Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Atak na Kalamar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaAtak na Kalamar był potyczką podczas galaktycznej wojny domowej między siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego. Starcie miało miejsce w 4 ABY i stanowiło część imperialnych dywersyjnych ataków celem odciągnięcia republikańskiej floty od Nadiri Dockyards. Misja zakończyła się wypełnieniem zadania przez imperialnych i była debiutem Bly'a Basko w roli dowódcy, który wywiązał się z niej znakomicie.

Preludium

W wyniku starcia w otchłani Zavian, załoga gwiezdnego niszczyciela typu Imperial-II poznała lokalizację stoczni Nadiri Dockyards, a podczas starcia w układzie Remitik weszła w posiadanie baradium. Z tym ładunkiem, kapitan Terisa Kerrill zyskała olbrzymi atut podczas nadchodzącego ataku na Projekt Starhawk. Wtedy imperialni mogli zacząć planowanie szturmu na Nadiri Dockyards, czym zajmowały się Kerrill oraz admirał Rae Sloane (wtedy nieoficjalna przywódczyni Imperium, która zleciła Terisie powstrzymanie Projektu Starhawk). Problem stanowiła republikańska armada strzegąca Nadiri Dockyards, która była wystarczająco liczna, by odeprzeć natarcie. W związku z tym Sloane postanowiła wpierw wyprowadzić kilka dywersyjnych ataków w całej galaktyce celem zaburzenia linii zaopatrzeniowych Nowej Republiki i odciągnięcia republikańskich krążowników od Nadiri Dockyards. Wśród celów znalazły się Onderon i Gorse, natomiast podlegającej Kerrill Eskadrze Tytanów przypadł szturm na Kalamar. Miały to być szybkie, partyzanckie ataki mające siać zamęt, gdyż imperialni mieli zbyt małe siły na walną bitwę. Pierwszym celem Tytanów miały być platformy paliwowe wiszące nad Kalamarem, następnie mieli zaatakować cywilne transportowce i fregaty medyczne Nowej Republiki, a miało to wywabić broniącą wodnej planety Eskadrę Kowadło. Terisa dowództwo nad tą wyprawą zdecydowała się powierzyć Bly'owi Basko, który zabłysnął podczas wcześniejszych misji i chcąc dalej rozwijać obiecującego protegowanego, postanowiła mu powierzyć odpowiedzialniejszą rolę.

Przebieg

Eskadra Tytanów wsiadła do swoich myśliwców i poleciała do krążownika typu Quasar Fire, który zawiózł ich na Kalamar, który był jedną z kluczowych stoczni Nowej Republiki. Dotarłszy tam, Tytani od razu przystąpili do ataku na platformy paliwowe, który zaalarmował Eskadrę Kowadło. Jej piloci zażądali od imperialnych opuszczenia układu, ale ci zignorowali ostrzeżenie i wybili przybyłe na orbitę republikańskie myśliwce, w co szczególnie zaangażował się Shen - miał on osobisty uraz do Eskadry Kowadło, gdyż kiedyś jej piloci go zestrzelili, powodując u niego utratę dwóch kręgów szyjnych. Tytani wybili wrogie myśliwce i dowódca Eskadry Kowadło wezwał posiłki, na co imperialni polecieli w inny sektor nad planetą, by zaatakować konwój transportowców GR-75, przy których już czuwały republikańskie posiłki. Transportowce zaczęły ucieczkę w stronę planetarnego systemu obrony, ale siły Imperium zniszczyły 2 z nich nim przybyło więcej myśliwców Nowej Republiki. Tytani dobili resztę GR-75 i polecieli do następnego celu, którym była fregata medyczna. Tytani ją zaatakowali i zniszczyli, a w międzyczasie nad Kalamar przybyła jednostka flagowa Eskadry Kowadło - krążownik MC75 o nazwie Silver Coronet. W odpowiedzi na pojawienie się krążownika kalamariańskiego, kapitan Kerrill postanowiła wesprzeć Eskadrę Tytanów Overseerem. MC75 i gwiezdny niszczyciel zaczęły wymianę ognia. Bly Basko celem ułatwienia zadania Overseerowi otrzymał zadanie zniszczenia poszczególnych systemów Silver Coroneta - na pierwszy ogień poszły generatory osłon, co dało bombowcom TIE okazję do ataku, a żeby ułatwić im zadanie, Eskadra Tytanów zniszczyła system celowniczy MC75. Poważnie to uszkodziło Silver Coroneta, który niebawem został dobity przez Overseera.

Skutki

Po zniszczeniu Silver Coroneta, dowódca Eskadry Kowadło rozkazał ocalałym jednostkom Nowej Republiki wycofać się na powierzchnię Kalamara, natomiast imperialni opuścili układ, gdyż cel ich misji został zrealizowany - w wyniku doznanych strat, republikanie przysłali posiłki na Kalamar kosztem Nadiri Dockyards, co Imperium skrzętnie wykorzystało, atakując ukryte stocznie Nowej Republiki.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!