniejsze

Stacja, razem z całą Otchłanią, została wybudowana przez tę samą rasę, co jej większa odpowiedniczka. Jej celem było uniemożliwienie potężnej istocie ciemnej strony, Abeloth, uwolnienie się oraz sięganie poza obszar mgławicy. Stacja utrzymywała czarne dziury na swoich miejscach, blokując tym samym Abeloth.

Wędrowcy Umysłów

Na stacji zamieszkali wrażliwi na Moc Wędrowcy Umysłów. Dzięki odpowiedniej medytacji byli w stanie przenieść swoje umysły Poza Cienie. Ich ciała natomiast zostawały na stacji, gdzie marniały z powodu braku odżywiania i ruchu. Po raz pierwszy natrafił na nich Jacen Solo w czasie swojej podróży przez galaktykę po wojnie z Yuuzhan Vongami.

Wyprawa Luke'a Skywalkera

W czasie swojej wyprawy w 43 ABY i opuszczeniu planety Aing-Tiich, Luke Skywalker wraz z synem dotarli na Stację mając nadzieję, że pomoże im to w wyjaśnieniu przejścia Jacena na ciemną Stronę. Tam Luke nauczył się techniki Wędrowców Umysłów oraz po raz pierwszy trafił na ślad Abeloth. Tam też ujawnili się Sithowie z Zaginionego Plemienia.

Zniszczenie Stacji

Gdy w 40 ABY stacja Centerpoint została zniszczona, doszło do awarii na stacji Sinkhole. Gdy Luke wrócił razem z flotą Zaginionego plemienia, odkrył że stacja została zniszczona, a otaczające ją czarne dziury zaczęły się od siebie odsuwać, uwalniając jednocześnie Abeloth.

Ciekawostki

  • W polskich wydaniach nazwa stacji jest czasami tłumaczona jako Stacja Ujście.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!