Tarcza energetyczna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Tarcze energetyczne)
Jeden z dwóch generatorów osłon KDY ISD-72x używanych na Gwiezdnych Niszczycielach typu Imperial.

Tarcze energetyczne (ang. ray shields lub ray shielding) były rodzajem osprzętu chroniącego przed promieniowaniem i najróżniejszymi broniami energetycznymi. Z tego powodu były one powszechnie stosowane na większości statków kosmicznych. Były one również stosowane w innej formie przez najróżniejsze jednostki wojskowe. Mogły służyć jako osłony na grodzie.

Charakterystyka

Podnieść osłony! - Firmus Piett[1]

Tarcze energetyczne były urządzeniami przeznaczonymi do zatrzymywania promieniowania i wiązek energetycznych w celu ochrony obiektu, wokół którego były ustawione. Były one w zasadzie podstawowym mechanizmem obronnym większości statków kosmicznych i innych pojazdów. W zależności od rozmiaru statku, możliwe było montowanie na nim generatorów tarcz energetycznych o różnej mocy. Większe okręty były często wyposażone w kilka generatorów. Nie miały one jednak możliwości chronić statku przed działami jonowymi i zderzeniami, przez co niemal zawsze były one stosowane równolegle z generatorami tarcz cząsteczkowych.

Teoretycznie tarcze miały zatrzymać wiązkę energetyczną. W praktyce wyglądało to różnie, w zależności od mocy wiązki i mocy osłony. Jeżeli moc osłony znacznie przewyższała moc wiązki, to strzał zostawał odbity. Działo się tak na przykład w sytuacji, gdy pojazd kosmiczny zostawał trafiony z pistoletu lub karabinu blasterowego. Gdy moc tarczy była adekwatna do mocy wiązki, to strzał był pochłaniany. Gdy jednak strzał był znacznie większy od zdolności tarczy, to zostawała ona wyłączona czasami nawet po jednym trafieniu. Przykładowo trafienie z turbolasera Gwiezdnego Niszczyciela w myśliwiec typu X-wing rozrywało go od razu na strzępy.

Tarcze energetyczne myśliwca N-1.

Tarcze energetyczne przeznaczone do celów militarnych mogły z reguły być cały czas regenerowane (z ograniczoną prędkością oczywiście). Cywilne natomiast często były pozbawione takiej możliwości. W zależności od swojej mocy tarcze były zdolne pochłonąć większą lub mniejszą liczbę strzałów i równomiernie chroniły one całą powierzchnię[2], na której działały. Zdarzało się jednak, że zmasowany ostrzał konkretnego miejsca powodował uszkodzenie urządzeń znajdujących się bezpośrednio pod nim, mimo, że integralność tarcz pozostawała nienaruszona.

Tarcze energetyczne były z reguły wyłączane, jeżeli statek nie uczestniczył w walce i nie było konieczności ich uruchamiania. Było to bardzo ważne z tego powodu, że tarcze były osprzętem pochłaniającym dość dużo energii. Z drugiej strony jednak, często miały miejsce sytuacje, że okręt kosmiczny zaatakowany z zaskoczenia był niszczony ponieważ nie zdążył on na czas włączyć swych osłon.

Rodzaje tarcz energetycznych

Gunganie stosowali na szeroką skalę zarówno tarcze osobiste (na pierwszym planie) jak i tarcze planetarne (w tle).

Tarcze energetyczne dzieli się przede wszystkim ze względu na ich moc:

  • osobiste pola energetyczne - między innymi takie, jakie stosowały wojska Gungan lub droidy niszczyciele Federacji Handlowej; chroniły one przed ręczną bronią blasterową, ale nie były w stanie zatrzymać uzbrojenia myśliwców.
  • pola energetyczne myśliwców kosmicznych - były one zdolne zatrzymać wiele strzałów z dział blasterowych, ale ich możliwości kończyły się w starciu z silniejszymi turbolaserami
  • pola energetyczne okrętów kosmicznych - bardzo silne pola energetyczne zdolne zatrzymać wiele strzałów z turbolaserów.
  • tarcza planetarna - najsilniejsze rodzaje tarcz energetycznych, których niektóre modele były w stanie wytrzymać nawet zmasowany ostrzał z turbolaserów wielu Gwiezdnych Niszczycieli; jedyną bronią energetyczną zdolną poradzić sobie z planetarną tarczą ochronną był superlaser Gwiazdy Śmierci.
  • Pola promieniowe - były one rodzajami tarcz używanymi na różnego rodzajach stacjach kosmicznych czy statkach jako dodatkowa osłona grodzi. Mogły też służyć jako przeszkody czy tarcze do unieruchomienia osób.[3]

Przypisy

  1. Shields up! - Imperium kontratakuje
  2. Istniała jednak ograniczona możliwość manipulowania tarczami, która w przypadku myśliwców i mniejszych statków kosmicznych sprowadzała się do możliwości skoncentrowania większej mocy na przodzie lub tyle pojazdu.
  3. Zemsta Sithów

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.