Battlefront (DICE)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy gry z 2015 roku. Zobacz też: pierwszą odsłonę serii.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: historię produkcji, przypisy, dokładniejszą rozbudowę, itd.

Battlefront
Wydawca: Electronic Arts
Producent: DICE
Muzyka: Gordy Haab
Data wydania:
 • 17 listopada 2015 (świat)
 • 20 listopada 2015 (Europa)
Gatunek:
Ograniczenie wiekowe: 16
Platformy:
Czas akcji 0 BBY - 5 ABY
Recenzja na StarGamerBattlefront to osadzona w świecie Gwiezdnych wojen gra wideo z gatunku strzelanin, oferująca możliwość rozgrywki zarówno z perspektywy pierwszej, jak i trzeciej osoby. Producentem jest studio DICE, rolę wydawcy pełni natomiast firma Electronic Arts. Gra ukazała się 17 listopada 2015 roku na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4. Jest to trzecia duża gra z serii Battlefront, choć nie stanowi kontynuacji poprzednich odsłon.

8 grudnia ukazał się pierwszy dodatek DLC, Battle of Jakku. Osoby, które zakupiły grę w przedsprzedaży mogły pobrać suplement tydzień wcześniej[1].

Do gry zostały stworzone 4 dodatki DLC które zawierały 20 elementów wyposażenia (m.in. bronie, pojazdy i Gwiezdne Karty), 4 dodatkowe postacie, 4 dodatkowe tryby gry i 16 kolejnych map do trybu multiplayer z nowymi lokacjami.

17 listopada 2017 roku został wydany sequel tej gry.

Tryby

W grze Battlefront mamy do wyboru dwie frakcje: Sojusz Rebeliantów oraz Imperium Galaktyczne. Możemy walczyć jedną ze stron w trybie solo lub wieloosobowym, w którym liczba graczy różni się od 8 do nawet 40.

Tryby solo

Bitwa w przestrzeni nad Sullust.
 • Szkolenie - jest to rozgrywka składająca się z misji szkoleniowych, takich jak prowadzenie X-winga nad kanionami Tatooine, ściganie rebeliantów skuterem repulsorowym lub walka z Darthem Vaderem.
 • Przetrwanie - ten tryb polega na odpieraniu kolejnych fal wojsk Imperium, które atakuje całym możliwym sprzętem. Pozycje gracza są oblegane przez szturmowców, maszyny kroczące AT-ST lub myśliwce TIE. Misje Przetrwanie różnią się na poszczególnych planetach.
 • Bitwy - w tym trybie gracz może najzwyczajniej w świecie ćwiczyć swoje umiejętności w grze podczas potyczek wcielając się w żołnierzy Rebelii lub Imperium. W tym trybie można grać zarówno ze znajomymi, jak i z komputerem.
 • Bitwy bohaterów - ostatni z trybów solo polega na grze bohaterem na przykład Luke'em Skywalkerem lub Lordem Vaderem. Tryb ten szkoli w używaniu specjalnych umiejętności Bohaterów takich jak szarża z mieczem lub duszenie Mocą.

Tryby wieloosobowe

Darth Vader prowadzi szturmowców na Endorze.
 • Eskadra - klasyczna potyczka powietrzna pomiędzy eskadrami Sojuszu Rebeliantów oraz Imperium. Można w niej zasiąść za sterami zarówno myśliwców, jak i transportowców, takich jak Millennium Falcon.
 • Supremacja - walka toczy się o 5 posterunków na mapie. Zwycięża ten kto zajmie wszystkie. W walce można używać również pojazdów i maszyn latających.
 • Ładunek - odmiana gry we flagi. Zadaniem zespołu jest przejęcie skrzyń z łupem należącym do przeciwnika, a następnie przeniesienie go do bazy. Trzeba jednak pamiętać, by nie zapomnieć bronić własnego "skarbu".
 • Pogoń za droidami - rozgrywka toczy się w zespołach sześcioosobowych. Zadaniem każdej z grup jest zdobycie trzech droidów GONK i obronienie ich przed przeciwnikiem.
 • Atak AT-AT - bitwa dla maksimum 40 graczy. Walcząc po stronie rebeliantów trzeba wezwać na pomoc myśliwce i zneutralizować zagrożenie ze strony formacji Imperium wspieranych przez potężne machiny AT-AT. Analogicznie walcząc po stronie imperialnych trzeba wykorzystać siłę rażenia robota kroczącego do zneutralizowania bazy wroga.
 • Potyczka - standardowa rozgrywka typu "deathmatch", w którym naprzeciw siebie stają dziesięcioosobowe zespoły. Gra toczy się do momentu aż jedna z drużyn straci wszystkich swoich zawodników.
 • Strefa zrzutu - jedna z wielu nowości w grze Battlefront. Z nieba spadają kapsuły ratunkowe. Zadaniem każdego z zespołów składających się z ośmiu graczy jest dotarcie jako pierwsi do rozbitych kapsuł i przejęcie ich ładunku.
 • Bohaterowie i złoczyńcy - walka pomiędzy Bohaterami obu stron konfliktu, wspierającymi regularne jednostki piechoty. Celem gry jest uśmiercanie postaci wroga i chronienie przed podobnym losem własnych Bohaterów.
 • Łowy na bohatera - tryb jest przeznaczony dla 8 graczy. Jeden z nich zostaje bohaterem na przykład Hanem Solo, a pozostałych siedmiu próbuje go zabić. Osoba, której się to uda sama zostaje bohaterem i zabawa zaczyna się od nowa.
 • Punkt zwrotny - tryb wprowadzony przez dodatek do gry, Bitwa o Jakku, wraz z jedyną mapą, na której możesz zagrać w Punkt zwrotny (Cmentarzysko Olbrzymów). Gra toczy się z udziałem 40 graczy,po równo rozłożonych po stronie Sojuszu i Imperium. Pierwsi atakują punkty kontrolne, a drudzy mają je za zadanie bronić. Rozgrywka dzieli się na 3 tury: 1 (z trzema punktami), 2 (z dwoma punktami) oraz 3 (z jednym, dobrze ufortyfikowanym punktem). Jeżeli rebelianci przejmą jeden z punktów w określonym czasie, dostają więcej czasu na następne, a front posuwa się do przodu. Jeśli Imperium obroni przynajmniej ostatni punkt, wygrywa, jeżeli nie - zwycięzcą jest Sojusz.

Planety

Rebelianci na Hoth.
Zobacz główny artykuł: Endor.
 • Endor - mały księżyc zlokalizowany na Zewnętrznych Rubieżach w całości pokryty jest lasem. Jego powierzchnię zamieszkuje rasa małych Ewoków, budujących swe wioski wysoko w koronach drzew. Na jej powierzchni doszło do jednego z decydujących starć galaktycznej wojny domowej.
Zobacz główny artykuł: Hoth.
 • Hoth - szósta planeta jednego z układów na Zewnętrznych Rubieżach, na której swoją bazę założyli Rebelianci. W całości pokryta śniegiem i lodem była zamieszkiwana przez drapieżne Wampy i wykorzystywane do transportu Tauntauny.
Zobacz główny artykuł: Sullust.
 • Sullust - planeta w całości pokryta płynną lawą. Była punktem zbornym dla floty Sojuszu przed bitwą o Endor. Jej rdzennymi mieszkańcami byli Sullustanie często walczący w szeregach Rebelii.
Zobacz główny artykuł: Tatooine.
 • Tatooine - pustynna planeta, ojczyzna Anakina Skywalkera krąży wokół dwóch słońc. Znajduje się pod kontrolą przestępczego kartelu Huttów.
Zobacz główny artykuł: Jakku.
 • Jakku - kolejna pustynna planeta na obrzeżach galaktyki, na której rozegrała się ostatnia bitwa między Nową Republiką, a siłami Imperium.

Jednostki

Jednostki Rebelii
Żołnierz Rebelii
Żołnierz Rebelii

Sojusz Rebeliantów

 • Żołnierz Rebelii - podstawowa jednostka Sojuszu, wyposażona w blaster oraz detonator termiczny, zdolna przemieszczać się szybciej niż inni przeciwnicy.
 • Quarrenski ciężki strzelec - wyjątkowo wytrzymała jednostka wyposażona w potężny karabin blasterowy DLT-19. Potrafią przyjąć na siebie zmasowany ostrzał wroga i odpowiedzieć równie silną kanonadą.
 • Rodiański snajper - wyposażeni w granaty dymne i wyśmienity karabin snajperski sieją spustoszenie w szeregach wroga z ogromnych odległości. Dodatkowo dzięki zasłonie dymnej mogą dłużej pozostać niezauważeni.
 • Żołnierz skoczek Ishi Tib - dzięki plecakom odrzutowym ostrzeliwują pole bitwy z góry. Mogą przemieszczać się w powietrzu bardzo szybko, co wystawia na próbę umiejętności strzelców. Skoczków przed ostrzałem chroni również pole pulsacyjne.
 • Sullustański żołnierz rakietowy - jednostka wyposażona w wyrzutnie inteligentnych naprowadzających rakiet, która z dużej odległości może ranić przeciwników i ich pojazdy.

Imperium Galaktyczne

Jednostki Imperium
Szturmowiec
Szturmowiec
 • Szturmowiec - podstawowa jednostka Imperium, charakteryzująca się niezwykłą lojalnością wobec Imperium. Noszą charakterystyczne białe zbroje posiadające regulatory temperatury oraz inny sprzęt umożliwiający walkę niemal w każdych warunkach. Biegle posługują się karabinami oraz blasterami.
 • Szturmowiec uderzeniowy - odpowiednik quarreńskich strzelców posiadający charakterystyczne czerwone malowanie na zbroi, wytrzymalsi niż inne jednostki Imperium.
 • Szturmowiec zwiadowca - posiada niezwykle wprawne oko, dzięki czemu może strzelać do wrogów z pewnej odległości pozostając cały czas w ukryciu. Jest lżej opancerzony niż inne jednostki. Żołnierze z tych formacji przechodzili szkolenia pod kątem adaptacji i przetrwania w trudnych warunkach.
 • Szturmowiec powietrzny - wyposażony w plecak odrzutowy przemieszcza się nad polem bitwy ostrzeliwując nieprzyjaciół. Podobnie jak jego odpowiednik ochrania go pole pulsacyjne.
 • Szturmowiec cienia - jednostka ta może wykorzystywać pole maskujące i sprawić przeciwnikowi niemiłą niespodziankę, gdy nagle pojawi się znienacka obok. Szturmowcy świetnie wykorzystują również swój blaster T-21.
 • Szturmowiec rakietowy - przeciwwaga dla Sullustan walczących w szeregach Rebelii. Podobnie jak swój odpowiednik używają wyrzutni inteligentnych rakiet, którym wyrządzają niemały bałagan w szeregach wroga.

Pojazdy

Przestrzeń powietrzna

Zobacz główny artykuł: Millennium Falcon.
 • Millennium Falcon - wiekowy frachtowiec należący do Hana Solo. Wygląd może być mylący, ale to jeden z najszybszych statków w galaktyce.
Zobacz główny artykuł: T-65 X-wing.
 • X-wing - najsłynniejszy myśliwiec Rebelii wykorzystywany w walkach powietrznych. Posiada 4 działka laserowe oraz dwie wyrzutnie torped protonowych.
Zobacz główny artykuł: Myśliwiec RZ-1 A-wing.
 • A-wing - dzięki swojemu opływowemu kształtowi i dziobowi w kształcie grota, A-wing może rozwijać niezwykłe prędkości. Najszybszy statek na planszach bez problemu prześcignie TIE Interceptor.
Zobacz główny artykuł: Śmigacz śnieżny T-47.
 • Śmigacz śnieżny - niewielki statek uzbrojony w dwa działka laserowe. Z tyłu ma zamontowaną wyrzutnię harpunów obsługiwaną przez drugiego członka załogi siedzącego plecami do pilota. Świetnie sprawdza się w walce przeciw maszynom kroczącym.
Zobacz główny artykuł: Myśliwiec TIE/ln.
 • TIE - podstawowy myśliwiec sił Imperium przeznaczony do walki przeciw X-wingom i innym myśliwcom Rebelii.
X-wing kontra myśliwce TIE.
Zobacz główny artykuł: Myśliwiec TIE/in.
 • Przechwytujący TIE - szybsza, i zwrotniejsza wersja standardowego myśliwca TIE.
Zobacz główny artykuł: Slave I.
 • Slave I - niebezpieczny statek Jango Fetta wyposażony w działka laserowe, wyrzutnie pocisków lub ładunki sejsmiczne stał się spadkiem dla jego syna, Boby.

Pojazdy lądowe

Zobacz główny artykuł: All Terrain Scout Transport.
 • AT-ST - dwuosobowy pojazd zwiadowczy wyposażony w działka pod kabiną oraz zasobniki broni.
Zobacz główny artykuł: All Terrain Armored Transport.
 • AT-AT - największa maszyna krocząca w armii Imperium używana jako osłona dla ataków piechoty.
Zobacz główny artykuł: Skuter repulsorowy 74-Z.
 • Skuter repulsorowy - pozwala z zawrotną prędkością przemierzać pole bitwy oraz ostrzeliwać wrogie jednostki.

Bohaterowie

Sojusz Rebeliantów

Luke Skywalker walczy ze szturmowcami.
Zobacz główny artykuł: Luke Skywalker.
 • Luke Skywalker - pierwszy z bohaterów Rebelii, jeden z najsłynniejszych Jedi w historii galaktyki. Używając jego umiejętności władania Mocą oraz biegłości w walce mieczem świetlnym można przesądzić o losach bitwy.
Zobacz główny artykuł: Leia Organa.
 • Leia Organa - jedna z przywódców Sojuszu. Na polu bitwy można korzystać z jej sprytu w obronie oraz potężnego ataku. Warto skorzystać z ulepszeń takich jak ulepszone pole drużynowe lub zagłada.
Zobacz główny artykuł: Han Solo.
 • Han Solo - legendarny przemytnik, specjalista w pojedynkach blasterowych. Świetnie radzi sobie z żołnierzami Imperium. Jego umiejętności jak Sześciostrzałowiec czy Szczęśliwy Strzał zdecydowanie ułatwiają walkę.

Imperium Galaktyczne

Boba Fett na Tatooine.
Zobacz główny artykuł: Darth Vader.
 • Darth Vader - legendarny Mroczny Lord Sithów z zaciekłością dziesiątkuje oddziały rebelianckie. Ze względu na zbroję jego mobilność jest ograniczona, lecz Duszenie Mocą czy Rzut Mieczem Świetlnym rekompensują te braki.
Zobacz główny artykuł: Sheev Palpatine.
 • Imperator Palpatine - mroczny przywódca Imperium wkracza na pole bitwy, by swoimi sztuczkami ciemnej strony zdławić Rebelię. Jego słynna błyskawica Mocy zdecydowanie to ułatwi.
Zobacz główny artykuł: Boba Fett.
 • Boba Fett - słynny łowca nagród wykorzysta swój plecak odrzutowy, by szybciej przemierzać pole bitwy, a wykorzystując wbudowane w zbroję gadżety zada większe obrażenia wrogom wykorzystując Salwę Rakiet lub Miotacz Ognia.

Rasy

Twi'lekanka

W tej edycji gry Battlefront występuje możliwość spersonalizowania swojej postaci przez wybranie rasy, którą będzie się walczyć.

Zobacz główny artykuł: Ludzie.
 • Ludzie - najbardziej rozprzestrzeniona rasa w galaktyce. Do tego gatunku należeli wszyscy szturmowcy oraz większość żołnierzy Rebelii.
Zobacz główny artykuł: Quarrenowie.
 • Quarrenowie - pochodząca z Kalamaru inteligentna rasa dzieląca ojczyznę z Kalamarianami. Charakterystyczną cechą tego gatunku były cztery macki wyrastające ze szczęki oraz zakończone przyssawkami dłonie.
Zobacz główny artykuł: Rodianie.
 • Rodianie - gadopodobne istoty z bagnistej planety Rodia. Łatwo ich rozpoznać po zielonej skórze, czułkach na głowie, łuskowatej skórze oraz dużych, pozbawionych źrenic oczach, jak i typowym ryjkiem.
Zobacz główny artykuł: Ishi Tibowie.
 • Ishi Tibowie - rodzimi mieszkańcy planety Tibrin o zielonym kolorze skóry. Charakteryzowali się również dziobowatymi ustami oraz wyrostkami, na których osadzone były oczy.
Zobacz główny artykuł: Twi'lekowie.
 • Twi'lekowie - wywodząca się z Ryloth rasa uważana za jedną z najpiękniejszych w galaktyce. Jej przedstawiciele mieli kolor skóry w różnych barwach od błękitnego, przez pomarańczowy, aż do fioletowego. Z tyłu głowy wyrastały im dwa głowoogony.
Zobacz główny artykuł: Sullustanie.
Zabrakanka
 • Sullustanie - humanoidalne istoty pochodzące z wulkanicznej planety Sullust, charakteryzujące się obwisłymi płatami policzkowymi. Najbardziej znanym przedstawicielem tej rasy był Nien Nunb, drugi pilot Lando Calrissiana podczas bitwy o Endor
Zobacz główny artykuł: Zabrakowie.
 • Zabrakowie - jedna z najbardziej niezależnych ras we wszechświecie. Łatwo ich rozpoznać po wytatuowanych ciałach oraz rogach wyrastających z głowy. Ten pochodzący z Iridonii gatunek żywił się mięsem.
Zobacz główny artykuł: Durosi.
 • Durosi - rasa niebieskoskórych istot z planety Duro. Jej przedstawiciele mają charakterystyczne, duże, czerwone oczy. Można ich spotkać zarówno w Senacie i innych placówkach władzy na Coruscant, jak i obskurnych kantynach na Zewnętrznych Rubieżach.

Wzmocnienia

Duros

Na polu bitwy gracz może skorzystać z wielu wzmocnień, które w znaczący sposób pozwolą przechylić szalę zwycięstwa na jego stronę.

 • Działko blasterowe - przenośne, działo blasterowe Mark II, które swoim ogniem położy każdego wroga
 • Wieżyczka przeciwpiechotna - samoczynnie wykrywa i ostrzeliwuje wrogów, którzy starają się zagrozić graczowi.
 • Atak orbitalny - ostrzał z okrętów wojennych pozostających na orbicie niszczący wszystko na powierzchni planety.
 • Bomba zbliżeniowa - bardzo silny ładunek wybuchowy eksplodujący, gdy w pobliżu znajdą się wrogie jednostki.
 • Droid sensorowy - ten droid odpowiedzialny jest za patrolowanie najbliższego otoczenia i wyszukiwanie żołnierzy wroga. W przypadku wykrycia natychmiast ich atakuje.
 • Inteligentna rakieta - rakieta, która jest odpalana bez namierzania przeciwnika i przy wykryciu pojazdów wroga nakierowuje się na maszynę.
 • Pole drużynowe - przenośne pole siłowe chroniące zespół przed ostrzałem z broni energetycznej oraz blasterów.
 • Imploder termiczny - ładunek wybuchowy wywołujący gwałtowną implozję o ogromnym polu rażenia.
 • Wieżyczka przeciwpojazdowa - samoczynnie wykrywa i atakuje wrogie pojazdy, które pojawią się w zasięgu.

Gwiezdne karty

Rebelianci walczą ze szturmowcami na Endorze.

Podobnie jak wzmocnienia gwiezdne karty wyposażają gracza w dodatkowy ekwipunek lub polepszają osiągi dotychczasowego wyposażenia.

 • Kusza energetyczna - w zależności od długości trzymania spustu typowa dla Wookieech broń wystrzeliwuje jeden lub kilka lecących po łuku pocisków.
 • Ogniwo chłodzące - po aktywacji odprowadza ciepło z broni i przez pewien czas zapobiega jego wytwarzaniu.
 • Karabin powtarzalny - broń ta pozwala na ostrzał z dużych odległości i penetrację energetycznych pól ochronnych.
 • Strzał wybuchowy - wypełnia magazynek wybuchającymi pociskami.
 • Granat błyskowy - detonator oślepiający i ogłuszający skutecznie przeciwnika, ale nie powodujący obrażeń.
 • Skupiony ogień - na pewien czas zwiększa celność strzałów.
 • Granat uderzeniowy - mniejsza moc rażenia niż w przypadku detonatora termicznego, wybucha w zetknięciu z przeszkodą.
 • Granat jonowy - zadaje duże uszkodzenia pojazdom, droidom i polom energetycznym.
 • Strzał jonowy - umożliwia zastąpienie standardowych pocisków jonowymi, co pozwala przy użyciu standardowej broni na penetrację pól energetycznych, uszkadzanie pojazdów.
Rebelianci aktywują pole siłowe na Endorze.
 • Torpeda jonowa - naprowadzana torpeda zadająca ciężkie uszkodzenia pojazdom i broni stacjonarnej.
 • Plecak pulsacyjny - plecak dzięki wykorzystaniu dysz pulsacyjnych pozwala na wykonywanie bardzo długich skoków, co umożliwia unikanie przeszkód i zagrożeń.
 • Osobiste pole ochronne - chroni przed ostrzałem z broni energetycznej, ale nie przed bronią kinetyczną taką jak karabiny powtarzalne czy granaty.
 • Działko pulsacyjne - karabin oparty na szkielecie blastera DLT-20A, ulubieniec strzelców wyborowych. Im dłużej przytrzyma się spust, tym mocniejszy strzał.
 • Impuls skanujący - impuls emitowany przez gracza wykrywa wszystkich żołnierzy w pobliżu, tych za osłonami i poza zasięgiem wzroku.
 • Pistolet zwiadowcy - lekka broń idealna podczas walki w zwarciu, lecz jej użyteczność słabnie wraz z odległością.
 • Strzał naprowadzany - namierza wrogich żołnierzy z dystansu.
 • Granat dymny - wytwarza gęstą zasłonę mgły ograniczającą skuteczność i widoczność broni naprowadzającej.
 • Detonator termiczny - najprostszy i najpopularniejszy granat w galaktyce, bardzo skuteczny w walkach w zwarciu.

Przypisy

 1. Star Wars Battlefront Battle of Jakku - informacja na polskiej odsłonie starwars.ea.com

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Battlefronta.


Seria Battlefront
[Pokaż/Ukryj]