Stacja Toryaz

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Stacja Toryaz była ogromną stacją kosmiczną umiejscowioną w układzie Kuat nieopodal księżyca Ronay. Jej zarządcami były rodziny handlowe, które udostępniały pomieszczenia stacji za słoną opłatą wyjątkowo bogatym klientom. Stacja została stworzona w 8 ABY, 4 lata po bitwie o Endor. Miała zapewnić luksus ludziom którzy załamali się psychicznie lub chcieli zapomnieć o stratach i zniszczeniach jakie wywołało Imperium.

Konstrukcja

Rdzeń stacji miał kształt dysku o średnicy dwóch kilometrów i wysokości 300 metrów. Doczepiono do niego za pomocą kilometrowej długości szprych dwanaście mniejszych modułów. Każdy z nich miał średnicę 250 metrów i wysokość 40 metrów. Połowa z nich miała kształt podobny do centralnego rdzenia, druga połowa przypominała trójkąty połączone ze szprychą jednym z wierzchołków. Kapsuły były rozmieszczone na przemian. Każda z nich była w zasadzie samodzielna i w sytuacji wyjątkowej mogła zostać szybko odstrzelona od rdzenia, zdając się na własne silniki. Wyposażenie każdego modułu umożliwiało przetrwanie pasażerów nawet przez kilka tygodni. W centralnym rdzeniu mieściły się sklepy, hotele i ogrody. Każda z kapsuł, która zawierała apartamenty i sale konferencyjne, mogła zostać wynajęta w całości w celu zorganizowania oficjalnego spotkania lub przyjęcia. Ceny za wynajem luksusowych pomieszczeń były astronomiczne i mogli sobie na nie pozwolić wyłącznie bardzo bogaci klienci, tacy jak członkowie zarządów korporacji międzyplanetarnych czy gwiazdy holodramatów.

Przeznaczenie

Pomieszczenia stacji mógł wynająć każdy, kogo było na to stać. Zawierano tu kontrakty handlowe, organizowano przyjęcia i konferencje. Dyrektorzy Kuat Drive Yards organizowali tu wystawy swoich najnowszych produktów. W 40 ABY, w jednej z kapsuł zwanej habitatem Narsacc, prowadzono negocjacje między przedstawicielami Sojuszu Galaktycznego a delegacją Korelii. Miały one doprowadzić do rozwiązania kryzysu związanego z próbą reaktywacji stacji Centerpoint przez Korelian oraz okupacją Tralusa przez siły Sojuszu.

Atak skrytobójców na stację (za którym stała Lumiya), który doprowadził do śmierci pani premier Korelii Aidel Saxan oraz sobowtóra admirała Pellaeona, udaremnił dalsze rozmowy i tym samym nadzieję na szybkie i pokojowe rozstrzygnięcie konfliktu.

Źródła