Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Starcie w układzie Remitik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nicniewidze.png
Nic nie widzę!

Ten artykuł jest zbyt słabo zilustrowany.


To hasło nie zawiera grafik lub posiada ich zbyt mało. Jeżeli możesz, dodaj odpowiednie obrazki do artykułu aby go zilustrować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi grafik.

Starcie w układzie Remitik
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 4 ABY
Miejsce Układ Remitik
Wynik Zwycięstwo Imperium.
Strony
Nowa Republika Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Nieznani
Siły
Straty
  • Fregata
  • Korweta
  • Wszystkie Y-wingi
  • U-wing
  • Mnóstwo X-wingów
  • Mnóstwo A-wingów
Kilka myśliwcówStarcie u układzie Remitik było potyczką podczas galaktycznej wojny domowej między siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego w roku 4 ABY. Wszystko zaczęło się, gdy w układzie Remitik wyskoczył Overseer uszkodzony po ostatnim starciu w otchłani Zavian. Załoga tego niszczyciela oczekiwała od pułkownika Gralma pomocy w naprawach, by móc podjąć atak na Projekt Starhawk, ale rzeczony oficer odmówił i zażądał wsparcia w obronie swojego magazynu. Dowodząca Overseerem kapitan Terisa Kerrill przystała na jego propozycję i pomogła odeprzeć republikański atak, przy okazji podprowadzając potajemnie zapasy baradium z magazynu.

Preludium

W wyniku zasadzki w otchłani Zavian, Overseer był zmuszony skoczyć na ślepo w nadprzestrzeń. Ryzyko opłaciło się i gwiezdny niszczyciel wyskoczył bezpiecznie w układzie Remitik. Był uszkodzony po ostatnim starciu i konieczne były naprawy, by następnie podjąć atak na Projekt Starhawk. Dowodzaca okrętem kapitan Kerrill rozkazała wezwać pomoc. LT-514 odkrył, że w rzeczonym systemie znajdują się siły imperialne dowodzone przez pułkownika Gralma. Ten jednak odmówił im pomocy twierdząc, że skoro znaleźli się na jego terytorium, to są teraz do jego dyspozycji. Terisa powołała się na rozkazy od admirał Rae Sloane, ale nawet jej autorytet nie zmusił pułkownika do ugięcia się. Gralm zażądał pomocy w obronie swojego magazynu przed atakiem Nowej Republiki. Kerrill była na niego wściekła, ale wpadła na pomysł jak obrócić sytuację na swoją korzyść - postanowiła mu pomóc obronić magazyn, a przy okazji w bitewnym zamieszaniu podprowadzić niezauważenie pożądane zasoby. Plan był następujący: jeszcze przed potyczką, Eskadra Tytanów miała przeprowadzić patrol wokół placówki, podczas którego Bly Basko miał przeskanować magazyn i pojazdy w poszukiwaniu baradium, którego Kerrill potrzebowała w nadchodzącym ataku na Projekt Starhawk. Basko miał oznaczyć ładunki, a LT-514 sprowadzić je zdalnie na pokład Overseera. Kluczowym punktem obrony magazynu były trzy wieże pełne zapasów broni i to ich Tytani mieli chronić za wszelką cenę. Sam Overseer nie mógł dołączyć do walki ze względu na naprawy.

Przebieg

Eskadra Tytanów wyruszyła na patrol. Shen i Basko ruszyli na poszukiwania baradium. Zaczęli od sprawdzenia wież z bronią, a potem przeszli do skanowania. Zaczęli od zaopatrzeniowców BFF-1, na których były jedynie pociski wstrząsowe, działa jonowe i bomby plazmowe. Shen przypomniał sobie, że widywał jak baradium przewożono w promach typu Zeta i to te pojazdy stały się następnym celem skanów. Wtedy pożądany ładunek został w końcu znaleziony. Eskadra Tytanów się przegrupowała, a po chwili z nadprzestrzeni zaczęły się wyłaniać siły Nowej Republiki w postaci Y-wingów, które za cel obrały wieże z bronią, ale Tytani ich powstrzymali. Potem przybyła druga fala republikańskiego ataku - tym razem Y-wingom towarzyszyła koreliańska korweta. Imperialni odparli również to natarcie. Wtedy Kerrill postanowiła sprowadzić promy towarowe na pokład Overseera, które LT-514 miał zdalnie pilotować, a Eskadra Tytanów miała je eskortować. Pułkownik Gralm nie zauważył kradzieży, gdyż jednocześnie do ataku przystąpiły A-wingi, odwracając jego uwagę. Tytani wyeliminowali republikańskie myśliwce i baradium bezpiecznie trafiło na pokład Overseera. Następnie magazyn został zaatakowany przez fregatę Nebulon-B - Shen wziął na siebie jej osłony, a Basko turbolasery. Kiedy EF76 została zniszczona, Kerrill rozkazała Eskadrze Tytanów wrócić na Overseera wbrew Gralmowi, który chciał zobaczyć pilotów na odprawie. Pułkownik nadal twierdził, że niszczyciel i jego zasoby należą teraz do niego, ale Terisa po prostu go zignorowała przypominając jedynie, iż ma rozkazy z wyższego szczebla i zerwała połączenie, a następnie Overseer opuścił układ Remitik.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!